8
PROIECT DE LECŢIE NR. I. DATE DE IDENTIFICARE: Data: Clasa: a V-a ”C” Instituţia de învăţământ: Cadrul didactic/ student : Buruiană Ala / Moraru Sergiu II. CONSTRUCŢIA: Obiectul/ Disciplina: Dirigenţia Tema : Familia și societatea – sursă și condiţie a formării identităţii noastre. Tipul lecţiei : de predare a noilor cunoștinţe. Subcompetenţe: S1. Sa manifeste respect pentru exprimarea punctelor diferite de vedere. S2. Sa anticipeze schimbarea rolurilor în familie de-a lungul vieţii. Obiective operaţionale Elevii vor fi capabili: O1: sǎ defineascǎ familia; O2: să identifice rolul membrilor în familie; O3: să indice sentimentele care dau stabilitate familiei; O4: sǎ indice soluţii pentru problemele din familie;Strategii didactice: a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, cubul, lucrul în piramidă. b) Mijloace de învăţământ: calculatorul, CD, fişe de lucru, markere, planşe, fişe de lucru.

Familia Dorina

Embed Size (px)

DESCRIPTION

familia

Citation preview

Page 1: Familia Dorina

PROIECT DE LECŢIE NR.

I. DATE DE IDENTIFICARE:

Data:

Clasa: a V-a ”C”

Instituţia de învăţământ:

Cadrul didactic/ student : Buruiană Ala / Moraru Sergiu

II. CONSTRUCŢIA:

Obiectul/ Disciplina: Dirigenția

Tema : Familia și societatea – sursă și condiție a formării identității noastre.

Tipul lecţiei : de predare a noilor cunoștințe.

Subcompetenţe:

S1. Sa manifeste respect pentru exprimarea punctelor diferite de vedere.

S2. Sa anticipeze schimbarea rolurilor în familie de-a lungul vieţii.

Obiective operaţionale

Elevii vor fi capabili:

O1: sǎ defineascǎ familia;

O2: să identifice rolul membrilor în familie;

O3: să indice sentimentele care dau stabilitate familiei;

O4: sǎ indice soluţii pentru problemele din familie;Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, cubul, lucrul în piramidă.

b) Mijloace de învăţământ: calculatorul, CD, fişe de lucru, markere, planşe, fişe de lucru.

b) Forme de organizare a activităţii didactice: frontal, individual, lucru în grup.

Page 2: Familia Dorina

III. TABEL DE SPECIFICARE A CORESPONDENŢELOR

Page 3: Familia Dorina

Evenimentele instruirii Timp

Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategia didactică Evaluare

Metode de învăţământ

Mijloace deînvăţământ

Forme de organizare

Moment organizatoric

1 min.

- notează absenţele (dacă este cazul);

- elevul de serviciu numeşte absenţii (dacă este cazul);

Captarea atenţiei

4 min.

Elevii au avut ca temă să-şi realizeze propriul arbore genealogic. Fişele lucrate se vor expune în clasă. Se va purta o discuţie despre ce au descoperit în istoria familiei lor.

Participă la discuţie. Conversaţia Fise de lucru

frontală orală

Anunţarea temei noi şi a obiectivelor operaţionale

1 min.

Profesorul anunţǎ tema lecţiei şi obiectivele pe înţelesul elevilor. Se noteazǎ titlul la tablǎ.

Notează în caiete titlul lecţiei.

expunerea

Dirijarea învăţării

3 min.

O1

7min.

1. Se iniţiază o discuţie pornind de la următoarele citate:„Dacă prima piatră e pusă strâmb, atunci peretele va fi strâmb până sus”.“S-ar naşte şi copii crescuţi/ De-ar fi crescuţi pãrinţii” Goethe2.Elevii sunt împărţiţi în şase grupe. Li se dă o fişă de lucru (fişa 1), li se cere să construiască din cuvinte casa „Familia.” Dacă elevii nu au idei li se dau câteva sugestii: fericire, armonie, înţelegere,iubire, legătură, iertare, grijă, atenţie, afecţiune, devotament, sacrificiu, încredere, bucurie, înţelegere, ajutor, răbdare etc.Cărămida – cuvânt se va amplasa în funcţie de

Participă la discuţie.

