Upload
prakash-singh-rawal
View
305
Download
6
Embed Size (px)
Citation preview
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
1/51
Substructure Kondre (r
Dimension of slab and beams (brought from slab sheet) Check for correctness of data
Length of single span = 35.000 m
Carriageway width, Bc = 7.500 m
Overall width of Bridge, Bo = 10.700 m
No. of main girder = 5
Dimensions of the longitudinal girder is taken as follows:
Length (Lsi
) = 35.000 m
Breadth (B si ) = 0.550 m
Thickness(Tsi) = 1.680 m
Distance betn girders = 2.375 m
No. of cross beams = 15
For the design purposes the dimensions of the cross beam is taken as follows:
Length (L si ) = 2.375 m
Breadth (B si ) = 0.140 m
Thickness(Tsi) = 0.300 m
Distance betn cross beams = 2.500 m
For the design purposes the dimensions of the internal slab is taken as follows:
Length (L si ) = 2.500 m Hence, effec.span in long.dir. = 2.360 m
Breadth (B si ) = 2.375 m Hence, effec.span in transv.dir. = 1.825 mThickness(Tsi) = 0.230 m
Avg. pavement cover over Slab(Tsp ) = 0.075 m
kerb/footpath
breadth = 0.225 m at bottom and 0.225 m at top
height = 1.000 m
For design purpose dimension of cantilever slab is taken as
Length (L si ) = 1.00 m
Breadth (B si ) = 0.600 m from c/c of outer girder
Breadth (B si ) = 0.325 m from outer face of outer main girder
Breadth of carriageway = 1.000 m from c/c of outer girder
1.016 m from outer face of outer main girder
Thickness(Tsi) = 0.230 m at the endThickness(Tsi) = 0.230 m at outer face of main girder
Avg. pavement cover over Slab(Tsp ) = 0.08 m
2.2 DESIGN OF RIGHT ABUTMENT
The freebody diagram of the R.C.C Abutment is shown below:
i = 0 0.200
0.40 CG of Stem from inner vertical face:
A 1= 3.324
0.23 A2= 2.674
M.A.= 1.327
A1+A2 = 5.998
0.600 CG = 0.221
b = 90
Dimensions taken for the design of abutment:
Retaining wall Bottom level of base = 0.000
Length = 9.500 m Road level = 5.000 ######
Breadth = 0.600 m at bottom 0.23 m at top 1.25
Height = 14.454 m CG of retain. wall from point A = 0.221 m
Ballast wall
Length = 9.500 m
Breadth = 0.400 m
Breadth of ret. wall = 0.200 m
Height = 1.000 m height of superstr. plus bearing
Return wall without pav.cover
No. = 2
Breadth = 0.200 m Height of Return wall H1= 0.7
14.4
54
Pa
A
d
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
2/51
Substructure Kondre (rig
Length = 6.000 m Height of Return wall H2= 0.4
Total height of abutment = 15.454 m
Approach slab
Length = 5.000 m 16.354
Breadth = 3.000 m -11.354
Thickness = 0.200 m
Foundation is open foundation
Length = 6.000 m
Width 2.750 m Heel 1.000 m 0.750Toe 1.000 m 0.750
Height of footing = 0.900 1.250
Volume = 14.850 m3 W = 356.40 KN
2.2.1 CALCULATION OF LOAD
STRESS DUE TO DEAD LOAD
S.N Elements Unit No. L(m) B(m) H(m) Volume Unit Wt Total e from
Dead Load of Superstructure
1 Hand rails 6.368 rm 4 35.60 142.40 0.06 8.54
2 Railing posts cum 18 0.15 0.15 1.00 0.41 24 9.72
3 Wearing course cum 1 35.60 7.50 0.08 20.03 22 440.55
4 Kerbs cum 2 35.60 0.23 1.00 16.02 24 384.48
5 Deck slab i) rectangle cum 1 35.60 2.93 0.23 23.95 24 574.80
ii)trapezoid cum 2 35.60 0.33 0.23 5.32 24 127.73
6 Main Girder i) fillets cum 8 35.60 0.30 0.15 6.41 24 153.79
ii) webs cum 5 35.60 0.60 1.45 154.86 24 ######
7 Internal Cross Girder i) fillets cum 0 1.83 0.15 0.15 0.00 24 0.00
ii) webs cum 0 1.83 0.14 0.07 0.00 24 0.00
8 End Cross Girder i) fillets cum 2 1.83 0.15 0.15 0.04 24 0.99
ii) webs cum 2 1.83 0.14 0.07 0.04 24 0.86
Total Dead load of the superstructure #####
Total DL coming to one abutment = 2709 KN
Dead Load of Abutment
retaining wall 9.500 0.415 14.454 56.98 24 1367.64 0.000 m
return walls 2 6.000 0.200 0.55 1.32 24 31.68 2.208 m
ballast wall 9.500 0.400 1.00 3.80 24 91.20 0.007 m
1490.52
STRESS DUE TO LIVE LOAD
Live load due to class A loading:
Maximum load on the given abutment is produced when the train of load is positioned as shown in the figure:
Axle Load,KN 27 27 114 114 68 68 68 68
x i , m 35.0 33.8 29.5 26.5 23.5 20.5
y i 1.0 1.0 0.8 0.8 0.7 0.6
load, KN 114.0 110.1 57.3 51.5 45.7 39.8
Maximum total live load = 418.4 KN
Load due to impact = 418.37714 x 0.110 = 45.919 KN
Live load including impact = 418.4 + 45.919 = 464.3 KN
Live load due to class AA wheeled loading:
Axle Load,KN 200 200
x i , m 19.0 17.8
y i 0.54 0.51
load, KN 108.6 101.71
Maximum total live load = 210.3 KN
Load due to impact = 210.28571 x 0.18 = 37.851 KN
Live load including impact = 210.3 + 37.851429 = 248.1 KN
Live load due to class AA tracked loading:
Maximum total live load = 664.0 KN
Load due to impact = 664 x 0.1 = 66.4 KN
Live load including impact = 664.0 + 66.4 = 730.4 KN
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
3/51
Substructure Kondre (rig
Out of above three loadings class AA tracked loading gives maximum load to abutment.
Maximum live load to abutment = 730.4 KN
CALCULATIONOF EARTH PRESSURE FOR RETAINING WALL
Horizontal earth pressure due to backfil
Corresponding to F = 30 of the backfill material
g = 18 KN/m3 g ' = 8 KN/m3
Ka = 0.2973 ( Coulomb's theory applicable )
Ep1 = Ko x g h2
/2 = 639.1 KN/m h = 15.454 m
Horizontal component of earth pressure = 639.1 cos 20 = 600.5 KN/m
which acts at 0.42 x h = 6.49 m from the top of footing base.
Vertical component of earth pressure = 639.1 x sin 20 = 218.570 KN/m
which acts at 0.221 m inward from the CG of wall.
