Upload
dana-ruta
View
825
Download
3
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Toamna
Citation preview
BATE VANTUL FRUNZELE!
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
EDUCATOARE:RUTA DANIELA
GRĂDINIȚA CU P.P. “BAMBI” SANGEORGIU DE MURES
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa P.P. „Bambi” Sangeorgiu de MuresEducatoare: Ruta DanielaNivel :IData: 15. 10. 2012Tema anuală: Cand, cum si de ce se intampla? Tema săptămânii: Bate vantul frunzeleTema zilei: A venit un copacelTipul activităţii: Predare ( insusire de cunostinte si formare de priceperi si deprinderi)Forma de organizare: Activitate integrată CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:
ADP: Întâlnirea de dimineaţă: „Soaptele frunzelor” Mesajul zilei : Ce se intampla cu frunzele toamna?Rutine : salutul, calendarul naturii; Curata-ma ca sa-ti dau aer curat! (deprinderea de ocroti natura)Tranziţii: „Frunzele plutesc in aer” – joc distractiv
ALA:Joc de masă:
„Copaci!” – cu materiale din naturaArtă „Copacul desfrunzit” - modelaj
Tranziţii: 1,2,1,2 / Mergem toţi în pas vioi / Mâinile să le spălăm /La masă să ne-aşezăm / Pe hol noi nu alergăm / Ca să nu ne-accidentăm .
ADE:
DS-(Domeniul stiinte) Observare : „Covor de frunze uscate sub copacelul din grupa”
ALA 2 Joc de miscare: „Misca vantul frunzele”
OBIECTIVE OPERATIONALE:
ARTA: -sa execute corect tehnica de lucru lipire -sa lipeasca corespunzator frunzele verzi si galbene/maro in spatiul limitat - sa coloreze trunchiul copacului respectand conturul
JOC DE MASA:
-să îmbine materialele pentru a forma un copac;
-să numească materialele folosite;
-să aleaga materialele corespunzatoare;ADE
– să observe culorile, formele si marimile frunzelor,
– să gaseasca asemanari si deosebiri intre frunzele din copac si cele
cazute;
ALA 2 -sa execute miscarile sugerate de educatoare - sa se aseze in diferite pozitii: in linie . in cerc, in grup - sa-si schimbe locurile la comanda dataSTRATEGII DIDACTICE :
a) Metode si procedee :conversatia,explicatia. expunerea observarea, cooperarea, exercitiul
b) Material didactic :planse ilustrate, creioane colorate, lipici.hartie glace, un copac, frunze uscate, frunze de hartie de culori diferite (verzi, galbene, rosii, maro), fisa de lucru, plic recompense
Elemente de joc : aplauze, miscarea, surpriza
Bibliografie:1. Grama, Filofteia si colaboratorii ,Curriculum pentru învăţământul preşcolar,
Ed.DPH, Bucureşti, 2008;2. Preda, V., Pletea M., Grama F., Activitatea didactică din grădiniţa, DPH,
Bucureşti,2008;3. Berbeceanu, Gabriela si colaboratorii, Ghid orientativ pentru aplicarea
curriculumului în învăţământ preşcolar 3/6-7 ani, Ed. Astra, Bucureşti, 2008;4. Georgeta, Toma si colaboratorii, Suport pentru aplicarea noului curriculum
pentru învăţământul preşcolar nivel 3-5 ani, Ed. Delta, Bucureşti, 2009;***Ghid metodic: Metode interactive de grup, Ed. Arves,
***Ghid pentru proiecte tematice- abordarea în maniera integrată a activităţilor din grădinita, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;
EVENI-MENTEL
E IN-STRUIRII
CONŢINUT ŞTI-INŢIFIC
STRATEGII DIDACTICE
EVALU-AREAMETODE ŞI
PROCEDEE
MIJLOACE
DIDACTICE
FORME DE
ORGANIZARE
Moment organiza-toric
Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii:
Aerisirea sălii de grupă
Aranjarea materialelor pe centrele de activitate
Aşezarea scăunelelor pentru întâlnirea de dimineaţă
- scăunele- materialele de la fiecare centru
- frontal -corectarea ţinutei
Captarea atenţiei
