25
Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai Ingos Hokušienės, technologijų ir dailės mokytojos internetinis dienoraštis http://hokusiene.wordpress.com Puslapis apie kuriančius Radviliškio krašto žmones http://tautodaile.wordpress.com

Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

  • Upload
    others

  • View
    6

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai

Ingos Hokušienės, technologijų ir dailės mokytojos internetinis dienoraštis

http://hokusiene.wordpress.com

Puslapis apie kuriančius Radviliškio krašto žmones http://tautodaile.wordpress.com

Page 2: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Dalykų integracija. Integruotų programų

pavyzdžiai Jūratė Kygienė

Dailės mokytoja-metodininkė Druskininkų „Atgimimo“ vidurinė mokykla

Page 3: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Dalykų integracija

1.Nuo integruotų pamokų prie integruotų programų.

2.Tikslai, uždaviniai.

3.Programos struktūra.

4.Pavyzdžiai.

5.Sėkmės rodikliai.

Page 4: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Integruota technologijų – dailės ugdymo programa

• Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis

programomis

2008-2009 m.m. “Atgimimo” vidurinėje

mokykloje buvo parengtos ir pradėtos

įgyvendinti integruotos technologijų-dailės

ugdymo programos 6 ir 7 klasėms.

Page 5: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Programos tikslas

• Pagrindinis programos tikslas – mokymosi krūvių mažinimas.

Kiti veiksniai įtakoję programos atsiradimą:

• kūrybiškumas (mokinių ir mokytojų);

• noras bendrauti ir bendradarbiauti;

• mokymo susiejimas su gyvenimiška patirtimi;

• estetinis auklėjimas;

• racionalus laiko panaudojimas.

Page 6: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Programos tikslas

• Plėtoti bendrąsias, technologines ir menines kompetencijas.

• Įgytų žinių ir supratimo, gebėjimų ir nuostatų visumą, padedančią mokiniui įgyti technologinio raštingumo ir kultūrinės kompetencijos pagrindus.

Page 7: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Programos uždaviniai

kad mokiniai:

• atrastų savo meninės prigimties ypatumus, plėtotų meninius interesus, individualumą;

• patirtų meninius išgyvenimus ir plėtotų bendruosius gebėjimus išreikšdami savo sumanymus, mintis ir jausmus meno ir technologinėmis priemonėmis;

• naudotųsi kūrybinės raiškos gebėjimais ir žiniomis kasdieniame gyvenime ar rinkdamiesi profesiją.

Page 8: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Nuo ko pradėti?

Žmogiški veiksniai įtakojantys sėkmingą darbo pradžią:

bendri interesai; geranoriškumas; tolerancija; optimizmas; tikėjimas sėkme.

Page 9: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Programos struktūra

• Rengiant integruotą technologijų-dailės ugdymo programą buvo laikomasi 6-7 klasių technologijų ir dailės Bendrųjų programų ir išsilavinimo standartų.

• Programos struktūrą sudaro įvadinė dalis, tikslai ir uždaviniai, ugdomos kompetencijos, ugdymo turinys, mokymo ir mokymosi metodai, mokymo priemonės, informacinių technologijų taikymas ir vertinimas.

Page 10: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Ugdymo turinys

Metai,

mėnuo,

savaitė

Kurso turinys Val.

skaičius

temai

Metodai ir būdai/priemonės Individualios

mokinio

pažangos

vertinimas

Pastabos

Dailė Technologijos D. T. Dailė Technologijos

2008-

09

01-05

Mokinių supažindinimas su integruota

dailės-technologijų programa, temų ir

priemonių aptarimas. Saugaus darbo

instruktažas.

1 1 Aiškinimas, vaizdinių priemonių ir

pavyzdžių demonstravimas. Formuojamasis

2008-

09

01-05

2008-

09

22-26

Floristinis lango dekoras.