Total Horizontal Thrust, E1 = Ep1 x L = 5704.9 KN
Total Vertical Thrust, E2= Ep2 x L = 2076.4 KN
WEIGHT OF BACKFILL BEHIND THE ABUTMENT
Wb = 9.1 x 1.000 x 15.5 x 18 = 2531.37 KN
STRESS DUE TO SEISMIC FORCES
Horizontal Forces due to seismicity are computed using the formula as shown in IS Code 1893 or IRC - 6
F eq = a x b x l x G
where a = 0.08 for the zone V of seismic intensityb = 1.2 for medium soil with isolated footingl = 1 importance factor
Thus seismic coefficient is taken as 0.096
a. Seismic force due to Superstructure = 0.096 x 2709.05 = 260.1 KN
height of action of the force = 14.45 + 0.025 + 1.68 / 2 =
= 15.319 m
b. Seismic force due to Abutment = 0.096 x 1491 = 143.1 KN
act at cg of abutment = 7.727 m
c. Seismic force due to Back fill = 0.096 x 2531.4 = 243.01 KN
acts at cg = 7.727 m
STRESS DUE TO WATER CURRENT
Horizontal Thrust due to water current is ignored, because it usually contributes to the stability
of the wall and the load case with seismic condition does not concide with HFL.
STRESS DUE TO LONGITUDINAL FORCES
Due to Tractive Effort or Braking Force
Braking Force due to Class AA tracked load = @20% of live load/2 = 1/2 to one abutment
= 55.4 KN
height of the line of action of the brake from the road level = 1.2 m
height of the bearing level from the top of base = 14.454 m
Due to Resistance in Bearing (Temperature)
The critical case will be when seismic force acts in the direction of traffic. But according to IRC 6-1966 (222.7) "The seismic force due to live loa
shall not be considered when acting in the direction of traffic,..".
P
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
4/51
Substructure Kondre (rig
Severe moment is produced when the LL is within span. Assume frictional coeff. = 0.225 in free bearing
= 0.2 in other bearing
Frictional resistance at free bearing = 773.9 KN
Frictional resistance of fixed bearing = 687.9 KN
Unbalanced frictional force = 86.0 KN
Line of action of the force from the bottom of the abutment = 14.454 m
STRESS DUE TO WIND LOAD
Exposed height of structure = depth of the beams + thickness of slab +
+ height of kerb =
= 2.68 m
Exposed area contributing to wind pressure = 93.8 m
Avg. height of superstructure from the bed = 6.000 m
intensity of wind load = 0.73 KN/m
velocity of wind = 107 km/hr
The design is to be conducted for one span only loaded with class A train of vehicle
Length of Class A train = 20.4 m
a. Wind Force on Surface (SS) = 0.73 x 93.8 = 68.474 KN
b. Wind Force on Moving
vehicle Class A train = 20.4 x 3 = 61.2 KN
acts at 1.5 m above road level = -9.854 m
Maximum load is obtained in exposed area = 129.7 KN
For lateral direction
wind load = 129.7 KN
acts at = 15.454 m
SUMMARY OF LOADS FOR DESIGN OF ABUTMENTS
S.No. Load Vertical (KN) Horizontal (KN) Arm Moment (KN
Longit. dir Later. (m) Longit. Later.
1 Superstructure
1.1 Dead load of SS(D) 2709.1 0.48 1297.01.2 Live Load of SS (L) including impact 438.0 0.48 209.7
Substructure2 DL of abutment(E)
Retaining wall 1367.6 0.00
Return wall - Top section 31.7 -2.21 -69.9
Ballast wall 91.2 -0.01 -0.7
Backfill (BF) 2531 0.00 0.0
Earth pressure (EP) 35062.779
(EP1) 5704.9 6.49 ######
Due to overburden(EP2)
Frontal passive soil mass (EPp)
3 Buoyancy (B)
4 Longitudinal force4.1 Tractive force (T) 55.40 14.45 800.8
4.2 Due to temperature (F) 85.99 14.45 1242.8
4.3 Wind Load 129.67 15.45 2003.
4.4 Centrifugal force (CF)
4.5 Thrust due to water current (WC)
4.6 Seismic forces (FS)
on superstructure 130.03 260.07 260.07 15.32 3984.0 3983.
on abutment 71.54 143.09 143.09 7.73 1105.7 1105.
on live load 42.05 16.95 712.8
from backfill 121.51 243.01 243.011 7.727 1877.7 1877.
Load combination Group II (Normal+Temp. condition)
4638 5846 129.7 ##### 200
D + L + E + Ep1+ Ep2 + Ep3+ T + F + CF
Taking
Rankin's
earth
pressure
coefficient.
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
5/51
Substructure Kondre (righ
Load combination Group IV (for Seismic dry condition)
D + L + E + Ep1+ Ep2 + T + F + CF + FS 7492 6492 688.2 ##### 7680
Note: Moment is taken at the critical section at the bottom of the ABUTMENT
2.2.2 STRUCTURAL DESIGN OF ABUTMENT RETAINING WALL
Design of the returning wall will be done based on normal loading condition, but checked on maximum loading
Design parameters
Vertical force = 4638 KNLong. Moment = 40508 KN-m
Substructures are designed using M20 concrete and Fe415 steel reinforcement
Parameters for RCC design
Conccrete M20 sck = 20 N/mm2
Steel sy = 415 N/mm2
(Under combination group IV the permissible increase of stress is
50%, hence Combination I governs the design longitudinal
moment)
Page 5
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
6/51
Substructure Kondre (right
Approximate Area of Steel reinforcement required is calculated considering singly reinforced beam theory
Ast = Mu/ (0.87xy x 0.7984 x d) = 234060 mm2
Provide 25 mm dia. bars Ast = 490.625 mm2
Required spacing = 0.9 mm c/c Provide at 100 mm c/c Decrease spacing !
Area of reinforcement provided, Ast = 45873.438 mm2
r = 0.8047971 % > 0.2 %
At the frontal face, the design moment is greatly reduced because of lack of earth pressure.
Therefore on this side provide only 50 % of the main reinforcement
Ast = 234060 x0.5 = 117030 mm2
Provide 20 mm dia. bars Ast = 314 mm2
Required spacing = 20 1.2 mm c/c Provide at 100 mm c/c Decrease spec
Area of reinforcement provided, Ast = 29359 mm2
Same spacing of reinforcement is provided on the side faces of the abutment.
Distribution re-bar
Providing 0.12% of cross sectional area = 0.0012 x 600 x 1000= 720 mm2
Provide 12 mm dia. bars Ast = 113.04 mm2
Required spacing = 314.0 mm c/c Provide at 250 mm c/c at both faces. ok
Check for stresses (For seismic condition) Parameters for RCC design
Conccrete M20 sck = 20 N/mm2
Normal Thrust , W = 7492018 N Steel sy = 415 N/mm2
Bending Moment = ######### N-mm
Ecentricity, e = 6336.850 mm > 128.125 mm
breadth, b = 9500 mm m = 0.0
Total depth , D = 600 mm
Effective depth, d = 512.5 mm
Compressive steel cover, dc = 75 mm Ac = 29359 mm2
Tensile steel cover, dt = 75 mm At = 45873.44 mm2
Ast = Mu/ (0.87xy x 0.7984 x d) 178050.265 mm2/m
x= 0.87*y*Ast 8928 mm 150 mm say
0.36*ck*b
Check for shear stress:
Critical secion for shear in case of abutment stem is considered at distance d = 512.5 mm from the junction
of base slab.
