Upload
ciocan-loredana
View
3
Download
2
Embed Size (px)
Citation preview
Proiect de activitate
Data: DEC-IANUARIE
Scoala: Centrul Logopedic Interscolar Sangeorz-Bai
Propunator: Loredana Ciocan
Disciplina: Logopedie
Activitatea terapeutica: Terapia dislaliei
Etapa terapeutica: Impostarea sunetului Ş
Obiectiv cadru: Dezvoltarea capacitatii de a pronunta clar si precis, prin articularea corecta a fonemelor, silabelor, cuvintelor si enunturilor
Obiective terapeutice:O1: Educarea respiratiei si dezvoltarea motricitatii aparatului fono-articulator;
O2: Dezvoltarea auzului fonematic;O3: Impostarea sunetului S;
Strategii educational – terapeutice:
a) Metode si procedee : conversatia, explicatia, observatia, demonstratia, exercitiul.b) Material didactic : oglinda, caiet, jucarii, cartonase cu imagini/litere, fisa de munca independenta c) Material bibliografic :
1. Cornelia Stanica, Ecaterina Vrasmas – „Terapia tulburarilor de limbaj”, Secretariatul de Stat pentru handicapati, Bucuresti, 1994
2. Iolanda Mititiuc – „Probleme psihopedagogice la copilul cu tulburari de limbaj”, Ed. ANKAROM, Iasi, 1996
3. Emilia Jurcau, Nicolae Jurcau – „Invatam sa vorbim corect”, Ed. PRINTEK, Cluj-Napoca, 1999
Nr. crt.
Etapa terapeutica(Secventa didactica)
Obiective operationale
Timp Demersul terapeutic(Continutul activitatii)
Strategii didactice
Evaluare
1 Moment organizatoric
3’ Pregatirea materialului didactic necesarPrezentare si intercunoastere Actualizarea ancorelor
- explicatia - conversatia
2 Captarea atentiei si 2’ Prezentarea etapelor lectiei si explicarea - explicatia
anuntarea obiectivelor
finalitatii activitatii terapeutice curente - conversatia
3 Desfasurarea activitatii de terapie logopedica
O1 15’ Exercitii pentru respiratie:- Inspir pe nas / tin aerul / expir pe nas;- Inspir pe nas / tin aerul / expir pe gura;- Inspir pe nas si expir cu vocale.Gimnastica articulatorie:- Umflarea si pocnirea obrajilor;- Umflarea si sugerea obrajilor alternativ;- Plimbarea aerului dintr-un obraz in
celalalt;- „Bombonici”;- Deplasarea barbiei la dreapta si la stanga;- Deplasarea barbiei in fata si in spate;- Deschiderea si inchiderea gurii;- Zambim si rotunjim buzele;- Vibrarea buzelor;- Muscam buzele;- „Pisca bea laptic”;- Limba sageata;- Limba la stanga si la dreapta;- Limba la nas si la barbie;- Limba linge buzele rotund, intr-un sens
si-n celalalt;- Limba linge dintii rotund, intr-un sens si-
n celalalt;- Tropaie calutul;- Imitam cascatul, tusitul, inghititul,
stranutul .
- explicatia - conversatia- demonstratia- imitatia- exercitiul- munca individuala
- aprecieri verbale si incurajari
O2
O3
10’
10’
5’
Explicare pozitiilor sunetelor in cuvinte (la inceput / in interior / la sfarsit) pornind dinspre concret spre abstract (jucarii / persoane / desene / sunete – litere).
Impostarea sunetului S:- Explicarea si demonstarea modalitatii de
emitere a sunetului S;- Perceperea jetului de aer pe dosul mainii;- Onomatopee: Facem liniste: ssss Pasim incet: pass Adie vantul printre frunzele copacilor:
fass Gonim puisorii: ussi
Tema pentru acasa: „Colorez, daca aud sunetul S”. Fisa de lucru se discuta in prealabil.
- explicatia - conversatia- demonstratia- observatia - explicatia - conversatia- demonstratia- observatia- exercitiul
- explicatia - conversatia
4 Evaluarea 5’ Se fac aprecieri asupra activitatii copiilor.Li se prezinta parintilor ce s-a lucrat, ce trebuie sa exerseze acasa si fisa de lucru pentru acasa.
Verbala