EDU 3105 (Teknologi Maklumat)

  • Upload
    hinata

  • View
    253

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

  • 7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)

    1/18

    1.0 PENDAHULUAN

    Teknologi Pendidikan ialah satu bidang yang berkaitan dengan usaha

    memudahkan pembelajaran dan menarik minat murid dalam pelaksanaan proses

    pengajaran dan pembelajaran (P&P) di sekolah. Terdapat beberapa aktiviti yang

    terkandung di dalam bidang tersebut. Aktiviti yang pertama ialah mengenalpasti

    semua bahan sumber pendidikan dan sumber manusia untuk P&P. Manakala yang

    kedua ialah membangun, menghasil, mengelola dan menggunakan bahan sumber

    P&P. Selain daripada itu, ia juga mengurus proses mengenalpasti, membangun,

    mengelola dan mengguna bahan sumber P&P.

    Terdapat beberapa strategi pembelajaran yang boleh digunakan oleh guru

    untuk mengaplikasikan teknologi dalam proses pengajaran dan pembelajaran.

    Antaranya menggunakan paparan multimedia, internet dan perisian interaktif yang

    kaya dengan teknologi terkini.

    Dalam tugasan ini, kami perlu membuat satu bahan bantu belajar (BBB)

    berbentuk video pendidikan berdasarkan Rancangan Pengajaran Harian (RPH) yang

    telah dibina. BBB tersebut perlu dirancang dengan betul agar masa menepati RPH

    yang dibina. Penggunaan teknologi pendidikan secara terancang dan teratur akanmenjadikan proses P&P lebih bermakna dan berkesan. Justeru, guru perlu

    mempunyai pengetahuan dan kemahiran teknologi pendidikan supaya dapat

    memilih, mengurus, mengguna dan menilai bahan untuk meningkatkan

    keberkesanan P&P.

  • 7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)

    2/18

    2.0 VIDEO PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

  • 7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)

    3/18

    3.0 PENULISAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

    Mata pelajaran : Matematik

    Tahun : 1 Maju

    Tarikh / Hari : 27 Ogos 2013 (Selasa)

    Masa : 8.00 pagi 9.00 pagi ( 1 jam )

    Bilangan Murid : 27 orang ( 15 lelaki, 12 perempuan)

    Bidang : Sukatan dan Geometri

    Tajuk : Ruang

    Standard Kandungan : Murid dibimbing untuk :

    13.3 Mengenal pasti bentuk dua dimensi ( 2D )

    Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk :

    ( i ) Mengenal pasti bentuk-bentuk dua dimensi.

    Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pembelajaran, murid-murid dapat

    i. Menamakan bentuk segi empat sama, segi empat

    tepat, segi tiga dan bulatan.

    ii. Menyebut ciri-ciri bagi keempat-empat bentuk dua

    dimensi sebanyak 3 kali

    iii. Melukis bentuk asas bagi bentuk dua dimensi iaitu

    segi empat sama, segi empat tepat, segi tiga dan

    bulatan.

    Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengenali bentuk 3 Dimensi

    EMK( Elemen merentasi Kurikulum ): Inovatif

    Nilai : Bekerjasama , ketelitian dan kekemasan.

    Alat bantu Mengajar : Video Pendidikan

    Pentaksiran : Murid perlu betul kesemua soalan yang diberi

    sebelum beralih ke kemahiran berikutnya.

  • 7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)

    4/18

    Langkah/

    Fasa/Masa

    Isi Kandungan Cadangan

    Aktiviti

    Cadangan

    Komunikasi

    (soalan)

    Catatan

    Set induksi/FasaPersediaan(3-5 minit)pemerhatian

    dan analisis

    (4 minit)

    Mengenal bentuk

    dua dimensi

    a). Guru

    memaparkan

    video animasi

    bentuk.

    (menggunakan

    LCD)

    Lalu bertanya :

    (i) Apakah yang

    kamu lihat?

    (ii) Sebutkan

    bentuk- bentuk

    yang kamu dapat

    lihat?

    (iii) Kirakan

    bilangan bentuk-

    bentuk 2D yang

    terdapat di dalam

    video.

    (iii) Dengan

    secara ringkas,

    nyatakan ciri-ciri

    bentuk tersebut.

    a). Murid melihat

    dan menonton

    dengan teliti

    Murid menjawab

    soalan guru

    berdasarkan

    pengalaman dan

    pengetahuan

    sedia

    ada mereka.

    Murid mendengar

    penjelasan

    daripada guru

    dengan teliti.

    Strategi/

    Teknik:

    Penyoalan

    seluruh kelas

    menggunakan

    video.

  • 7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)

    5/18

    Langkah 1Fasaimaginasi(7-10 minit)

    Ciri-ciri bentuk dua

    dimensi.

    1)

    Memperkenalkan

    bentuk-bentuk

    2D, dan ciri-cirinya.