Horizontal force due to soil pressure = 5559.80 KN
Breaking force = 55.40 KN
Longitudinal force due to temperature effect = 85.99 KN
Shear force V = 5701.18 KN
Shear stress tc = V/(b d) = 0.744 N/mm2
Permissible shear stress without shear reinforcement tcmax =2.8 Mpa for M20 concrete
Where, As = Area of Steel provided in mm2
b = width of abutment vertical wall and d = thickness of abutment wall p= 4.05%
tc = basic values given for different p% of Steel provided = 0.28 Mpa for M20 concr < 0.744 N/mm2
From Table 19 of IS 456-200
The design of ballest wall and return wall will be as in left side abutment.
2.1.3 DESIGN OF BALLAST WALL
A
Page 6
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
7/51
Substructure Kondre (rig
RCC balast wall (as shown in the figure) monolithic to the abutment has been designed.
0.40 m
m
CALCULATION OF DEAD LOAD STRESSES
Dead load from the approach slab (triangular portion) = 36 KN
= 3.7894737 KN/m
Dead load of the Ballast wall = 91.2 KN
= 9.6 KN/m
Earth pressure from the back fill = ca x r x h2 /2 = 3.12 KN/mr = 21 KN/m3ca = 0.2973
LIVE LOAD STRESS CALCULATION
Class AA (tr) load component on wall , LL =
= 291.667 KN
= 30.702 KN/m
Add impact to live load @ , I = 0.1 = 3.070 KN/m
e = 0.15 m from axis of ballast wall
Horizontal Load due to braking of train of vehicle class A vehicle, T =(0.2 ) x(27+114*2) = 51.0 KN
(Front vehicle only considered) = 5.4 KN/m
Compaction load is maximum at the depth of 1.2m from the top.
P comp = 25.2 KN/m
Maximum shear force on section I-I
H = T or Pcopm+ Ep = 28.3 KN/mV = DL + LL + I = 47.2 KN/m
Moment given due to the forces on the critical section I - I at the base of the ballast wall
M = ( LL + I) x e + T x h + Ep x h /3 == 17.92 KN-m/m
Area of vertical steel reinforcement required
Ast = Mu/ (0.87xy x 0.7984 x d) 165.746387 mm2/m
Provide 12 mm dia bars @ 200 c/c for the continuation of bar from retaining wall
Area of steel provided = 565.2 mm2/m
Provide 12 mm dia bars @ 200 c/c on the opposite face
Area of steel provided = 565.2 mm2/mHorizontal links are provided of 12 mm dia. bars @ 200 c/c
Stresses at the section,
Shear stress,tmax = 0.083 N/mm2
Permissible shear stress without shear reinforcement tcmax = 2.8 N/mm2
Where, As = Area of Steel provided in mm2
p= 0.28% 0.28
tc = basic values given for different p% of Steel provided = 0.38 Mpa for M20 concr > 0.083 N/mm2
From Table 19 of IS 456-200 ok
2.1.4 DESIGN OF RETURN WALLS
1
.000
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
8/51
Substructure Kondre (rig
These will be monolithic with the back wall. They are joined together through 300 mm x 300 mm fillets.
The loads acting on the wing wall (return wall) would be earth pressure and horizontal force to kerb as specified in the code.
STRESS DUE TO VERTICAL LOADS
All the stresses are calculated for the critical section I-I at the bottom face of the abutment
Dead load of the returnwall = 6.000 x 0.550 x 0.200 x 24 = 15.84 KN
= 2.64 KN/m
Vert. LL from Class A load = 168.72 KN 56.24 KN/m
Add Impact due to LL @ 0.25= 42.18 KN 14.06 KN/m
STRESSES DUE TO HORIZONTAL FORCES
Horizontal Thrust due to DL+LL+IL=q*L*ka = 24.070 KN/m
acts at h/2 0.28 m from the top of foundation
Moment due to hor. component of vertical loads = 433.2636 KN-m/r.m
Earth pressure from the backfill = ka x rs x h^2/2 = 0.94 KN/m
Moment due to earth pressure = 16.998 KN-m
Momt due to later. force = 7.5 KN/m for the curb as per code = 135.000 KN-m
Total horz. uniformly distributed load = 24.07 + 0.94 + 7.5 = 32.51 KN/m
Total Moment = 433.26 + 17.00 + 135.000 = 585.26
depth required = M /( 0.138ck b ) = 620.925 mmwhere b = ( 700 + 400 ) / 2 = 550 mm
Provide overall depth = 650 mm
Ast = Mu/ (0.87xy x 0.7984 x d) 3530.97 mm2/m
Tensile steel re-bar equired = 3530.97 mm2
Provide 25 mm dia. bars Ast = 490.87 mm2
Required spacing = 139.0 mm c/c Provide at 150 mm c/c Decrease specing !
2.2.3 DESIGN OF FOUNDATION
Foundation is designed as open foundation of the rectangular shape
Length = 6.00 m
Breadth = 2.75 m heel 1.000 m
toe 1.000 m
width of abutment 0.600 m
Height = 0.9 m
Concrete cover 75 mm
DEAD LOAD due to foundation = 356.4 KN
CALCULATIONOF EARTH PRESSURE FOR FOUNDATION
Horizontal earth pressure due to backfill
Ka = 0.2973 As calculated earlier for abutment stem. ( Coulomb's theory applicable )
Ep1 = Ka x g h2
/2 = 715.66 KN/m h = 16.354 m
Horizontal component of earth pressure = 715.7 x cos 20 = 672.499 KN/m
which acts at 0.42 x h = 6.87 m from the bottom of footing base.
Pressure due to surcharge: As approach slab has been provided no surcharge load is to be taken as per code.
WEIGHT OF BACKFILL BEHIND THE ABUTMENT
Wb = 6.000 x 1.000 x 15.454 x 18.00 = 1669.0 KN
Wf = 6.000 x 1.000 x 0 x 18.00 = 0.0 KN
acts at 0.8 m from centre of abutment
Seismic force due to Foundation = 0.096 x 356.4 = 34.214 KN
act at cg of abutment = 0.45 m
Seismic force due to back fill = 0.096 x 1669.0 = 160.23 KN
act at cg of backfill = 8.627 m from the bottom of foundation base
SUMMARY OF LOADS FOR DESIGN OF FOUNDATION
P 8
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
9/51
Substructure Kondre (rig
S.No. Load Vertical (KN) Horiz L. arm M[r] M(o)
(KN) (m) KN-m KN-m
1 Superstructure
1.1 Dead load of SS(D) 2709.05 0.8 2224.79
1.2 Live Load on SS including impact (L) 438.0 0.8 359.705
Substructure2 DL of abutment(E)
Retaining wall 1367.64 1.3 1777.93Return wall 31.68 3.5 111.118
Ballast wall 91.20 1.3 118.56
Backfill (BF) 1669.03 2.10 3504.97
Backfill (FR)
Earth pressure (EP)
Triangular dry(EP1) 6388.7 -6.9 -43882
Due to overburden(EP2) 0.00 0
Frontal passive soil mass (EPp)
DL of foundation 356.40 1.4 490.05
3 Buoyancy (B)
4 Longitudinal force
4.1 Breaking (breaking) force (T) 55.40 -15.4 -850.6
4.2 Due to temperature (F) 85.99 -15.4 -13204.3 Wind Load
4.4 Centrifugal force (CF)
4.5 Thrust due to water current (WC)
4.6 Seismic forces (FS)
on superstructure 130.03 260.1 -15.3 -1992
on abutment 71.54 143.1 -7.7 -552.8
on live load 0
on foundation 17.11 34.2 -0.5 -7.698
from backfill 80.11 160.2 -8.6 -691.1
Load combination Group I (N+T condition)
D + L + I + E + Ep1+ Ep2 +BF+ T + F + CF 6663.0 6530 8587.12 -46053
Load combination Group IV (for Seismic dry condition)
D + L + E + Ep1+ Ep2 +BF+ T + F + CF + FS 6961.8 7128 8587 -48446
Note: Moment is taken about the toe for check against overturning .
