Upload
nafisahsenafi
View
230
Download
3
Embed Size (px)
Citation preview
KUMPULAN 2
BIDANG A- CATANBIDANG B- KALIGRAFI BIDANG D- BATIK
NAMA AHLI KUMPULAN PNNORASHIKIN BTMAJIDPNHJH ZARINA BTMOHD NORENMAT MIZAT BIN YASINKRISHNAVENY KRISHNANLEE SIEW DIN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Alam Semula JadiBidang Menggambar Tajuk Pemandangan Dasar Laut
Aktiviti CatanStandard pembelajaran
11Persepsi estetik111Unsur seni111111121113
112 Prinsip rekaan112111221123
12 Aplikasi seni121 Media1211-Alat1212-Bahan
122 teknik dan proses1221Basah atas kering
13 Ekspresi kreatif131132133
14 Apresiasi seni141142143
Objektif pembelajaran
Pada akhir pengajaran murid dapat1) Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat catan2) Menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan akiviti catan dengan
teknik basah atas kering3) Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
Aktiviti PdP 1) Murid ditunjukkan contoh gambar dan bersoal jawab dengan murid 2) Murid ditunjukkan cara menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan
mengaplikasikan catan dengan teknik basah atas kering 3) Murid menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan aktiviti catan4) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMKBahan Bantu Belajar
contoh hasil karya guru dan video pemandangan dasar laut
Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat catan berdasarkan empat standard kandungan
Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
Langkah
Persepsi Estetik
10486961048696Guru menunjukkan contoh gambar pemandangan didasar laut10486961048696Guru menunjukkan contoh catan10486961048696Guru menyatakan definisi catan10486961048696Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual yangada pada catan
Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang akan digunakan10486961048696Guru menunjuk cara melakar gambarpemandangan dasar laut dengan memberikanpenekanan pada ruang dan imbangan10486961048696Guru menunjuk cara mewarna lakaran denganmenekankan penggunaan ton warna untukmenimbulkan bentuk10486961048696Guru meminta murid meneroka media untuk menghasilkan catan
Ekspresi Kreatif10486961048696Murid menghasilkan catan mengikut kreativitimasing-masing
Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya masing-masing10486961048696Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan catan10486961048696Murid menceritakan karya sendiri dan rakan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL
(Minggu pertama)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusia
Bidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarAktiviti Kaligrafi
Standard pembelajaran
21Persepsi estetik211Unsur seni211121122113212 Prinsip rekaan2121
22 Aplikasi seni221 media22112212222 teknik2221
Objektif pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan aktiviti kaligrafi
2)Menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan akiviti kaligrafi 3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
Aktiviti PdP 1Murid meneliti contoh bingkai gambar yang ditunjukkan oleh guru dan bersoal jawab
2Murid diperkenalkan dengan media yang diperlukan untuk menghasilkan corak teknik kaligrafi
3 Murid ditunjukkan proses menghasilkan corak dengan mengaplikasikan aktiviti kaligrafi
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasiBahan Bantu Belajar
contoh hasil karya guru bahan bercetak
Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
Langkah
Persepsi Estetik
1048696 Guru menunjukkan contoh- contoh muka taip danpenanda buku yang menggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru menyatakan definisi kaligrafi1048696 Guru membincangkan bahasa seni visual padacontoh karya yang menggunakan teknik kaligrafi
Aplikasi Seni
1048696 Guru memperkenalkan media yang digunakan untukmenghasilkan corak teknik kaligrafi1048696 Guru menunjukkan proses membuat corakmenggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan kaligrafi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL
(Minggu ke- 2)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusiaBidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarTeknik Kaligrafi
STANDARDPEMBELAJARAN
23 Ekspresi kreatif231232233
24 Apresiasi seni241242243
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan teknik kaligrafi2)Menghasilkan bingkai gambar dengan corak teknik kaligrafi3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
AKTIVITI PdP 1Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas 2Murid memulakan aktiviti proses penghasilan corak dengan teknik kaligrafi 3Murid mempamerkan dan menceritakan karya seni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi
BAHAN BANTU BELAJAR
contoh hasil karya guru bahan bercetak
PENILAIAN PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan empat standard kandungan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
Langkah
Ekspresi Kreatif
1048696 Murid membuat lakaran kaligrafi dengan bimbinganguru
