6
PROIECT DE LECŢIE UNITATEA ŞCOLARĂ: COLEGIUL NAŢIONAL „ELENA CUZA” AN ȘCOLAR:2010-2011 PROPUNĂTOR: Gabroveanu Ramona Cristina CLASA: a VII- B DISCIPLINA: CULTURA CIVICĂ LECTIA: DREPTUL DE ASOCIERE. DESPRE ORGANIZAŢII CETĂŢENEȘTI TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: MIXTĂ DURATA: 50 minute OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE) 1. Să prezinte dreptul de asociere al cetăţenilor 2. Să cunoască formele de asociaţie 3. Să identifice caracteristicile formelor de asociaţie STRATEGIA DIDACTICĂ 1. RESURSE PROCEDURALE SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual 2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual. 3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală

dreptul+de+asociere

Embed Size (px)

DESCRIPTION

mnbjhb

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DE LECIE

UNITATEA COLAR: COLEGIUL NAIONAL ELENA CUZA

AN COLAR:2010-2011

PROPUNTOR: Gabroveanu Ramona CristinaCLASA: a VII- BDISCIPLINA: CULTURA CIVICLECTIA: DREPTUL DE ASOCIERE.

DESPRE ORGANIZAII CETENETITIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECIE: MIXTDURATA: 50 minute

OBIECTIVE OPERAIONALE (COMPETENE SPECIFICE)

1. S prezinte dreptul de asociere al cetenilor2. S cunoasc formele de asociaie3. S identifice caracteristicile formelor de asociaieSTRATEGIA DIDACTIC1. Resurse procedurale

SISTEM METODOLOGIC: conversaia euristic, expunerea, modelarea, explicaia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea

Forme de organizare: frontal, individual2. Resurse materiale: catalog, tabl, cret colorat, manual.

3. Modaliti de evaluare: observaia sistemic, evaluare oral

LOCUL DE DESFURARE: Sala de clasBIBLIOGRAFIE:

1. Manual

2. Cri de specialitate

DESFURAREA LECIEI

Momentele instruirii (timp)CSActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeForme de organizareResurse materialeModaliti de evaluare

Moment organizatoric

(2 min)-Verific prezena elevilor i disponibilitatea colectivului clasei pentru nceperea orei.Elevii spun absenii i se pregtesc de lecie.Conversaie Frontal Catalog Observaia

Captarea ateniei

(1 min)-Profesorul prezint elevilor tema leciei i precizeaz obiectivele urmriteElevii noteaz n caiet titlul leciei, ascult i devin ateni la competenele specifice urmrite.ExpunereaFrontal Tabl, cret-

Reactualizarea cunotinelor asimilate anterior

(7 min)Profesorul solicit elevilor s rspund la ntrebri din lecia anterioar.

Elevii rspund la ntrebri expunndu-i punctele de vedereConversaia

euristic

FrontalManual Evaluare oral

Dirijarea nvrii. O 1

O 2 O 3Noteaz titlul leciei pe tabl. Explic elevilor ce este dreptul de asociere al cetenilor. Prezint elevilor formele de asociere respectiv caracteristicile fiecrei forme n parte.Elevii rspund cu ajutorul profesorului, dac va fi necesar.

NoteazConversaia

Expunerea ModelareaFrontalManual

Evaluare oral

Obinerea performaneiAdreseaz elevilor ntrebri cu privire la lecia predat i fixeaz cunotinele. Apoi explic elevilor eventualele nenelegeri.Elevii rspund. Pun ntrebri.Exerciiul

Feed-back-ulIndividualManual

Evaluare scris

ncheierea leciei Explic elevilor ce au de pregtit pentru ora urmtoare.

Sunt ateni la cerine

-

Schia tableiDreptul la asociereDreptul la asociere constituie posibilitatea recunoscut ca cetenii s acioneze prin reuniunea competenelor lor n scopul promovrii unor interese de grup.Cetenii se pot asocia liber n partide politice, sindicate, asociaii non-guvernamentale.

Organizaiile non-guvernamentale sunt organizaii non-profit ceea ce nseamn c eventualele venituri obinute trebuie cheltuite n ntregime, ele nu pot fi capitalizate.

Sindicatele sunt asociaii care contribuie la aprarea drepturilor salariailor; ele se pot uni n confederaii avnd dreptul de a organiza greve, mitinguri; ele semneaz contracte colective de munc.

Alte forme de asociere: - comitetul de prini

Asociaii de locatari

Asociaii religioase