403.82
For Normal condition For Seismic condition
P = 6663 KN P = 6962 KN
Mnet = Mr-Mo= -37465.918 Mnet = Mr-Mo= -39859 KN-m
x = Mnet/P= -5.6229806 x = Mnet/P= -5.7254 m
e = b/2-x'= 6.9979806 > b/6, hence tesion e = b/2-x'= 7.10 > b/6, hence t
Pmax=P/A*(1+6*e/b) = 6569.444 KN/m2 Pmax=P/A*(1+6*e/b) = 6958.3 KN/m
Pmin=P/A*(1-6*e/b) = -5761.807 KN/m2 Pmin=P/A*(1-6*e/b) = -6114 KN/m
Where, A=b x d = 16.5 m2
CHECK AGAINST OVERTURNING
Case: Normal
Factor of Safety against overturning =Mres/Mov= 8587.1227 / 46053 = 0.2 > 2.0 Safe
Case: Seismic
Factor of Safety against overturning =Mres/Mov= 8587.1227 / 48446 = 0.2 >1.5 Safe
CHECK AGAINST SLIDING
Case : Normal
The minimum vertical force will be when there is no live load and the front backfill is washed out = ###### KN
The resisting force againest sliding = (vertical force) x (coefficient of friction b/w concrete and soil)
= 6225.00 x 0.45 = 2801.25 KN
The sliding force is the horizontal forces = 6474.72 KN
Hence, Factor of Safety against sliding =Pres/Psl= 2801.25 / 6474.7 = 0.433 >1.5 Hence Sa
( f = 0.45 soil/concrete)
Case: Seismic
The minimum vertical force will be when there is no live load and the front backfill is washed out = ######
The resisting force againest sliding = (vertical force) x (coefficient of friction b/w concrete and soil)
= 6523.80 x 0.45 = 2935.71 KN
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
10/51
Substructure Kondre (righ
The sliding force is the horizontal forces = 7072.32 KN
Hence, Factor of Safety against sliding =Pres/Psl= 2935.71 / 7072.3 = 0.415 >1.25 Hence Sa
STRUCTURAL DESIGN OF FOUNDATION
Design of toe slab:
Wt of toe slab = 21.6 KN/m2 1412.739 -1277.72
1.000 m 0.600 m 1.000 m
2.75 m
Pressure distribution diagram
concrete grede : M 20
Steel grade : Fe 415
Moment about EF = 2414.47 KN-m 2414.47
d= M /( 0.138 564.0 mmAdopt D = 600 mm
d = 500 mm
Ast = Mu/ (0.87xy x 0.7 16752 mm2 Minimum reinforc. as per code = 1000 mm2
Using 16 mm dia bar, spacing = 12.0 mm
Adopt 16 mm dia bar, spacing = 150 mm c/c Area of re-bar provided = 1339.73
mm2
Check for shear stress:In toe critical section for shear is considered at a distance d = 500
from abutment stem.
Shear force at critical section V = 15776.00 KN b= 6.00 m 6548
3969
13
91
Shear stress = V/(b d) = 5.259 N/mm2
Permissible shear stress without shear reinforcement tcmax =2.8 Mpa for M20 concrete
Where, k1 = 1.14 - 0.7 d >= 0.5 ( d in m ) 0.5 m
Where, As = Area of Steel provided in mm2
b = width of abutment vertical wall and d = thickness of abutment wall p= 0.037% 0.04
tc = basic values given for different p% of Steel provided = 0.280 N/mm2 < 5.259 N/mm2
From Table 19 of IS 456-200 Not ok. Revise section or provide shear re-bar
Design of heel slab:
Upward pressure on the heel slab varies from -5761.8073 Kn/m2 to -1277.72 Kn/m2
In addition to the upward pressure the heel slab is subjected to downward pressure due to the self weight of heel
slab and weight of earth fill on heel slab:
Down pressure due to self weight = 14.4 KN/m2
Down pressure due to backfill = 278.172 KN/m2
292.572 KN/m2 1570
6054
Net down pressure = 6054 KN/m2 max
1570 KN/m2 min 1.000 m
Moment about DG= 2279.841 KN-m
d= M /( 0.138ck b ) 908.862 mmAdopt D = 600 mm
d = 500 mm
Ast = Mu/ (0.87xy x 0.7984 x d) = 15818 mm2 Minimum reinforc. as per code = 1000 mm2
Using 16 mm dia bar, specing = 13 mm
Adopt 16 mm dia bar, specing = 150 mm c/c Area of re-bar provided = 1339.7 mm2
####
#
KN/m2
6547.8
4 ####
6569.4
4
A B
CDE
F G
Page 10
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
11/51
Substructure Kondre (rig
Distribution re-bar
0.12/100 x 900 = 1080 mm2/runnig meter
Using 12 mm dia bar, specing = 209.3 mm
Adopt 12 mm dia bar, specing = 200 mm c/c at top and bottom
Check for shear stress:
Since the load on the heel is predominantly downward, it induces tensile reactio at its junction with stem.
Hence the critical section for shear for the heel slab is considered at the face of support.
Shear force V = 22874.002 KN b = 6.00 m
Shear stress = V/(b d) = 7.625 N/mm2
Permissible shear stress without shear reinforcement tcmax =2.8 N/mm2
Mpa for M20 concrete
Where, k1 = 1.14 - 0.7 d >= 0.5 ( d in m )
Where, As = Area of Steel provided in mm2
b = width of abutment vertical wall and d = thickness of abutment wall p= 0.037% 0.04
tc = basic values given for different p% of Steel provided =
From Table 19 of IS 456-200 0.28 N/mm2 < 7.6247 N/mm2 Not ok
Page 11
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
12/51
Substructure Kondre (rig
P 12
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
13/51
Substructure Kondre (ri
i i
Ws
d
PaPa
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
14/51
Substructure Kondre (rig
b b
Coulomb Rankin
i F b d
0 30 90 20 a
h = 30 Let us find out which theory is applicable:
a = 60 1.7321 m < 15.454 m hence Coulomb's theory applicable
Ka=
Coul. 0.75 0.9397 2.6845 0.2973
Rankin 1 0.75 0.5 1.5 0.3333
Hor pressure from Rankin's theory = 716.48 KN/m
Horizontal thrust = 6806.5 acts at 5.15 m from the top of foundation footing.
Weight of soil is also to
be considered in Rankin's
Theroy.
Weight of soil is not
to be considered in
Coulumb's Theroy.