Projekto kūrimas lango

dekorui iš medžio šakelių

ir pritaikant nertas

detales.

Saulės nėriniai.

Eskizo

ruošimas ir

gaminio pagal

eskizą

atlikimas.

1 6 Aiškinimas,

vaizdinės

medžiagos

demonstravimas.

Popierius,

pieštukai.

Demonstravimas,

aiškinimas,

praktinis

darbas.Siūlas,

vašelis, adata,

rėmelis, žirklės,

kompiuteris,

multimedia,

metodinė medž.

paruošta Power

Point programa.

Diagnostinis

Vertinama

kiekvieno

mokinio

sugebėjimas

sukurti lango

dekoro projektą

popieriuje (dailė)

ir natūroje

(technologijos).

Page 11: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

MITYBA 8 KL. Eil.

Nr. Data Kurso turinys Valandų

skaičius Integracija Pasta

bos Technologijos Dailė

Interjeras-eksterjeras

1. 2009 – 11 III–

IV sav.

2010 – 04 III–

IV sav.

1 Saugaus darbo taisyklės. Darbo

virtuvėje higiena. virtuvės ergonomika

interjeras ir eksterjeras.

Konservavimas namų sąlygomis,

konservuotų produktų laikymas,

naudojimas. Konservavimo būdai.

Senosios ir šiuolaikinės architektūros

formų skirtumai, detalių ypatumai. Perspektyvos pradmenys. Virtuvės interjero projektavimas.

2 Dailė,

Chemija,

IT

Konditerijos gaminiai. Jų puošyba panaudojant geometrinius ir augalinius

motyvus

2. 2009 – 12 I –

II sav.

2010 – 05 I –

II sav.

Konditerijoje naudojami produktai.

Tešlų rūšys, jų sudėtis, gaminio

technologiniai ypatumai, darbo

priemonės. Tešlų pusgaminiai,

pakuotės, vartojimo terminai.

Ornamentinių piešinių ir reljefų kūrimas,

vartojant augalinius, gyvūninius ir

antropomorfinius motyvus, atskirai ir

sumaniai jungiant juos tarpusavyje, kuriant

arabeskas.

Trafareto torto puošybai gaminimas.

2 Chemija,

matematika

IT

Taikomoji dekoratyvinė dailė ir jos pritaikymas buityje. Etika estetika

3. 2009 12 III – sausis

2010 – 05 III –

birželio I sav.

Konditerinių gaminių receptūros,

technologiniai procesai, gaminimas ir

jų patiekimas, šventinio stalo

serviravimas.

Siluetas. Lengvumas, vertikalė. Sukurti

dekoratyvinę kompoziciją, panaudojant

įvairius gotikinės architektūros bei dekoro

elementus.

Dekoratyvinių stalo papuošimų gaminimas

įvairioms šventėms ir progoms.

4 Etninė

kultūra, IT

Viso: 8 val.

Vertinamos mokinių praktinės užduotys. Numatoma dalyvauti mokyklos renginiuose.

Page 12: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

TEKSTILĖ – DAILĖ – KONSTRUKCINĖS MEDŽIAGOS

8 kl.

Eil.

Nr. Data Tema Val.

sk. Mokinių pasiekimai Integracija Pastabos

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Technologijos Dailė Konstrukcinės

medžiagos Rasti informaciją

apie darbo

priemones, įrangą,

naudojamą

gaminant gaminius

iš sintetinių tekstilės

medžiagų. Ją

analizuoti, atrinkti ir

panaudoti gaminant

pavyzdėlius.

D. Suvoks, kad

vizualinių idėjų

galima rasti savo

artimiausioje

aplinkoje, praeities

ir dabarties dailės

kūriniuose (1.1.).

Informacinės

technologijos,

užsienio

kalba.

