26
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua) Pertemuan Ke : 1 Alokasi Waktu : 2 X 35 menit Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami dan menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis dengan membaca dalam hati, membaca cepat, membaca sekilas, membaca bercakap-cakap, dan membaca grafik atau peta. I. Kompetensi Dasar : Membaca cepat II. Indikator : Nyangkeum kana eusi eta wacana Ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana Nyaritakeun deui eusi wacana ku basa sorangan III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca cepat IV. Materi Ajar : Membaca cepat V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran : Kegiatan Awal Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh. Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti Siswa nyangkeum eusi wacana dina jero kagiatan ceramah jeung latihan. Siswa ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan. Siswa nyaritakeun deui eusi wacana ku basa sorangan dina jero kagiatan ceramah jeung panugasan. Kegiatan Akhir Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar. 1

DINAS PENDIDIKAN KOTA BANDUNG - Belajar … · Web viewSiswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan

  • Upload
    hakhanh

  • View
    234

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: DINAS PENDIDIKAN KOTA BANDUNG - Belajar … · Web viewSiswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran

Mata Pelajaran : Basa SundaKelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)Pertemuan Ke : 1Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami dan menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis dengan membaca dalam hati, membaca cepat, membaca sekilas, membaca bercakap-cakap, dan membaca grafik atau peta.

I. Kompetensi Dasar : Membaca cepat II. Indikator :

Nyangkeum kana eusi eta wacanaNgajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacanaNyaritakeun deui eusi wacana ku basa sorangan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca cepat

IV. Materi Ajar : Membaca cepat

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan,

VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :Kegiatan AwalMengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana.Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.Kegiatan IntiSiswa nyangkeum eusi wacana dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.Siswa ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.Siswa nyaritakeun deui eusi wacana ku basa sorangan dina jero kagiatan ceramah jeung panugasan.Kegiatan AkhirSiswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.Siswa diberi tugas untuk membaca bacaan lain sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Wacana, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. PenilaianTekniktes dan non-tesBentukpilihan ganda, isian, dan essayInstrumenCobi cangkeumkeun eusi eta wacana !Jawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana !Caritakeun deui eusi wacana ku basa sorangan !

1

Page 2: DINAS PENDIDIKAN KOTA BANDUNG - Belajar … · Web viewSiswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran

Mata Pelajaran : Basa SundaKelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)Pertemuan Ke : 2Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara tertulis dengan mengisi formulir, menulis kejadian, melengkapi karangan, menulis pidato, menulis berita, dan menulis daftar riwayat hidup.

I. Kompetensi Dasar : Menulis riwayat hidup

II. Indikator : Nyieun karangan anu eusina nyaritakeun pangalaman soranganNgajelaskeun yen hiji karangan kudu ngawengku kana bubuka, eusi, jeung panutup

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membuat daftar riwayat hidup

IV. Materi Ajar : Mengarang pengalaman

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan,

VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :Kegiatan AwalMengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan penjelasan singkat dari guru.Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.Kegiatan IntiSiswa nyieun karangan anu eusina nyaritakeun pangalaman sorangan dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.Siswa ngajelaskeun yen hiji karangan kudu ngawengku kana bubuka, eusi, jeung panutup dina jero kagiatan ceramah, tanya jawab, jeung latihan.Kegiatan AkhirSiswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.Siswa diberi tugas untuk menulis pengalaman lain sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. PenilaianTekniktes dan non-tes

Bentukpilihan ganda, isian, dan essay

InstrumenJieun karangan anu eusina nyaritakeun pangalaman sorangan !Jelaskeun yen hiji karangan kudu ngawengku kana bubuka, eusi, jeung panutup !

2

Page 3: DINAS PENDIDIKAN KOTA BANDUNG - Belajar … · Web viewSiswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran

Mata Pelajaran : Basa SundaKelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)Pertemuan Ke : 3Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu menyimak, memahami, serta menanggapi berbagai jenis wacana lisan tentang berita radio, televisi, cerita rakyat, dan nasihat.