90-b i
P 14
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
15/51
Substructure Kondre (rig
P 15
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
16/51
Substructure Kondre (rig
P 16
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
17/51
Substructure Kondre (right)
g !
Page 17
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
18/51
Substructure Kondre (rig
P 18
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
19/51
Substructure Kondre (rig
P 19
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
20/51
Substructure Kondre (rig
n
P 20
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
21/51
Substructure Kondre (rig
P 21
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
22/51
Substructure Kondre (rig
vise section or provide shear re-bar
P 22
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
23/51
Dimension of slab and beams (brought from slab sheet) Check for correctne
Length of single span = 8.000 m
Carriageway width, Bc = 3.000 m
Overall width of Bridge, Bo = 6.000 m
No. of main girder = 3
Dimensions of the longitudinal girder is taken as follows:
Length (L si ) = 8.000 m
Breadth (B si ) = 0.600 m
Thickness(Tsi) = 0.750 m
Distance betn girders = 2.400 m
No. of cross beams = 2
For the design purposes the dimensions of the cross beam is taken as follows:
Length (L si ) = 3.000 m
Breadth (B si ) = 0.600 m
Thickness(Tsi) = 0.900 m
Distance betn cross beams = 8.000 m
For the design purposes the dimensions of the internal slab is taken as follows:
Length (L si ) = 8.600 m Hence, effec.span in long.dir. =
Breadth (B si ) = 3.600 m Hence, effec.span in transv.dir. =
Thickness(Tsi) = 0.200 m
Avg. pavement cover over Slab(Tsp ) = 0.070 m
kerb/footpath
breadth = 1.000 m at bottom and 0.225 m at top
height = 0.500 m
For design purpose dimension of cantilever slab is taken as
Length (L si ) = 1.00 m
Breadth (B si ) = 0.600 m from c/c of outer girder
Breadth (B si ) = 0.300 m from outer face of outer main girder
Breadth of carriageway = 2.400 m from c/c of outer girder
0.300 m from outer face of outer main girder
Thickness(Tsi) = 0.200 m at the endThickness(Tsi) = 0.200 m at outer face of main girder
Avg. pavement cover over Slab(Tsp ) = 0.07 m
2.2 DESIGN OF RIGHT ABUTMENT
The freebody diagram of the R.C.C Abutment is shown below:
0.20 i = 0 CG of Stem from inner vertical face:
A 1= 1.860
0.60 A2= 0.233
M.A.= 0.709d
Pa
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
24/51
A1+A2 = 2.093
0.750 b = 90 CG = 0.339
Dimensions taken for the design of abutment:
Retaining wall Bottom level of base =
Length = 6.000 m Road level =Breadth = 0.750 m at bottom 0.60 m at top 1.25
Height = 3.100 m CG of retain. wall from point A = 0.339 m
Ballast wall
Length = 6.000 m
Breadth = 0.200 m
Height = 1.000 m height of superstr. plus bearing
Return wall without pav.cover
No. = 2
Breadth = 0.200 m Height of Return wall H1= 0.7
Length = 6.000 m Height of Return wall H2= 0.4
Total height of abutment = 4.100 m
Approach slab
Length = 5.000 m 5.000
Breadth = 3.000 m 0.000
Thickness = 0.200 m
Foundation is open foundation
Length = 6.000 m
Width 2.750 m Heel 1.000 m 0.750
Toe 1.000 m 0.750
Height of footing = 0.900 1.250
Volume = 14.850 m3 W = 356.40 KN
2.2.1 CALCULATION OF LOAD
STRESS DUE TO DEAD LOAD
S.N Elements Unit No. L(m) B(m) H(m) Volume
Dead Load of Superstructure
1 Hand rails 6.368 rm 4 8.60 34.40
2 Railing posts cum 5 0.15 0.15 1.00 0.11
3 Wearing course cum 1 8.60 3.00 0.07 1.81
4 Kerbs cum 2 8.60 0.61 0.50 5.27
5 Deck slab i) rectangle cum 1 8.60 3.00 0.20 5.16
ii)trapezoid cum 2 8.60 0.30 0.20 1.036 Main Girder i) fillets cum 4 8.60 0.30 0.15 0.77
ii) webs cum 3 8.60 0.60 0.55 8.51
7 Internal Cross Girder i) fillets cum 0 2.40 0.15 0.15 0.00
ii) webs cum 0 2.40 0.60 0.70 0.00
8 End Cross Girder i) fillets cum 2 2.40 0.15 0.15 0.05
ii) webs cum 2 2.40 0.60 0.70 2.02
Total Dead load of the superstructure
Total DL coming to one abutment =
3.1
00
A
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
25/51
Dead Load of Abutment
retaining wall 6.000 0.675 3.100 12.56 24 301.32
return walls 2 6.000 0.200 0.55 1.32 24 31.68
ballast wall 6.000 0.200 1.00 1.20 24 28.80
361.80
STRESS DUE TO LIVE LOAD
Live load due to class A loading:
Maximum load on the given abutment is produced when the train of load is positioned as shown in the figure:
Axle Load,KN 27 27 114 114 68 68 68 68
x i , m 8.0 6.8 2.5 -0.5 -3.5 -6.5
y i 1.0 0.9 0.3 -0.1 -0.4 -0.8
load, KN 114.0 96.9 21.3 -4.3 -29.8 -55.3
Maximum total live load = 142.9 KN
Load due to impact = 142.9 x 0.321 = 45.932 KN
Live load including impact = 142.9 + 45.932 = 188.8 KN
Live load due to class AA wheeled loading:
Axle Load,KN 200 200
x i , m 19.0 17.8
y i 2.38 2.23
load, KN 475.0 445.00
Maximum total live load = 920.0 KN
Load due to impact = 920 x 0.18 = 165.6 KN
Live load including impact = 920.0 + 165.6 = 1085.6 KN
Live load due to class AA tracked loading:
Maximum total live load = 542.5 KN
Load due to impact = 542.5 x 0.1 = 54.25 KNLive load including impact = 542.5 + 54.25 = 596.8 KN
Out of above three loadings class AA tracked loading gives maximum load to abutment.
Maximum live load to abutment = 1085.6 KN
CALCULATIONOF EARTH PRESSURE FOR RETAINING WALL
Horizontal earth pressure due to backfil
Corresponding to F = 30 of the backfill material
g = 18 KN/m3 g ' = 8 KN/m3
Ka = 0.2973 ( Coulomb's theory applicable )Ep1 = Ko x g h
2/2 = 45.0 KN/m h = 4.100 m
Horizontal component of earth pressure = 45.0 cos 20 = 42.3
which acts at 0.42 x h = 1.72 m from the top of footing base.
Vertical component of earth pressure = 45.0 x sin 20 =
which acts at 0.339 m inward from the CG of wall.
