21
DATA: 29.05.2013 DISCIPLINA: GEOGRAFIE PROFESOR PROPUNĂTOR: Crețan Ionela CLASA: a VI-a UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Europa de Vest (Atlantică) UNITATEA ELEMENTARĂ DE ÎNVĂȚARE: Europa Atlantică – Recapitulare TIPUL LECȚIEI: recapitulare (sistematizarea și consolidarea cunoștințelor) TIMP: 50 minute SCOPUL LECȚIEI: Sistematizarea cunoștințelor despre elementele geografice de bază ale Europei Atlantice COMPETENȚE SPECIFICE: 1.1. Recunoașterea termenilor geografici în texte diferite; 2.1. Identificarea denumirilor și termenilor din geografia Europei în limbi străine; 3.3. Prezentarea structurală a componentelor geografice ale Europei, ale regiunilor și ale țărilor sale; 4.2. Citirea hărții și utilizarea corectă a semnelor convenționale; 4.3. Poziționarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice ale Europei; OBIECTIVE OPERAȚIONALE: pe parcursul lecției elevii trebuie: a) Cognitive O1- Să descrie particularitățile geografice ale reliefului construind trei enunțuri; O2 – Să identifice tipurile de climă din Europa atlantică utilizând harta climatică; Școala Gimnazială „ȘTEFAN CEL MARE”, Putna

Clasa a VI-A l2 Final

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect didactic geografie clasa a VI-a

Citation preview

Page 1: Clasa a VI-A l2 Final

DATA: 29.05.2013

DISCIPLINA: GEOGRAFIE

PROFESOR PROPUNĂTOR: Crețan Ionela

CLASA: a VI-a

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Europa de Vest (Atlantică)

UNITATEA ELEMENTARĂ DE ÎNVĂȚARE: Europa Atlantică – Recapitulare

TIPUL LECȚIEI: recapitulare (sistematizarea și consolidarea cunoștințelor)

TIMP: 50 minute

SCOPUL LECȚIEI: Sistematizarea cunoștințelor despre elementele geografice de bază ale

Europei Atlantice

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1. Recunoașterea termenilor geografici în texte diferite;

2.1. Identificarea denumirilor și termenilor din geografia Europei în limbi străine;

3.3. Prezentarea structurală a componentelor geografice ale Europei, ale regiunilor și ale țărilor

sale;

4.2. Citirea hărții și utilizarea corectă a semnelor convenționale;

4.3. Poziționarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice ale Europei;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: pe parcursul lecției elevii trebuie:

a) Cognitive

O1- Să descrie particularitățile geografice ale reliefului construind trei enunțuri;

O2 – Să identifice tipurile de climă din Europa atlantică utilizând harta climatică;

O3 – Să transpună corect informațiile referitoare la rețeaua hidrografică a Europei Vestice pe harta oarbă;

O4 – Să identifice pe hărți tematice corespunzătoare tipurile de vegetație și sol din Europa Vestică;

O5 – Să identifice pe un suport cartografic statele ce aparțin Europei Atlantice;

O6 – Să numească orașele capitală ale statelor Europei Vestice;

O7 – Să enumere cel putin trei resurse naturale din spațiul Europei Vestice;

O8 – Să explice particularitățile geografice ce țin de activitățile economice ale Europei Atlantice;

b) Metodologice

Să localizeze corect Europa Atlantică, unitățile de relief, rețeaua hidrografică și principalele

orașe din cadrul acestui stat.

Să aplice algoritmul de caracterizare

Școala Gimnazială „ȘTEFAN CEL MARE”, Putna

Page 2: Clasa a VI-A l2 Final

c) Atitudinale

Să lucreze ordonat;

Să efectueze sarcinile de lucru în timpul acordat;

RESURSE:

METODE: conversația euristică, lucrul cu harta, explicația, exercițiul, expunerea, observarea

dirijată, analiza, problematizarea, lectura fișei, analiza.

MIJLOACE:harta fizică a Europei, fișe de lucru, fișe de evaluare, material power point,

videoproiector

STRATEGIE DIDACTICĂ: dirijată, cognitivă, euristică

EVALUAREA: Ce dovezi există că elevii au învățat lecția?

de conținut: răspunsurile la întrebări, localizarea corectă pe hartă.

de utilizare a operațiilor gândirii:sistematizarea informațiilor.

BIBLIOGRAFIE:

Mândruț O., Neguț S. – Geografia Continentelor, cl. a VI-a, Editura Corint, București, 2000

Lăzărescu L., Cocerhan C. și Băncescu D. – Geoghid Didactic, Editura „George Tofan”,

Suceava, 2011

Page 3: Clasa a VI-A l2 Final

ETAPELE LECȚIEI

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

TIMP CONȚINUT ȘTIINȚIFIC ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

STRATEGII DIDACTICE

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT

1.Organizarea activității

Asigurarea condițiilor optime pentru desfășurarea activității

1` Se verifică prezența elevilor, a mijloacelor didactice, aranjarea materialelor, tabla, etc.