1048696 Murid menghasilkan corak teknik kaligrafi mengikutkreativiti masing- masing1048696 Murid menghasilkan bingkai gambar
Apresiasi Seni1048696 Murid mempamerkan karya yang dihasilkan1048696 Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan karya1048696 Murid menghargai dan menceritakan karya sendiridan rakan secara lisan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minit
Kelas 4 Maju Tema Alam Semulajadi
Bidang Mengenal Kraf Tradisional Tajuk Bunga
Teknik Batik
Standard
pembelajaran
41 Persepsi Estetik
411 Unsur seni
4111
4112
4113
412 Prinsip rekaan
4121
4122
42 Aplikasi Seni
421 Media
4211
4212
422 Teknik amp Proses
4221
43 Ekspresi Kreatif
431
432
433
44 Apresiasi Seni
441
442
443
Objektif
pembelajaran
Pada akhir pengajaran murid dapat
4 Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat batik
5 Menghasilkan corak batik dengan menggunakan teknik resis
6 Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
Aktiviti PdP 5) Murid ditunjukkan contoh corak batik dan bersoal jawab dengan murid
6) Murid ditunjukkan cara menghasilkan corak batik dengan mengaplikasikan teknik
resis
7) Murid menghasilkan batik dengan teknik resis
8) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMK dan nilai-nilai murni
Bahan Bantu
Belajar
BBM contoh fabrik batik dan bahan bercetak
Media berus lukisan pallet kertas lukisan warna air dan oil pastel
Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan empat standard
kandungan
Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan
_____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pembentangan pada masa akan datang
BBM
1 Contoh fabric batik
2 Bahan bercetak
MEDIA
Langkah
Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik
Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik
Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing
Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan
SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip
Aktiviti CatanStandard pembelajaran
11Persepsi estetik111Unsur seni111111121113
112 Prinsip rekaan112111221123
12 Aplikasi seni121 Media1211-Alat1212-Bahan
122 teknik dan proses1221Basah atas kering
13 Ekspresi kreatif131132133
14 Apresiasi seni141142143
Objektif pembelajaran
Pada akhir pengajaran murid dapat1) Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat catan2) Menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan akiviti catan dengan
teknik basah atas kering3) Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
Aktiviti PdP 1) Murid ditunjukkan contoh gambar dan bersoal jawab dengan murid 2) Murid ditunjukkan cara menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan
mengaplikasikan catan dengan teknik basah atas kering 3) Murid menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan aktiviti catan4) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMKBahan Bantu Belajar
contoh hasil karya guru dan video pemandangan dasar laut
Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat catan berdasarkan empat standard kandungan
Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
Langkah
Persepsi Estetik
10486961048696Guru menunjukkan contoh gambar pemandangan didasar laut10486961048696Guru menunjukkan contoh catan10486961048696Guru menyatakan definisi catan10486961048696Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual yangada pada catan
Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang akan digunakan10486961048696Guru menunjuk cara melakar gambarpemandangan dasar laut dengan memberikanpenekanan pada ruang dan imbangan10486961048696Guru menunjuk cara mewarna lakaran denganmenekankan penggunaan ton warna untukmenimbulkan bentuk10486961048696Guru meminta murid meneroka media untuk menghasilkan catan
Ekspresi Kreatif10486961048696Murid menghasilkan catan mengikut kreativitimasing-masing
Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya masing-masing10486961048696Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan catan10486961048696Murid menceritakan karya sendiri dan rakan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL
(Minggu pertama)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusia
Bidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarAktiviti Kaligrafi
Standard pembelajaran
21Persepsi estetik211Unsur seni211121122113212 Prinsip rekaan2121
22 Aplikasi seni221 media22112212222 teknik2221
Objektif pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan aktiviti kaligrafi
2)Menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan akiviti kaligrafi 3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
Aktiviti PdP 1Murid meneliti contoh bingkai gambar yang ditunjukkan oleh guru dan bersoal jawab
2Murid diperkenalkan dengan media yang diperlukan untuk menghasilkan corak teknik kaligrafi
3 Murid ditunjukkan proses menghasilkan corak dengan mengaplikasikan aktiviti kaligrafi
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasiBahan Bantu Belajar
contoh hasil karya guru bahan bercetak
Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
Langkah
Persepsi Estetik
1048696 Guru menunjukkan contoh- contoh muka taip danpenanda buku yang menggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru menyatakan definisi kaligrafi1048696 Guru membincangkan bahasa seni visual padacontoh karya yang menggunakan teknik kaligrafi
Aplikasi Seni
1048696 Guru memperkenalkan media yang digunakan untukmenghasilkan corak teknik kaligrafi1048696 Guru menunjukkan proses membuat corakmenggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan kaligrafi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL
(Minggu ke- 2)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusiaBidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarTeknik Kaligrafi
STANDARDPEMBELAJARAN
23 Ekspresi kreatif231232233
24 Apresiasi seni241242243
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan teknik kaligrafi2)Menghasilkan bingkai gambar dengan corak teknik kaligrafi3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
AKTIVITI PdP 1Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas 2Murid memulakan aktiviti proses penghasilan corak dengan teknik kaligrafi 3Murid mempamerkan dan menceritakan karya seni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi
BAHAN BANTU BELAJAR
contoh hasil karya guru bahan bercetak
PENILAIAN PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan empat standard kandungan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
Langkah
Ekspresi Kreatif
1048696 Murid membuat lakaran kaligrafi dengan bimbinganguru
1048696 Murid menghasilkan corak teknik kaligrafi mengikutkreativiti masing- masing1048696 Murid menghasilkan bingkai gambar
Apresiasi Seni1048696 Murid mempamerkan karya yang dihasilkan1048696 Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan karya1048696 Murid menghargai dan menceritakan karya sendiridan rakan secara lisan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minit
Kelas 4 Maju Tema Alam Semulajadi
Bidang Mengenal Kraf Tradisional Tajuk Bunga
Teknik Batik
Standard
pembelajaran
41 Persepsi Estetik
411 Unsur seni
4111
4112
4113
412 Prinsip rekaan
4121
4122
42 Aplikasi Seni
421 Media
4211
4212
422 Teknik amp Proses
4221
43 Ekspresi Kreatif
431
432
433
44 Apresiasi Seni
441
442
443
Objektif
pembelajaran
Pada akhir pengajaran murid dapat
4 Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat batik
5 Menghasilkan corak batik dengan menggunakan teknik resis
6 Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
Aktiviti PdP 5) Murid ditunjukkan contoh corak batik dan bersoal jawab dengan murid
6) Murid ditunjukkan cara menghasilkan corak batik dengan mengaplikasikan teknik
resis
7) Murid menghasilkan batik dengan teknik resis
8) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMK dan nilai-nilai murni
Bahan Bantu
Belajar
BBM contoh fabrik batik dan bahan bercetak
Media berus lukisan pallet kertas lukisan warna air dan oil pastel
Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan empat standard
kandungan
Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan
_____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pembentangan pada masa akan datang
BBM
1 Contoh fabric batik
2 Bahan bercetak
MEDIA
Langkah
Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik
Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik
Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing
Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan
SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip
Langkah
Persepsi Estetik
10486961048696Guru menunjukkan contoh gambar pemandangan didasar laut10486961048696Guru menunjukkan contoh catan10486961048696Guru menyatakan definisi catan10486961048696Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual yangada pada catan
Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang akan digunakan10486961048696Guru menunjuk cara melakar gambarpemandangan dasar laut dengan memberikanpenekanan pada ruang dan imbangan10486961048696Guru menunjuk cara mewarna lakaran denganmenekankan penggunaan ton warna untukmenimbulkan bentuk10486961048696Guru meminta murid meneroka media untuk menghasilkan catan
Ekspresi Kreatif10486961048696Murid menghasilkan catan mengikut kreativitimasing-masing
Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya masing-masing10486961048696Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan catan10486961048696Murid menceritakan karya sendiri dan rakan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL
(Minggu pertama)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusia
Bidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarAktiviti Kaligrafi
Standard pembelajaran
21Persepsi estetik211Unsur seni211121122113212 Prinsip rekaan2121
22 Aplikasi seni221 media22112212222 teknik2221
Objektif pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan aktiviti kaligrafi
2)Menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan akiviti kaligrafi 3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