Total Horizontal Thrust, E1 = Ep1 x L = 253.6 KN
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
26/51
Total Vertical Thrust, E2= Ep2 x L = 92.3 KN
WEIGHT OF BACKFILL BEHIND THE ABUTMENT
Wb = 5.6 x 1.000 x 4.1 x 18 = 413.28
STRESS DUE TO SEISMIC FORCES
Horizontal Forces due to seismicity are computed using the formula as shown in IS Code 1893 or IRC - 6
F eq = a x b x l x G
wher a = 0.08 for the zone V of seismic intensityb = 1.2 for medium soil with isolated footingl = 1 importance factor
Thus seismic coefficient is taken as 0.096
a. Seismic force due to Superstructure = 0.096 x 296.058
height of action of the force = 3.10 + 0.025 +
= 3.5 m
b. Seismic force due to Abutment = 0.096 x 362
act at cg of abutment = 2.05 m
c. Seismic force due to Back fill = 0.096 x 413.28 =
acts at cg = 2.05 m
STRESS DUE TO WATER CURRENT
Horizontal Thrust due to water current is ignored, because it usually contributes to the stability
of the wall and the load case with seismic condition does not concide with HFL.
STRESS DUE TO LONGITUDINAL FORCES
Due to Tractive Effort or Braking Force
Braking Force due to Class AA tracked load = @20% of live load/2 =
= 55.4 KN
height of the line of action of the brake from the road level = 1.2
height of the bearing level from the top of base = 3.100 m
Due to Resistance in Bearing (Temperature)
Severe moment is produced when the LL is within span. Assume frictional coeff. = 0.225
The critical case will be when seismic force acts in the direction of traffic. But according to IRC 6-1966 (222.7) "Theload shall not be considered when acting in the direction of traffic,..".
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
27/51
= 0.2
Frictional resistance at free bearing = 310.9 KN
Frictional resistance of fixed bearing = 276.3 KN
Unbalanced frictional force = 34.5 KN
Line of action of the force from the bottom of the abutment = 3.100 m
STRESS DUE TO WIND LOAD
Exposed height of structure = depth of the beams + thickness of slab +
+ height of kerb =
= 1.25 m
Exposed area contributing to wind pressure = 10 m
Avg. height of superstructure from the bed = 6.000 m
intensity of wind load = 0.73 KN/m
velocity of wind = 107 km/hr
The design is to be conducted for one span only loaded with class A train of vehicle
Length of Class A train = 20.4 m
a. Wind Force on Surface (SS) = 0.73 x 10 =
b. Wind Force on Moving
vehicle Class A train = 20.4 x 3 =
acts at 1.5 m above road level = 1.500 m
Maximum load is obtained in exposed area = 68.5 KN
For lateral direction
wind load = 68.5 KN
acts at = 4.100 m
SUMMARY OF LOADS FOR DESIGN OF ABUTMENTS
S.N
o. Load Vertical (KN) Horizontal (KN)
Longit. dir Later.
1 Superstructure
1.1 Dead load of SS(D) 296.1
1.2 Live Load of SS (L) including impact 438.0
Substructure
2 DL of abutment(E)Retaining wall 301.3
Return wall - Top section 31.7
Ballast wall 28.8
Backfill (BF) 413
Earth pressure (EP) 413.526
(EP1) 253.6
Due to overburden(EP2)
Taking
Rankin's
earth
pressure
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
28/51
Frontal passive soil mass (EPp)
3 Buoyancy (B)
4 Longitudinal force
4.1 Tractive force (T) 55.40
4.2 Due to temperature (F) 34.54
4.3 Wind Load 68.50
4.4 Centrifugal force (CF)4.5 Thrust due to water current (WC)
4.6 Seismic forces (FS)
on superstructure 14.21 28.42 28.42
on abutment 17.37 34.73 34.73
on live load 42.05
from backfill 19.84 39.675 39.6749
Load combination Group II (Normal+Temp. condition)
1096 344 68.5
Load combination Group IV (for Seismic dry condition)
D + L + E + Ep1+ Ep2 + T + F + CF + FS 1561 446 144.9
Note: Moment is taken at the critical section at the bottom of the ABUTMENT
2.2.2 STRUCTURAL DESIGN OF ABUTMENT RETAINING WALL
Design of the returning wall will be done based on normal loading condition, but checked on maximum loading
Design parameters
Vertical force = 1096 KN
Long. Moment = 753 KN-m
Substructures are designed using M20 concrete and Fe415 steel reinforcement
Parameters for RCC design
Conccrete M20 sck = 20 N/mm2
Steel sy = 415 N/mm2Approximate Area of Steel reinforcement required is calculated considering singly reinforced beam theory
Ast = Mu/ (0.87xy x 0.7984 x d) = 3332 mm2
Provide 25 mm dia. bars Ast = 490.625 mm2
Required spacing = 88.3 mm c/c Provide at 100 mm c/c
Area of reinforcement provided, Ast = 28701.563 mm2
r = 0.6378125 % > 0.2 %
At the frontal face, the design moment is greatly reduced because of lack of earth pressure.
Therefore on this side provide only 50 % of the main reinforcement
Ast = 3332 x0.5 = 1666 mm2
coefficient.
D + L + E + Ep1+ Ep2 + Ep3+ T + F + CF
(Under combination group IV the permissible increase of
50%, hence Combination I governs the design longitudina
moment)
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
29/51
Provide 20 mm dia. bars Ast = 314 mm2
Required spacing = 20 113.1 mm c/c Provide at 100 mm c/c
Area of reinforcement provided, Ast = 18369 mm2
Same spacing of reinforcement is provided on the side faces of the abutment.
Distribution re-bar
Providing 0.12% of cross sectional area = 0.0012 x 750 x 1000= 900
Provide 12 mm dia. bars Ast = 113.04 mm2
Required spacing = 251.2 mm c/c Provide at 250 mm c/c
Check for stresses (For seismic condition) Parameter
Conccrete M20 sck =
Normal Thrust , W = 1560553 N Steel sy =
Bending Moment = ######### N-mm
Ecentricity, e = 643.948 mm > 165.625 mmbreadth, b = 6000 mm m = 0.0
Total depth , D = 750 mm
Effective depth, d = 662.5 mm
Compressive steel cover, dc = 75 mm Ac = 18369 mm2
Tensile steel cover, dt = 75 mm At = 28701.56 mm2
Ast = Mu/ (0.87xy x 0.7984 x 3768.77108 mm2/m
x= 0.87*y*Ast 189 mm 150 mm say
0.36*ck*b
Check for shear stress:
Critical secion for shear in case of abutment stem is considered at distance d = 662.5 mm from t
of base slab.
Horizontal force due to soil pressure = 173.25 KN
Breaking force = 55.40 KN
Longitudinal force due to temperature effect = 34.54 KN
Shear force V = 263.19 KN
Shear stress tc = V/(b d) = 0.125 N/mm2
Permissible shear stress without shear reinforcement tcmax =2.8 Mpa for M20 concrete
Where, As = Area of Steel provided in mm2
b = width of abutment vertical wall and d = thickness of abutment wall p= 0.21%
tc = basic values given for different p% of Steel provided = 0.28 Mpa for M20 concr
From Table 19 of IS 456-200
The design of ballest wall and return wall will be as in left side abutment.
A
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
30/51
2.1.3 DESIGN OF BALLAST WALL
RCC balast wall (as shown in the figure) monolithic to the abutment has been designed.