Dailė

7 klasėje mokiniai

jau susipažinę su

pagrindinėmis

tekstilėje

naudojamomis darbo

priemonėmis, todėl

pagrindinis dėmesys

skiriamas gebėjimui

jas panaudoti dirbant

su sintetinėmis

tekstilės

medžiagomis,

gebėjimui panaudoti

šiluminį drėgninį

tokių audinių

apdirbimą.

Vietinio paveldo ir tautos tradicijų išsaugojimo svarba. 2

2009

rugsėjo

I-II sav.

10

vasario

I-II sav.

1.Sintetiniai

pluoštai.

2.Rankdarbio iš

sintetinių audinių

ir pluoštų eskizo

ruošimas.

Informacijos

paieška ir

sisteminimas.

1.Vietinio

paveldo ir tautos

tradicijų

išsaugojimo

svarba.

Pasaulio medžio

įvaizdis.

1.Pasirinkti su

daiktine aplinka

susijusią

asmeniškai

aktualią praktinę

problemą ir rasti

jos sprendimo

idėją.

2

2009

rugsėjo

III –

spalio I

sav.201

0

vasario III – kovo I

sav.

1.Gaminiai iš

sintetini

ų

audinių.

1.Kūrybinių

darbų ir projektų

kūrimas

(pasirinkto

kolorito

perteikimas,

konstravimas iš

įvairių

medžiagų,

skirtingų

medžiagų

jungimo būdai).

1. Rankšluostinės

projektas. Brėžinių

braižymas,

piešinio kūrimas.

6 Panaudoti pasirinkto

ir kuriamo tekstilės

gaminio projekte

surastą, atrinktą ir

išanalizuotą

informaciją apie

tekstilės gaminius iš

sintetinių audinių.

D. Perteiks kilusias

idėjas pasirinkta

dailės technika

(1.2.)

Informacinės

technologijos,

užsienio

kalba,

chemija.

Mokinys pasirenka,

kokio asortimento

gaminį norės

pagaminti, ieško

idėjų, kaip jis

atrodys, kaip galima

bus gaminti, kuria

gaminio projektą.

Page 13: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Sėkmės rodiklis - planavimas

• Kuriant ir įgyvendinant

integruotą ugdymo

programą, svarbiausia

technologijų ir dailės

mokytojų veikla tampa

planavimas – kuo

tiksliau ir detaliau

suplanuota pamoka,

tuo paprasčiau

organizuoti aktyvią

mokinių veiklą.

Page 14: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Pamokos planavimas

Svarbu:

atsižvelgti į

konkrečios grupės

mokinių gebėjimų

lygį, interesus,

polinkius.

Page 15: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Pamokos planavimas

• Mokymasis patraukliomis ir

dominančiomis formomis (projektai,

mokomosios ekskursijos, bandymai ir kt.) ;

Page 16: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Pamokos planavimas

• Aktyviųjų mokymo metodų taikymas,

• IKT taikymas.

Page 17: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Mokymo ir mokymosi metodai

• Užsiėmimų metu pagrindine mokytojo veikla tampa:

• skatinimas mokinius naudoti įvairius informacijos paieškos būdus ir naujas medžiagas, pasirinkti įvairias darbo priemones ir reikmenis;

• taikyti netradicinius kūrybos būdus ir technikas.

• Keičiasi mokytojo ir mokinių santykiai - jie daugiau bendrauja, tariasi, kartu planuoja savo veiklą ir pan.

• Svarbu, kad dirbant pagal integruotą technologijų –dailės programą užduotis galima vykdyti ir pristatyti netradicinėmis formomis (organizuojant akcijas, įdomius renginius, šventes) ir taikant IKT.

Page 18: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Informacinių technologijų taikymas

• Informacinių technologijų naudojimas mokymo ir mokymosi procese gali palengvinti ir paįvairinti kūrybinį procesą.

• IKT gali padėti mokiniams gilinti žinias apie šiuolaikinius menus, ir kūrimo būdus.

• Atskleisti naujus informacijos šaltinius, formuoti darbo su naujomis IKT įgūdžius.