Elevii desenează.Prezintă desenele şi argumentează alegerea cuvintelor- cărămizi.

conversaţia

Jocul didacticExplicaţia

Coli A3Markerecarioci

frontală

Activitate pe grupe

orală

Orală Răspunsurile elevilor

Page 4: Familia Dorina
Page 5: Familia Dorina

EU

TATA MAMA

ST

-ST

BU

NIC

I

ST

-ST

BU

NIC

I

ST

-ST

BU

NIC

I

ST

-ST

BU

NIC

I

BUNICI BUNICI

ST

BU

NIC

I

ST

BU

NIC

I

Page 6: Familia Dorina

Fişa nr. 1Construiţi din cuvinte o casă pe care o veţi numi – Familia. Fiecare cuvânt reprezintă o cărămidă. În funcţie de importanţa cuvântului amplasaţi cărămida în construcţie.

Fişa nr. 21. DESCRIE Descrieţi în 5 rânduri cum vedeţi o familie ideală.

2. COMPARĂ

Pornind de la răspunsul la întrebarea: Consideraţi că într-o familie are mai multe responsabilităţi: a) tatăl;

b) mama; c) amândoi la fel.

realizaţi o comparaţie a situaţiilor care sa vă justifice alegerea făcuta (cel mult 5 rânduri).

3. ASOCIAZĂ

Asociază membrii unei familii cu simboluri (cuvinte, desene etc.). Explică de ce ai ales fiecare simbol.

4. ANALIZEAZĂ

În 5 rânduri analizează – pe baza experienţei personale – rolul tatălui şi al mamei în educaţia copiilor (puteţi schematiza).

5. APLICĂ

Imaginaţi-vă o scena de familie. Ce vedeţi în scena voastră? Unde s-ar situa copilul?

6. ARGUMENTEAZĂ

În 5 rânduri semnificaţia zicalei : “Bărbatul este capul şi femeia gâtul”.

Page 7: Familia Dorina

Fişa nr. 3Scrisoarea 1

"Stimata redactie,Mă numesc Maria şi sunt elevă în clasa a VIII-a. Vă scriu pentru că sunt pusă într-o situaţie dificilă acasă şi nu ştiu ce să fac. Eu locuiesc cu mama şi cu sora mai mică de 3 anişori. Săptămâna trecută mama m-a rugat să stau cu sora mea, pentru a face nişte treburi pe lângă casă, deoarece avea zi liberă. Eu i-am spus că am evaluare la matematică şi că m-am înţeles cu o colegă să ne pregătim împreună. Mama fiind interesată de succesul meu şcolar aşa necăjită cum era, a rămas singură să se descurce cu toate, eu însă m-am distrat plimbându-mă şi admirând magazinele. Seara târziu m-am întors acasă şi prima întrebare a mamei a fost: Eşti flămândă? Mi-am dat seama că am greşit, însă nu am avut curajul de a-i mărturisi minciuna. Cred că mama m-ar pedepsi şi s-ar supăra foarte rău. Ce credeţi că ar trebui să fac?

Scrisoarea 2

"Dragă redacţie,Suntem nişte părinţi ... care nu ştiu cum să se mai descurce. Problema noastră este următoarea: Avem un băiat Dinu, care este elev în clasa a VIII-a. Situaţia noastră materială este foarte bună, noi străduindu-ne să îi asigurăm tot ceea ce-şi doreşte. Până în clasa a V-a a avut rezultate foarte bune la învăţătură însă, din clasa a VI-a, a intrat într-un cerc de „prieteni” care îl sfătuiesc să fure bani şi obiecte din casă pentru a-i cheltui pe jocuri, tutun, alcool, etc. Ce să facem?

Scrisoarea 3"Mă numesc Lavinia Popescu şi sunt într-o situaţie din care nu mai ştiu pe unde să ies. Bogdan, fiul meu este elev în clasa a VIII-a. Are rezultate slabe la şcoală. Noi suntem foarte bine plătiţi, realizăm chiar şi ore suplimentare pentru a putea să îi asigurăm fiului nostru tot ceea ce îşi doreşte(calculator, role, etc.). Bogdan ne promite că o să înveţe mai bine dar nu reuşeşte să se ţină de cuvânt.”

Scrisoarea nr. ….Soluţii pentru ameliorarea situaţiei

Fişa nr. 4

CVINTET FAMILIA MEA

FAMILIAIUBITOARE, MÂNGÂIETOAREPROTEJÂND, AJUTÂND, ÎNŢELEGÂND,NE SPRIJINĂ LA GREUALINARE.