Conversația,activitate frontală

2.Captarea atenției

1` Europa Atlantică – Recapitulare1.Așezare geografică;2.Relieful;3.Clima Europei Atlantice;4.Hidrografia (aspecte generale);5.Învelișul biopedogeografic;6.Resursele naturale;7.Populația și așezările;8.Activitățile economice.

Profesorul face referiri succinte la tema propusă pentru recapitulare;Cere elevilor să-și amintească tema propusă și problemele principale cuprinse în planul de recapitulare.Se prezintă planul de recapitulare

Conversația,

activitate frontală videoproiectorul

3.Prezentarea scopului lecției și a obiectivelor operaționale

2` Scopul și obiectivele lecției:Sistematizarea și consolidarea cunoștințelor referitoare la elementele fizico-geografice ale Europei Atlantice.Formarea deprinderilor de rezolvare corectă a itemilor diverși cuprinși în fișa de lucru și în fișa de evaluare a lecției.

Profesorul prezintă elevilor scopul și obiectivele lecției.Elevii sunt atenți la explicațiile profesorului.

Expunere,activitate frontală

videoproiectorul

Page 4: Clasa a VI-A l2 Final

ETAPELE LECȚIEI

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

TIMP CONȚINUT ȘTIINȚIFIC ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

STRATEGII DIDACTICE

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT

4.Recapitularea, sistematizarea și consolidarea cunoștințelor

a)orală – frontală

b)pe grupe (6grupe)

c)orală – frontală

d)individuală/

Sintetizarea principalelor caracteristici ale cadrului natural

35` Recapitularea cunoștințelor: Particularitățile

geografice ale cadrului natural:-Caracteristicile geografice ale reliefului;-Particularitățile climatice și hidrografice;-Tipurile de vegetație și sol;

Pe baza suporturilor cartografice din prezentarea power point se recapitulează particularitățile geografice ale cadrului natural al Europei Atlantice.Profesorul adresează interogații iar elevii formulează răspunsuri orale.

Conversația,Exercițiul,Lucrul cu harta,Analiza,Observarea dirijată,

activitate frontală

videoproiectorul

O1O2O3O4

Consolidarea cunoștințelor:Metoda cubului (Anexa 1):

1.Descrieți;2. Comparați;3. Asociați;4. Analizați;5. Aplicați;6. Argumentați.

Realizarea unor aplicații practice utilizând metoda cubului în vederea consolidării cunoștințelor geografice legate de cadrul natural.Elevii sunt împărțiți în 6 grupe.Profesorul dirijează activitatea elevilor, pentru a rezolva corect sarcinile cuprinse în fișele de lucru.

Conversația euristică,Explicația,Analiza,Lucrul cu harta, Descrierea,Comparația,Problematizarea, Lectura fișeiactivitate pe grupe

Cub

Fișe de lucru

Sintetizarea principalelor caracteristici ale populațieiș așezărilor omenești, resurselor și economiei specifice Europei Atlantice.

Recapitularea cunoștințelor: Populația și așezările

omenești; Resursele naturale și

economia;

Pe baza suporturilor cartografice din prezentarea power point se recapitulează cunoștințele geografice ce țin de populație și așezări, resurse naturale și activități economice.

Conversația,Exercițiul,Lucrul cu harta,Analiza,Observarea dirijată,

activitate frontală

videoproiector

O5 O6

Consolidarea cunoștințelor:Rezolvarea unei fișe de lucru

Realizarea unor aplicații de pe fișa de lucru în vederea

Conversația,Exercițiul Fișa de lucru

Page 5: Clasa a VI-A l2 Final

frontală O7O8

(Anexa 2) consolidării cunoștințelor. activitate frontală/individuală

ETAPELE LECȚIEI

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

TIMP CONȚINUT ȘTIINȚIFIC ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

STRATEGII DIDACTICE

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT

5.Evaluarea scrisă

10` Fișa de evaluare a lecției (Anexa 3)

Profesorul împarte fișele de evaluare (testele secvențiale).Coordonează activitatea elevilor, pentru a rezolva subiectele propuse pe fișa de evaluare.

Conversația euristică,Exercițiul,

activitate individuală

Fișa de evaluare

6.Analiza rezultatelor și elaborarea concluziilor

2` Profesorul face referiri la activitatea de grup și individuală desfășurată de elevi.

