Upload
vanthu
View
485
Download
5
Embed Size (px)
Citation preview
1
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o zi data: 28.02.2014
nivelul I grupa mica Albinute
propunator: prof. Murgoci Simona
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Evaluare formativa
SUBTEMA: Ce stiu despre animalele din jurul meu!
TEMA ZILEI: „ Copiii iubesc animalele!”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată de o zi
NIVELUL INTEGRARII: IN RETEA ADP+ALA+ADE
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupuri, individual
TIPUL ACTIVITĂŢ II: evaluare
DURATA: 1 zi
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de grupa
SCOPUL ACTIVITĂŢ II :
Verificarea evolutiei reprezentarilor individuale cu privire la aspecte si caracteristici ale animalelor
domestice/salbatice prin efectuarea operatiilor: de triere, sortare, recunoastere, identificare, verbalizare
Verificarea evolutiei deprinderilor de manualitate individuale prin tehnica „imbinare prin lipire/
mototolire” a expresivitatii limbajului oral; activizarea vocabularului prin text suport si imagine, muzica si
sport
Educarea spiritului de cooperare, de ordine ş i disciplină .
2
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
ACTIVITATI DE INVATARE
nivelul integrarii „in retea”
I. ADP :
II. ALA I:
III. ADE:
IV. ALA II:
ID: „Copiii iubesc
animalele!”
R: „ Intamplari hazlii
despre animale”
deprinderea de a povesti
intamplari traite/imaginate
despre animale
T: auditie „ Cantece despre
animale ”
Stiinta: „ In ograda
ciobanului”
biblioteca: „ Personajul din
poveste in padure
traieste?”
DOS
Lipire, mototolire
„Oita”
joc muzical: „In casuta din
padure”
INVENTAR DE PROBLEME Ce stiu copiii despre tema zilei? Ce nu stiu copiii despre tema zilei si vor sa afle? Ce au invatat copiii in cadrul programului
zilnic?
noţ iuni si concepte
minimale despre animale
domestice si salbatice:
alcatuire, mediu de viata,
rol/ foloase aduse omului
- cum pot utiliza cunostintele, informatiile
despre animale in situatii de joc si in viata
de zi cu zi
-importanta cooperarii, comunicarii cu
ceilalti prin participare/organizare/implicare
-curiozită ţ i despre jocuri si activitatile
propuse: modalitati de ingrijire si protejare a
animalelor, rolul fiintelor in viata omului,
- utilizarea cunostintelor despre
animale in contexte noi de joc:
a)sa sorteze siluetele animalelor si sa le
integreze in contextul de padure/ sau
ograda ciobanului,
b) sa verbalizeze, sa imbine, sa
coopereze cu ceilalti copii in
recunoasterea personajului din poveste
3
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
aspecte din comportamentul animalelor,
actiuni ale omului si consecintele acestora
asupra animalelor
- etapele imbinarii prin lipire/
mototolire a unei oite
- curiozită ţ i despre jocuri si
activitatile propuse
SCENARIUL ZILEI
I. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA -ADP:
Intalnirea de dimineata -ID: „ Copiii iubesc animalele”
Rutine -R: „Intamplari hazlii despre animale!” deprinderea de a povesti intamplari
traite si imaginate despre animale
Tranzitie -T: „Cantece despre animale” auditie
durata: 20 min
obiective operationale:
-sa salute colegii grupei
-sa formuleze propozitii simple despre intamplari hazlii legate de animale
-sa manipuleze corect materialele specifice calendarului naturii dupa indrumari verbale
-sa execute miscari si actiuni sugerate de text/linie melodica participand la jocul de grup
metode si procedee: conversatia, exercitiul, invatarea prin descoperire, jocul
material didactic: jetoanele de la calendarul naturii,siluete -Ursuletul Simo, siluete: catel, pisica, broscuta
testoasa, etc
4
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
II. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE LIBER ALESE- ALA I:
TEMA ACTIVITATII: „Copiii iubesc animalele”
FORMA DE REALIZARE: jocuri in centre de interes
- Stiinta: „ In ograda ciobanului”
- Biblioteca: „ Personajul din poveste in padure traieste?”
TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, subgrupe, individual
DURATA: 20 min
1. stiinta: „In ograda ciobanului”
obiective operationale:
- sa identifice/denumeasca animalele domestice din ograda ciobanului grupandu-le dupa criteriul „hrana”
- sa lipeasca animalul domestic in contextul „in ograda ciobanului”
- sa coopereze cu colegii de echipa in finalizarea sarcinii de joc
2. biblioteca: „Personajul din poveste in padure traieste?”
obiective operationale:
- sa recunoasca personajul animal / povestea
- sa povesteasca fragmentul preferat
- sa lipeasca animalul in contextul padure
metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, invatarea prin
descoperire, jocul
material didactic: siluete cu animale domestice: cal, vaca, oaie, oisica, porc, caine,
siluete personaje din poveste : soricei, stiuca, broasca, lup, vulpe, urs, arici, veverita, peste, 2 plase A1 cu
padure si ograda, silueta cioban, lipici
5
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
III. ACTIVITĂŢ I PE DOMENII EXPERIENŢ IALE –ADE:
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Om si societate
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practica
TEMA ACTIVITATII: „Oita”
FORMA DE REALIZARE: mototolire, lipire
TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
DURATA: 15 min
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- sa mototoleasca hartie pentru a obtine blana oitei
O2- sa imbine prin lipire partile componente ale oitei: cap, urechi, corp, picioare
O3- sa deseneze ochii, gura oitei cu marker rosu/negru
O4- sa lipeasca bucati de hartie mototolita pe suprafata data : cap, corp
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul
MATERIAL DIDACTIC: demonstrativ: etapele de imbinare, silueta cu oita, silueta cu cioban
distributiv: 11 / 11 cercuri mari/mici carton roz, 11x2 urechi carton roz, 11x4 dreptunghiuri mici (picioare),
dreptunghiuri hartie creponata/servetele albe, pasta de lipit
6
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
IV. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE LIBER ALESE- ALA II:
TEMA ACTIVITATII: „ In casuta din padure ”
FORMA DE REALIZARE: joc de muzical
TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, subgrupe, individual
DURATA: 15 min
Obiective operationale:
Domeniul
experienţ ial
Comportamente
mă surabile/ obiective
operaţ ionale
Itemi de evaluare-
punctaj
Tip de
probă
Material
didactic
Mijloc de
realizare/
tema
activită ţ ii
Comportament
CA CD CNS
Om ş i
societate
Activitate
practică /
Educaţ ie
pentru
societate
Nivelul I
3-4 ani
1 activită ţ i/ 1
să pt.
-sa mototoleasca hartie
pentru a obtine blana oitei
- sa imbine prin lipire
partile componente ale
oitei
-sa deseneze cu marker
ochii, gura
- să finalizeze tema
lucrand curat si ingrijit,
respectand poziţ ia corecta
a corpului fată de suportul
de lucru pentru o bună
coordonare oculo-motorie;
-mototoleaste hartie
pentru a obtine blana
oitei 1p
- imbina prin lipire
partile componente ale
oitei 2p
- deseneaza cu marker
ochii, gura 1p
- să finalizeze tema
lucrand curat si ingrijit,
respectand poziţ ia
corecta a corpului fată
de suportul de lucru
pentru o bună
coordonare oculo-
motorie; 1p
- probă
practică
Hartie
creponata
Suport
carton
colorat in
forma de
oita
“ oita”
mototolire,
lipire
Evaluat la data:
......................
CA
comportament
atins 5p
CD
comportament în
dezvoltare4p
CNS
coportament
necesită sprijin
3p
7
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
-sa execute structuri ritmico-melodice dupa modelul educatoarei, sugerate de text
-sa mimeze miscarile sugerate de text, ritm, linie melodica
-sa interpreteze corect si expresiv cantecul participand cu interes la joc in cadrul grupului
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul
MATERIAL DIDACTIC: 2 coifuri de pitici, coifuri: pupaza, broasca, soricel
SARCINA DIDACTICA:.
-executa structuri ritmico-melodice dupa modelul educatoarei, sugerate de text
-mimeaza miscarile sugerate de text, ritm, linie melodica
-interpreteaza corect si expresiv cantecul participand cu interes la joc in cadrul grupului
REGULILE JOCULUI: Ne impartim in doua echipe: rosu/ albastru :
- echipa rosu imita cele cinci personaje, echipa albastru canta
- echipa albastru imita cele cinci personaje, echipa rosu canta
- castiga echipa care a dansat si cantat cel mai corect
ELEMENTE DE JOC: Surpriza, întrecerea, manuirea materialului, aplauze, recompense, aplauze
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
- Curriculum pentru învă ţ ă mântul preş colar, Ed. Didactica Publishing House, Bucureş ti 2009
- Aplicaţ ii ale noului Curriculum pentru învă ţ ă mântul preş colar, Ghid pentru cadrele didactice, vol. II,
III, Ed. Didactica Publishing House, Bucureş ti 2011
- E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activită ţ i bazate pe inteligenţ e multiple”.
