Neprevazutul de Dincolo -Proiect

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect de lectie arta actorului liceu

Citation preview

PROIECT DE LECTIE INSTITUTIA : PALATUL COPIILOR BRAILA PROFESOR : ELENA CARMINA ILIE

OBIECTUL : ARTA ACTORULUI

TEMA : IMPROVIZATIE

SUBIECTUL : NEPREVAZUTUL DE DINCOLOTIPUL ACTIVITATII : MIXTA

MIJLOC DE REALIZARE : JOCUL TEATRAL

CLASA : V- VIIIDURATA : 50 min

OBIECTIVE DE REFERINTA Dezvoltarea capacitatii imaginative si creative , valorificnd potenialul artistic ; Dezvoltarea flexibilitatii gandirii creative, a fluiditatii si originalitatii ;OBIECTIVE OPERATIONALE

Cognitive : La sfarsitul activitatii didactice, elevii vor fi capabili :

sa reactioneze cat mai natural in situatiile date, apeland la experienta proprie ;

sa creeze spatii utilizand un comportament firesc, ignorand faptul ca e privit .Afective : Elevii vor participa cu interes si cooperare la activitatea desfasurata .STRATEGIA DIDACTICA

A. Metode si procedee : conversatia, explicatia, exercitiul, exemplul, jocul didactic, aprecierea verbala, dezbaterea .

B. Mijloace si materiale didactice : casetofon / CD audio ; costum miscare .C. Forme de organizare : individual, in grup , frontalBIBLIOGRAFIE

Munca actorului cu sine insusi - K.S Stanislavski , traducere de Lucia Demetrius, Editura de Stat pentru Literatur i Art, Bucureti, 1951

Brook, Peter Spaiul gol, n romnete de Marian Popescu, prefa de George Banu, Editura Unitext, Bucureti, 1997

Grotowski, Jerzy Spre un teatru srac, traducere de George Banu i Mirela Nedelcu Patureau, prefa de Peter Brook, postfa de George Banu, Editura Unitext, Bucureti, 1998

Appia, Adolphe Opera de art vie, n romnete de Elena Drguin Popescu, Editura Unitext, Bucureti, 2000

Improvizatie scenica Viola Spolin, ed. Minerva, Bucuresti 2001, traducerea L. Cernarov.

Jocuri de creativitate Lucia si Partenie Anucuta , ed. Excelsior, Timisoara, 1997 .

Jocuri de improvizatie Georgeta Roman - indrumar

Ghidurile L.S.D.G.C., Jeannie L. Steele, Kurtis S. Meredith, Charles Temple, 1998

OB.

OP.ETAPELE

LECTIEIACTIVITATEA PROPUNATOAREIACTIVITATEA

ELEVILORSTRATEGIA DIDACTICA

1.

MOMENT ORGANIZATORIC

(1 minut )Se face prezenta elevilor ;

Se solicita schimbarea elevilor in costum de miscare .Elevii raspund la prezenta ;

Se costumeaza si se aseaza in cerc .

Conversatia

IndividualFrontal

2.VERIFICAREA

( 4 minute)

Miscare brawniana se va merge prin diferite spatii : namol, miere, zapada, desert, iarba umeda, cioburi;

simt tactil: maini inghetate, arsita, esti uda, murdara, asculti o melodie, o cearta, e fum peste tot, te plimbi prin parc, esti un pescarus, ai alergie- mancarimi, ti-e foame/ sete, esti trista/ vesela, ai castigat o bursa/ ai pierdut tot.Se clarifica eventualele neintelegeri, dupa care se trece la realizarea celor propuse :

Incepem cu mers normal, sau direct prin spatiile date ?La final incheiem tot cu mers normal ?Explicatia

In grup

3.CAPTAREA ATENTIEI

(9 minute )

Elevii se vor comporta adecvat temei date : deschizi usa si descoperi: o invazie de albine, cade tavanul peste tine, e incendiu, cazi in beci, e tornada, inundatie mare, stai pe o podea nesigura, la plaja Fiecare dintre ei vor reactiona dupa propria experienta se viata si starea actuala .Elevii sunt atenti la indicatii, pentru a le executa corect . Pun intrebari daca au neclaritati .

Cate un elev va trece la executarea temei date .Explicatia

Individual

4.ANUNTAREA LECTIEI NOI(2 minute )NEPREVAZUTUL DE DINCOLO Creeaza spatiul si spune-ti replica .

Se prezinta competentele generale .

Elevii isi noteaza titlul lectiei in caiet si sunt atenti la competentele generale prezentate .Explicatia

Frontal

5.DESFASURAREA LECTIEI

(25 minute )Se impart cate 2, fiecare extragand cate un biletel ( toti elevii vor scrie pe o hartie o fraza, la intamplare ); unul dintre elevi iese din clasa, in timp ce celalalt va ramane in camera pentru a realiza un spatiu corespunzator replicii scrise; cand e gata, colegul de afara e chemat, trebuind sa se acomodeze cu spatiul respectiv si sa creeze conditiile necesare si momentul prielnic spunerii replicii de pe biletul sau. Se continua exercitiul pana la epuizarea clasei de elevi .Elevii realizeaza biletele cu replici la intamplare. Alesi cate doi, executa tema data, realizand intai decorul sugerat , apoi reactioneaza la gesturile colegului .Explicatia

IndividualExemplul

6.TEMA PENTRU ACASA

(2 minute )De realizat un repertoriu individual, care sa cuprinda monologuri, poezii din toate genurile, povestiri si fabule .Elevii isi noteaza in caiete exercitiile lucrate la clasa si tema pentru acasa .Explicatia

Exemplul

Frontal

7.EVALUAREA ACTIVITATII

(7 minute )Se precizeaza importanta jocului prezentat si o scurta recapitulare a ceea ce s-a lucrat sinteza partiala .

Aprecieri si discutii constructive cu fiecare elev,despre cum a lucrat si s-a implicat .

Solicit parerea elevilor unii despre altii si autoevaluarea lor: cum crezi ca ai lucrat si ce nota crezi ca meriti?

Notare elevi, si discutii despre notele obtinute de fiecare .

Elevii isi prezinta neclaritatile, cer lamuriri referitoare la sistemul de noatare sau la modul lor de lucru .Conversatia

Explicatia

Dezbaterea

Individual

In grup

Aprecierea verbala

1