11
Proiect didactic ŞCOALA Data: Institutor: Clasa: a III-a Aria curriculară: Limbă şi comunicare Obiectul de învăţământ: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Mesajul în scrierea funcţională Subiectul: ,,Cetatea lui Bucur” – Dumitru Almaş Tipul lecţiei: de consolidare, sistematizare, verificare şi apreciere a cunoştinţelor Obiective operaţionale: - să recunoască imagini ce reprezintă unele obiective turistice din municipiul Bucureşti; - să citească corect textul, ţinând seama de semnele de punctuaţie; - să alcătuiască enunţuri folosind cuvinte şi expresii din text, în diferite contexte; - să formuleze întrebări pe baza textului; - povestească conţinutul textului ( pe fragmente ); - analizeze părţile de vorbire învăţate ( substantivul, adjectivul, pronumele personal şi numeralul ). STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: - conversaţia, observarea, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, jocul de rol, munca independentă, explorarea transdisciplinară, diamantul, gândiţi/ comunicaţi/ lucraţi în perechi, turul galeriei. Mijloace de învăţământ:

Cetatea Lui Bucur

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect

Citation preview

Page 1: Cetatea Lui Bucur

Proiect didacticŞCOALA Data: Institutor: Clasa: a III-a Aria curriculară: Limbă şi comunicareObiectul de învăţământ: Limba şi literatura românăUnitatea de învăţare: Mesajul în scrierea funcţională Subiectul: ,,Cetatea lui Bucur” – Dumitru AlmaşTipul lecţiei: de consolidare, sistematizare, verificare şi apreciere a cunoştinţelor

Obiective operaţionale:

- să recunoască imagini ce reprezintă unele obiective turistice din municipiul Bucureşti;

- să citească corect textul, ţinând seama de semnele de punctuaţie;- să alcătuiască enunţuri folosind cuvinte şi expresii din text, în diferite

contexte;- să formuleze întrebări pe baza textului;- să povestească conţinutul textului ( pe fragmente );- să analizeze părţile de vorbire învăţate ( substantivul, adjectivul, pronumele

personal şi numeralul ).

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: - conversaţia, observarea, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, jocul de rol,

munca independentă, explorarea transdisciplinară, diamantul, gândiţi/ comunicaţi/ lucraţi în perechi, turul galeriei.

Mijloace de învăţământ: - manualul,caiete, fişe de lucru, plicuri, imagini cu diferite obiective turistice din Bucureşti, calculatorul, carioci.

Forme de organizare:- frontal, în grup, individual, în perechi.

Bibliografie:- Marcela, Peneş - Ghidul învăţătorului, Editura Ana, Bucureşti, 2005.

- T. Opriş, L. Panait - Să ne cunoaştem ţara (Ghid turistic), Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti,2002.- Vasile, Cucu – Oraşele României, Editura Ştiinţifică, Bucureşti,2000.

Page 2: Cetatea Lui Bucur

SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE LECŢIEI

ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE ŞI PROCEDEE

1.Momentorganizatoric

2.Captarea atenţiei

3.Verificarea cunoştinţelor dobândite

Asigur condiţiile optime pentru buna desfăşurare a lecţi-ei. Verific tema calitativ şi can-titativ. Se realizează prin propu-nerea unei călătorii imaginare în municipiul Bucureşti. Se propune elevilor să privescă şi să analizeze unele imagini ce reprezintă obiective turistice importante ale municipiului. Se vor adresa câteva între-bări în legătură cu unele obiec-tive observate.1.Muzeul Naţional de Istorie (Anexa nr. 1).2.Cinematograful ,,Patria”

3.Grădina Zoologică

4.Tipografie – aici graficianul care a desenat copertele unor cărţi a încurcat titlurile cu imaginile. ,,Spune din ce poveste face parte imaginea?” (Anexa nr.2). ,,Găseşte cartea autorului!” (Anexa nr.3).5.Biblioteca Naţională – aici se desfăşoară jocul ,,La bibliotecă. Elevii cu disfuncţii în învăţare vor descoperi în cărţile împru-mute, fişa de lucru. (Anexa nr. 4). 6.Poşta Română - aici vor găsi plicuri cu bileţele pe care sunt scrise fragmentele textului şi fişe de lucru .(Anexa nr.5,6).7.Ateneul Român – aici îşi des-făşoară activitatea Filarmonica

Îşi pregătesc cele necesare pentru lecţie. Prezintă tema.

Ascultă propunerea făcută.Privesc imaginile afişate pe perete cât şi cele arătate la calculator.

Răspund întrebărilor adresate. Un elev citeşte ,Hrisovul lui Ţepeş”Un alt elev povesteş te filmul ,,Stejarul din Borzeşti”.Recunosc animalele din imagini; dau şi alte exemple; enunţă câteva ghicitori.Participă la jocurile propuse.

Elevii cu disfuncţii în învăţare primesc fişele de lucru şi le rezolvă.

conversaţia

observarea

conversaţia

explicaţia

conversaţia

explorarea transdisciplinara

jocul didactic

Jocul didactic

Page 3: Cetatea Lui Bucur

de stat George Enescu. Se ascultă o arie din Anotimpurile de Vivalldi.

Iau plicurile din cutia poştală.