0.20 m
m
CALCULATION OF DEAD LOAD STRESSES
Dead load from the approach slab (triangular portion) = 36 KN= 6 KN/m
Dead load of the Ballast wall = 28.8 KN
= 4.8 KN/m
Earth pressure from the back fill = ca x r x h2 /2 = 3.12 KN/mr = 21 KN/m3ca = 0.2973
LIVE LOAD STRESS CALCULATION
Class AA (tr) load component on wall , LL == 291.667 KN
= 48.611 KN/m
Add impact to live load @ , I 0.1 = 4.861 KN/m
e = 0.15 m from axis of ballast wall
Horizontal Load due to braking of train of vehicle class A vehicle, T =(0.2 ) x(27+114*2) =
(Front vehicle only considered) =
Compaction load is maximum at the depth of 1.2m from the top.
P comp = 25.2 KN/m
Maximum shear force on section I-IH = T or Pcopm+ Ep = 28.3 KN/mV = DL + LL + I = 64.3 KN/m
Moment given due to the forces on the critical section I - I at the base of the ballast wall
M = ( LL + I) x e + T x h + Ep x h /3 == 27.76 KN-m/m
Area of vertical steel reinforcement required
1.0
00
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
31/51
Ast = Mu/ (0.87xy x 0.7984 x 256.816378 mm2/m
Provi 12 mm dia bars @ 200 c/c for the continuation of bar from retainin
Area of steel provided = 565.2 mm2/m
Provi 12 mm dia bars @ 200 c/c on the opposite face
Area of steel provided = 565.2 mm2/m
Horizontal links are provided of 12 mm dia. bars @ 200 c/c
Stresses at the section,
Shear stress,tmax = 0.202 N/mm2
Permissible shear stress without shear reinforcement tcmax = 2.8 N/mm2
Where, As = Area of Steel provided in mm2
p= 0.57% 0.57
tc = basic values given for different p% of Steel provided = 0.51 Mpa for M20 concr
From Table 19 of IS 456-200
2.1.4 DESIGN OF RETURN WALLS
These will be monolithic with the back wall. They are joined together through 300 mm x 300 mm fillets.
The loads acting on the wing wall (return wall) would be earth pressure and horizontal force to kerb as specified in th
STRESS DUE TO VERTICAL LOADS
All the stresses are calculated for the critical section I-I at the bottom face of the abutment
Dead load of the returnwall = 6.000 x 0.550 x 0.200
Vert. LL from Class A load = 168.72 KN 56.24 KN/m
Add Impact due to LL @ 0.25= 42.18 KN 14.06 KN/m
STRESSES DUE TO HORIZONTAL FORCES
Horizontal Thrust due to DL+LL+IL=q*L*ka = 24.070 KN/m
acts at h/2 0.28 m from the top of foundation
Moment due to hor. component of vertical loads = 433.2636 KN-m/r.m
Earth pressure from the backfill = ka x rs x h^2/2 = 0.94
Moment due to earth pressure = 16.998 KN-m
Momt due to later. force = 7.5 KN/m for the curb as per code = 135.000 KN-m
Total horz. uniformly distributed load = 24.07 + 0.94 + 7.5
Total Moment = 433.26 + 17.00 + 135.000 = 585.26
depth required = M /( 0.138ck b ) = 620.925 mmwhere b = ( 700 + 400 ) / 2 = 550 mm
Provide overall depth = 650 mm
Ast = Mu/ (0.87xy x 0.7984 x 3530.97 mm2/m
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
32/51
Tensile steel re-bar equired = 3530.97 mm2
Provide 25 mm dia. bars Ast = 490.87 mm2
Required spacing = 139.0 mm c/c Provide at 150 mm c/c
2.2.3 DESIGN OF FOUNDATION
Foundation is designed as open foundation of the rectangular shape
Length = 6.00 m
Breadth = 2.75 m heel 1.000 m
toe 1.000 m
width of abutment 0.750 m
Height = 0.9 m
Concrete cover 75 mm
DEAD LOAD due to foundation = 356.4 KN
CALCULATIONOF EARTH PRESSURE FOR FOUNDATION
Horizontal earth pressure due to backfill
Ka = 0.2973 As calculated earlier for abutment stem. ( Coulomb's theory applicable
Ep1 = Ka x g h2
/2 = 66.90 KN/m h = 5.000 m
Horizontal component of earth pressure = 66.9 x cos 20 =
which acts at 0.42 x h = 2.10 m from the bottom of footing base.
Pressure due to surcharge: As approach slab has been provided no surcharge load is to be taken as per code.
WEIGHT OF BACKFILL BEHIND THE ABUTMENT
Wb = 6.000 x 1.000 x 4.100 x 18.00 = 442.8
Wf = 6.000 x 1.000 x 0 x 18.00 = 0.0
acts at 0.875 m from centre of abutment
Seismic force due to Foundation = 0.096 x 356.4
act at cg of abutment = 0.45 m
Seismic force due to back fill = 0.096 x 442.8
act at cg of backfill = 2.95 m from the b
SUMMARY OF LOADS FOR DESIGN OF FOUNDATION.
. Load Vertical (KN) Horiz L. arm
(KN) (m)
1 Superstructure
1.1 Dead load of SS(D) 296.06 1.2
1.2 Live Load on SS including impact (L) 438.0 1.2
Substructure
2 DL of abutment(E)
Retaining wall 301.32 1.4
Return wall 31.68 3.7
Ballast wall 28.80 1.4
Backfill (BF) 442.80 2.25
Backfill (FR)
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
33/51
Earth pressure (EP)
Triangular dry(EP1) 377.2 -2.1
Due to overburden(EP2) 0.00
Frontal passive soil mass (EPp)
DL of foundation 356.40 1.4
3 Buoyancy (B)
4 Longitudinal force
4.1 Breaking (breaking) force (T) 55.40 -4.0
4.2 Due to temperature (F) 34.54 -4.0
4.3 Wind Load
4.4 Centrifugal force (CF)
4.5 Thrust due to water current (WC)
4.6 Seismic forces (FS)
on superstructure 14.21 28.4 -3.5
on abutment 17.37 34.7 -2.1
on live load
on foundation 17.11 34.2 -0.5
from backfill 21.25 42.5 -3.0
Load combination Group I (N+T condition)
D + L + I + E + Ep1+ Ep2 +BF+ T + F + CF 1895.1 467
Load combination Group IV (for Seismic dry condition)
D + L + E + Ep1+ Ep2 +BF+ T + F + CF + FS 1965.0 607
Note: Moment is taken about the toe for check against overturning .
