lalea

Embed Size (px)

DESCRIPTION

lalea

Citation preview

PROIECT DE LECIE

Prof. nv. primar: AVRAM CARMEN

coala General Nr. 5 Petrila

Clasa: I C

Data: 29.04.2010Obiectul: Abiliti practice

Unitatea de nvare: mi place s m jocSubiectul: LaleleTipul leciei: Formare i consolidare de priceperi i deprinderiScopul:Formarea priceperilor i deprinderilor de a uiliza noi tehnici de lucru cu diverse materiale i ustensile; dezvoltarea deprinderilor i abilitilor practice de lucru individual; dezvoltarea gustului estetic, a imaginaiei i a creativitii.

Obiective operaionale:- s enumere caracteristici ale anotimpului primvara, preciznd apariia primelor flori i gze; -s descrie materialele folosite;

- s exerseze tehnici simple de lucru (decupare dup contur, lipire, asamblare) pentru

realizarea modelului;

- s respecte ordinea etapelor de lucru;

- s plaseze echilibrat elementele; -s evalueze lucrrile, innd cont de finalizare, corectitudine, aspect estetic;

-s participe cu interes la lecie.

Strategii didactice:1. Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, observaia, analiza, exerciiul, munca independent, metoda icebreaking.

2. Mijloace didactice: lucrare model, polistiren, lipici, foarfece, hrtie glasat, hrtie creponat, bee pentru codia florilor, abloane, machet copcel.

3. Organizarea activitii:

- frontal, individual.

Bibliografie:1. Curriculum Naional, ,,Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti, 2003;2. Cojocariu, V., Mihaela, ,,Teoria i metodica instruirii, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2002;3. Jenei, Georgeta, Brlovan, Anemaria, Luta, Rodica, ,,Sunt meter mare! Colaje pentru copii cu vrste ntre 6 i 10 ani, Editura Erc Press, Bucureti, 2006.

DESFURAREA LECIEIEtapele

lecieiConinut i strategie didactic

Activitatea cadrului

didacticActivitatea elevilorMetode i procedee

didactice

1.Moment organizatoric2 min. Asigur linitea necesar unei bune desfurri a orei; pregtesc materialul didactic.

Se pregtesc pentru lecie.-conversaia

2.Anunarea temei i a obiectivelor

5 min.

3. Formare i consolidare de priceperi i deprinderi

30 min.

a)Captarea ateniei

Activitate transdisciplinar

(Natura prietena noastr )

Pentru a reduce emoiile, voi introduce metoda icebreaking ( spargerea gheii ). Se cere elevilor s emit preri, proverbe, s spun cuvinte, expresii care pot fi corelate cu termenul natur.

Natura Discuia este canalizat spre plante i apoi spre florile de primvar, fcndu-se legtura cu subiectul leciei de astzi.b)Anunarea temei (,,Lalele)a)Repetarea tehnicilor de lucru nvate Se poart discuii referitoare la lucrrile realizate n orele trecute, la materialele i tehnicile de lucru utilizate.

b)Prezentarea materialului de lucru i intuirea acestuia

Se intuiesc materialele de pe bncile elevilor ( hrtie glasat, foarfece, lipici, abloane, hrtie creponat, beioare ).

Se prezint lucrarea model.

c)Explicarea i demonstrarea modului de lucru

Explic, pe lucrare, etapele de lucru:

-decupare dup ablon;

-lipire;

-asamblare;-rsucire.

d)Executarea lucrrii de ctre elevi

Urmresc executarea lucrrii:

-ajut elevii nendemnatici;

-dau indicaii individuale, suplimentare;

-fac observaii

Moment recreativ:

Cntec: Vine,vine primvara...Spun cuvinte legate de natur.

Particip la discuii.i amintesc ce lucrri au realizat n orele trecute.Enumer materialele i tehnicile de lucru utilizate.

Descoper materialele primite.

Rein explicaiile.

Realizeaz lucrarea.conversaia

metoda icebreaking-conversaia

-conversaia-explicaia

-demonsraia

-exerciiul

6. Evaluarea

lucrrilor

6 min.

7. Concluzii i aprecieri

2min.-ncetarea lucrului;

-reformularea obiectivelor;

-organizarea expoziiei i analiza lucrrilor;

Se vor analiza lucrrile n funcie de anumite cerine:

*dac a decupat dup contur;

*daca a asamblat corect piesele;

*dac lucrarea este executat ngrijit;Se formuleaz cteva concluzii referitoare la modul n care elevii au participat la lecie.

Observ i analizaz lucrrile.Rein aprecierile fcute.-conversaia

-analiza

lucrrilor