I. Kompetensi Dasar : Menyimak cerita rakyat II. Indikator :

Nyangkeum eusi carita rakyatNgajawab pananya anu patali jeung eusi carita rakyatNgadongengkeun carita rakyat make basa sorangan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyimak cerita rakyat

IV. Materi Ajar : Carita rakyat

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan,

VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :Kegiatan AwalMengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa mendengarkarkpembacaan cerita rakyat.Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.Kegiatan IntiSiswa nyangkeum eusi carita rakyat dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.Siswa ngajawab pananya anu patali jeung eusi carita rakyat dina jero kagiatan tanya jawab jeung panugasan.Siswa ngadongengkeun carita rakyat make basa sorangan dina jero kagiatan ceramah, latihan, jeung panugasan.Kegiatan AkhirSiswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.Siswa diberi tugas untuk mendengarkan cerita rakyat yang lain sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Cerita rakyat, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. PenilaianTekniktes dan non-tesBentukpilihan ganda, isian, dan essayInstrumenCobi cangkeumkeun eusi carita rakyat !Jawab pananya anu patali jeung eusi carita rakyat !Dongengkeun carita rakyat make basa sorangan !

3

Page 4: DINAS PENDIDIKAN KOTA BANDUNG - Belajar … · Web viewSiswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan

Rencana Pelaksanaan PembelajaranMata Pelajaran : Basa SundaKelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)Pertemuan Ke : 4Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara lisan dalam menceritakan hasil pengamatan, membahas isi buku, mengkritik sesuatu disertai alasan, pidato, berdiskusi, dan memerankan drama anak-anak.

I. Kompetensi Dasar : Memerankan drama anak II. Indikator :

Apal naskah drama anak sasuai jeung karakter tokoh jeung panokohanna.Molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohanna.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat bermain peran

IV. Materi Ajar : Drama anak-anak

V. Metode Pembelajaran : ceramah, latihan, penugasan, demontrasi

VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :Kegiatan AwalMengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca teks drama anak.Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.Kegiatan IntiSiswa apal naskah drama anak sasuai jeung karakter tokoh jeung panokohanna dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.Siswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan AkhirSiswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.Siswa diberi tugas untuk berlatih meningkatkan dal;am kegiatan bermain peran sebagai tindak lanjut.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Naskah drama anak-anak, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. PenilaianTekniktes dan non-tesBentukpilihan ganda, isian, dan essayInstrumenApalkeun naskah drama anak sasuai jeung karakter tokoh jeung panokohannana !Cobi polahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana !

4

Page 5: DINAS PENDIDIKAN KOTA BANDUNG - Belajar … · Web viewSiswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan

Rencana Pelaksanaan PembelajaranMata Pelajaran : Basa SundaKelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)Pertemuan Ke : 5Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami dan menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis dengan membaca dalam hati, membaca cepat, membaca sekilas, membaca bercakap-cakap, dan membaca grafik atau peta.

I. Kompetensi Dasar : Membaca cepatII. Indikator :

Nyangkeum eusi wacanaNgajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacanaNyebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibacaNgalarapkeun kecap sinonim kana kalimah

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca cepatIV. Materi Ajar : Membaca cepat V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan AwalMengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana atau bacaan.Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.Kegiatan IntiSiswa nyangkeum eusi wacana dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.Siswa ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.Siswa nyebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca dina jero kagiatan tanya jawab jeung ceramah.Siswa ngalarapkeun kecap sinonim kana kalimah dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.Kegiatan AkhirSiswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.Siswa diberi tugas untuk berlatih membaca cepat dan mencari kata-kata bersinonim sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. PenilaianTekniktes dan non-tesBentukpilihan ganda, isian, dan essayInstrumenCobi cangkeumkeun eusi wacana !Jawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana !Sebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca !Larapkeun kecap sinonim kana kalimah !

5

Page 6: DINAS PENDIDIKAN KOTA BANDUNG - Belajar … · Web viewSiswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran

Mata Pelajaran : Basa SundaKelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)Pertemuan Ke : 6Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara lisan dalam menceritakan hasil pengamatan, membahas isi buku, mengkritik sesuatu disertai alasan, pidato, berdiskusi, dan memerankan drama anak-anak.