Se va realiza în cadrul “Întâlnirii de dimineaţă”, prin venirea a unei scrisori din partea postasului, prezentarea “Salutului”, completarea “Calendarului naturii”
-conversaţia
-explicaţia
-panoul “Intâlnirea de dimineaţă”, scrisoarea plicul
- frontal- individual
-observarea comporta-men-tului copiilor
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Vom pleca intr-o calatorie pana la copacelul colorat si vom descoperi cat mai multe lucruri despre ce se intampla cu el toamna-la sectorul arta vor avea o fisa cu un copacel,trebuie sa coloreze trunchiul acestuia, apoi sa il
-conversaţia
-explicaţia
-conversatia
demonstratia
creioane colorate
lipici Fisa de lucru
Frunze din hartie glasataFrunze
Capacele de
Pe grupuri miciindividual
-observarea capacităţii de menţinere a atenţiei
Observarea comportamentului copiilor
decoreze corespunzator cu frunze respectand culorile ( frunzele verzi in copac, iar celelalte sub copac, cazutejos)Iar pentru sectorul Joc de masa vor avea un joc in care trebuie sa construiasca un copac din diferite materiale din natura (frunze, bete, capacele de ghin-da)
ghindaBete
Dirijarea învăţării
Copii lucreaza la sectoarele alese unde vor rezolva sarcinile lasate de postas, rotatia se face de 2 ori.Se trece la lucrul pe sectoare la revenirea în sala de grupă.Se demonstreaza copii-lor ce au de facut la fie-care centru de activi-tate.Apoi îi voi invita să se aşeze pe sectoare in functie de ce isi doresc
-exerciţiul-demonstraţia-explicaţiaTurul Galeriei
-explicaţia
-exerciţiul
individual
-individual
-individual
-individual
-individual
-explicatia-orală-observarea comportamen-tului copiilor
-observarea comportamen-tului copiilor şi execuţia artistică
explicatiaARTĂCopiii de la sectorul artă, lipesc pe copacel hartia glasata cu forma de frunze au primit explicaţiile pentru îndeplinirea sarcinilor şi s-a demonstrat modul de lucru. Evaluarea consta in turul galeriei. Ne vom invarti in jurul unei mese si copii vor spune ce lucrare le place si ce ar schimba la alta
Fisa de lucruLipiciFrunze din hartie glasataCreioane colorate
frontalJoc de masaAici copii vor construi un copacel din diferite materiale din natura.
Tranzitie: “1,2,1,2 / Mergem toţi în pas vioi / Mâinile să le spălăm /La masă să ne-aşezăm / Pe hol noi nu alergăm / Ca să nu ne-accidentăm .”
La revenirea în sala de grupă, copiii se vor aseza pe scăunele, cu faţa la copacel .Voi da cate o frunza aleasa de ei de sub copac, fiecarui copil, acestia vor spune caracteristici ale frunzei lor.Voi pune fiecare copil sa spuna culoarea, forma, marimea frunzei alese si sa specifice de ce au ales acea frunza
Jocul
FrunzeCopacel
Obţinerea perfor-manţeiAsigurarea feed-back-ului
O voi realiza printr-o comparatie, fiecare copil, va primi inca o frunza pe care va trebui sa o compare cu frunza lor, sa spuna asemanari si deosebiri ale frunzelor.
-conversaţiafrunze
orala
Evaluarea Fiecare copil v-a aseza frunzele la locul lor, specificand de ce frunzele uscate sunt pe jos, iar cele verzi in
-conversaţia-explicaţia
frunze-individual-frontal -evaluarea
copacIncheierea activităţii
Se va desfăşura jocul de mişcare “Frunzele toamnei: unde copiii vor avea frunze la mana si se vor misca in functie de comenzile date. Ziua se incheie cu aprecierile despre lectie,Se împart recompense dulci.
-conversaţia-explicaţia- exerciţiul
frunze la mana
-frontal -observarea comportamen-tului copiilor
Ziua debutează cu întâlnirea de dimineaţă. După salut (Bună dimineaţa,
mici pitici!), prezenta şi completarea calendarului naturii, copiii sunt invitaţi la
întâlnirea de grup.
