Upload
gorica-klacar
View
595
Download
11
Embed Size (px)
Citation preview
PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
OGLEDNI ČAS 5. 2. 2014. god.
OSNOVNA ŠKOLA
,,Sutjeska“
UČITELJICA
Nevenka Vulić
RAZRED
drugi
PREDMET
Crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i
književnost
NASTAVNA JEDINICA
Slovo, riječ, rečenica
CILJ
Razlikuju pojmove glas-slovo, riječ, rečenica;
prepoznaju rečenicu i razumiju njen sadržaj;
primjenjuju znanja (gdje se piše veliko slovo
i tačka, od čega se sastoji rečenica, od čega
zavisi dužina rečenice)
POTREBNO lap top, projektor, magneti,cvijet od papira,
,,čaroban štapić“,kartončići za formiranje
grupa; koverte sa ispisanim riječima; tri
papira A-4 formata sa kopiranim
ilustracijama iz Udžbenika,, Kako to može“
(Ilustracija iz basne ,, Cvrčak i mravi“,
pjesma ,, Zimo, pazi ptice“ i Igrokaz
,,Klackalica“)
Tok časa
AKTIVNOSTI NASTAVNIKA/CE
AKTIVNOSTI UČENIKA
1. Uvodni dio časa- ponavljanje
gradiva
- -Uvodi igru ,,Na slovo, na slovo“ .
Brojalicom se odredi koji će učenik započeti
igru i uzeti ,,čaroban šptapić“ (kad kaže Na
slovo, na slovo , npr. M i takne druga
štapićem, drug ima zadatak da kaže riječ na
traženo slovo. Ako tačno rastavi riječ na
glasove preuzima štapić i nastavlja igru);
- - (prilog 1) na tablu stavlja cvijet sa 9 latica i
kači ga magnetima (na jednoj latici napisaće
slovo U; pita učenike šta je napisano, a zatim
šta predstavlja napisano slovo kad se
izgovori);
- - piše ostala slova na latice cvijeta: U, Č, I, T,
E, LJ, I , C, A ( traži od učenika da kažu
svako slovo i da svako slovo ima određeni
glas);
- - predlaže da neko od učenika podigne
magnet, odvoji posljednje dvije latice i da
pročita riječ na laticama;
- -predlaže da neko od učenika podigne magnet,
odvoji sljedeće dvije latice i pročita riječ na
laticama;
- - predlaže da neko od učenika podigne
magnet, odvoji sljedeće dvije latice i pročita
riječ na laticama;
- - usmjerava učenike na zaključak pitanjem:
Od čega zavisi dužina riječi?
-
-
- Glavni dio časa
-
2. Podjela u grupe
- podjela na 6 grupa pomoću kartončića u
boji (1. i 2. grupa imaju iste zadatke, 3. i 4.
grupa imaju iste zadatke i 5. i 6. grupa imaju
iste zadatke);
3. Rad na zadacima
- dijeli svakoj grupi koverat sa zadacima
prilog 2);
- uvodi igru,,Slagalice“za svaku grupu
- Učenici sjede u krugu i slušaju instrukcije
nastavnika; učestvuju u igri poštujući pravila;
- - posmatraju sliku;
- - odgovaraju na pitanja;
- - kažu da napisano slovo predstavlja glas kad se
izgovori;
-
- - čita riječ učiteljica i kaže iz koliko slova se
sastoji;
-
- - čita riječ učitelji i kaže iz koliko slova se
sastoji;
-
- - čita riječ učite i kže iz koliko slova se sastoji;
- - čita riječ uči i kaže iz koliko slova se sastoji;
- - zaključuju da dužina riječi zavisi od boja
slova u riječi;
- - sjedaju za sto koji odgovara boji njihovog
kartončića;
-
-
- - slušaju instrukcije nastavnika;
- - članovi svake grupepravilno raspoređuju
(učenici treba da pravilno rasporede date riječi
i povežu u smislenu rečenicu);
4. Izvještavanje
- nakon završenog zadatka predlaže da 1.
grupa pročita prvu rečenicu; podstiče ih da
kažu koliko rečenica ima riječi, koja je prva,
druga riječ... da li je raspored riječi moga biti
drugačiji; kakvim slovom je napisana prva
riječ; šta stoji na kraju rečenice; podstiče da se
svi učenici uključuju u rad i koriguju
eventualne greške;
- predlaže da 2. grupa pročita drugu rečenicu
i prokomentariše;
-predlaže da na isti način zadatke urade ostale
grupe ( 3. 4. 5. i 6. grupa);
- pita učenike da se prisjete iz kojih tekstova
su date rečenice; ko su autori i da ispod
rečenica zalijepe ogovarajuće ilustracije
( prilog 3);
- traži od učenika da samostalno izvedu
zaključak šta je karakteristično za rečenicu,
a zatim čitaju zaključak sa laptopa;
Završni dio časa
- - Kviz u formi prezentacije u Power point-u
( prilog 4)
-objašnjava pravila kviza;
- zapisuje poene na tabli;
- proglašava pobjedničku grupu.
listiće sa napisanim riječima, sklapaju traženu
rečenicu poštujući pravila: veliko slovo,
pravilan raspored riječi, tačka na kraju
rečenice;
-
-
- -predstavnici grupa izvještavju, lijepe rečenice
na tablu uz pomoć nastavnika, ostali prate,
komentarišu, ponude rješenja ukoliko grupa
nije dobro uradila;
- zajednički analiziraju rečenice;
- -govore naslov teksta i ime autora; lijepe
odgovarajuće ilustracije;
- Izvode zaključak i provjeravaju tačnost
sa laptopa:
- Rečenica se sastoji iz riječi
- Na početku rečenice piše se veliko
slovo, a na kraju tačka
- Dužina rečenice zavisi od broja riječi
- Rečenica mora imati smisla
-učestvuju u kvizu poštujući pravila.
koverte sa zadacima palice za kviz
Potreban materijal
čaroban štapić
cvijet sa magnetima
Ilustracija basne ,,Cvrčak i mravi“
Ilustracija pjesme ,,Zimo, pazi ptice”
Ilustracija igrokaza ,,Klackalica”
Prilog 1
Прилог 2 Игра- Слагалица
Права и друга група
1. воли свира. Цврчак да
2. раде. Марљиви непрестано мрави
3. су и цврчак мрави заједно. Сада
Реченице су из текста__________________________. Баснописац је
___________________.
Трећа и четврта група
1. ми, зимо, птице. Поштеди
2. мале. и врапчиће сјенице Чувај
3. смрзавај миле жуне. Не
Реченице су из текста__________________________. Пјесник је
_______________________.
Пета и шеста група
1. се клацкају.Небојша и Радисав
2. јер се чека. љути Јелица
3. је Петко. Женски Милисав
4. Реченице су из текста__________________________. Писац је
___________________.
Prilog 3 Ilustracije iz tekstova
Ilustracija iz pjesme,, Zimo, pazi ptice”
Ilustracija iz basne
,, Cvrčak i mravi“
Ilustracija iz Igrokaza ,, Klackalica“
Prilog 4