I. Kompetensi Dasar : Menceritakan hasil pengamatanII. Indikator :

Nyebutkeun tempat sarta hal lain anu aya kaitanna jeung paniten atawa pangamatanNyaritakeun laporan hasil paniten atawa pangamatanNyimpulkeun hasil paniten atawa pangamatan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menceritakan hasil pengamatanIV. Materi Ajar : menceritakan hasil pengamatan V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan AwalMengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa menyiapkan laporan hasil pengamatanSiswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.Kegiatan IntiSiswa nyebutkeun tempat sarta hal lain anu aya kaitanna jeung paniten atawa pangamatan dina jero kagiatan ceramah jeung tanya jawab.Siswa nyaritakeun laporan hasil paniten atawa pangamatan dina jero kagiatan ceramah jeung panugasan.Siswa nyimpulkeun hasil paniten atawa pangamatan Kegiatan AkhirSiswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.Siswa diberi tugas untuk mengadakan pengamatan sederhana ke tempat lain sebagai tindak lanjut.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Lembar pengamatan, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. PenilaianTekniktes dan non-tesBentukpilihan ganda, isian, dan essayInstrumenSebutkeun tempat sarta hal lain anu aya kaitanna jeung paniten atawa pangamatan !Caritakeun laporan hasil paniten atawa pangamatan !Cobi simpulkeun hasil paniten atawa pangamatan !

6

Page 7: DINAS PENDIDIKAN KOTA BANDUNG - Belajar … · Web viewSiswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran

Mata Pelajaran : Basa SundaKelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)Pertemuan Ke : 7Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami dan menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis dengan membaca dalam hati, membaca cepat, membaca sekilas, membaca bercakap-cakap, dan membaca grafik atau peta.

I. Kompetensi Dasar : Membaca sekilasII. Indikator :

Nyangkeum eusi wacanaNgajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacanaNyebutkeun antonim sawatara kecap tina wacana anu dibacaNgalarapkeun kecap antonim kana kalimah

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca cepatIV. Materi Ajar : Membaca cepat V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan AwalMengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana atau bacaan.Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.Kegiatan IntiSiswa nyangkeum eusi wacana dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.Siswa ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.Siswa nyebutkeun antonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca dina jero kagiatan tanya jawab jeung ceramah.Siswa ngalarapkeun kecap antonim kana kalimah dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.Kegiatan AkhirSiswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.Siswa diberi tugas untuk berlatih membaca cepat dan mencari kata-kata berantonim sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. PenilaianTekniktes dan non-tesBentukpilihan ganda, isian, dan essayInstrumenCobi cangkeumkeun eusi wacana !Jawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana !Sebutkeun antonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca !Larapkeun kecap antonim kana kalimah !

7

Page 8: DINAS PENDIDIKAN KOTA BANDUNG - Belajar … · Web viewSiswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran

Mata Pelajaran : Basa SundaKelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)Pertemuan Ke : 8Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara tertulis dengan mengisi formulir, menulis kejadian, melengkapi karangan, menulis pidato, menulis berita, dan menulis daftar riwayat hidup.

I. Kompetensi Dasar : Mengisi daftar isianII. Indikator :

Nyebutkeun fungsi ti kartu posNgajelaskeun cara ngagunakeun kartu posNgeusi sarta ngagunakeun kartu pos kalawan bener

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menggunakan kartu pos sesuai fungsinyaIV. Materi Ajar : Daftar isian kartu posV. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan AwalMengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan bentuk dari kartu pos.Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.Kegiatan IntiSiswa nyebutkeun fungsi ti kartu pos dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.Siswa ngajelaskeun cara ngagunakeun kartu pos dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.Siswa ngeusi kartu pos kalawan bener dina jero kagiatan latihan jeung panugasanKegiatan AkhirSiswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.Siswa diberi tugas untuk melakukan kegiatan menggunakan kartu pos sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Kartu pos, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. PenilaianTekniktes dan non-tesBentukpilihan ganda, isian, dan essayInstrumenSebutkeun fungsi ti kartu pos !Jelaskeun cara ngagunakan kartu pos !Coba eusi kartu pos kalawan bener !

8

Page 9: DINAS PENDIDIKAN KOTA BANDUNG - Belajar … · Web viewSiswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran

Mata Pelajaran : Basa SundaKelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)Pertemuan Ke : 9Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara lisan dalam menceritakan hasil pengamatan, membahas isi buku, mengkritik sesuatu disertai alasan, pidato, berdiskusi, dan memerankan drama anak-anak.

VI. Kompetensi Dasar : Memerankan drama anakVII. Indikator :

Apal naskah drama anak Gending Karesmen.Molahkeun drama anak Gending karesmen sasuai karakter tokoh jeung panokohanna.