La usa bate cineva si acesta este postasul, care ne spune ca el merge prin
tot orasul si ne aduce vesti de tot felul. In plic se află întrebarea zilei: Ce se
intampla cu frunzele toamna? Copiii răspund pe rând la această întrebare. Apoi,
doi copii vor povesti de ce cred ca frunzele cad din copaci (împărtăşirea cu
ceilalţi).La finalul întâlnirii, copiii vor fi anunţaţi că, pe parcursul zilei vor
învăţa despre frunze si vom face o plimbare pe sub copacelul din padure
deoarece este important sa vedem ce se intampla toamna cu copacii.
Tranziţia de la întâlnirea de dimineaţă la activităţile liber alese, se va face
cu ajutorul versurilor: „Unul dupa altul/ Veseli sa cantam /
În cadrul jocurilor şi activităţilor alese (ALA), copiii vor fi grupaţi pe
doua arii de stimulare. La sectorul Joc de masă, copiii vor primi materiale din
natura pentru confectionarea “Copacilor” . La sectorul Artă, copiii vor fi
îndrumaţi să decoreze fisa cu un copac cu unele frunze de diferite culori pentru
educatoarea lor (lipire).
Activitatea pe domenii experienţiale va avea elementul-surpriză plimbarea
pe sub copac până ajung în faţa covorului de frunze si fiecare isi va alege o
frunza.Fiecare va descrie frunza aleasa, apoi vor mai primi o frunza pe care sa o
compare cu frunza lor, specificand asemanari si deosebiri.
Activitatea liber aleasa 2 consta in „Frunzele copacului ”-un joc de miscare in
care copiii vor purta la mana cate o frunza de diferite culori care se vor misca in
functie de comenzile mele.
Activitatea se incheie cu aprecieri asupra lectiei si voi recompensa copiii cu cate o frunza.
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa P.P. „Bambi” Sangeorgiu de Mures
Educatoare: Ruta DanielaNivel :IData: 17.10.2012Tema anuală: Cand, cum si de ce se intampla? Tema săptămânii: Bate vantul frunzeleTema zilei: Frunze uscate pentru ierbar adunateTipul activităţii: Predare ( insusire de cunostinte si formare de priceperi si deprinderi)Forma de organizare: Activitate integrată
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:
ADP:Rutine: Întâlnirea de dimineaţă. "Bine ați venit! Haideți să pornim spre Țara Piticilor!". Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii, Servirea micului dejun, deprinderile de igienă şi autoservire - deprinderi de a mânca frumos
Tranziţii:
- "Bat din palme" - "Noi suntem piticii" (cântec) -"Trenulețul piticilor" - joc "Suie muntele un pitic"
ALA I
Joc de masa: „Frunze si umbre” – cu tinte
Stiinte : Unde pleaca frunzele toamna? – discutii libere Construcții: Cetatea piticilor-construcții lego
ADE:(DȘ+DEC) -"CĂLĂTORIE SPRE ȚARA PITICILOR" joc didatic
DOMENIUL ŞTIINŢE - Activitate matematică : -recunoaşterea şi descrierea formelor geometrice
DEC- Covorul de Frunze - lipire
ALA II „Dansand cu frunzele” - euritmie
SCOPUL ACTIVITĂȚII: -Consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite în legătură cu
fenomenele ce se petrec toamna; -Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare
motrică.
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:DŞ- Să recunoască, să denumească şi să utilizeze formele geometrice cerc, pătrat, triunghi în jocuri . DOS - Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:ADE:DŞ - Activitate matematică O1 - Să grupeze frunzele in functie de forma, culoare, marimeO2 -Să precizeze atributele frunzelor referitoare la formă, mărime, culoare ;O3 -Să utilizeze corect terminologia mai mare, mai mic;O4 -Să formeze mulţimi după un criteriu dat ;O5 -Să verbalizeze acțiunea;O6 -Să rezolve fişele matematice respectând cerinţele .
DOS - Activitate practicăO1 - Să lipească formele geometrice studiate pe un suport dat;O2 - Să utilizeze corect materialele și uneltele de lucru.
ALA I Joc de masa: - Să uneasca frunza cu umbra specifica
- Să utilizeze corect materialele și uneltele de lucru.
Stiinte: -Să discute despre frunze
-Să observe ce se intampla cu frunzele
Construcții: -Să numere 1,2,3,elemente; -Să construiască cu ajutorul cuburilor lego; -Să colaboreze în realizarea construcţiilor; -Să analizeze propriile lucrări şi pe cele ale colegilor. ALA II
- Să interpreteze rolurile propuse de educatoare; - Să execute corect mişcările sugerate de interpretate; - Să manifeste atitudini de cooperare.