- Scrisoarea metodica sept 2014
- Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves
8
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
- Mijloace de evidenţ iere a creativită ţ ii didactice în predarea integrată a cunoş tinţ elor din perspectiva
noului curriculum-suport curs CREDIS 2010
9
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
SCENARIUL DIDACTIC I. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA -ADP:
Intalnirea de dimineata -ID: „Copiii iubesc animalele!”
Evenimentul
didactic
Conţ inutul ş tiinţ ific Strategii
didactice
Metode ş i
procedee/
Evaluare
Instrumente si
indicatori
Moment
organizatoric
Se creează condiţ ii optime pentru desfă ş urarea
activitatilor propuse:
Copiii au acces vizual, actional practic la ceea ce urmează
să li se prezinte: spre coltul tematic, centre de interes,.
Copiii intra în sala de grupă pe un fond muzical..”Cantece
despre animale” Se aş eza pe scaunele, în formă de cerc/
semicerc
Materialele pentru biblioteca si stiinta sunt asezate pe
masute in centrele de interes sub forma de surpriza. Asigur
un spatiu mare liber pentru tranzitie.
Materialele pentru activitatea practica sunt in tavite si
plansele cu etapele de lucru iar coifurile pentru jocul
muzical vor fi aduse ca surpriza
Captarea
atentiei
Le voi spune copiilor că azi ne vom petrece o zi deosebita
împreună si vom spune cum iubesc copiii animalele.
Copiii vor audia cantecul meu „ Cu animalele fii bun”.
Explicatia
Conversatia
euristica
Copiii ascultă ş i
manifestă interes
faţ ă de tema
10
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
„Iese mata pe portita
Nu o trage de codita.
Sa se joace cutu-i gata
Nu cumva sa-arunci cu piatra.
Mielul vesel zburda-n vale
Nu-i sta piedica in cale.”
Iata ce am vrut sa-ti spun
Cu animalele fii bun!
Daca tu le chinuiesti,
Ele plang de rau ce esti”
„Voi iubiti animalele?”
Le spun subiectul zilei „Copiii iubesc animalele”. Am adus
surprizele de care am avea nevoie sa ne bucuram si noi de
aceasta zi ca toti ceilalti copii care iubesc animalutele.
Prezint surprizele zilei „Ursuletul Simo cu 3 plicuri”
propusă .
Anuntarea
temei si a
obiectivelor
Tema si subtema saptamanii si tema activită ţ ii pentru
întreaga zi este anunţ ată la intalnirea de dimineata „ Ce
stim despre animalele din jurul meu?”
In aceasta zi speciala, ultima zi de iarna numita „Copiii
iubesc animalele” ne vom lua ramas bun de la proiectul
nostru legat de animalute si ne vom juca astfel:
Ne salutam, povestim simple intamplari hazlii, amuzante
despre animale, asezam jetoanele si ursuletul pe ziua de
vineri- 28 februarie 2014, ascultam si recunoastem un
Conversatia
Copiii ascultă cu
atenţ ie
manifestând
interes
evenimentului
relatat.
11
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
cantec despre animale.
Ne vom imparti in doua echipe echipa rosu/echipa albastru
si ne vom juca „In ograda ciobanului” si „Personajul din
poveste in padure traieste”, apoi vom ajuta ciobanul sa si
adune turma de oite pentru a pleca la munte la sfarsit de
primavara.
TEMA ZILEI:
ID: „Copiii iubesc animalele!”
R: „ Intamplari hazlii despre animale” deprinderea de a
povesti intamplari traite/imaginate despre animale
T: auditie „ Cantece despre animale ”
Reactualizarea
cunostintelor
Le prezint sarcinile pe care le vor realiza sugerand pe scurt:
cum sa comunice corect cu colegii, cum folosesc/impart
jucariile impreuna, cum isi aleg jocul preferat din cele
propuse, cum canta/danseaza copiii impreuna la gradinita
Explicatia
Conversatia
Copiii ascultă cu
atenţ ie
manifestând
interes
evenimentului
relatat.
