17
PROIECT DE LECŢIE FURIA Data: 23.04.2015 Unitatea şcolară: Liceul Teoretic „Emil Racovit ă” Techirghiol Clasa: a Ia ! Disciplina : "o#$iliere %i orie#tare Componenta :&e'voltarea a(ilităt ilor )e i#terrelat io#are *# co#te+te variate Tipul lect iei: mi+tă Tema:,uria Proesor psi!olo" :-atei !le+a#)ra O#iecti$e ca%ru : 1. &e'voltarea ca acită/ii )e autocu#oa%tere %i a atitu)i#ii o'itive a/ă )e $i#e 2. &e'voltarea a(ilită/ilor )e i#terrela/io#are *# co#te+te variate O#iecti$e %e reerint ă: 1. ă recu#oa$că emot ii )e (a'ă a ărute *# $ituat ii variate 2. ă )ea e+em le )e caracteri$tici er$o#ale eleme#tare 3. ă re'i#te a$emă#ări %i )eo$e(iri )i#tre el ea %i ceilalt i celelalte 4. ă e+er$e'e com ortame#te )e coo erare *# gru O#iecti$e operat ionale: La i#alul activităt ii elevii vor i ca a(ili : 1 $ă recu#oa$că cel u i# 4 emo ii )i erite *# $itua ii variate ț ț ț 2 ă )i ere#/ie'e *#tre reac/ii emo/io#ale a)ecvate %i reac/ii emo/io#ale #ea)ecvate 3 ă )e$co ere mo)alită/i )e co#trol a uriei 4 ă i)e#ti ice corect $itua/iile *# care com ortame#tul cuiva e$te u# acci)e#t 5 ă $ă a lice cel u i# )ouă mo)alită i )e autoco#trol emo io#al *#vă ate ț ț ț ț &trate"ii %i%actice: E+ licat ia "o#ver$at ia &e'(aterea 6ro(lemati'area. 1

Furia

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Proiect de lectie

Citation preview

Activitatea 1: UNDE TE DOARE

PROIECT DE LECIE

FuriaData: 23.04.2015

Unitatea colar: Liceul Teoretic Emil Racovi TechirghiolClasa: a I-a A

Disciplina: Consiliere i orientareComponenta: Dezvoltarea abilitilor de interrelaionare n contexte variateTipul leciei: mixtTema: Furia

Profesor psiholog:Matei AlexandraObiective cadru:

1. Dezvoltarea capacitii de autocunoatere i a atitudinii pozitive fa de sine

2. Dezvoltarea abilitilor de interrelaionare n contexte variate

Obiective de referin:

1. S recunoasc emoii de baz aprute n situaii variate2. S dea exemple de caracteristici personale elementare3. S prezinte asemnri i deosebiri dintre el/ ea i ceilali/ celelalte4. S exerseze comportamente de cooperare n grupObiective operaionale:La finalul activitii elevii vor fi capabili : O1 s recunoasc cel puin 4 emoii diferite , n situaii variate O2 S diferenieze ntre reacii emoionale adecvate i reacii emoionale neadecvate

O3 S descopere modaliti de control a furiei O4 S identifice corect situaiile n care comportamentul cuiva este un accident

O5 S s aplice cel puin dou modaliti de autocontrol emoional nvateStrategii didactice:

Explicaia;

Conversaia

Dezbaterea ;

Problematizarea.

Studiul de cazMijloace didactice:

mascota cu o broscu estoas

poze cu cele patru emoii de baz (bucurie, tristee, fric, furie)

Anexa povestea broscuei estoase,

Anexa tehnica broscuei estoase, Scala de evaluare a ntalnirilor pentru colari,

markereBibliografie: Bban, A., Consiliere educaional, Ghid metodologic pentru orele de dirigenie i consiliere, Cluj-Napoca, 2003

Boca C. (coordonator), S construim mpreun cei 7 ani de-acas, Bucureti: Educaia 2000+, 2009