STRATEGII DIDACTICE:Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor.Mijloace de învăţământ: Copacul, cosul cu frunze, cutiuţa cu surprize, fișă de lucru, Material bibliografic: ***Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C. - 2008 Laborator preşcolar, Ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucureşti 2002 Revista învăţământului preşcolar 1-2/2009 Revista învăţământului preşcolar 3-4/2010
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Întâlnirea de dimineaţă debutează cu un joc de mișcare „Sunt uriaș,sunt pitic!” prin care se cere copiilor să sară,astfel se îndreaptă spre Țara Piticilor.Copiii vor striga „Sunt pitic!” și se ghemuiesc, „Sunt uriaș!” și ridică brațele.
Salutul se va realiza prin formula „Bine ați venti! ”,apoi se va propaga de la stânga la dreapta , fiecare copil spunând„ Bună dimineața ,pitic…..”
Se va realiza prezența prin intermediul jocului „Cine nu a venit astăzi? ” Se stabilește cum este vremea și se alege cartonașul potrivit la Calendarul naturii. Se va completa împreună cu copiii ajutaţi de întrebările: "Ce zi este astăzi", "În ce lună ne aflăm", "În ce anotimp", "Cum este vremea". Se poartă o scurtă discuţie despre anotimpul toamna.
Noutatea zilei o reprezintă cosuletul cu frunze lasat sub copacelul din grupa. Apoi se va trece la momentul de mişcare efectuat prin mişcările sugerate de cântecelul ,,Coroana” pe care îl voi cânta împreună. Copiii
vor merge pe la centre împreună cu educatoarea unde vor fi afişate materialele iar copiii vor alege la ce sector doresc să lucreze.
Tranziţie - Trenuleţul. Ca să înveselim atmosfera vom merge pe la centre cu trenuleţul iar copiii vor fi vagoanele trenuleţului. Se face intuirea materialelor pregătite la fiecare centru . La sectorul Joc de masă copiii vor grupa frunza cu umbra acesteia, la sectorul Stiinte vor discuta despre anotimpul toamna, avand la dispozitie imagini cu toamna, frunze pe care le vor analiza si se va discuta despre unde pleaca frunzele toamna, iar la Construcții vor construi Cetatea piticilor din piese lego.La final se analizează rezultatele muncii copiilor de la fiecare sector iar copiii vor fi felicitaţi şi recompensaţi.
În încheierea activităților de la ALA, copiii vor servi micul dejun și vor merge apoi la toaleta. Rutină: Copiii se pregătesc pentru a servi micul dejun (spălarea mâinilor, autoservirea).
Tranziţie: Cântecul “Bate vantul frunzele”.
În continuare se desfășoară activitatea pe domenii experențiale ( DȘ,
DEC2) care debutează cu o scurtă discuție prin care copiii sunt provocați să
rezolve cea de-a doua sarcină trimisă de Zana Toamna .Zana Toamna le-a trimis
un cosuleț fermecat în care sunt amestecate materiale rămase din padure(frunze
de toate culorile si toate marimile si formele) pe care ei le vor grupa. După ce au
grupat frunzele corespunzator ( cântecul Piticii) .
Apoi copiii vor rupe bucati din frunze si vor lipi pe fisa astfel incat din
acel covor de frunze sa se formeze o frunza.
Proiect didacticUnitatea de învăţământ: Grădiniţa P.P. „Bambi” Sangeorgiu de MuresEducatoare: Ruta DanielaNivel :IData: 16.10.2012Tema anuală: Cand, cum si de ce se intampla? Tema săptămânii: Bate vantul frunzeleTema zilei: Frunze uscate pentru ierbar adunateTipul activităţii: Predare ( insusire de cunostinte si formare de priceperi si deprinderi)Forma de organizare: Activitate integrată Subiectul:Durata : 20 minute
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:
ADP: Întâlnirea de dimineaţă: „Eu spun una, tu spui multe” Mesajul zilei : Ce se intampla cu frunzele toamna?Rutine : salutul, calendarul naturii; Cand si unde ajutam! (deprinderea de a da sfaturi la momentul potrivit)Tranziţii: „Greierasul saltaret” – exercitii de mers
ALA:
Artă: Frunza-colorare
Stiinta: Frunzele sub lupa Construcții: Cetatea piticilor-construcții lego
Tranziţii: 1,2,1,2 / Mergem toţi în pas vioi / Mâinile să le spălăm /La masă să ne-aşezăm / Pe hol noi nu alergăm / Ca să nu ne-accidentăm .
