6

Click here to load reader

Lectie Transport Energie si Gaze

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Proiect lectie

Citation preview

Page 1: Lectie Transport Energie si Gaze

Sc. cu cls. I-VIII Mănesti/ Cocorăştii ColţProf. Halbac VioletaDisciplina: Educaţie tehnologicaClasa a VIII-aModulul: EnergieTema : Transportul si distribuţia energiei

Proiect de activitate didactica

Titlul lecţiilor   : L1 – Transportul si distribuţia energiei electrice. Domenii de utilizareL2 – Transportul si distribuţia energiei termice. Transportul si distribuţia gazelor naturale

A) Necesitatea studierii temei : Dezvoltarea capacitaţilor intelectuale si practice privind transportul si distribuţia energiei.

B) Structura logica a conţinutului temei

Energie electrica de transformarestaţii electrice

reţea electrica de conexiune

de transportlinii electrice

de distribuţie

Energie termica turmagistrale

reţea de returtermoficare

reţele de conducte tur-retur ACIdistribuţie puncte termice

instalaţii circulaţie ACC

Gaze naturalemagistrale (conducte de transport)

reţea de alimentare staţii de predaresisteme de distribuţie

FLUX ENERGETIC

TRANSPORT SI

DISTRIBUTIE

OBTINERE

UTILIZARE

Page 2: Lectie Transport Energie si Gaze

C) Alte date

Experienţa anterioara de învăţare a elevilor Cuvinte cheieResurse

materialeElevii ştiu : - ce este energia si sub ce forme se prezintă- sa „citească” scheme- sa utilizeze semne convenţionale - sa realizeze machete - energie

- surse de

energie

- transpor

t si distribuţie

- manual- fise de

lucru- fise de

evaluare- macheta- calculato

r, video-proiector

Elevii au văzut:- elementele componente ale sistemelor energeticeElevii pot: - sa identifice elementele sistemelor energetice- sa citească schema fluxului de energie intr-un sistem electric/schema de distribuţie a agentului termic/schema sistemului de alimentare cu gaz

- sa realizeze macheta: „Transportul si distribuţia energiei electrice”

D) Obiectivele operaţionale ale lecţiei

Cod ob.

Capacitatea care se urmăreşte a se forma la elevi prin învăţare

Comportamentulprin care se formează

capacitatea

Condiţiile de lucru in care se formează comportamentul

Criterii de

realizare

O1Sa precizeze componentele sistemelor energetice

identificând componentele sistemelor energetice si indicând rolul fiecăruia

folosind scheme, simboluri

90 %

O2

Sa realizeze macheta „Transportul si distribuţia energiei electrice”

Executând operaţiile tehnologice

lucrând practic, folosind modele

100 %

O3Sa precizeze domeniile de utilizare a energiei electrice

indicând domeniile de utilizare

fise de lucru 100%

O4

Sa analizeze transportul energiei electrice in curent continuu si in curent alternativ

grupând avantajele in funcţie de tipul curentului electric

lista avantajeutilizând termenii tehnici specifici

90 %

O5

Sa compare transportul/distribu-ţia energiei electrice cu transpor-tul/distribuţia energiei termice

completând fisa de lucru fisa de lucru 90 %

E) Proba de evaluare

Obiective Itemi (cerinţe) TimpPunctaj

Max. Min.

O1Enumeraţi elementele componente ale sistemului electric

3 min. 3 2

O2 Prezentarea machetei 3 min. 4 3

O3, O4 Completaţi fisele de lucru nr. 4 si 5 7 min. 2 1

Obiective Itemi (cerinţe) TimpPunctaj

Max. Min.

O1

Enumeraţi elementele componente ale sistemului de distribuţie a gazelor naturaleRealizaţi o schema simpla care sa ilustreze distribuţia energiei termice

5 min.33

21

O5 Precizaţi prin ce se deosebeşte transportul energiei 2 min. 3 2

Page 3: Lectie Transport Energie si Gaze

termice de transportul energiei electrice

Page 4: Lectie Transport Energie si Gaze

F) STRATEGII DIDACTICE

TimpSecventele instruirii

Activitati desfasurate Arii de continut

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Forme de organizarede profesor de elevi

2 min.Secventa introductiva

Verifica prezenta si tonusul clasei, cere elevilor sa aiba pe banca cele necesare lectiei

Pregatesc cele cerute

Transportul si

distributia energiei

Conversatia frontal

3 min.Captarea atentiei

Da cuvantul cheie pentru a stabili titlul lectiei

Elevii raspundConversatiaProblematizarea

Manual frontal

3 min.

Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor operationale

Noteaza pe tabla titlul lectiei si prezinta pe scurt scopul acesteia

Scriu in caiete ExpunereaManual

Soft educationalfrontal

65 min.

Organizarea situatiilor de invatare pentru realizarea obiectivelor

Impreuna cu elevii elaboreaza schema logica a continutului lectieiOrganizeaza elevii in grupe si fiecare grupa rezolva cerintele din fisa de lucru

Asculta, noteaza, completeaza, solutioneazaContribuie la elaborarea schemeiLiderii grupelor prezinta rezultatele

Conversatia euristicaCiorchine, MozaicDescoperireaBrainstormingAplicatie practicaStiu/vreau sa stiu/am invatatOrganizatorul grafic

ManualFise de lucru

Soft educationalMacheta

frontalpe grupe

25 min.Conexiunea inversa

Solicita elevilor completarea fiselor de lucru nr. 4, 5 si 6Evalueaza activitatea elevilorPrezinta fisele de lucru rezolvateOfera lamuriri. Trage concluzii

Rezolva cerinteleCompleteaza fisele de lucruAscultaPun intrebari

Stiu/am invatatExercitiiConversatia

Fise de evaluareSoft educational

Macheta

frontalindividualpe grupe

2 min.Secventa finala

Aprecieri, tema Noteaza tema Explicatia