Dirijarea
invatarii/
prezentarea
noului continut
I. Intalnirea de dimineata -ID: „Copiii iubesc
animalele!”
1.Salutul
2.Completarea prezenţ ei
Copiii sunt asezati in semicerc in zona centrului tematic
tabla este sub forma unei case in contextul anotimpului
iarna. „Oare ce surpriza ne-a pregatit Ursuletul Simo?” „ Ce
are in plic ?”
Eu am scos pisica, catel, broasca testoasa
Conversatia,
Demonstratia
Exercitiul
Invatarea prin
descoperire
Jocul
Copiii ascultă cu
atenţ ie
manifestând
interes
evenimentului
relatat.
Copiii ascultă cu
atenţ ie
12
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
Completez prezenta in catalog .
3.Calendarul naturii
„Ursuletul Simo”-imbracat specific anotimpului
iarna este asezat in „panoul saptamanii” pe ziua de vineri
(albastru). Identificam/asezam jetoanele conform datei de
28.02.2014 in calendarul naturi. Specific copiilor ca suntem
in ultina zi din anotimpului iarna, ultima zi din luna
februarie. Asez impreuna cu copiii jetoanele corecte in
calendar si in panoul saptamanii. Identificam ce activitate
importanta avem azi din program (orar). Repetam zilele
saptamanii.
4. Activitatea de grup
Prin intrebari euristice conversam despre intamplari hazlii
despre: catel, pisica, broscuta testoasa. Copiii care doresc
vor raspunde
-Ce animalute aveti acasa?
- Cum se numeste?
-Cine il ingrijeste?
-Ne poti spune o peripetii, intamplare hazlie despre prietenul
tau...(catel, pisica, broscuta)”
Conversatia,
Demonstratia
Exercitiul
Invatarea prin
descoperire
Jocul
explicaţ iile
educatoarei.
Copiii recunosc
imaginile,
manipuleaza
materialul.,
verbalizeaza si
actioneaza dupa
indrumari verbale
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
Obtinerea
performantelor
si asigurarea
feedback-ului
Criterii de evaluare:
-participare activa la conversatie
-verbalizare a actiunilor
-implicare prin manipularea materialelor
5..Evenimentul zilei
Copiii vor privi materialele pentru ALA cele doua plase
Evaluare
Conversatia,
Explicatia
Evaluare orala
Aprecieri verbale
Copiii se gândesc
ş i oferă
13
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
context padure pentru biblioteca, si context ograda pentru
stiinta care au fost descoperite iar pe masa sunt 2 plicuri cu
siluete.
6. Tranzitie
- Audiem cantecelul la cererea copiilor „ Un motan cat
un pisoi”, ”Glasul animalelor” sau „ vulpe tu mi-ai
furat gasca”. Copiii vor recunoaste cantecelul.
Impart bulinute rosu si albastru pentru a recompesa efortul
lor dar si cu scopul de a forma echipele de joc pentru ALA.
Copiii isi vor alege culoarea preferata. vom iesi din sala de
grupa in ritmul muzicii
Invatarea prin
descoperire
Jocul
soluţ iile
intrebarilor puse
de educatoare/
copiii.
Copiii cântă ş i
execută
miş că rile cerute
de textul
cântecului.
Incheierea
activitatii
Se fac aprecieri atât colective cât ş i individuale asupra
modului în care copiii au participat la activitatile din
această zi. Copiii vor primi recompense bulinute rosu-
albastru. Cu aceste simboluri vom denumi echipele jocurilor
de azi
Astfel fac trecerea la urmatoarea categorie de activitate.
Conversatia
Aprecieri verbale
II. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE LIBER ALESE- ALA I:
TEMA ACTIVITATII: „Copiii iubesc animalele”
1.stiinta: : „ In ograda ciobanului” 2.biblioteca: „ Personajul din poveste in padure traieste?”
Evenimentul
didactic
Conţ inutul ş tiinţ ific Strategii
didactice
Metode ş i
procedee/
Evaluare
Instrumente si
indicatori
Moment
organizatoric
Se creează condiţ ii optime pentru desfă ş urarea
activitatilor propuse:
14
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
Materialele vor fi identificate de copii in centrele de
interes sub forma de surpriza in cele doua plicuri. Asigur
un spatiu mare liber pentru tranzitie.