Aktiviti PdP 1Murid meneliti contoh bingkai gambar yang ditunjukkan oleh guru dan bersoal jawab
2Murid diperkenalkan dengan media yang diperlukan untuk menghasilkan corak teknik kaligrafi
3 Murid ditunjukkan proses menghasilkan corak dengan mengaplikasikan aktiviti kaligrafi
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasiBahan Bantu Belajar
contoh hasil karya guru bahan bercetak
Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
Langkah
Persepsi Estetik
1048696 Guru menunjukkan contoh- contoh muka taip danpenanda buku yang menggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru menyatakan definisi kaligrafi1048696 Guru membincangkan bahasa seni visual padacontoh karya yang menggunakan teknik kaligrafi
Aplikasi Seni
1048696 Guru memperkenalkan media yang digunakan untukmenghasilkan corak teknik kaligrafi1048696 Guru menunjukkan proses membuat corakmenggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan kaligrafi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL
(Minggu ke- 2)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusiaBidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarTeknik Kaligrafi
STANDARDPEMBELAJARAN
23 Ekspresi kreatif231232233
24 Apresiasi seni241242243
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan teknik kaligrafi2)Menghasilkan bingkai gambar dengan corak teknik kaligrafi3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
AKTIVITI PdP 1Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas 2Murid memulakan aktiviti proses penghasilan corak dengan teknik kaligrafi 3Murid mempamerkan dan menceritakan karya seni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi
BAHAN BANTU BELAJAR
contoh hasil karya guru bahan bercetak
PENILAIAN PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan empat standard kandungan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
Langkah
Ekspresi Kreatif
1048696 Murid membuat lakaran kaligrafi dengan bimbinganguru
1048696 Murid menghasilkan corak teknik kaligrafi mengikutkreativiti masing- masing1048696 Murid menghasilkan bingkai gambar
Apresiasi Seni1048696 Murid mempamerkan karya yang dihasilkan1048696 Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan karya1048696 Murid menghargai dan menceritakan karya sendiridan rakan secara lisan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minit
Kelas 4 Maju Tema Alam Semulajadi
Bidang Mengenal Kraf Tradisional Tajuk Bunga
Teknik Batik
Standard
pembelajaran
41 Persepsi Estetik
411 Unsur seni
4111
4112
4113
412 Prinsip rekaan
4121
4122
42 Aplikasi Seni
421 Media
4211
4212
422 Teknik amp Proses
4221
43 Ekspresi Kreatif
431
432
433
44 Apresiasi Seni
441
442
443
Objektif
pembelajaran
Pada akhir pengajaran murid dapat
4 Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat batik
5 Menghasilkan corak batik dengan menggunakan teknik resis
6 Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
Aktiviti PdP 5) Murid ditunjukkan contoh corak batik dan bersoal jawab dengan murid
6) Murid ditunjukkan cara menghasilkan corak batik dengan mengaplikasikan teknik
resis
7) Murid menghasilkan batik dengan teknik resis
8) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMK dan nilai-nilai murni
Bahan Bantu
Belajar
BBM contoh fabrik batik dan bahan bercetak
Media berus lukisan pallet kertas lukisan warna air dan oil pastel
Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan empat standard
kandungan
Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan
_____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pembentangan pada masa akan datang
BBM
1 Contoh fabric batik
2 Bahan bercetak
MEDIA
Langkah
Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik
Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik
Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing
Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan
SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip
10486961048696Guru menunjukkan contoh gambar pemandangan didasar laut10486961048696Guru menunjukkan contoh catan10486961048696Guru menyatakan definisi catan10486961048696Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual yangada pada catan
Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang akan digunakan10486961048696Guru menunjuk cara melakar gambarpemandangan dasar laut dengan memberikanpenekanan pada ruang dan imbangan10486961048696Guru menunjuk cara mewarna lakaran denganmenekankan penggunaan ton warna untukmenimbulkan bentuk10486961048696Guru meminta murid meneroka media untuk menghasilkan catan
Ekspresi Kreatif10486961048696Murid menghasilkan catan mengikut kreativitimasing-masing
Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya masing-masing10486961048696Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan catan10486961048696Murid menceritakan karya sendiri dan rakan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL
(Minggu pertama)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusia
Bidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarAktiviti Kaligrafi
Standard pembelajaran
21Persepsi estetik211Unsur seni211121122113212 Prinsip rekaan2121
22 Aplikasi seni221 media22112212222 teknik2221
Objektif pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan aktiviti kaligrafi
2)Menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan akiviti kaligrafi 3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
Aktiviti PdP 1Murid meneliti contoh bingkai gambar yang ditunjukkan oleh guru dan bersoal jawab
2Murid diperkenalkan dengan media yang diperlukan untuk menghasilkan corak teknik kaligrafi
3 Murid ditunjukkan proses menghasilkan corak dengan mengaplikasikan aktiviti kaligrafi
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasiBahan Bantu Belajar
contoh hasil karya guru bahan bercetak
Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
Langkah
Persepsi Estetik
1048696 Guru menunjukkan contoh- contoh muka taip danpenanda buku yang menggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru menyatakan definisi kaligrafi1048696 Guru membincangkan bahasa seni visual padacontoh karya yang menggunakan teknik kaligrafi
Aplikasi Seni
1048696 Guru memperkenalkan media yang digunakan untukmenghasilkan corak teknik kaligrafi1048696 Guru menunjukkan proses membuat corakmenggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan kaligrafi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL
(Minggu ke- 2)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusiaBidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarTeknik Kaligrafi
STANDARDPEMBELAJARAN
23 Ekspresi kreatif231232233
24 Apresiasi seni241242243
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan teknik kaligrafi2)Menghasilkan bingkai gambar dengan corak teknik kaligrafi3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
AKTIVITI PdP 1Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas 2Murid memulakan aktiviti proses penghasilan corak dengan teknik kaligrafi 3Murid mempamerkan dan menceritakan karya seni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi
BAHAN BANTU BELAJAR
contoh hasil karya guru bahan bercetak
PENILAIAN PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan empat standard kandungan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
Langkah
Ekspresi Kreatif
1048696 Murid membuat lakaran kaligrafi dengan bimbinganguru
1048696 Murid menghasilkan corak teknik kaligrafi mengikutkreativiti masing- masing1048696 Murid menghasilkan bingkai gambar
Apresiasi Seni1048696 Murid mempamerkan karya yang dihasilkan1048696 Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan karya1048696 Murid menghargai dan menceritakan karya sendiridan rakan secara lisan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minit
Kelas 4 Maju Tema Alam Semulajadi
Bidang Mengenal Kraf Tradisional Tajuk Bunga
Teknik Batik
Standard
pembelajaran
41 Persepsi Estetik
411 Unsur seni
4111
4112
4113
412 Prinsip rekaan
4121
4122
42 Aplikasi Seni
421 Media
4211
4212
422 Teknik amp Proses
4221
43 Ekspresi Kreatif
431
432
433
44 Apresiasi Seni
441
442
443
Objektif
pembelajaran
Pada akhir pengajaran murid dapat
4 Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat batik
5 Menghasilkan corak batik dengan menggunakan teknik resis
6 Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
Aktiviti PdP 5) Murid ditunjukkan contoh corak batik dan bersoal jawab dengan murid
6) Murid ditunjukkan cara menghasilkan corak batik dengan mengaplikasikan teknik
resis
7) Murid menghasilkan batik dengan teknik resis
8) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMK dan nilai-nilai murni
Bahan Bantu
Belajar
BBM contoh fabrik batik dan bahan bercetak
Media berus lukisan pallet kertas lukisan warna air dan oil pastel
Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan empat standard
kandungan
Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan
_____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pembentangan pada masa akan datang
BBM
1 Contoh fabric batik
2 Bahan bercetak
MEDIA
Langkah
Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik
Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik
Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing
Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan
SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip
Bidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarAktiviti Kaligrafi
Standard pembelajaran
21Persepsi estetik211Unsur seni211121122113212 Prinsip rekaan2121
22 Aplikasi seni221 media22112212222 teknik2221
Objektif pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan aktiviti kaligrafi
2)Menghasilkan gambar pemandangan dasar laut dengan akiviti kaligrafi 3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
Aktiviti PdP 1Murid meneliti contoh bingkai gambar yang ditunjukkan oleh guru dan bersoal jawab
2Murid diperkenalkan dengan media yang diperlukan untuk menghasilkan corak teknik kaligrafi
