Upload
raluca-mariana-ciudin
View
395
Download
2
Embed Size (px)
Citation preview
PLAN DE LECȚIEClasa: a V-a Data 31.05.2012Aria curriculara: Matematică şi ştiinţe ale naturiiDisciplina: MatematicăProfesor: Ciudin Raluca MarianaUnitatea de învățare: Unități de măsurăTema: Unități de măsură pentru capacitate; transformăriTipul lectiei: Lecție de dobândire de noi cunoștințeCompetenţe generale
1. Identificarea unor date si relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite
domeniiCompetenţe specifice
1 – 4. Identificarea unor unități de măsură în diferite contexte.6 – 4. Analizarea și interpretarea rezultatelor obținute prin rezolvarea unor probleme practice cu
referire la figurile geometrice și la unitățile de măsură studiate.Obiective operationale :
Cognitive OC1 – să recunoască unitatea de măsură; OC2 – să recunoască multiplii și submultiplii litrului; OC3 – să transforme dintr-o unitate de măsură în altă unitate de măsură;
Afective OA1 – sǎ dovedeascǎ interes pentru informaţiile prezentate, prin participarea activǎ; OA2 – dezvoltarea spiritului de observaţie şi a concentrării în rezolvare; OA3 – să se conformeze cerinţelor profesorului îmbunătăţindu-şi continuu performanţele; OA4 – stimularea curiozităţii şi dezvoltarea simţului critic; OA5 – să fie încrezători în capacitatea de a aplica algoritmi de calcul matematic
Psiho-motorii OP1 – să păstreze ordinea, disciplina şi liniştea în clasă pentru buna desfăşurare a lecţiei; OP2 – să scrie corect, frumos şi îngrijit problemele propuseStrategii didactice:
Metode şi procedee- conversaţia- exerciţiul - activitatea independentă
Mijloace de realizare- manual- culegere Mate 2000 + 11/12, partea a II-a
Forme de organizare- frontal- individual
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Nr.
crtEtapele lecţiei
Obiec-
tiveActivitate profesor Activitate elev
Strategii didactice
Modalităţi de
evaluare
1Moment
organizatoric1 min
Se notează absenţii Elevii răspund la prezenţă şi sunt atenţi la întrebările profesorului
conversaţia
2Verificarea
temei 3 min
Verifică prin sondaj realizarea temeiVerifică oral diferite răspunsuri ale elevilor
Colaborează la verificarea temei şi indică răspunsurile găsite
Conversaţia
3
Verificarea cunoştinţelor dobândite anterior 7 min
Verifică titlul lecţiei anterioare
Adresează elevilor întrebări recapitulative referitoare la unitatea de măsură pentru volum precum și care sunt multipli și submultipli unității pentru volum.
Elevii răspund la întrebarea: „Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi?” – „Noi am avut de pregătit pentru astăzi recapitularea figurilor şi corpurilor geometrice ”.
Elevii răspund
Conversaţia
4Predarea de
noi cunoştinţe 25 min
OC1
OC2
Anunţarea titlului noii lecţii:” Unităţi de măsură pentru capacitate ; transformări” şi a obiectivelor urmărite în această lecţie.
Profesorul anunță elevii că pentru volumul unor vase se mai folosește noțiunea de capacitate a vaselor.
Îi întreabă pe elevi dacă ştiu care este unitatea de măsură pentru capacitate.
Precizează că pentru a măsura dimensiuni foarte mici sau foarte mari este nevoie să folosim submultipli, respectiv multiplii litrului.
Multipli litrului sunt: kilolitru (kl), hectolitru (hl), decalitru (dal).
Submultipli litrului sunt: decilitru (dl), centilitru
Ascultă şi notează titlul noii lecţii.
Răspund din cunoştinţele anterioare că este “litrul”, după care notează pe caiete acest lucru.
Notează pe caiete scara multiplilor şi a submultiplilor litrului.
Expunerea
Conversaţia
Conversaţia
Aprecieri verbale
Apecieri verbale
Observarea sistematică
OC3
OC2
OC3
(cl), mililitru (ml).
Îi întreabă pe elevi dacă ştiu instrumente pentru
Notează pe caiete modul de transformare dintr-o unitate mai mare într-o unitate mai mică.
Conversaţia Aprecieri verbale
1kl1hl
înmulţire 1dal1l
1dl1cl împărţire
1ml
măsurarea capacității, după care le arată elevilor aceste instrumente.
Îi întreabă pe elevi dacă știu care e legătura dintre volum și capacitate și le arată o prezentare Power Point care ilustrează această legătură:
1 dm3 = 1 l
Se vor efectua următoarele transformări:
Răspund din experienţa zilnică că acestea sunt: pahare, căni, pentru cantități mici și găleți, butoaie, pentru cantități mari.
Noteză pe caiete, participand la vizionare prezentării.
Conversaţia
Conversaţia
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
124 hl = …….. cl
25547,1 ml = ……… l
32 l = …….. dal
1400 dl = …… l
45,245 dl = ……… ml Aplicații:
Rezolvă la tablă și pe caiete exerciţiile date.
ExplicaţiaExerciţiul
Aprecieri verbale
5 Asigurarea feed-back-ului
10 min OC2
OC3
Se vor rezolva exerciţii din culegere:
1. Transformaţi în kl: 1250 l; 12,5 dal; 35 hl; 12500
cl; 125 dl; 1250000 ml.ExerciţiuActivitate independentă
Analiza răspunsurilor
Aprecieri verbale
2. Transformaţi în hl: 150 l; 37,95 cl; 0,8 dal;
450000 ml; 45000 dl.
3. Transformaţi în dal: 750 l; 15 hl; 750 cl; 7 kl;
45000 ml; 55 cl.
7. Transformaţi în ml: 7,64 cl; 3,5 l; 43 dl; 37,9 dal;
0,0013 kl; 0,5 dl.
Dacă timpul permite se vor rezolva şi alte exerciţii din culegere.
elevilor
6Evaluare
2 min
Evaluează prin aprecieri orale şi prin notare elevii care au participat la desfăşurarea lecţiei şi ulterior se notează testul.
7Tema pentru
acasă2 min
Elevii vor primi ca şi temă de casă exerciţiile rămase nerezolvate din cele propuse şi exerciţiile 4 şi 5 pagina 97 din culegere.
Notează tema pentru acasă şi urmăresc idicaţiile
Conversaţia
BIBLIOGRAFIE
1. Culegere Mate 2000 + 11/12, partea a II-a
2. Vârtopeanu I., Vârtopeanu O., - Geometrie plană pentru gimnaziu şi liceu, Editura
Sibila, Craiova, 1994.
3. Vârtopeanu I., Leonte A., - Geometrie în spaţiu pentru gimnaziu şi liceu, Editura
Sibila, Craiova, 1994.
4. Manualele şcolare pentru gimnaziu şi licee, Editura Didactică şi Pedagogică,
Bucureşti, 1997.