Copiii au acces vizual, actional practic la ceea ce
urmează să li se prezinte: spre coltul tematic, centre de
interes.
Copiii intra în sala de grupă . Se aş eza pe scaune, în
formă de cerc/ semicerc
Masutele sunt asezate in dreptul celor doua planse
„padure” si „ograda”. Pe masute aduc cele doua plicuri
cu siluete
Captarea
atentiei
Materialele sunt intuite de copii. Desfac plicurile si scot
siluetele.
Explicatia
Conversatia
euristica
Copiii ascultă ş i
manifestă interes
faţ ă de tema
propusă .
Anuntarea
temei si a
obiectivelor
Le prezint pe rand copiilor sarcinile celor doua jocuri
si subiectele propuse (prezint tema, sarcinile/itemii).
Cei 11 copii sunt intrebati/ indrumati unde vor sa se
joace. Se vor forma echipele: rosu si albastru in
conformitate cu solicitarile lor.
Transform obiective in sarcini de lucru:
1. stiinta: „In ograda ciobanului”
Sarcini de lucru:
- identifica/denumeste animalele domestice din
ograda ciobanului grupandu-le dupa criteriul „hrana”
- lipeste animalul domestic in contextul „in ograda
Conversatia,
explicatia
Copiii ascultă cu
atenţ ie
manifestând interes
evenimentului
relatat.
Copiii observă
identifica
materialele puse la
dispoziţ ie la
fiecare centru ş i
felul în care acestea
15
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
ciobanului”
- coopereaza cu colegii de echipa in finalizarea
sarcinii de joc
2. biblioteca: „Personajul din poveste in padure
traieste?”
Sarcini de lucru:
- recunoaste personajul animal / povestea
- povesteste fragmentul preferat
- lipeaste animalul in contextul padure
trebuie să fie
folosite.
Reactualizarea
cunostintelor
Vor intui/denumi actiunile ce vor fi realizate cu aceste
materiale/jucarii. Solicit copiii sa exemplifice cum
trebuie sa se joace impreuna: sa imparta, sa nu-l
deranjeze celalalt grup, sa nu-si schimbe rolul, sa nu
creeze situatii conflictuale.
Explicatia
Conversatia
Copiii ascultă cu
atenţ ie
manifestând interes
evenimentului
relatat.
Copiii recunosc
manipuleaza
materialele.,
verbalizeaza si
actioneaza dupa
indrumari verbal
Dirijarea
invatarii/
prezentarea
noului continut
Intervin din interior, preluand rolul in functie de
situatia creata la inceput.
Pe parcurs intervin din exterior sugerand solutii
prolemelor/situatiilor create
Conversatia,
Demonstratia
Exercitiul
Invatarea prin
Copiii ascultă cu
atenţ ie
explicaţ iile
educatoarei.
16
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
stiinta: „In ograda ciobanului”
Copiii sorteaza siluetele, le denumesc, le grupeaza dupa
criteriul hrana (ierbivore, carnivore, omnivore),
recompensa este sa le lipeasca in contextul dat de
ograda.
2. biblioteca: „Personajul din poveste in padure
traieste
Copiii vor selecta personajul, il denumesc, spun titlul
povestii si alcatuiesc propozitii/ povestesc un
fragment preferat. Lipesc animalul in contextul
padurii.
Le propun momentele jocurilor pe sectoare si le sugerez
dialoguri simple posibile. Imi asum apoi rol secundar.
Momente si situatii de joc: selectarea siluetelor,
incercuirea lor, confectionarea/ finalizarea tablourilor.
Ciobanasul le multumeste pentru ajutorul dat in
gospodaria lui si pentru grija cu care au asezat animalele
salbatice cat mai departe de ograda lui.
descoperire
Jocul
Copiii recunosc
manipuleaza
materialele.,
verbalizeaza si
actioneaza dupa
indrumari verbale
Aprecieri verbale
Obtinerea
performantelor
si asigurarea
feedback-ului
Criterii de evaluare:
- Respectarea tehnicilor de lucru
- Creativitate si originalitate
- Colaborarea cu ceilalti copii
- Finalizarea temei
Evaluare
Conversatia,
Explicatia
Turul galeriei
Aprecieri verbale
Autoevaluare
17
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
Incurajez sa-si expuna propriile pareri despre joc, despre
colegii de joc, despre cum s-au simtit, ce au realizat
jucandu-se impreuna. Facem un tur al galeriei pentru a
le admira si sa putem intui actiunile din activitatea
practica din urmatoarea etapa a zilei. „Ciobanasul ii
roaga sa-l ajute sa adune oite intr-o turma pentru ca nu
are decat una”
Incheierea
activitatii
Incheierea etapei II
La final fiecare grup aseaza materialele in ordine si le
pun in dulap. Fac aprecieri individuale asupra ceea ce au
realizat, a modului cum au lucrat, cum au comunicat si
finalizat sarcina.Fac aprecieri atât colective cât ş i
individuale asupra modului în care copiii au participat la
activitatile din această zi.