3 Murid ditunjukkan proses menghasilkan corak dengan mengaplikasikan aktiviti kaligrafi
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasiBahan Bantu Belajar
contoh hasil karya guru bahan bercetak
Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
Langkah
Persepsi Estetik
1048696 Guru menunjukkan contoh- contoh muka taip danpenanda buku yang menggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru menyatakan definisi kaligrafi1048696 Guru membincangkan bahasa seni visual padacontoh karya yang menggunakan teknik kaligrafi
Aplikasi Seni
1048696 Guru memperkenalkan media yang digunakan untukmenghasilkan corak teknik kaligrafi1048696 Guru menunjukkan proses membuat corakmenggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan kaligrafi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL
(Minggu ke- 2)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusiaBidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarTeknik Kaligrafi
STANDARDPEMBELAJARAN
23 Ekspresi kreatif231232233
24 Apresiasi seni241242243
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan teknik kaligrafi2)Menghasilkan bingkai gambar dengan corak teknik kaligrafi3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
AKTIVITI PdP 1Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas 2Murid memulakan aktiviti proses penghasilan corak dengan teknik kaligrafi 3Murid mempamerkan dan menceritakan karya seni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi
BAHAN BANTU BELAJAR
contoh hasil karya guru bahan bercetak
PENILAIAN PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan empat standard kandungan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
Langkah
Ekspresi Kreatif
1048696 Murid membuat lakaran kaligrafi dengan bimbinganguru
1048696 Murid menghasilkan corak teknik kaligrafi mengikutkreativiti masing- masing1048696 Murid menghasilkan bingkai gambar
Apresiasi Seni1048696 Murid mempamerkan karya yang dihasilkan1048696 Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan karya1048696 Murid menghargai dan menceritakan karya sendiridan rakan secara lisan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minit
Kelas 4 Maju Tema Alam Semulajadi
Bidang Mengenal Kraf Tradisional Tajuk Bunga
Teknik Batik
Standard
pembelajaran
41 Persepsi Estetik
411 Unsur seni
4111
4112
4113
412 Prinsip rekaan
4121
4122
42 Aplikasi Seni
421 Media
4211
4212
422 Teknik amp Proses
4221
43 Ekspresi Kreatif
431
432
433
44 Apresiasi Seni
441
442
443
Objektif
pembelajaran
Pada akhir pengajaran murid dapat
4 Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat batik
5 Menghasilkan corak batik dengan menggunakan teknik resis
6 Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
Aktiviti PdP 5) Murid ditunjukkan contoh corak batik dan bersoal jawab dengan murid
6) Murid ditunjukkan cara menghasilkan corak batik dengan mengaplikasikan teknik
resis
7) Murid menghasilkan batik dengan teknik resis
8) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMK dan nilai-nilai murni
Bahan Bantu
Belajar
BBM contoh fabrik batik dan bahan bercetak
Media berus lukisan pallet kertas lukisan warna air dan oil pastel
Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan empat standard
kandungan
Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan
_____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pembentangan pada masa akan datang
BBM
1 Contoh fabric batik
2 Bahan bercetak
MEDIA
Langkah
Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik
Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik
Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing
Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan
SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip
Persepsi Estetik
1048696 Guru menunjukkan contoh- contoh muka taip danpenanda buku yang menggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru menyatakan definisi kaligrafi1048696 Guru membincangkan bahasa seni visual padacontoh karya yang menggunakan teknik kaligrafi
Aplikasi Seni
1048696 Guru memperkenalkan media yang digunakan untukmenghasilkan corak teknik kaligrafi1048696 Guru menunjukkan proses membuat corakmenggunakan teknik kaligrafi1048696 Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan kaligrafi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL
(Minggu ke- 2)Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minitKelas 4 Maju Tema Objek buatan manusiaBidang Membuat corak dan rekaan Tajuk Bingkai gambarTeknik Kaligrafi
STANDARDPEMBELAJARAN
23 Ekspresi kreatif231232233
24 Apresiasi seni241242243
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan teknik kaligrafi2)Menghasilkan bingkai gambar dengan corak teknik kaligrafi3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
AKTIVITI PdP 1Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas 2Murid memulakan aktiviti proses penghasilan corak dengan teknik kaligrafi 3Murid mempamerkan dan menceritakan karya seni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi
BAHAN BANTU BELAJAR
contoh hasil karya guru bahan bercetak
PENILAIAN PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan empat standard kandungan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
Langkah
Ekspresi Kreatif
1048696 Murid membuat lakaran kaligrafi dengan bimbinganguru
1048696 Murid menghasilkan corak teknik kaligrafi mengikutkreativiti masing- masing1048696 Murid menghasilkan bingkai gambar
Apresiasi Seni1048696 Murid mempamerkan karya yang dihasilkan1048696 Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan karya1048696 Murid menghargai dan menceritakan karya sendiridan rakan secara lisan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minit
Kelas 4 Maju Tema Alam Semulajadi
Bidang Mengenal Kraf Tradisional Tajuk Bunga
Teknik Batik
Standard
pembelajaran
41 Persepsi Estetik
411 Unsur seni
4111
4112
4113
412 Prinsip rekaan
4121
4122
42 Aplikasi Seni
421 Media
4211
4212
422 Teknik amp Proses
4221
43 Ekspresi Kreatif
431
432
433
44 Apresiasi Seni
441
442
443
Objektif
pembelajaran
Pada akhir pengajaran murid dapat
4 Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat batik
5 Menghasilkan corak batik dengan menggunakan teknik resis
6 Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
Aktiviti PdP 5) Murid ditunjukkan contoh corak batik dan bersoal jawab dengan murid
6) Murid ditunjukkan cara menghasilkan corak batik dengan mengaplikasikan teknik
resis
7) Murid menghasilkan batik dengan teknik resis
8) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMK dan nilai-nilai murni
Bahan Bantu
Belajar
BBM contoh fabrik batik dan bahan bercetak
Media berus lukisan pallet kertas lukisan warna air dan oil pastel
Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan empat standard
kandungan
Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan
_____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pembentangan pada masa akan datang
BBM
1 Contoh fabric batik
2 Bahan bercetak
MEDIA
Langkah
Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik
Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik
Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing
Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan
SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip
STANDARDPEMBELAJARAN
23 Ekspresi kreatif231232233
24 Apresiasi seni241242243
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat 1)Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat corak dengan teknik kaligrafi2)Menghasilkan bingkai gambar dengan corak teknik kaligrafi3)Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
AKTIVITI PdP 1Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas 2Murid memulakan aktiviti proses penghasilan corak dengan teknik kaligrafi 3Murid mempamerkan dan menceritakan karya seni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi
BAHAN BANTU BELAJAR
contoh hasil karya guru bahan bercetak
PENILAIAN PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan empat standard kandungan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan _____ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
Langkah
Ekspresi Kreatif
1048696 Murid membuat lakaran kaligrafi dengan bimbinganguru
1048696 Murid menghasilkan corak teknik kaligrafi mengikutkreativiti masing- masing1048696 Murid menghasilkan bingkai gambar
Apresiasi Seni1048696 Murid mempamerkan karya yang dihasilkan1048696 Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan karya1048696 Murid menghargai dan menceritakan karya sendiridan rakan secara lisan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minit
Kelas 4 Maju Tema Alam Semulajadi
Bidang Mengenal Kraf Tradisional Tajuk Bunga
Teknik Batik
Standard
pembelajaran
41 Persepsi Estetik
411 Unsur seni
4111
4112
4113
412 Prinsip rekaan
4121
4122
42 Aplikasi Seni
421 Media
4211
4212
422 Teknik amp Proses
4221
43 Ekspresi Kreatif
431
432
433
44 Apresiasi Seni
441
442
443
Objektif
pembelajaran
Pada akhir pengajaran murid dapat
4 Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat batik
5 Menghasilkan corak batik dengan menggunakan teknik resis
6 Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
Aktiviti PdP 5) Murid ditunjukkan contoh corak batik dan bersoal jawab dengan murid
6) Murid ditunjukkan cara menghasilkan corak batik dengan mengaplikasikan teknik
resis
7) Murid menghasilkan batik dengan teknik resis
8) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMK dan nilai-nilai murni
Bahan Bantu
Belajar
BBM contoh fabrik batik dan bahan bercetak
Media berus lukisan pallet kertas lukisan warna air dan oil pastel
Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan empat standard
kandungan
Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan
_____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pembentangan pada masa akan datang
BBM
1 Contoh fabric batik
2 Bahan bercetak
MEDIA
Langkah
Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik
Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik
Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing
Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan
SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip
1048696 Murid menghasilkan corak teknik kaligrafi mengikutkreativiti masing- masing1048696 Murid menghasilkan bingkai gambar
Apresiasi Seni1048696 Murid mempamerkan karya yang dihasilkan1048696 Murid menceritakan pengalaman sendiri dalamproses penghasilan karya1048696 Murid menghargai dan menceritakan karya sendiridan rakan secara lisan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minit
Kelas 4 Maju Tema Alam Semulajadi
Bidang Mengenal Kraf Tradisional Tajuk Bunga
Teknik Batik
Standard
pembelajaran
41 Persepsi Estetik
411 Unsur seni
4111
4112
4113
412 Prinsip rekaan
4121
4122
42 Aplikasi Seni
421 Media
4211
4212
422 Teknik amp Proses
4221
43 Ekspresi Kreatif
431
432
433
44 Apresiasi Seni
441
442
443
Objektif
pembelajaran
Pada akhir pengajaran murid dapat
4 Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat batik
5 Menghasilkan corak batik dengan menggunakan teknik resis
6 Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
Aktiviti PdP 5) Murid ditunjukkan contoh corak batik dan bersoal jawab dengan murid
6) Murid ditunjukkan cara menghasilkan corak batik dengan mengaplikasikan teknik
resis
7) Murid menghasilkan batik dengan teknik resis
8) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMK dan nilai-nilai murni
Bahan Bantu
Belajar
BBM contoh fabrik batik dan bahan bercetak
Media berus lukisan pallet kertas lukisan warna air dan oil pastel
Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan empat standard
kandungan
Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan
_____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pembentangan pada masa akan datang
BBM
1 Contoh fabric batik
2 Bahan bercetak
MEDIA
Langkah
Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik
Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik
Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing
Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan
SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip
Bidang Mengenal Kraf Tradisional Tajuk Bunga
Teknik Batik
Standard
pembelajaran
41 Persepsi Estetik
411 Unsur seni
4111
4112
4113
412 Prinsip rekaan
4121
4122
42 Aplikasi Seni
421 Media
4211
4212
422 Teknik amp Proses
4221
43 Ekspresi Kreatif
431
432
433
44 Apresiasi Seni
441
442
443
Objektif
pembelajaran
Pada akhir pengajaran murid dapat
4 Mengenal memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat batik
5 Menghasilkan corak batik dengan menggunakan teknik resis
6 Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
Aktiviti PdP 5) Murid ditunjukkan contoh corak batik dan bersoal jawab dengan murid
6) Murid ditunjukkan cara menghasilkan corak batik dengan mengaplikasikan teknik
resis
7) Murid menghasilkan batik dengan teknik resis
8) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan kreativiti dan inovasi TMK dan nilai-nilai murni
Bahan Bantu
Belajar
BBM contoh fabrik batik dan bahan bercetak
Media berus lukisan pallet kertas lukisan warna air dan oil pastel
Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat batik berdasarkan empat standard
kandungan
Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan
_____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pembentangan pada masa akan datang
BBM
1 Contoh fabric batik
2 Bahan bercetak
MEDIA
Langkah
Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik
Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik
Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing
Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan
SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip
2 Bahan bercetak
MEDIA
Langkah
Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik
Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik
Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing
Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan
SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip
Langkah
Persepsi Estetik10486961048696Guru menunjukkan contoh batik 10486961048696Guru menyatakan definisi batik10486961048696Guru membincangkan bahasa seni visual yangterdapat pada contoh batik
Aplikasi Seni10486961048696Guru menyatakan media yang digunakan10486961048696Guru menunjuk cara penghasilan batik10486961048696Guru meminta murid meneroka media untukmenghasilkan batik
Ekspresi Kreatif10486961048696Murid memanipulasikan bahan secara kreatifdengan bimbingan guru10486961048696Murid menghasilkan batik mengikut kreativitimasing-masing
Apresiasi Seni10486961048696Murid mempamerkan karya yang dihasilkan10486961048696Murid menghargai dan menceritakan pengalamankarya sendiri dan rakan secara lisan10486961048696Murid menyatakan kegunaan lain batik dalamkehidupan
SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip
SEKIAN TERIMA KASIHhelliphelliphelliphelliphelliphellip