ADE:
DLC: „Balada unui greier mic” de G. Toparceanu -fragment - memorizare DEC: „ Bate vantul frunzele” –cantec si joc muzical
ALA 2 Joc de miscare: „Misca vantul frunzele”
OBIECTIVE OPERATIONALE:
ARTA: -sa coloreze respectand conturul; - sa coloreze doar frunza corespunzatoare;
STIINTE:
-să observe frunza sub lupa
-să descrie caracteristicile frunzei vazute sub lupa
-să compare frunzele;ADE
– să memoreze poezia „Balada unui greier mic” de G. Toparceanu -
fragment
– să repete miscarile jocului muzical „Bate vantul frunzele”
ALA 2 -sa execute miscarile sugerate de educatoare - sa se aseze in diferite pozitii: in linie . in cerc, in grup - sa-si schimbe locurile la comanda dataSTRATEGII DIDACTICE :
c) Metode si procedee :conversatia,explicatia. expunerea observarea, cooperarea, exercitiul
d) Material didactic :planse ilustrate, creioane colorate, un copac, frunze uscate, fisa de lucru
Elemente de joc : aplauze, miscarea, surpriza
Bibliografie:1. Grama, Filofteia si colaboratorii ,Curriculum pentru învăţământul preşcolar,
Ed.DPH, Bucureşti, 2008;2. Preda, V., Pletea M., Grama F., Activitatea didactică din grădiniţa, DPH,
Bucureşti,2008;3. Berbeceanu, Gabriela si colaboratorii, Ghid orientativ pentru aplicarea
curriculumului în învăţământ preşcolar 3/6-7 ani, Ed. Astra, Bucureşti, 2008;4. Georgeta, Toma si colaboratorii, Suport pentru aplicarea noului curriculum
pentru învăţământul preşcolar nivel 3-5 ani, Ed. Delta, Bucureşti, 2009;***Ghid metodic: Metode interactive de grup, Ed. Arves, ***Ghid pentru proiecte tematice- abordarea în maniera integrată a activităţilor
din grădinita, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;
DEMERSUL DIDACTIC
Eveni-mente
didactice
Conţinut ştiinţificStrategii didactice Evaluare
(instrumente şi
indicatori)
Metode şi procedee
Mijloace de învăţă
mânt1 2 3 4 5
1.
Moment organizatoric
Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii- aerisirea sălii de grupă- mijloacele de învăţământ vor fi distribuite pe sectoare Întâlnirea de dimineaţă: „Eu spun una , tu spui multe”Salutul: Bună dimineaţa….Prezenţa: Al cui ecuson a rămas?Calendarul naturii: Cum este vremea astăzi?
Conversaţia
Brainstormingul
Calendarul naturii
Catalog
Observarea comporta mentului iniţial
Răspunsurile copiilor
2.Capta- rea și orientarea atenţiei copilului
Plansa cu greierele si furnica, impreuna cu povestea despre cum acesta toata vara a cantat, in timp ce furnicuta cea harnica a strans mancare pentru iarna, precum si faptul ca greierele a venit sa-I ceara furnicii .
Povestirea
ExplicaţiaPachet
Observarea comporta mentului verbal si nonverbal al copiilor
3.Anunţarea temei şi a obiectivelor
Se prezintă copiilor tema zilei "Greierele si furnica". Se vor anunţa tema, obiectivele, modul de desfăşurare a activităţii.
