Upload
burton-brennan
View
26
Download
0
Tags:
Embed Size (px)
DESCRIPTION
How would you divide. 3,180 ÷ 15?. In this lesson you will learn how to divide by using an area model. Multiplication and division are inverse operations. 45 ÷ 9 = n. n x 9 = 45. 9 x n = 45. Challenging problems can be broken into smaller parts. Then I can multiply 26 x 10 and get 260. - PowerPoint PPT Presentation
Citation preview
How would you divide
3,180 ÷ 15?
In this lesson you will learn how to divide
by using an area model.
Let’s ReviewLet’s ReviewMultiplication and division are inverse
operations.
45 ÷ 9 = n
n x 9 = 45
9 x n = 45
Let’s ReviewLet’s ReviewChallenging problems can be broken
into smaller parts
20 x 13 20 = 2 x 10
I know that 20 is 2 times 10
I can multiply 13 x 2 and get
26
Then I can multiply 26 x 10
and get 260
26 x 10 = 260
13 x 2 = 26
20 x 13 = 260
Let’s ReviewLet’s Review
An area model can be used to show division.
24 ÷6 = 4
length = 6
width = 424
Let’s ReviewCore Lesson
3,180 ÷ 15
Smart rounding ≈ 3,000 ÷ 15
Smart estimate ≈200
30 divides easily by 15
Let’s ReviewCore Lesson3,180 ÷ 15
This makes sense since our smart estimate was 200
10 x 15= 150100 x 15= 1,500
200 x 15 = 3,000
10 x 15= 150 -(20 x 13) =260 0
15
200 -(200 x 13) = 2,600 2603,000
10
150
15 3,180
180- 3,000 (15 x 200)
- 150 (15 x 10) 30 - 30 (15 x 2 )
0
2 x 15= 30 2 30
212 x 15 = 3,180 3,180 ÷ 15 =
212
Let’s ReviewCore Lesson
There are 1,438 stickers for 13 students. How many stickers does each student get?
Smart rounding ≈ 1,400 ÷ 14
Smart estimate is around 100
1,400 divides easily by 14
Let’s ReviewCore Lesson 1,438 ÷ 13
This makes sense since our smart estimate was 100
10 x 13= 130100 x 13= 1,300
10 x 13= 130 -(20 x 13) =260 0
13
100 -(200 x 13) = 2,600 2601,300
10
130
13 1, 438
138- 1,300 (13 x 100)
- 130 (13 x 10) 8
110 x 13 + 8 = 1,438 1,438 ÷ 13 = 110 with 8 left
8 left
In this lesson you have learned how to divide
by using an area model.
Let’s ReviewGuided Practice
What is 2,544 ÷ 12?
Let’s ReviewExtension ActivitiesUse an area model to divide 1,845 ÷ 15.
Explain your work.
Rita is sorting her giant penny collection into boxes. She wants each box to have the same number of pennies. She has 2,435 pennies. If she has 12 boxes, how many pennies will she put in each box. Will she have any left over? How much money does she have?
Let’s ReviewQuick Quiz
Which model shows the division of 1,420 ÷ 20?
-(20 x 13) =260 0
20
40
260800
20
4001 20 -(20 x 13) =260
20
40
260800
11
220
20 400 -(20 x 13) =260 0
20
400
260800
20
400 11
220
A B C
Let’s ReviewQuick Quiz
Which model shows the division of 2,820 ÷ 12?
-(20 x 13) =260 0
12
200
2602400
30
360 5 60 -(20 x 13) =260
12
100
2601200
30
360
100 1200 -(20 x 13) =260 0
12
200
2602400
30
360 10
120
A B C