Tranzitie: auditie muzicala „cantece despre animale”
Aprecieri
verbale
Copiii cântă ş i
execută
miş că rile cerute
de textul
cântecului.
III. ACTIVITĂŢ I PE DOMENII EXPERIENŢ IALE –ADE:
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Om si societate DOS
CATEGORIA DE ACTIVITATE: activitate practica
TEMA ACTIVITATII: „oita”
FORMA DE REALIZARE: mototolire, lipire
Evenimentul
didactic
Conţ inutul ş tiinţ ific Strategii
didactice
Metode ş i
procedee/
Evaluare
Instrumente
si indicatori
Moment
organizatoric
Se creează condiţ ii optime pentru desfă ş urarea
activitatilor propuse:
18
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
Asez copiii frontal la masute pentru a ma urmari cum
explic etapele de imbinare
Asigur o atmosfera deschisa, nestresanta, in care se poate
recepta creatia , copiii pot astfel intelege etapele si pot
trai emotiile si sentimentele produse de acesta.
In fata, pe tabla asez silueta ciobanului, oita. Plansele cu
etapele oitei sunt acoperite. Copiii au acces vizual, actional
practic la ceea ce urmează să li se prezinte.
Captarea
atentiei
1. Introducere in activitate si captarea atentiei
Trezec interesul copiilor si-i motivez pentru a se adapta
noilor cerinte. Copiii participa la acţ iune, motivati să
ofacă datorita celor doua siluete “cibanas si oita” si
situatiei euristice –“ Ciobanasul va roaga sa aduceti oite la
el in turma”.
Copiii sunt rugati sa-si acopere ochii si la semnalul meu sa
ii deschida priviti aceasta oita. „Astazi vom confectiona o
astfel de oita..”
Explicatia
Conversatia
euristica
Joc
Copiii ascultă
ş i manifestă
interes faţ ă
de tema
propusă .
Copiii se
gândesc ş i
oferă
soluţ iile
intrebarilor
puse de
educatoare/
copiii
Anuntarea
temei si a
obiectivelor
1. Trezirea interesului pentru cunoasterea
tehnicilor practice.
Plan de intrebari: prezint plansa cu Oita
„Priviti aceasta oita confectionata din hartie. De ce am
avea nevoi pentru a confectiona oita? „Cum o putem
Conversatia
Copiii ascultă
cu atenţ ie
manifestând
interes
evenimentului
19
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
confectiona?”
Desfac oita pentru a putea identifica tehnica de lipire,
mototolire: „Mototolim hartie pentru blanita si lipim o
oita”
3. Trasform pe scurt obiectivele in sarcini de lucru:
- bucati de hartie creponata sau servetel le mototolesc
prn miscari circulare a palmelor obtin bilute
- imbin prin lipire capul de corp, apoi lipesc urechile
- lipesc cele 4 picioare in partea de jos a corpului
- desenez cu marker ochii 2 cercuri negre, narile(2
puncte), cu rosu ii desenez gura
-aplic paste de lipit pe capul oitei, deasupra urechilor si
presez bilutele mototolite (3 bilute)
-intind pasta de lipit pe corp si presez restul de bilute
relatat.
Copiii se
gândesc ş i
oferă
soluţ iile
intrebarilor
puse de
educatoare/
copiii
Reactualizarea
cunostintelor
„Ce alte obiecte am confectionat?”
Copiii isi reamintesc ce alte obiecte am confectionat:
catel, purcel, ursulet, etc
4. Intuirea materialului didactic
Copiii identifica materialele ce le au pe masa: betisoare,
stik de lipit, bucati de hartie creponata, partile de imbinat
ale oite (corp-cerc, cap cerc mic, 2urechi , 4 picioare
„- Ce unelte, instrumente de lucru aveti pe tava ?”