    1 ). Murid-murid

    mendengar

    keterangan

    daripada gurudengan teliti.

    Sikap murid :

  • 7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)

    6/18

    a).

    Bulatan

    - ada 1 garisan

    melengkung dan

    1 permukaan

    yang bulat.

    b).

    Segi tiga

    - ada 3 garisan

    lurus yang

    bertemu

    membentuk 3

    bucu.

    c).

    Segiempat sama

    - ada 4 garisan

    lurus yang sama

    panjang. Apabila

    dicantum, akan

    membentuk 4

    bucu.

    2 ). Murid-murid

    membaca ciri-ciri

    bentuk 2D.

    Sikap murid :

    ketelitian.

    Penglibat- an

    murid yang aktif.

  • 7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)

    7/18

    d).

    Segiempat tepat

    - ada 4 garisan

    dan 4 bucu.

    Kedua-dua

    garisan yang

    bertentangan

    mestilah sama

    panjang.

    2 ). Namakan

    objek yang murid

    dapat lihat di

    dalam kelas,

    yang sama

    dengan bentuk

    2D di atas.

    Contoh jawapan

    daripada murid :

    a) objek berbentuk

    bulatan : jam

    dinding

    b) objek berbentuk

    segitiga : tali

    gantung kad ABM

    yang mewujudkan

    segitiga.

    c) objek berbentuk

    segiempat sama :

    lubang atas

    dinding, papan

    kenyataan.

    d) objek berbentuk

    segiempat tepat :

    papan putih, meja.

  • 7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)

    8/18

  • 7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)

    9/18

    Langkah 2

    Fasaperkembang

    1) Murid melukis

    serta mewarnai

    1) murid melukis

    dan mewarnai

    Penglibatan

    murid yang aktif

  • 7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)

    10/18

    an bentuk-bentuk

    yang telah

    dilihat di video

    sebentar tadi

    dan menulis

    nama bentuk

    tersebut.

    i) BULATAN

    ii. SEGI EMPATSAMA

    iii. SEGI EMPATTEPAT

    iv. SEGI TIGA

    lukisan dengan

    warna yang

    disukai.

    dan pelajaran

    berpusatkan

    murid

  • 7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)

    11/18

  • 7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)

    12/18

  • 7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)

    13/18

  • 7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)

    14/18

    Langkah 3FasaTindakan

    1) Guru

    meminta murid

    memadankan

    Murid

    memadankan

    nama bentuk.

    Penglibatan

    murid yang aktif

    dan pelajaran

  • 7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)

    15/18

    nama bentuk

    mengikut ciri-ciri

    yang dinyatakan.

    berpusatkan

    murid.

  • 7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)

    16/18

  • 7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)

    17/18

    Penutup

    5 minit

    (rumusan

    apa yang

    telah

    dipelajari)

    Kerja Lanjutan a. Edarkan

    lembaran kerja 1

    kepada semua

    murid.

    b. Bincangkan

    hasil kerja

    murid.

    i. murid

    menyelesaikan

    tugasan yang

    diberi.

    Latihan

    tambahan untuk

    pengukuhan

    kepada murid

    4.0 KESIMPULAN

    Kesimpulannya, penggunaan teknologi banyak memberi impak yang positif dalam

    pelbagai bidang terutamanya dalam bidang pendidikan. Dengan menggunakan

    teknologi yang sesuai, pengajaran dan pembelajaran dapat berjalan dengan lancardan berkesan. Oleh hal yang demikian, guru akan mendapat hasil yang

    mengagumkan daripada pelajar. Ini termasuklah meningkatkan pencapaian pelajar

    dalam keputusan ujian, meningkatkan sikap, minat, dan semangat pelajar di dalam

    kelas. Disamping itu, dengan menggunakan teknologi, ia dapat melancarkan lagi

    proses P&P dan menjimatkan masa, tenaga serta kos. Teknologi ini penting kerana

    ia juga dapat membetulkan sebarang kekeliruan atau salah tafsir terhadap konsep

    dengan memberi gambaran yang menyeluruh dan jelas.

    Oleh itu, guru dan pentadbir sekolah haruslah memahami cabaran yang

    mungkin dihadapi yang membolehkan teknologi diintegrasi secara berkesan dalam

    pengajaran dan pembelajaran terutama dalam mata pelajaran matematik. Guru

    harus bersedia untuk menangani perubahan yang bakal timbul daripada

    pengintegrasian teknologi ini termasuklah dari segi masa, latihan guru, sumber dan

    juga sokongan. Guru juga harus menyesuaikan diri kepada alat teknologi pengajaran

    yang baru seperti komputer dan internet di mana alat teknologi ini berbeza daripadaalat pengajaran yang lama dan mengubah kaedah mengajar.

  • 7/30/2019 EDU 3105 (Teknologi Maklumat)

    18/18