VIII. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat bermain peranIX. Materi Ajar : Gending Karesmen X. Metode Pembelajaran : ceramah, latihan, penugasan, demontrasiVI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan AwalMengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca teks drama anak.Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.Kegiatan IntiSiswa apal naskah drama anak Gending Karesmen dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.Siswa molahkeun drama anak Gending karesmen sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dinajero kagiatan penugasan jeung demontrasi.Kegiatan AkhirSiswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.Siswa diberi tugas untuk berlatih meningkatkan dal;am kegiatan bermain peran sebagai tindak lanjut.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Naskah drama anak-anak, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. PenilaianTekniktes dan non-tes

Bentukpilihan ganda, isian, dan essay

InstrumenApalkeun naskah drama anak Gending Karesmen sasuai karakter tokoh jeung panokohanna !Cobi polahkeun drama anak Gending karesmen sasuai karakter tokoh jeung panokohanna !

9

Page 10: DINAS PENDIDIKAN KOTA BANDUNG - Belajar … · Web viewSiswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran

Mata Pelajaran : Basa SundaKelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)Pertemuan Ke : 10Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami dan menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis dengan membaca dalam hati, membaca cepat, membaca sekilas, membaca bercakap-cakap, dan membaca grafik atau peta.

I. Kompetensi Dasar : Membaca sekilasII. Indikator :

Nyangkeum eusi wacanaNgajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacanaNyebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibacaNgalarapkeun kecap sinonim kana kalimah

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca sekilasIV. Materi Ajar : Membaca sekilasV. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan AwalMengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana atau bacaan.Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.Kegiatan IntiSiswa nyangkeum eusi wacana dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.Siswa ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.Siswa nyebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca dina jero kagiatan tanya jawab jeung ceramah.Siswa ngalarapkeun kecap sinonim kana kalimah dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.Kegiatan AkhirSiswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.Siswa diberi tugas untuk berlatih membaca cepat dan mencari kata-kata bersinonim sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. PenilaianTekniktes dan non-tesBentukpilihan ganda, isian, dan essayInstrumenCobi cangkeumkeun eusi wacana !Jawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana !Sebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca !Larapkeun kecap sinonim kana kalimah !

10

Page 11: DINAS PENDIDIKAN KOTA BANDUNG - Belajar … · Web viewSiswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran

Mata Pelajaran : Basa SundaKelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)Pertemuan Ke : 11Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara tertulis dengan mengisi formulir, menulis kejadian, melengkapi karangan, menulis pidato, menulis berita, dan menulis daftar riwayat hidup.

I. Kompetensi Dasar : Menulis peristiwa atau kejadian

II. Indikator : Mekarkeun rangka karangan jadi karangan gemblengNyieun hiji karangan anu asalna pedaran tina hiji kagiatan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menulis karangan berdasarkan kejadian atau peristiwa yang terjadi

IV. Materi Ajar : Menulis karangan V. Metode Pembelajaran : latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan AwalMengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan penjelasan singkat yang disampaikan oleh guru.Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.Kegiatan IntiSiswa mekarkeun rangka karangan jadi karangan gembleng dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.Siswa nyieun hiji karangan anu asalna pedaran tina hiji kagiatan dina jero kagiatan latihan jeung panugasan. Kegiatan AkhirSiswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.Siswa diberi tugas untuk menyusun kerangka karangan yang lain dan menjadikannya sebuah karangan yang utuh.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. PenilaianTekniktes dan non-tesBentukpilihan ganda, isian, dan essay

InstrumenCobi mekarkeun rangka karangan jadi karangan gembleng !Jieun hiji karangan anu asalna pedaran tina hiji kagiatan !

11

Page 12: DINAS PENDIDIKAN KOTA BANDUNG - Belajar … · Web viewSiswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran

Mata Pelajaran : Basa SundaKelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)Pertemuan Ke : 12Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu menyimak, memahami, serta menanggapi berbagai jenis wacana lisan tentang berita radio, televisi, cerita rakyat, dan nasihat.

I. Kompetensi Dasar : Menyimak cerita pendekII. Indikator :

Nyangkeum eusi carita pondokNgajawab pananya anu patali jeung eusi carita PondokNgadongengkeun carita rakyat make basa sorangan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyimak cerita pendekIV. Materi Ajar : Carita pendek V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan AwalMengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa mendengarkan pembacaan cerita pendek.Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.Kegiatan IntiSiswa nyangkeum eusi carita pendek dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.Siswa ngajawab pananya anu patali jeung eusi carita pondok dina jero kagiatan tanya jawab jeung panugasan.Siswa ngadongengkeun carita pondok make basa sorangan dina jero kagiatan ceramah, latihan, jeung panugasan.Kegiatan AkhirSiswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.Siswa diberi tugas untuk mendengarkan cerita pendek yang lain sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Cerita pendek, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. PenilaianTekniktes dan non-tesBentukpilihan ganda, isian, dan essay

InstrumenCobi cangkeumkeun eusi carita pondok !Jawab pananya anu patali jeung eusi carita pondok !Dongengkeun carita pondok make basa sorangan !

