4
Proiect didactic Disciplina: Limba și literatura română Unitatea: Cartea – obiect cultural Tipul lecției: mixtă Subiectul: M. Eminescu, Crăiasa din povești. Competențe și subcompetențe: 8;9;13-8.2; 9.1; 9.2;13.1 Obiective operaționale: O1 să citească expresiv un text liric O2 să interpreteze semnificația contextuală a unor cuvinte și îmbinări de cuvinte O3 să explice rolul utilizării variantelor lexicale O4 să argumenteze funcția expresivă a semnelor de punctuație O5 să-și completeze cunoștințele despre universul fabulos al creației eminesciene O6 să distingă cuvintele și îmbinările de cuvinte care conturează cadre și secvențe diferite în poezie Strategii didactice: Graffiti, Activitate independent, Conversaţie euristică, Exercitiul ,Lucru in grup ,Activitate în grup, Descoperire, Interogare orală, Clustering, Cinquain. Parcursul didactic Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii Evocare(mom ent organizatori c, captarea atentieei) Profesorul (P.) propune elevilor (E.) un început de basm. P. propune elevilor să scrie asocieri ale cuvîntului “basm” . P.solicită tema pentru acasă. Profesorul (P.) propune elevilor (E.) un început de basm. P. propune elevilor să scrie asocieri ale cuvîntului “basm” . Graffiti Realizarea sensului (predarea și învățarea temei noi) P. cere elevilor să-şi amintească ce ştiu despre M. Eminescu şi opera sa; prin cele expuse să trezească interes unui străin faţă de opera poetului.. P. anunţă tema lecţiei: “Crăiasa din poveşti”, de Mihai Eminescu. Receptarea şi observarea textului. E. îşi amintesc poeziile studiate, lecturate şi scriu argumente pe care le-ar spune unui străin pentru a-i trezi interes faţă de creaţia lui M. Eminescu. Activitate independen Conversaţi e euristică

Pr-craiasa Din Povesti

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect didactic in clasa a 7a

Citation preview

Page 1: Pr-craiasa Din Povesti

Proiect didactic

Disciplina: Limba și literatura românăUnitatea: Cartea – obiect culturalTipul lecției: mixtăSubiectul: M. Eminescu, Crăiasa din povești.Competențe și subcompetențe: 8;9;13-8.2; 9.1; 9.2;13.1 Obiective operaționale: O1 să citească expresiv un text liric O2 să interpreteze semnificația contextuală a unor cuvinte și îmbinări de cuvinte O3 să explice rolul utilizării variantelor lexicale O4 să argumenteze funcția expresivă a semnelor de punctuație O5 să-și completeze cunoștințele despre universul fabulos al creației eminesciene O6 să distingă cuvintele și îmbinările de cuvinte care conturează cadre și secvențe diferite în poezieStrategii didactice: Graffiti, Activitate independent, Conversaţie euristică, Exercitiul ,Lucru in grup ,Activitate în grup, Descoperire, Interogare orală, Clustering, Cinquain.

Parcursul didacticEtapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii

Evocare(moment organizatoric, captarea atentieei)

Profesorul (P.) propune elevilor (E.) un început de basm.P. propune elevilor să scrie asocieri ale cuvîntului “basm” .P.solicită tema pentru acasă.

Profesorul (P.) propune elevilor (E.) un început de basm.P. propune elevilor să scrie asocieri ale cuvîntului “basm” .

Graffiti

Realizarea sensului (predarea și învățarea temei noi)

P. cere elevilor să-şi amintească ce ştiu despre M. Eminescu şi opera sa; prin cele expuse să trezească interes unui străin faţă de opera poetului..P. anunţă tema lecţiei: “Crăiasa din poveşti”, de Mihai Eminescu. Receptarea şi observarea textului.P. anunţă obiectivele lecţiei şi repartizează fişele cu obiective.P.face lectura-model a textului

E. îşi amintesc poeziile studiate, lecturate şi scriu argumente pe care le-ar spune unui străin pentru a-i trezi interes faţă de creaţia lui M. Eminescu.

