11
Proiect de activitate didactica Data: 06.12.2013 Clasa: a- XII-a Unitatea de invatamant: Colegiul National “Costache Negruzzi” Iasi Propunator : Hutanu Emilia. Disciplina: Consiliere si orientare. Modul: Planificarea carierei. Tema: Istoricul profesional al familiei Tipul lectiei: Consiliere colectiva. Obiectiv de referinta: Sa identifice in ce masura profesiile membrilor familiei, le influenteaza alegerea meseriei. Obiective operationale: O1: Sa identifice profesiile membrilor familiei. O2: Sa identifice profesiile spre care doresc sa se indrepte. O3: Sa identifice pasii care trebuie sa-i urmeze pentru a reusi in profesia aleasa.

Istoricul Profesional Al Familiei

Embed Size (px)

DESCRIPTION

notat cu 10

Citation preview

Proiect de activitate didactica Data: 06.12.2013Clasa: a- XII-aUnitatea de invatamant: Colegiul National Costache Negruzzi IasiPropunator : Hutanu Emilia.

Disciplina: Consiliere si orientare.

Modul: Planificarea carierei.

Tema: Istoricul profesional al familieiTipul lectiei: Consiliere colectiva.

Obiectiv de referinta:

Sa identifice in ce masura profesiile membrilor familiei, le influenteaza alegerea meseriei. Obiective operationale:

O1: Sa identifice profesiile membrilor familiei. O2: Sa identifice profesiile spre care doresc sa se indrepte.O3: Sa identifice pasii care trebuie sa-i urmeze pentru a reusi in profesia aleasa. Metode si procedee: conversatia, explicatia, lucrul pe echipe: brainstorming, turul galeriei.

Forme de organizare a activitatii: frontal, pe echipe.Mijloace de invatamant: fisa de lucru, ecusoane, tabla, Durata: 50 minute. Captarea atentiei:Impartirea ecusoanelor (2 min)Exercitiu de spargerea ghetii - Harta inimii (10 min)Fiecare elev primete o foaie pe care este desenat o inim ce cuprinde patru zone

numerotate cu A, B, C, D. Elevii vor trebui sa completeze cele 4 zone n modul urmator:

A- cel puin 3 caliti personale care i plac cel mai mult;

B- cel puin 3 lucruri din viaa ta pe care i-ar plcea s le schimbi;

C- cel puin 3 lucruri pe care le faci bine;

D- ce profesie doresti sa ai;Concluzii: Se citesc cteva fise dupa care acestea se vor afia pe un panou.Anuntarea temei si obiectivele: (3 min)Astazi vom aborda o tema interesanta care vine in ajutorul vostru spre alegerea profesiei. Vom identifica in ce masura profesiile membrilor familiei va influenteaza alegerea profesiei.

Obiective operationale:

Vom identifica profesiile membrilor familiei. Vom identifica profesiile spre care doriti sa va indreptati. Vom identifica pasii care trebuie sa-i urmati pentru a reusi in profesia aleasa.

Prezentarea optima a continutului si dirijarea invatarii.O1. Identificarea profesiilor membrilor familiei. (10 min)Arborele profesional al familiei (fisa nr. 2)impart fise de lucru in care elevii alcatuiesc arborele profesional al familiei precizand pentru fiecare membru al familiei profesia/ocupatia pe care o au sau au avut-o. De asemeni vor identifica daca profesia pentru care se pregatesc se regaseste la vreunul dintre membrii familiei.

O2. Sa identifice profesiile spre care doresc sa se indrepte. (15 min)Fisa nr. 3 Jocul de rol Naufragiatul. Impart clasa in trei echipe si ii rog sa-si imagineze ca sunt intr-o excursie pe ocean. Ajung pe o insula si, nestiind cat timp trebuie sa ramana acolo, trebuie sa se oganizeze.

Sa stabileasca un set de reguli de grup.

Sa aleaga fiecare cate o ocupatie/meseria care sa corespunda cu aptitudinile fiecarui membru al echipei pentru perioada in care vor ramane pe insula si sa argumenteze fiecare alegerea meseriei.

O3: Sa identifice pasii care trebuie sa-i urmeze pentru a reusi in profesia aleasa.

Traversarea raului. Fiecare va trebui sa-si imagineze drumul spre imbratisarea profesiei precum traversarea unui rau de pe un mal pe celalalt. In momentul de fata se afla pe unul dintre maluri. Sa mentioneze ce pasi trebuie sa parcurga (scoli, cursuri, persoane, institutii) pentru a ajunge pe celalalt mal.

Evaluarea

Aveti meserii comune cu cineva dintre membrii familiei? Ce ati retinut din aceasta activitate? Ce v-a placut la aceasta activitate?Asigurarea retentiei si a transferului

La sfritul acestei activiti m-am simit:

Fericit

Dezamagit

Plictisit Am invatat cevaAnexe. Anexa 1.

Completati spatiile libere

A- cel puin 3 caliti personale care i plac cel mai mult;

B- cel puin 3 lucruri din viaa ta pe care i-ar plcea s le schimbi;

C- cel puin 3 lucruri pe care le faci bine;

D- ce meserie doresti sa ai;Anexa2.

ARBORELE PROFESIONAL AL FAMILIEI Alctuii arborele profesional al familiei preciznd pentru fiecare membru al familiei profesia / ocupaia pe care le-au avut sau le are n prezent. Identificai dac profesia pentru care te pregteti se regsete la vreunul din membrii familiei .calatoria

Anexa 3.

JOCUL DE ROL NAUFRAGIUL

Imaginai-v c suntei ntr-o excursie pe ocean. Ajungei pe o insul i , netiind ct timp rmnei aici , trebuie s v organizai astfel :

Stabilii un set de reguli pentru grup.

Alegei-v o anumit ocupaie / meserie care s corespund cu aptitudinile voastre i s v fie de folos pentru perioada ct vei rmne pe insul .( Argumentai alegerea i specificai ce tii despre aceast meserie )Anexa 4

Imaginai-v drumul spre mbriarea unei cariere ca traversarea unui ru de pe un mal pe cellalt. n acest moment v aflai pe unul dintre maluri.Ce pai ar trebui s parcurgei ( coli , cursuri, persoane , instituii ) pentru a ajunge pe cellalt mal ?

Anexa 5. Feedback

Am descoperit ceva

Sunt dezamagit

Plictisit

FericitMAMA

FRATI

BUNICI

SURORI

TATA

ARBORELE PROFESIONAL AL FAMILIEI