Explicaţia
Conversaţia
4.Dirijarea învățării
Se face intuirea materialelor pregătite la fiecare centru . La sectorul Artă copiii vor colora frunza cea mare folosind o culoare specifica frunzelor uscate, Stiinta vor analiza frunzele sub lupa, specificand ceea ce observa la ele, iar la Construcții vor construi Cetatea piticilor din piese lego. 1. ArtăCe v-am pregătit pe această mășuță?Zana Toamna vrea sa colorati doar
Explicaţia
Conversaţia
frunza cea mare.2. StiintăLuam lupa si frunzele si le analizam, observand culorile, nervurile, deosebiri si asemanari intre frunze.3. Construcții Cei care vor sta aici vor trebui să-i ajute pe piticii și să le construiască o cetate..Le propun preşcolarilor alegerea unui centru în care ar dori să lucreze cu specificaţia că se pot roti în ordinea preferinţelorVoi supraveghea activitatea în centre şi voi ajuta acolo unde este cazul.
Apoi, copiii isi vor lua cate un scaunel ,se vor aseza si prin repetarea versurilor poeziei, ei vor memora „Balada unui greier mic” de G. Toparceanu (fragment) dupa ce vor asculta povestea si vor urmari plansele care vor relata povestea. Activitatea se va incheia cu cantecelul „Bate vantul frunzele”
Creioane colorate,fișe Creioane ,fișe cu figuri geometrice punctuate
Piese lego
5. Evaluare,obţinerea performanţei
Aprecierea rezultatelor se va face prin ascultarea unor copiii in fata grupului.
Lucrări realizate de copii
Observarea comportamentelor copiilor la proba practicăAnaliza probelor activităţii
6.Încheierea activită
ții
În încheierea activităților se fac aprecieri generale asupra modului în care copiii au participat și s-au comportat
Explicație,conversație
Observarea comportamentelor copiilor
Proiect didactic
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa P.P. „Bambi” Sangeorgiu de MuresEducatoare: Ruta DanielaNivel :IData: 18.10.2012Tema anuală: Cand, cum si de ce se intampla? Tema săptămânii: Bate vantul frunzeleTema zilei: PloaiaTipul activităţii: Predare ( insusire de cunostinte si formare de priceperi si deprinderi)Forma de organizare: Activitate integrată
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:
ADP: Întâlnirea de dimineaţă: „A ruginit frunza din vii” Mesajul zilei : Si copacii au nevoie de noiRutine : salutul, calendarul naturii; Bate vantul frunzele” – joc cu text si cant
ALA:
Biblioteca: Nervurile frunzei – exercitiu grafic
Joc de masa: Loto cu frunze Construcții: Cetatea piticilor-construcții lego
Tranziţii: 1,2,1,2 / Mergem toţi în pas vioi / Mâinile să le spălăm /La masă să ne-aşezăm / Pe hol noi nu alergăm / Ca să nu ne-accidentăm .
ADE:
Activitate optionala: Unde este locul meu? DOS: „Picuri de ploaie” – dactilo-pictura
ALA 2 Joc de miscare: „Misca vantul frunzele”
OBIECTIVE OPERATIONALE:
BIBLIOTECA: -sa realizeze nervurile frunzelor; - sa specifice la ce folosesc nervurile frunzelor
JOC DE MASA:
-să descrie caracteristicile anotimpului toamna
-să aleaga diferite frunzeActivitate optionala- sa realizeze unde este locul fiecarui obiect DOS - Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice. ALA 2 -sa execute miscarile sugerate de educatoare - sa se aseze in diferite pozitii: in linie . in cerc, in grup - sa-si schimbe locurile la comanda dataSTRATEGII DIDACTICE :
e) Metode si procedee :conversatia,explicatia. expunerea observarea, cooperarea, exercitiul
f) Material didactic :fisa de lucru, creioane colorate, fisa de lucru ,acuarele
Elemente de joc : aplauze, miscarea, surpriza
Bibliografie:1. Grama, Filofteia si colaboratorii ,Curriculum pentru învăţământul preşcolar,
Ed.DPH, Bucureşti, 2008;2. Preda, V., Pletea M., Grama F., Activitatea didactică din grădiniţa, DPH,
Bucureşti,2008;3. Berbeceanu, Gabriela si colaboratorii, Ghid orientativ pentru aplicarea
curriculumului în învăţământ preşcolar 3/6-7 ani, Ed. Astra, Bucureşti, 2008;4. Georgeta, Toma si colaboratorii, Suport pentru aplicarea noului curriculum
pentru învăţământul preşcolar nivel 3-5 ani, Ed. Delta, Bucureşti, 2009;***Ghid metodic: Metode interactive de grup, Ed. Arves, ***Ghid pentru proiecte tematice- abordarea în maniera integrată a activităţilor
din grădinita, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;
DEMERSUL DIDACTIC
Eveni-mente
didactice
Conţinut ştiinţificStrategii didactice Evaluare
(instrumente şi
indicatori)
Metode şi procedee
Mijloace de învăţă
mânt1 2 3 4 5
1.