Boti, A., Mihalca, L., Despre dezvoltarea abilitilor emoionale i sociale ale copiilor, fete i biei, cu vrsta pn la 7 ani, Alpha MDN, Buzu: 2007

Consilierea n coal - dezvoltarea inteligenei emoionale prin educaie raional-emotiv i comportamental A.Vernon/ed.ASCR, Cluj-Napoca, 2004 Ghid de lucru cu precolarii elaborat n cadrul proiectuluiMicivoiniccusprijinul GMB Computers- Tatiana Barbaro, MihaelaCimilianu, Georgeta TudorSCENARIUL ACTIVITIIEtapele activitii didacticeOb. Op.Coninutul activitiiMetode i procedeeMijloace didacticeTimp

1. Captarea ateniei Fiecare elev i va spune numele n momentul n care va primi mascota broscu i de asemenea o trstur a sa (de exemplu George cel curajos, Maria cea frumoas sau Radu cel vesel).Jocul se ncheie cnd toi elevii s-au prezentat.Jocul didactic

Conversaia

Mascota - Broscua estoas

10

2. Anunarea temei O1Voi mprtia pe catedr mai multe imagini cu cele patru emoii de baz (bucuria, tristeea, frica i furia).Voi solicita elevii s m ajute s completez cu imaginile potrivite fiecare copcel, respectiv Copcelul bucuriei, tristeii, fricii i furiei pe care i voi lipi pe tabl. (Anexele 1, 2, 3, 4, i 5)Dup ce toate emoiile au fost sortate i identificate corect i voi anuna pe elevi c de data aceasta vom vorbii despre furie dar i despre cum putem s ne comportm atunci cnd simim c ea pune stpnire pe noiJocul didactic

Poze cu diferite emoii Plane cu copacul emoiilor

Anexa 1 Copacul

bucuriilor,

Anexa 2 Copacul tristeilor,

Anexa 3 Copacul fricii,

Anexa 4 Copacul furiei,

Anexa 5 Imagini cu emoii10

3.Desfurarea activitiiO2O3

O4

O5Citesc copiilor Povestea Broscuei estoase(Anexa 6).Dup citirea povetii:

Identific mpreun cu copiii reaciile emoionale ale personajelor (Cum s-a simit.... atunci cnd....) Solicit copiilor s explice care a fost personajul care a reacionat n mod adecvat (Cine credei c s-a comportat bine?) ncurajez copiii s propun i alte alternative de comportament adecvat, n afara celor propuse n poveste (Ce altceva ar mai fi putut face...?)Sumarizm etapele tehnicii broscuei estoase, folosindu-ne de Anexa nr. 7

Conversaia

Problematizarea

Observaia

Studiul de caz

Anexa 6 Povestea broscuei estoase15

4.Obinerea performanei Fiecare copil primete o fi cu etapele tehnicii broscuei estoase pe care s o coloreze aa cum dorete i pe care o va lua acas.Turul galerieiAnexa 7 Tehnica broscuei estoase10

5.Feed-back-ul Le mpart elevilor Anexa 8 pentru a exprima cum s-au simit n timpul activitii.ConversaiaAnexa 8 Scala de evaluare a ntlnirii pentru colari

5

Anexa 1 Copacul bucuriilor

Anexa 2 Copacul tristeilor

Anexa 3 Copacul fricii

Anexa 4 Copacul Furiei

Anexa 5 Poze emoii

Poze bucurie sursa www.photos.com

Poze tristee - sursa www.photos.com

Poze fric - sursa www.photos.com

Poze furie - sursa www.photos.com

Anexa 6Povestea Broscuei estoase

ntr-o dimineaa, Tobias, o broscu estoas, s-a gndit c i-ar plcea s se joace cu prietenii si Ursache i Iepuril. El a pornit n cutarea lor i i-a gsit jucndu-se cu mingea. Dar broscua noastr nu vroia s se joace cu mingea, ci vroia s se ntreac cu rolele.

Noi vrem s ne jucm cu mingea, vrei i tu s te joci mpreun cu noi?