Conversația,

activitate frontală

7.Anunțarea temei pentru acasă

1` Se precizează cerințele temei pentru acasă.

Expunerea

Page 6: Clasa a VI-A l2 Final

Anexa 1: Fișe de lucru – Metoda cubului

Europa Atlantică - Recapitulare

1. DESCRIEȚI:

Descrieți relieful Europei Atlantice menționând trei caracteristici.

2. COMPARAȚI:

Comparați clima Franței și a Marii Britanii, găsind o asemănare și două deosebiri.

Asemănările și deosebirile se pot referi la: tipul de climă, temperatură, factorii care

influențează clima, precipitații (cantitatea și repartiția în cursul unui an), vânturi.

3.ARGUMENTAȚI:

Argumentați pe baza suportului cartografic (Fișa 3) variația temperaturilor

medii anuale ale lunii iulie din Europa Vestică.

4. APLICAȚI:

Observați harta Europei Atlantice și identificați următoarele fluvii: Tamisa, Shannon,

Sena, Loire, Rhin, Rhon.

Notați denumirile acestor fluvii pe suportul cartografic de mai jos(Fia 4).

5.ASOCIAȚI:

Asociază speciile vegetale cu tipurile de vegetație (Fișa 5) cărora le aparţin.

6.ANALIZAȚI:

Analizați harta distribuției solurilor din Europa Atlantică (Fișa 6) și menționați 3 tipuri de

sol întâlnit în această regiune.

Page 7: Clasa a VI-A l2 Final

FIȘA 1

GRUPA 1 – DESCRIEȚI

1. DESCRIEȚI:

Descrieți relieful Europei Atlantice menţionând trei caracteristici specifice.

Page 8: Clasa a VI-A l2 Final

FIȘA 2

GRUPA 2 – COMPARAȚI

2. COMPARAȚI:

Comparați clima Franței și a Marii Britanii, găsind o asemănare și două deosebiri.

Asemănările și deosebirile se pot referi la: tipul de climă, temperatură, factorii care

influențează clima, precipitații (cantitatea și repartiția în cursul unui an), vânturi.

Page 9: Clasa a VI-A l2 Final

FIȘA 3

GRUPA 3 – ARGUMENTAȚI

3.ARGUMENTAȚI:

Argumentați pe baza suportului cartografic variația temperaturilor

medii anuale ale lunii iulie din Europa Vestică.

Page 10: Clasa a VI-A l2 Final

FIȘA 4

GRUPA 4 – APLICAȚI

4.APLICAȚI:

Observați harta Europei Atlantice și identificați următoarele fluvii: Tamisa, Shannon,

Sena, Loire, Rhin, Rhon.

Notați denumirile acestor fluvii pe suportul cartografic de mai jos.

Page 11: Clasa a VI-A l2 Final

FIȘA 5

GRUPA 5 – ASOCIAȚI

5.ASOCIAȚI:

Asociază speciile vegetale cu tipurile de vegetație cărora le aparţin.

A B

pin pajiști

mesteacăn vegetație mediteraneană

maquis vegetația munților înalți

ierburi păduri de conifere

arbuști pitici pădure de foioase

A B

brad vegetație mediteraneană

măslini pădure de conifere

fag vegetația munților înalți

muschi pădure de foioase

Page 12: Clasa a VI-A l2 Final

FIȘA 6

GRUPA 6 – ANALIZAȚI

6.ANALIZAȚI:

Analizând harta distribuției solurilor din Europa Atlantică menționați 3 tipuri de sol

întâlnit în această regiune.

Page 13: Clasa a VI-A l2 Final

Anexa 2 –Fișă de lucru

1. Hașurați statele componente ale Europei Atlantice

2. Realizați corespondența între statele din coloana A și orașele capitală din coloana B:

A B

Haga Marea Britanie

Bruxelles Olanda

Londra Belgia

Paris Irlanda

Page 14: Clasa a VI-A l2 Final

Dublin Franța

3. Enumerați trei resurse naturale din Europa Atlantică.

4. Explicați numărul ridicat al turiștilor din Europa Atlantică.

Page 15: Clasa a VI-A l2 Final

FIȘA DE EVALUARE A LECȚIEI

1.Enumerați trei caracteristici ale reliefului Europei Atlantice. (3p)

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

2.Completați propozițiile lacunare de mai jos cu informația corectă: (2p)

Tipul de climat predominant în Europa Atlantică este.....................................................

Mesteacănul este o specie ce aparține tipului de vegetație..................................................

Fluviul Tamisa trece prin statul.....................................................................................

Capitala Belgiei este...................................................................................................

3. Colorați statele componente ale Europei Vestice pe harta de mai jos: (4p)

Se acordă 1p din oficiu

Timp efectiv de lucru 10 min