Moment organizatoric
Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii- aerisirea sălii de grupă-imnul grupei
Conversaţia Observarea comporta mentului nonverbal;
2.Capta- rea și orientarea atenţiei copilului
Se va realize prin deschiderea cutiei cu surprize unde găsesc o umbrella, un norisor si un biletel Povestirea;
Explicația;
Cutiuța cu surprize;Bilet;Săculeț;
Observarea comporta mentului nonverbal;
3.Anunţarea temei şi a obiective
Se prezintă copiilor tema zilei.Astăzi vom picta un norisor si picurii de ploaie pe care acestia I vor lasa si vom discuta despre ceea ce stim sa facem singuri cu ajutorul unei fise de lucru
Conversaţia;
Explicația;
lor
4.Dirijarea învățării-
Se face intuirea materialelor pregătite la fiecare centru . La sectorul Biblioteca copiii vor desena nervurile unei frunze, Joc de masa – loto cu frunze, vor alege diverse frunze, iar la Construcții vor construi Cetatea piticilor din piese lego. 1. BibliotecaAti observat la o lupa cum arata frunza, acum veti desena nervurile frunzei2. Joc de masaAlegem frunze si ne jucam, inchidem ochii si vedem prin extragere cine are perechea frunzei pe care o luam.3. Construcții Cei care vor sta aici vor trebui să-i ajute pe piticii și să le construiască o cetate..Le propun preşcolarilor alegerea unui centru în care ar dori să lucreze cu specificaţia că se pot roti în ordinea preferinţelorVoi supraveghea activitatea în centre şi voi ajuta acolo unde este cazul.
Explicația;
Explicaţia;Demonstraţia;
Explicaţia;Demonstraţia;Problematizarea;
Săculeț;
Forme geometrice;Săculeţ
Observarea comporta mentului
Aprecierea răspunsurilor copiilor;
5.Asigurarea transferului și a retenției
Voi distribui copiilor fișe de lucru „Ce stiu eu sa fac” – unde vor trebui sa coloreze ceea ce stiu sa faca singuri( sa se spele pe maini, sa se imbrace, sa se incalte, sa se spele pe dinti, sa manance)Se explică sarcinile şi se îndrumă copiii în funcţie de particularităţile individuale.După ce voi evalua fișele urmează tranziția cu cântecul “Noi suntem piticii”
Rezolvarea fişelor Copiii vor lucra pe fişe. Se intuiesc fişele.
Fişe Creioane
Evaluarea fişelor
6.Obținerea performanței
Primesc fisa de lucru Ploaia , unde cu ajutorul tehnicii – dactilo-pictura, sa coloreze norisorul si sa faca picaturile de ploaie.Copiii trebuie să aplice corect cu degetul culoarea să nu depășească spațiul dat și să finalizeze lucrarea.
Explicaţia
ConversaţiaExerciţiulLucrul individual şi în echipă
Acuarele, fisa
Proba practică individuală
7.Evaluare
Pentru că ați lucrat foarte frumos cu o parte vom organiza o expoziție. Copii vor analiza lucrările.După ce se încheie turul galeriei copiii revin la locul inițial și vor fi recompensați cu stimulente.
Conversaţia Lucrări realizate de copii
Observarea comportamentelor copiilor .Analiza probelor activităţii.
