Upload
ngodien
View
222
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
PROIECT DIDACTICPROIECT DIDACTIC
GR. SC.“CONSTANTIN BRATESCU” GR. SC.“CONSTANTIN BRATESCU” ISACCEAISACCEA
TEODORESCU RODICATEODORESCU RODICAPROFESOR LOGOPEDPROFESOR LOGOPED
DATA:17.05.2010DATA:17.05.2010CLASA a-VII-a ACLASA a-VII-a APROPUNATOR: TEODORESCU RODICAPROPUNATOR: TEODORESCU RODICA
OBIECTUL: CONSILIERE SI ORIENTAREOBIECTUL: CONSILIERE SI ORIENTARE SUBIECTUL: CONFLICTELE SI PREVENIREA LORSUBIECTUL: CONFLICTELE SI PREVENIREA LOR TIPUL: predare-invatare-evaluareTIPUL: predare-invatare-evaluare POZITIA LECTIEI IN MODUL: REZOLVAREA CONFLICTELORPOZITIA LECTIEI IN MODUL: REZOLVAREA CONFLICTELOR a) Competente specifice: a) Competente specifice: - initierea elevilor in managementul situatiilor cu potential conflictual- initierea elevilor in managementul situatiilor cu potential conflictual - dezvoltarea abilitatilor de prevenire si rezolvare a conflictelor- dezvoltarea abilitatilor de prevenire si rezolvare a conflictelor b) Obiective operationale:b) Obiective operationale: 01: sa defineasca conflictele;01: sa defineasca conflictele; 02: sa recunoasca situatii conflictuale;02: sa recunoasca situatii conflictuale; 03: sa identifice tipurile de conflict;03: sa identifice tipurile de conflict; 04: sa initieze comportamente de prevenire si rezolvare a conflictelor;04: sa initieze comportamente de prevenire si rezolvare a conflictelor; FORME DE ORGANIZAREFORME DE ORGANIZARE a) a continuturilor: integratoarea) a continuturilor: integratoare b) a activitatii: frontala, individuala, in grupuri mici;b) a activitatii: frontala, individuala, in grupuri mici; TIPURI DE INTERACTIUNI: profesor-elev, elev-profesor, elev-elev;TIPURI DE INTERACTIUNI: profesor-elev, elev-profesor, elev-elev; TIPURI, FORME, STRATEGII SI INSTRUMENTE DE EVALUARE: formativa, orala TIPURI, FORME, STRATEGII SI INSTRUMENTE DE EVALUARE: formativa, orala
si scrisa, individuala si in grup, autoevaluarea;si scrisa, individuala si in grup, autoevaluarea;
CAPTAREA ATENTIEICAPTAREA ATENTIEI
Se impart elevilor pagini de ziar Se impart elevilor pagini de ziar sau reviste cu articole privitoare la sau reviste cu articole privitoare la diverse conflicte si se cere diverse conflicte si se cere identificarea factorului comun identificarea factorului comun (conflictul);(conflictul);
DIRIJAREA INVATARIIDIRIJAREA INVATARII
Pornind de la articolele din ziare Pornind de la articolele din ziare se defineste conflictul precum si se defineste conflictul precum si tipurile de conflicttipurile de conflict
Se imparte clasa in grupe de cate Se imparte clasa in grupe de cate 5 elevi; fiecare grupa primeste o 5 elevi; fiecare grupa primeste o fisa de lucru si materiale necesare fisa de lucru si materiale necesare rezolvarii sarcinii.rezolvarii sarcinii.
Se solicita analiza unui studiu de Se solicita analiza unui studiu de caz, identificarea tipului de caz, identificarea tipului de conflict intalnit si expunerea unei conflict intalnit si expunerea unei modalitati de prevenire sau modalitati de prevenire sau stingere a conflictuluistingere a conflictului
Fiecare grupa desemneaza un Fiecare grupa desemneaza un raportor care va prezenta produsul raportor care va prezenta produsul final al grupei, apoi il va afisa pe final al grupei, apoi il va afisa pe perete.perete.
OBTINEREA PERFORMANTELOROBTINEREA PERFORMANTELOR
Fiecare grupa studiaza si produsul Fiecare grupa studiaza si produsul celorlalte grupe si analizeaza celorlalte grupe si analizeaza modalitatea de rezolvare a sarciniimodalitatea de rezolvare a sarcinii
INCHEIEREA LECTIEIINCHEIEREA LECTIEI
Se imparte elevilor “biletul de Se imparte elevilor “biletul de iesire”iesire”
Se fac aprecieri cu privire la Se fac aprecieri cu privire la desfasurarea activitatiidesfasurarea activitatii