For Normal condition For Seismic conditi
P = 1895 KN P = 1965
Mnet = Mr-Mo= 1797.12344 Mnet = Mr-Mo=
x = Mnet/P= 0.94832107 x = Mnet/P=e = b/2-x'= 0.42667893 ok e = b/2-x'=
Pmax=P/A*(1+6*e/b) = 221.772 KN/m2 Pmax=P/A*(1+6*e/
Pmin=P/A*(1-6*e/b) = 7.932 KN/m2 Pmin=P/A*(1-6*e/b
Where, A=b x d = 16.5 m2
CHECK AGAINST OVERTURNING
Case: Normal
Factor of Safety against overturning =Mres/Mov= 2948.9419 / 1151.8 =
Case: Seismic
Factor of Safety against overturning =Mres/Mov= 2948.9419 / 1086 =
CHECK AGAINST SLIDING
Case : NormalThe minimum vertical force will be when there is no live load and the front backfill is washed out =
The resisting force againest sliding = (vertical force) x (coefficient of friction b/w concrete and soil)
= 1457.06 x 0.45 = 655.676
The sliding force is the horizontal forces = 411.71 KN
Hence, Factor of Safety against sliding =Pres/Psl= 655.68 / 411.7 =
( f = 0.45 soil/concr
Case: Seismic
The minimum vertical force will be when there is no live load and the front backfill is washed out =
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
34/51
The resisting force againest sliding = (vertical force) x (coefficient of friction b/w concrete and soil)
= 1527.00 x 0.45 = 687.149
The sliding force is the horizontal forces = 551.59 KN
Hence, Factor of Safety against sliding =Pres/Psl= 687.15 / 551.6 =
STRUCTURAL DESIGN OF FOUNDATION
Design of toe slab:
Wt of toe slab = 21.6 KN/m2 144.012 85.692
1.000 m 0.750 m
2.75 m
Pressure distribution diagram
concrete grede :
Steel grade :
Moment about EF = 87.13 KN-m
d= M /( 0.138 107.1 mmAdopt D = 600 mm
d = 500 mm
Ast = Mu/ (0.87xy x 0.7 604 mm2 Minimum reinforc. as per cod
Using 16 mm dia bar, spacing = 201.1 mm
Adopt 16 mm dia bar, spacing = 150 mm c/c Area of r
Check for shear stress:In toe critical section for shear is considered at a distance d = 500
from abutment stem.
Shear force at critical section V = 542.20 KN b= 6.00 m #####
161.3
Shear stress = V/(b d) = 0.181 N/mm2
Permissible shear stress without shear reinforcement tcmax =2.8 Mpa for M20 concrete
Where, k1 = 1.14 - 0.7 d >= 0.5 ( d in m ) 0.5 m
Where, As = Area of Steel provided in mm2
b = width of abutment vertical wall and d = thickness of abutment wall p= 0.037%
tc = basic values given for different p% of Steel provided = 0.280 N/mm2 >From Table 19 of IS 456-200 ok. Shear re-bar is not necessary.
200.1
7
KN/m2
221.7
7
####
A
DE
F G
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
35/51
Design of heel slab:
Upward pressure on the heel slab varies from 7.93215698 Kn/m2 to 85.69 Kn/m2
In addition to the upward pressure the heel slab is subjected to downward pressure due to the self weight of heel
slab and weight of earth fill on heel slab:
Down pressure due to self weight = 14.4 KN/m2
Down pressure due to backfill = 73.8 KN/m288.2 KN/m2 3
Net down pressure = 80 KN/m2 max
3 KN/m2 min 1.000 m
Moment about DG= 27.174 KN-m
d= M /( 0.138ck b ) 99.225 mmAdopt D = 600 mm
d = 500 mm
Ast = Mu/ (0.87xy x 0.7984 x d) = 189 mm2 Minimum reinforc. as per code =
Using 16 mm dia bar, specing = 201 mm
Adopt 16 mm dia bar, specing = 150 mm c/c Area of re-bar pro
Distribution re-bar0.12/100 x 900 = 1080 mm2/runnig meter
Using 12 mm dia bar, specing = 209.3 mm
Adopt 12 mm dia bar, specing = 200 mm c/c at top and bottom
Check for shear stress:
Since the load on the heel is predominantly downward, it induces tensile reactio at its junction with stem.
Hence the critical section for shear for the heel slab is considered at the face of support.
Shear force V = 248.3274 KN b = 6.00 m
Shear stress = V/(b d) = 0.083 N/mm2
Permissible shear stress without shear reinforcement tcmax =2.8N/mm
2
Mpa for M20 concreteWhere, k1 = 1.14 - 0.7 d >= 0.5 ( d in m )
Where, As = Area of Steel provided in mm2
b = width of abutment vertical wall and d = thickness of abutment wall p= 0.037%
tc = basic values given for different p% of Steel provided =
From Table 19 of IS 456-200 0.28 N/mm2 >
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
36/51
ss of data
8.000 m
3.000 m
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
37/51
0.000
5.000 ######
Unit Wt Total e from c/c
0.06 2.06
24 2.70
22 39.73
24 126.42
24 123.84
24 24.7724 18.58
24 204.34
24 0.00
24 0.00
24 1.30
24 48.38
592.12
296.1 KN
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
38/51
0.000 m
2.338 m
0.238 m
i
Ws
b b
Coulomb
i F b d
0 30 90 20
h = 30 Let us find out which theory is appl
a = 60 1.7321 m < 4.100 m henceKa=
KN/m Coul. 0.75 0.9397 2.6845 0.2973
Rankin 1 0.75 0.5 1.5 0.3333
15.384 KN/m
Hor pressure from Rankin's theory = 50.43 KN/m
Horizontal thrust = 302.6 acts at 1.37 m from the top of foundation footin
Weight of soil is not
to be considered in
Coulumb's Theroy.
90-bd
Pa
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
39/51
KN
= 28.42 KN
0.75 / 2 =
= 34.73 KN
39.675 KN
1/2 to one abutment
m
in free bearing
seismic force due to live
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
40/51
in other bearing
7.3 KN
61.2 KN
Arm Moment (KN)
(m) Longit. Later.
0.16 47.7
0.16 70.6
0.00
-2.34 -74.1
-0.24 -6.8
0.00 0.0
1.72 436.7
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
41/51
3.10 171.7
3.10 107.1
4.10 280.85
3.50 99.5 99.47549
2.05 71.2 71.20224
5.60 235.4688
2.05 81.3 81.3335
752.9 280.9
1004.9 487.5
Decrease spacing !
stress is
l
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
42/51
ok
mm2
at both faces. ok
for RCC design
20 N/mm2
415 N/mm2
he junction
> 0.125 N/mm2
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
43/51
51.0 KN
8.5 KN/m
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
44/51
wall
> 0.202 N/mm2
ok
code.
x 24 = 15.84 KN
= 2.64 KN/m
KN/m
= 32.51 KN/m
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
45/51
Decrease specing !
)
62.8613 KN/m
KN
KN
= 34.214 KN
= 42.509 KN
ottom of foundation base
M[r] M(o)
KN-m KN-m
359.382
531.683
414.315
117.612
39.6
996.3
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
46/51
-792.1
0
490.05
-221.6
-138.2
-49.74
-35.6
0
-7.698
-62.7
2948.94 -1152
2949 -1086
114.85
n
KN
1862.99 KN-m
0.94809 m0.43 ok
b) = 230.02 KN/m2
) = 8.1638 KN/m2
2.6 > 2.0 Safe
2.7 >1.5 Safe
###### KN
KN
1.593 >1.5 Hence Safe
te)
######
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
47/51
KN
1.246 >1.25 Hence Safe
1.000 m
M 20
Fe 415
87.1259
= 1000 mm2
-bar provided = 1339.733
mm2
122.4
0.04
0.181 N/mm2
7.9
B
C
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
48/51
80
1000 mm2
vided = 1339.7 mm2
0.04
0.0828 N/mm2
ok
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
49/51
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
50/51
8/3/2019 Design of Abutment Bridge
51/51
i
Rankin
a
icable:
Coulomb's theory applicable
Weight of soil is also to
be considered in Rankin's
Theroy.
i
Pa