Upload
qoci5ko
View
1.524
Download
238
Embed Size (px)
DESCRIPTION
set
Citation preview
Title : abc Job Ref: TestingDate 18-Apr-23Time : 7:00Designed By: Se TH
PILE SET CALCULATION FOR 150 mm x 150 mm RC PILE C1 Checked By : Ir. Se Thiam HaiReference Calculation Output
PILE SET CALCULATION FOR 150 mm x 150 mm RC PILE (WORKING LOAD = 180 kN AT 18 mSet Calculation For Hammer Driven Piles Using Modofoed HILLEY's FormulaBased on Table 193, Reinforced Concrete Designer's Handbook - 9th Edition
Hammer Used = Winch-Operated Drop HammerPile Size = 150 mmPile Design Working Load = 180 kNEstimated Pile Penetration Length, L = 18 mAssumed Type of Driving = MediumWeight of Hammer, w = 10 kNFactor of Safety, Fs = 2k Factor = 0.5Weight of Helmet, Dolly & Stationery Parts = 5 kNType of Soil = ClayProposed Hammer Drop, H = 600 mm
Self Weight of Pile, Wp = 0.15 x 0.15 x 18 x 24= 9.72 kN
Combined All Weight, P = 9.72 + 5= 14.72 kN
Settlement Load, Wm = [180 + 14.72] / 0.5
= 389.44 kN
Driving Pressure, p = 389.44 / [150 x 150]
= 0.01730844
Temporary Elastic Compression Factor
c1 (For Pile) = 0.044pL = 0.044 x 0.01730844 x 18 = 0.01370828c2 (For Helmet and Dolly) = 0.56p = 0.56 x 0.01730844 = 0.00969273c3 (For Ground) = 0.44p = 0.44 x 0.01730844 = 0.00761571
Therefore, The Temporary Elastic Compression Factor, Ac= 0.5 x 64.8 x [0.01370828 + 0.00969273 + 0.00761571]= 1.00494173
Efficiency of Blow= P/w = 14.72 / 5 = 1.472 = 1.5
Table 193 e = 0.44
Hiley Formula (Modified)
Settlement Load, Wm = [(W x H x e x n) / (1 + ac x n)] + W + P
Numbers of Blows, n = [Wm - w - P] / [(w x H x e) - (Wm - w - P) x ac]
Wm - w - P = 389.44 - 10 - 14.72 = 364.72
w x H x e = 10 x 0.8 x 600 x 0.44 = 2112
Therefore Numbers of Blows, n = 364.72 / [ 2112 - (364.72 x 1.00494173)]= 0.208951
Therefore, The Allowable Penetration (mm) Per Last 10 Blows During Pile Settings = 10/(n x Fs) = 10 / (0.208951 x 2) = 23.93 mm
kN/mm2
Title : abc Job Ref: TestingDate 18-Apr-23Time : 7:00Designed By: Se TH
PILE SET CALCULATION FOR 150 mm x 150 mm RC PILE C1 Checked By : Ir. Se Thiam HaiReference Calculation Output