12

Page 13: DINAS PENDIDIKAN KOTA BANDUNG - Belajar … · Web viewSiswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran

Mata Pelajaran : Basa SundaKelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)Pertemuan Ke : 13Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami dan menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis dengan membaca dalam hati, membaca cepat, membaca sekilas, membaca bercakap-cakap, dan membaca grafik atau peta.

I. Kompetensi Dasar : Membaca cepat II. Indikator :

Nyangkeum kana eusi eta wacanaNgajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacanaNyaritakeun deui eusi wacana ku basa sorangan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca cepatIV. Materi Ajar : Membaca cepat VI. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan AwalMengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana.Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.Kegiatan IntiSiswa nyangkeum eusi wacana dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.Siswa ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.Siswa nyaritakeun deui eusi wacana ku basa sorangan dina jero kagiatan ceramah jeung panugasan.Kegiatan AkhirSiswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.Siswa diberi tugas untuk membaca bacaan lain sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Wacana, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. PenilaianTekniktes dan non-tes

Bentukpilihan ganda, isian, dan essay

InstrumenCobi cangkeumkeun eusi eta wacana !Jawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana !Caritakeun deui eusi wacana ku basa sorangan !

13

Page 14: DINAS PENDIDIKAN KOTA BANDUNG - Belajar … · Web viewSiswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran

Mata Pelajaran : Basa SundaKelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)Pertemuan Ke : 14Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara tertulis dengan mengisi formulir, menulis kejadian, melengkapi karangan, menulis pidato, menulis berita, dan menulis daftar riwayat hidup.

I. Kompetensi Dasar : Menulis riwayat hidup

II. Indikator : Nyieun karangan anu eusina nyaritakeun pangalaman soranganNgajelaskeun yen hiji karangan kudu ngawengku kana bubuka, eusi, jeung panutup

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membuat daftar riwayat hidup

IV. Materi Ajar : Mengarang pengalaman

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan,

VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :Kegiatan AwalMengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan penjelasan singkat dari guru.Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.Kegiatan IntiSiswa nyieun karangan anu eusina nyaritakeun pangalaman sorangan dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.Siswa ngajelaskeun yen hiji karangan kudu ngawengku kana bubuka, eusi, jeung panutup dina jero kagiatan ceramah, tanya jawab, jeung latihan.Kegiatan AkhirSiswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.Siswa diberi tugas untuk menulis pengalaman lain sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. PenilaianTekniktes dan non-tesBentukpilihan ganda, isian, dan essayInstrumenJieun karangan anu eusina nyaritakeun pangalaman sorangan !Jelaskeun yen hiji karangan kudu ngawengku kana bubuka, eusi, jeung panutup !

14

Page 15: DINAS PENDIDIKAN KOTA BANDUNG - Belajar … · Web viewSiswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran

Mata Pelajaran : Basa SundaKelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)Pertemuan Ke : 15Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu menyimak, memahami, serta menanggapi berbagai jenis wacana lisan tentang berita radio, televisi, cerita rakyat, dan nasihat.

I. Kompetensi Dasar : Menyimak cerita rakyat II. Indikator :

Nyangkeum eusi carita rakyatNgajawab pananya anu patali jeung eusi carita rakyatNgadongengkeun carita rakyat make basa sorangan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyimak cerita rakyat

IV. Materi Ajar : Carita rakyat

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan,

VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :Kegiatan AwalMengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa mendengarkarkpembacaan cerita rakyat.Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.Kegiatan IntiSiswa nyangkeum eusi carita rakyat dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.Siswa ngajawab pananya anu patali jeung eusi carita rakyat dina jero kagiatan tanya jawab jeung panugasan.Siswa ngadongengkeun carita rakyat make basa sorangan dina jero kagiatan ceramah, latihan, jeung panugasan.Kegiatan AkhirSiswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.Siswa diberi tugas untuk mendengarkan cerita rakyat yang lain sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Cerita rakyat, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. PenilaianTekniktes dan non-tesBentukpilihan ganda, isian, dan essayInstrumenCobi cangkeumkeun eusi carita rakyat !Jawab pananya anu patali jeung eusi carita rakyat !Dongengkeun carita rakyat make basa sorangan !