• Keistis kūrybiniais rezultatais, dokumentuoti (fotografuoti, filmuoti) visą kūrybos ir technologinį procesą, kurti mokyklos vizualinę informaciją.

Page 19: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Refleksija

• Refleksija – savo mokymosi patirties ir rezultatų

apmąstymas – vienas svarbiausių mokymosi

pažangos veiksnių.

• Todėl siekiama, kad mokiniai apmąstytų ir

pasirinkta forma išreikštų savo pastebėjimus apie

savo individualių savybių raidą, išsiaiškintų

mokymosi sėkmes ar sunkumus ir numatytų

tobulinimosi būdus.

Page 20: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Refleksija Integruota dailės – technologijų, etninės kultūros pamoka 7 d klasėje

Kalendorinės šventės. Velykos.

Pasidalinkite atsakomybės sritis (kas kuriai temai skirsite daugiau dėmesio)

Klausydami mokytojų aiškinimo, atlikite užduotis:

parašykite simbolių reikšmes,

pabaikite sakinius,

pamokos pabaigoje užpildykite lentelę

1. Kalendorinės šventės būna:

2. Velykos švenčiamos:

3. Velykų simboliai:

4. Velykos prasideda.....

5. Margučių marginimo būdai:

6. Simbolių reikšmės:

7. Būdingiausios margučių spalvos:

8. Spalvų reikšmės:

9. Velykiniai papročiai:

10. Velykiniai patiekalai:

Page 21: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Vertinimas

• Vertinimas taikomas mokinių pasiekimų pažangai skatinti. Technologijų ir dailės mokytojai vertina ne gabumus, o individualią kiekvieno mokinio pažangą.

• Dirbant pagal integruotas technologijų - dailės programas vyrauja formuojamasis bei kaupiamasis vertinimas.

• Labai svarbu, kad mokiniai, prieš pradėdami darbą, kartu su mokytoju aptartų vertinimo kriterijus, mokytųsi juos taikyti įsivertinimui bei vertinimui.

Page 22: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Kalendorinės šventės. Velykos. 1 pamoka

Pamokos eiga:

Laikas Mokytojo veikla Mokinio veikla Užduotys mokiniams

Metodai, darbo formos

1 pamoka

10 min. Technologijų mokytoja

demonstruodama pateiktis

PowerPoint programa

pristato pamokų temą,

tikslus, pateikia informaciją

apie 2 pamokų darbo eigą.

Supažindina mokinius su

užduotimis ,vertinimo

kriterijus, pateikia

informaciją apie Velykas.

Išklauso informaciją. Aptaria

vertinimo kriterijus.

Aiškinimas,

demonstravimas, aptarimas

Page 23: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Pliusai

• Krūvių mažinimas.

• Laiko sąnaudos pamokos pasiruošimui.

• Bendradarbiavimas.

• Pagrindinis dėmesys kompetencijų (bendrųjų ir dalykinių) ugdymui praktinėje veikloje.

• Užduočių pritaikymas gyvenime.

• Galimybė pasidalinti metodine patirtimi su kolegomis.

• Išliekamoji vertė (sukurta metodinė medžiaga bei praktinės veiklos produktai panaudojami kitų klasių mokinių ugdymui).

Page 24: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Minusai

• Laiko sąnaudos planavimui.

• Laiko stoka technologinių užduočių atlikimui.

• Nepatogumai sudarant tvarkaraštį.

Page 25: Dalykų integracija. Integruotų pamokų pavyzdžiai · Integruota technologijų – dailės ugdymo programa •Remiantis vidurinio mokslo Bendrosiomis programomis 2008-2009 m.m

Pabaigai Fermeris negali priversti želmens

augti ir dygti iš sėklos. Jis tik gali sudaryti palankias sąlygas, kad sėkla atskleistų slypinčias joje galimybes.

C. Rogers.