4.Anunţarea temei şi a obiectivelor

Anunţ elevii că în această oră de limba română vor citi şi povesti pe fragmente, textul ,,Cetatea lui Bucur” de Dumitru Almaş, vor alcătui enunţuri folosind unele cuvinte şi expresii din text, vor formula întrebări pe baza textului, vor analiza părţile de vorbire învăţate şi vor rezolva o fişă de lucru. Voi scrie titlul la tablă.

Elevii ascultă obiectivele lecţiei şi vor scrie titlul în caiete.

explicaţia

5.Dirijarea învăţării

Se cere elevilor să deschidă plicurile care conţin textul su-port fragmentat pe trei bileţele.Cer elevilor să citească în gând fragmentele şi să le ordoneze în ordinea cronologică desfăşură-rii firului epic. Se realizează citirea pe fragmente şi selectiv. Se cere elevilor să alcătuiască enunţuri folosind cuvintele: ţinuturi, luncă, creste, întemeie-tor, voievod şi cetate ( cu toate formele ). Se cere explicaţia enunţului: ,,Ea a înfruntat timpul până în zilele noastre” şi al celui din ultimul alineat. Se cere colegilor de bancă să îşi adreseze unii altora întrebări şi să formuleze răspunsuri corespunzătoare. Se cere să povestească textul pe fragmente.

Elevii deschid plicurile şi ordonează bileţelele.

Citesc textul în gând, pe fragmente şi selectiv.

Alcătuiesc enunturi.

Explică expresiile cerute.Formulează întrebări şi răspunsuri.

Povestesc continutul fragmentelor.

explicaţia

munca independentă

exerciţiul

conversaţia

6.Obţinereaperformanţei

Se cere elevilor să scrie textul: ,,Noi am fost într-o călătorie imaginară în municipiul Bucureşti. El este capitala patriei noastre.

Elevii scriu la tablă şi în caiete textul.

exerciţiul

Page 4: Cetatea Lui Bucur

La Grădina Zoologică am văzut: doi canguri, cinci zebre şi douăzeci de girafe.” Se vor analiza oral părţile de vorbire învăţate.

Analizează părţile de vorbire.

7.Evaluarea Se realizează prin rezolvarea cerinţelor de pe fişa de lucru (Anexa nr.6 ). Se dau explicaţii în legătură cu rezolvarea cerinţelor.

Elevii citesc cerintele fişei de lucru; colaborează.

Gândiţi/ Comunicaţi/Lucraţi în perechi

8.Retenţie şi transfer

Solicit elevilor să realizeze un ,,Diamant” pornind de la cu-vântul - Bucureşti - . Elevii cu disfuncţii în învă-ţare vor fi ajutaţi să realizeze ,,Diamantul” la tablă.

Comunică pentru îndeplinirea cerinţei.

Gândiţi/Comunicaţi/Lucraţi în perechiDiamantulTurul galeriei

9.Încheierea lecţiei

Se dă temă pentru acasă: de citit textul ,,Caii albi ai oraşului Bucureşti” (din manual). Se fac aprecieri generale şi individuale.

Page 5: Cetatea Lui Bucur

Găseşte cartea autorului! Anexa nr.3

MIHAI EMINESCU

Amintiri din copilărie

ION CREANGĂ

Din lumea celor care nu cuvântă

HANS CRISTIAN ANDERSEN

POEZII

PETRE ISPIRESCU

Povestiri istorice

EMIL GÂRLEANU

BASME

DUMITRU ALMAŞ

DEGEŢICA

Anexa nr.4

Page 6: Cetatea Lui Bucur

Cetatea lui Bucur _______________________ Dumitru Almaş __________________

apă_________________________

eroi_____________________________

Bucur___________________________

Bucureşti________________________

Ateneu _________________________

teatru___________________________

Bucureşti este capitala tării noastre.

____________________________________________

Page 7: Cetatea Lui Bucur

Anexa nr.5 Ordonează bileţelele (fragmentele) pentru a obţine textul din manual:

Cetatea lui Bucur Dumitru Almaş

Se spune că a fost odată un cioban pe nume Bucur. El îşi păştea turma de oi în ţinuturile dintre munţi şi Dunăre. Primăvara pornea din Lunca Dunării spre crestele munţilor şi toamna făcea cale întoarsă, urmând cursul apelor.

După mulţi ani de drumeţie, ciobanul Bucur s-a hotărât să se aşeze. Astfel el şi-a ales un frumos loc, la jumătatea drumului dintre Dunăre şi munţi, pe malul Dâmboviţei, în mijlocul Codrului Vlăsiei. Aici a înfipt Bucur toiagul în pământul primitor, ca semn de stăpânire.

După numele întemeietorului său, aşezarea s-a numit Bucureşti. Mulţi s-au oprit în aceste locuri primitoare şi n-au mai plecat. De atunci, locuitorii murmurau cu bucurie:

Dâmboviţă apă dulce, Cin` te bea nu se mai duce.Oamenii şi-au ridicat pe un loc mai înalt, în mijlocul aşezării, un lăcaş de rugă, bisericuţa

lui Bucur. Ea a înfruntat timpul până în zilele noastre.Cu timpul aşezarea a devenit târg, cetate şi apoi capitală a ţării.Din Cetatea lui Bucur sau a Dâmboviţei, voievozii au vegheat, apărând cu oastea

pământurile noastre.