15

Page 16: DINAS PENDIDIKAN KOTA BANDUNG - Belajar … · Web viewSiswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran

Mata Pelajaran : Basa SundaKelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)Pertemuan Ke : 16Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara lisan dalam menceritakan hasil pengamatan, membahas isi buku, mengkritik sesuatu disertai alasan, pidato, berdiskusi, dan memerankan drama anak-anak.

I. Kompetensi Dasar : Memerankan drama anak II. Indikator :

Apal naskah drama anak sasuai jeung karakter tokoh jeung panokohanna.Molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohanna.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat bermain peran

IV. Materi Ajar : Drama anak-anak

V. Metode Pembelajaran : ceramah, latihan, penugasan, demontrasi

VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :Kegiatan AwalMengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca teks drama anak.Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.Kegiatan IntiSiswa apal naskah drama anak sasuai jeung karakter tokoh jeung panokohanna dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.Siswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi.Kegiatan AkhirSiswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.Siswa diberi tugas untuk berlatih meningkatkan dal;am kegiatan bermain peran sebagai tindak lanjut.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Naskah drama anak-anak, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. PenilaianTekniktes dan non-tesBentukpilihan ganda, isian, dan essayInstrumenApalkeun naskah drama anak sasuai jeung karakter tokoh jeung panokohannana !Cobi polahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana !

16

Page 17: DINAS PENDIDIKAN KOTA BANDUNG - Belajar … · Web viewSiswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan

Rencana Pelaksanaan PembelajaranMata Pelajaran : Basa SundaKelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)Pertemuan Ke : 17Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami dan menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis dengan membaca dalam hati, membaca cepat, membaca sekilas, membaca bercakap-cakap, dan membaca grafik atau peta.

I. Kompetensi Dasar : Membaca cepatII. Indikator :

Nyangkeum eusi wacanaNgajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacanaNyebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibacaNgalarapkeun kecap sinonim kana kalimah

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca cepatIV. Materi Ajar : Membaca cepatV. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan AwalMengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana atau bacaan.Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.Kegiatan IntiSiswa nyangkeum eusi wacana dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.Siswa ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.Siswa nyebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca dina jero kagiatan tanya jawab jeung ceramah.Siswa ngalarapkeun kecap sinonim kana kalimah dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.Kegiatan AkhirSiswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.Siswa diberi tugas untuk berlatih membaca cepat dan mencari kata-kata bersinonim sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. PenilaianTekniktes dan non-tesBentukpilihan ganda, isian, dan essayInstrumenCobi cangkeumkeun eusi wacana !Jawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana !Sebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca !Larapkeun kecap sinonim kana kalimah !

17

Page 18: DINAS PENDIDIKAN KOTA BANDUNG - Belajar … · Web viewSiswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Kegiatan

]Rencana Pelaksanaan Pembelajaran

Mata Pelajaran : Basa SundaKelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)Pertemuan Ke : 18Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara lisan dalam menceritakan hasil pengamatan, membahas isi buku, mengkritik sesuatu disertai alasan, pidato, berdiskusi, dan memerankan drama anak-anak.

I. Kompetensi Dasar : Menceritakan hasil pengamatan II. Indikator :

Nyebutkeun tempat sarta hal lain anu aya kaitanna jeung paniten atawa pangamatanNyaritakeun laporan hasil paniten atawa pangamatanNyimpulkeun hasil paniten atawa pangamatan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menceritakan hasil pengamatanIV. Materi Ajar : menceritakan hasil pengamatanV. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan AwalMengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa menyiapkan laporan hasil pengamatanSiswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.Kegiatan IntiSiswa nyebutkeun tempat sarta hal lain anu aya kaitanna jeung paniten atawa pangamatan dina jero kagiatan ceramah jeung tanya jawab.Siswa nyaritakeun laporan hasil paniten atawa pangamatan dina jero kagiatan ceramah jeung panugasan.Siswa nyimpulkeun hasil paniten atawa pangamatanKegiatan AkhirSiswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.Siswa diberi tugas untuk mengadakan pengamatan sederhana ke tempat lain sebagai tindak lanjut.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Lembar pengamatan, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. PenilaianTekniktes dan non-tesBentukpilihan ganda, isian, dan essay

InstrumenSebutkeun tempat sarta hal lain anu aya kaitanna jeung paniten atawa pangamatan !Caritakeun laporan hasil paniten atawa pangamatan !Cobi simpulkeun hasil paniten atawa pangamatan !

18