6

Click here to load reader

o Carte Postala

Embed Size (px)

DESCRIPTION

fisa

Citation preview

Page 1: o Carte Postala

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a III-aARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicareOBIECTUL: Limba şi literatura românăSUBIECTUL: O capte poştală , Marcela PeneşTIPUL LECŢIEI: predare – învăţare SCOPUL LECŢIEI: - consolidarea deprinderii de citire corectă, fluentă,

conştientă;- formarea şi consolidarea deprinderii de a înţelege

mesajul unui text literar- formarea şi consolidarea deprinderii de utilizare

corectă a semnelor de punctuaţie învăţate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1 – să citească cursiv şi expresiv poezia, respectând punctuaţia;O2 – să recunoască secvenţele dialogate;O3 - să integreze cuvinte noi într-o serie de enunţuri proprii;O4 – să identifice antonimele unor cuvinte date;O5 – să găsească cuvinte cu acelaşi sens pentru cuvinte date;O6 – să explice folosirea cratimei în text;O7 – să alcătuiască familia lexicală a unor cuvinte;O8 – să sesizeze sensurile diferite ale unor cuvinte O9 – să găsească adjective potrivite pentru substantive date, şi invers, substantive potrivite pentru adjective date;O10 – să analizeze substantive şi adjective desprinse din text;O11 – să explice utilizarea semnelor de punctuaţie;O12 – să completeze semnele de punctuaţie în texte date;O13 – să alcătuiască propoziţii enunţiative, interogative şi

exclamative;O14 – să scrie un text după dictare.

METODE ŞI PROCEDEE: lectura explicativă, conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia, problematizarea, lucrul în echipă, munca independentă.

MATERIAL DIDACTIC: volume de poezii, fişe de lucruMATERIAL BIBLIOGRAFIC: , Vasilica Iloaia, Raluca Iarovoi, Limba şi

literatura română, clasa a III-a (auxiliar).

Page 2: o Carte Postala

SECVENŢELELECŢIEI

OB. CONŢINUTUL INSTRUCTIV - EDUCATIV

METODE ŞI PROCEDEE

EVALUARE

1.Moment organizatoric

• Stabilesc liniştea şi ordinea în clasă şi cer elevilor să se pregătească pentru ora de limba română.

2.Reactualizarea cunoştiinţelor dobândite anterior

• verificarea cantitativă a temei• activitate independentă: Subliniază cu o linie substantivele şi cu două linii adjectivele care le însoţesc: Apare în arenă tigrul fioros. Păşeşte ca o pisică uriaşă şi cuminte. Îşi leagănă coada grea şi lungă. La comanda scurtă a urcat cu pas mlădios pe mingea uriaşă.• verificarea temei din punct de vedere calitativ.• verificarea activităţii independente• verificarea cunoştinţelor despre substantiv şi adjectiv

• munca independentă

• capacitatea de a identifica substantivele şi adjectivele care le determină

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

O7

• exerciţiu oral Găseşte adjective potrivite pentru substantivele: ploaie, raze, pădurar. Azi vom citi una dintre poeziile Marcelei Peneş şi anume poezia:”O carte poştală”

• exerciţiul • capacitatea de a găsi adjective potrivite pentru substantive date

4. Lecţia nouă

O3

O1

O6

• Se scrie titlul pe tablă. Elevii scriu titlul pe caiete. Se prezintă câteva date despre poetul Mihai Eminescu, apelându-se la un CD care prezintă viaţa marelui poet.• citire model

- Cine poartă dialogul din poezie?

• explicarea cuvântului - De ce se cheamă poezia

astfel?• citirea în lanţ, citirea tip ştafetă• citirea explicativă• Se citeşte prima parte a poeziei.

• explicaţia

• conversaţia euristică

• lectura explicativă

• capacitatea de a sesiza secvenţele dialogate dintr-un text

• capacitatea de a citi un

Page 3: o Carte Postala

O5

O8

O11

O5

- Cu ce cuvinte se adresează pasărea berzei?Ce legătură există între cei doi?

• propoziţii: neam- ne-am• antonime:sfială

- Ce este acest cuvânt ca parte de vorbire?

• sinonime:capriciile,a răbda• explicarea cuv. Sfială,umilă,capriciile,înfriguraţi• propoziţii cu sensuri diferite ale cuvintelor decis,rabd• explicarea utilizării semnelor de punctuaţie

• exerciţiul

• explicaţia

• conversaţia euristică•problematizarea

text cursiv, expresiv

• capacitatea de a identifica sensuri diferite ale unor cuvinte• capacitate de a identifica sinonime şi antonime pentru cuvinte date

O4

O8

O6O11

O4

O10

• expresii în componenţa cărora intră verbul a da (propoziţii)

- Ce este cuvântul pasăre ca parte de vorbire?

- Alcătuiţi o propoziţie în care acest

cuvânt să fie adjectiv.• analiza substantivelor din această parte a poeziei• explicarea ortogramelor din această parte a poeziei• propoziţii: ia /i-a• explicarea utilizării semnelor de punctuaţie• se citesc cuvintele pasărei din finalul poeziei• explicarea semnelor de punctuaţie

• identificarea substantivelor şi a adjectivelor care le determină• citirea integrală a poeziei

• exerciţiul

• exerciţiul

•problematizarea

• capacitatea de a explica scrierea cu cratimă a unor cuvinte

• capacitatea de a explica folosirea semnelor de punctuaţie

5. Fixarea cunoştinţelor

O2 - Cine scrie cartea poştală?- De ce?- Ce mărturisiri îi face

pasărea berzei? -fişa de lucru:Vor avea scrisă

• conversaţia

Page 4: o Carte Postala

câte o carte poştală şi ei vor trebui să treacă destinatarul şi expeditorul din poezia învăţată.

6.Încheierea lecţiei

• aprecieri• tema pt. acasă: manual, p. 64ex. 2 de memorat poezia