Nu am chef de minge, eu vreau concurs cu rolele! Dac nu vrei asta, atunci eu nu m mai joc cu voi! - le-a zis Tobias prietenilor si, dup care le-a luat mingea i a aruncat-o ct a putut el de departe. De-acum nainte, nu mai suntei prietenii mei, rilor!, le-a strigat Tobias furios lui Ursache i Iepuril.

Cum mergea broscua noastr suprat prin pdure se ntlnete cu Vulpoiul ce nelept. Vulpoiul s-a uitat atent la Tobias i l-a ntrebat: Ce i s-a ntmplat?Vd c eti tare furios.

Nimic i mai lsa-i-m n pace, i-a rspuns broscua nepoliticos.

Ei, ceva tot s-a ntmplat, cci altfel nu erai aa de furios...

Pi...avei dreptate domnule Vulpoi. Am vrut s m joc cu prietenii mei i ei nu au vrut s facem un concurs cu rolele. Au vrut s se joace cu mingea. Aa c le-am luat mingea i le-am aruncat-o departe. i le-am spus c sunt ri i c nu mai sunt prietenii mei.

i asta este ceea ce i doreti, s nu mai fie prietenii ti?

Dup ce s-a gndit bine, Tobias a spus:

Eu vreau s fim n continuare prieteni.

Bine, atunci am s-i spun un secret, a spus Vulpoiul. Eu nu am fost ntotdeauna aa de nelept. Am nvat multe lucruri de la o broasc estoas btrn i foarte neleapt.

Serios?! O broasc estoas aa ca mine? a ntrebat Tobias foarte mirat.

Da, o broasc aa ca tine. i eu eram furios ca i tine pe prietenii mei i ea mi-a spus ce a putea face s nu m supr pe ei.

Oauu!.... a strigat Tobias ncntat. i eu vreau s tiu.

Bine. Atunci cnd simi c te nfurii respir adnc de 3 ori... acum facem mpreun! (inspir profund de 3 ori). n timp ce respiri, i imaginezi c aerul i ajunge pn n vrful degetelor de la mini i de la picioare.

Doar att? a ntrebat Tobias nerbdtor.

Stai, nu te grbi! Acum imagineaz-i c intrii n carapace...

Aste este uor, a rspuns broscua cu mndrie.

Acum gndete-te la motivul pentru care te-ai suprat...

M-am gndit c prietenii mei sunt ri c nu vor s se joace cum vreau eu.

Acum gndete-te ce ai putea face ca s nu te superi pe ei? (nlocuirea monologului negativ cu cel pozitiv) Tobias s-a gndit o vreme dup care a spus:

- tiu: a putea s le spun c nu este nici o problem dac nu vor s se joace ce vreau eu, i fie am s m joc ce doresc ei, fie am s caut ali prieteni care s se joace ce mi-ar plcea mie. Doar am i ali prieteni!

Bravo! Sunt mndru de tine, a spus Vulpoiul cel nelept. De acum s nu uii s fii i tu o broscu neleapt.

Mulumesc domnule Vulpoi aa am s fac! i, dle Vulpoi... mi cer scuze c am fost nepoliticos mai devreme.

Tobias a pornit ctre Ursache i Iepuril hotrt s i cear scuze pentru modul n care s-a comportat i s ncerce s fie un prieten adevrat.

Anexa 7

Anexa 8Scala de Evaluare a ntlnirii pentru colari (SE)

Alege dintre feele de mai jos pe cea care arat cum a fost pentru tine ntlnirea noastr de astzi. Sau poi s o desenezi pe cea potrivit pentru tine.

Scala de Evaluare a ntlnirii pentru colari (SE)

Alege dintre feele de mai jos pe cea care arat cum a fost pentru tine ntlnirea noastr de astzi. Sau poi s o desenezi pe cea potrivit pentru tine.

Adaptare dup Catrinel A. tefan, Kallay Eva, p. 239

PAGE 2