E. notează pe caiete tema lecţiei .E. citesc obiectivele lecţiei de pe fişa pe care o au pe masă.E. completează tabelul în urma lecturii poeziei

Activitate independentăConversaţie euristică

Reflecția P. propune un Algoritm de lucru pe echipe:

Gr. 1Găsiţi sinonime pentru cuvintele din prima strofă şi explicaţi, în contextul

poeziei, înţelesul lor: “negură”; “a naşte”; “a întinde” “faţa”;

Gr. 2 - str. 21. “şezătoare”; “tort”; “piatră

(scumpă)”. “albaştri”. Gr. 3 - str. 3

E. examinează algoritmul de analiză a vocabularului poeziei şi efectuează cerinţele:

ExercitiulLucru in grup

Activitate în grup

Descoperire

Interogare orală

Page 2: Pr-craiasa Din Povesti

1. “ bulgări( de lumină)”; “a urzi”; “fină”. “a luci”;

Gr. 41. “plecată”; “undă”; “fermecată”.“chip”; “vrăjit”; “a ieşi”.Gr. 1-4Explicaţi rolul utilizării, în text, a vari-antelor lexicale (populare); a regionalismelor: “ s-adun” “ să rump㔓anină” și numiţi forma literară a lor.Gr. 1, 33. Alcătuiţi enunţuri în care să folosiţi omonimele: tort-tort lac-lacGr. 2, 4,3. Alcătuiţi enunţuri în care să folosiţi omonimele: fină-fină, păr-păr

Gr. 1-44. Optaţi pentru o variantă: punctele de suspensie din ultima strofă marchează grafic:bucurie,aşteptare,tristeţeuimireG1 5. Identificaţi şi aranjaţi într-un clustering elementele terestre din poezie ce plasticizează tabloul feeric.G2 5. Identificaţi şi aranjaţi într-un clustering elementele celeste din poezie, care eternizează frumuseţea naturii şi a sentimentelor.G3 5. Identificaţi şi aranjaţi într-un clustering cuvintele şi îmbinările de cuvinte cu ajutorul cărora se creează o atmosferă de vrajă , de basm.G4 5. În poezie domină un tablou de lumini şi de culori. Selectaţi cuvintele care creează un spaţiu luminos şi colorat. Prezentaţi aparte spaţiile: lumină şi culori.

P. propune elevilor să realizeze un “cinquain”.Tema peacasa:1. De citit expresiv poezia .2. De repetat figurile de stil şi

versificaţia.3. Dicţionar de simboluri :

Trandafir,roşu,albastru,Sfînta MiercuriSfînta Vineri.

E. observă:- bogăţia expresivă a

vocabularului eminescian;

- expresivitatea limbajului ;

structura fonetică a cuvîntului creează un efect eufonic (muzical).

E. alcătuiesc enunţuri cu omonimele propuse:1. Îmi doresc un tort de

sărbători2. Intrînd în peşteră, Ion

a fost învăluit de un tort transparent.

3. Mama mea are o fină.

4. O adiere fină îmi mîngîie obrajii.

5. Păsările se adună lîngă lac.

6. Am dat mesele cu lac.

7. Ce păr ţi-a crescut ?8. Am sădit un păr la

vie.

E. citesc ultima strofă şi-şi expun părerile; versul ca să confirme: a,b,c,d şi compară . Concluzionează că (…) - exprimă aşteptare (aşteptarea chipului iubit).- Semnele de punctuaţie evidenţiază emoţiile, stările sufleteşti, au funcţie expresivă.

E. redactează poezia de formă fixă, avînd primul vers cuvîntul extras din cadru.

ClusteringComparare

Interogare orală

Problematizare

Cinquain

Cinquain

Extensia

Page 3: Pr-craiasa Din Povesti