8. Încheierea activității
Sunt emise aprecieri asupra desfăşurării activităţii şi asupra comportamentului individual şi colectiv al preşcolarilor, urmată de tranziția cu cântecul “Noi suntem piticii
Conversaţia
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa P.P. „Bambi” Sangeorgiu de MuresEducatoare: Ruta DanielaNivel :IData: 19. 10. 2012Tema anuală: Cand, cum si de ce se intampla? Tema săptămânii: Bate vantul frunzeleTema zilei: Covorul de frunzeTipul activităţii: Predare ( insusire de cunostinte si formare de priceperi si deprinderi)Forma de organizare: Activitate integrată CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:
ADP: Întâlnirea de dimineaţă: „Frunza, frunza, un’ te duci?” Mesajul zilei : Un covor de frunzeRutine : salutul, calendarul naturii; Vantul leagana usor – joc cu miscare
ALA:
Biblioteca: Ce se ascunde sub o frunza? – lectura educatoarei
Stiinte: De ce le trebuie frunze plantelor? Construcții: Cetatea piticilor-construcții lego
Tranziţii: 1,2,1,2 / Mergem toţi în pas vioi / Mâinile să le spălăm /La masă să ne-aşezăm / Pe hol noi nu alergăm / Ca să nu ne-accidentăm .
ADE:
DPM - alergare spre diferite directii cu opriri si porniri la semnal
ALA 2 Joc de miscare: „Vartejuri de frunze pe alei”
OBIECTIVE OPERATIONALE:
BIBLIOTECA: -sa asculte povestea - sa raspunda la intrebarile educatoarei
STIINTE:
-să raspunda de ce au frunze plantele
-să aleaga diferite frunzeDPM:
- sa alerge spre diferite directii cu opriri si porniri la semnalALA 2 -sa execute miscarile sugerate de educatoare - sa se aseze in diferite pozitii: in linie . in cerc, in grup - sa-si schimbe locurile la comanda dataSTRATEGII DIDACTICE :
g) Metode si procedee :conversatia,explicatia. expunerea observarea, cooperarea, exercitiul
h) Material didactic :fisa de lucru, creioane colorate, fisa de lucru ,acuarele
Elemente de joc : aplauze, miscarea, surpriza
Bibliografie:1. Grama, Filofteia si colaboratorii ,Curriculum pentru învăţământul preşcolar,
Ed.DPH, Bucureşti, 2008;2. Preda, V., Pletea M., Grama F., Activitatea didactică din grădiniţa, DPH,
Bucureşti,2008;3. Berbeceanu, Gabriela si colaboratorii, Ghid orientativ pentru aplicarea
curriculumului în învăţământ preşcolar 3/6-7 ani, Ed. Astra, Bucureşti, 2008;4. Georgeta, Toma si colaboratorii, Suport pentru aplicarea noului curriculum
pentru învăţământul preşcolar nivel 3-5 ani, Ed. Delta, Bucureşti, 2009;***Ghid metodic: Metode interactive de grup, Ed. Arves, ***Ghid pentru proiecte tematice- abordarea în maniera integrată a activităţilor
din grădinita, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;
Eveni-mente
didactice
Conţinut ştiinţificStrategii didactice Evaluare
(instrumente şi indicatori)
Metode şi procedee
Mijloace de învăţă
mânt1 2 3 4 5
1.
Moment organizatoric
Se asigură condiţiile necesare pentru buna desfaşurare a activităţii:-aerisirea sălii de grupă:-introducerea copiilor în sală în mod disciplinat, organizat;
2.Capta- rea și orientarea atenţiei copilului
Copii sunt invitați să observe covorul de frunze din grupa Conversaţia
3.Anunţarea temei
Astăzi vom alerga si vom strange frunzele de pe covorul din sala
Conversaţia
4.Dirijarea învățării
Se face intuirea materialelor pregătite la fiecare centru . La sectorul Biblioteca copiii vor asculta povestea si vor raspunde la intrebari, Stiinte– vor rasunde la intrebarea de ce au plantele frunze, iar la Construcții vor construi Cetatea piticilor din piese lego. Le propun preşcolarilor alegerea unui centru în care ar dori să lucreze cu specificaţia că se pot roti în ordinea preferinţelorVoi supraveghea activitatea în centre şi voi ajuta acolo unde este cazul.Fiecare elev va primi cate un cosulet . La semnalul educatoarei va alerga, va culege frunze, la semnalul meu se va opri din culesul frunzelor si va alerga inapoi. Copilul care va avea cele mai multe frunze in cosulet va fi castigatorul. Fiecare copil va avea acelasi timp pentru cules.
Exerciţiul
Obiectivele se consideră atinse dacă 70% din copii au realizat
sarcina.
5. Încheierea activității
Se vor face aprecieri individuale şi generale
Conversaţia