„ -Pe masa mea?” ( la fel).
„-Ce vom face cu aceste uneltele, instrumente, materiale
sintetice? (mototolm, lipim.)
Conversatia
Copiii se
gândesc ş i
oferă
soluţ iile
intrebarilor
puse de
educatoare/
copiii
20
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
Cu aceste materiale, instrumente si unelte vom realiza oita
respectand etapele de lucru
Dirijarea
invatarii/
prezentarea
noului continut
5.Activitatea demonstrativa a educatoarei
Se prezinta etapele de lucru simultan pe planse si pe
materialul demonstrativ asemanator cu cel al copiilor
folosind aceleasi unelte si accesorii ca ale copiilor:
Etape:
1. mototolim bucati de hartie creponata/servetel alba/alb
prin miscari circulare a palmelor obtin bilute
2. imbin prin lipire capul de corp, apoi lipesc urechile
3. lipesc cele 4 picioare in partea de jos a corpului
4. desenez cu marker ochii 2 cercuri negre, narile(2
Demonstratia
Exercitiul
Conversatia,
Copiii ascultă
cu atenţ ie
manifestând
interes
evenimentului
relatat.
Copiii ascultă
cu atenţ ie
explicaţ iile
educatoarei.
Copiii
recunosc
cuvintele in
imagine.,
verbalizeaza si
actioneaza
dupa
indrumari
verbale
Copiii
21
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
puncte), cu rosu ii desenez gura
5. aplic pasta de lipit pe capul oitei, deasupra urechilor si
presez bilutele mototolite (3 bilute)
6. intind pasta de lipit pe corp si presez restul de bilute
Obtinem oita si o ducem in turma ciobanului
6.Activitatea frontala
Se va lucra de catre fiecare copil pe baza explicatiilor si
indrumarilor respectand etapele de lucru, utilizand
tehnicile necesare asamblarii corect a oitei:
Se atrage atentia copiilor asupra pozitiei in care vor
lucra : spatele drept, bratele sprijinite de masuta.
Se reaminteste si modul in care se folosesc corect fara a
se accidenta: hartia, tubul de lipici „Stick”
Se realizeaza mici exercitii de incalzire a muschilor mici
ai mainii „ miscam degetelele/apoi batem palmele/ale
noastre degetele se fac iute floricele/le miscam neincetet/
este noapte s-au culcat(inchid pumnul)”
7.Activitatea independenta a copiilor
Copiii vor lucra simultan cu educatoarea respectand
etapele, tehnicile de lucru prezentate in etapa
demonstrativa 1-6etape.
Invatarea prin
descoperire
Exercitiu
formuleaza
propozitii
simple.
Aprecieri
verbale
Evaluare orala
Autoevaluare
Copiii se
gândesc,
reproduc dupa
model ş i
oferă
soluţ iile
cerute de
educatoare/
copiii
Evaluare orala
Aprecieri
verbale
Analiza
raspunsurilor
22
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
Obtinerea
performantelor
si asigurarea
feedback-ului
8.Valorificarea activitatii independente a copiilor
-Copiii vor lucra independent pentru a obtine obiectul
tridimensional „oita” dupa indrumari verbale
demonstrative
9..Corelarea cu obiectivele
Ajut individual, dupa caz prin explicatii si indrumari
personale privind o tehnica care nu a fost inteleasa, etapa
la care a ramas, etc
10. Asigurarea feedback-ului, realizarea intaririlor
imediate
Demonstratia
Exercitiul
Invatarea prin
descoperire
Conversatia,
Copiii recita
ş i execută
miş că rile
(facultativ)
cerute de
textul suport
.
Evaluare orala
23
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
-Pe masura ce oitele au fost terminate, le asez pe tabla
magnetica in jurul ciobanului.
-Ajutata de copii, amenajajez mini-expozitia in mediul
ambiant propus
4. Concluziile, aprecierile evaluarii
Prezint copiilor forme si tehnici de evaluare:
observaţ ia sistematică a oitelor
proba practică -finalizare oita (obtinerea
obiectului tridimensional)
autoevaluare (finalizarea oitei)
evaluare de că tre colegi (corectitudine in
parcurgerea etapelor de lucru)
Fac aprecieri pozitive asupra:
modului de realizare a obiectului tridimensional,
ajutorului pe care l-au dat la amenajarea expozitiei/
mediului ambiant in care s-au folosit obiectele
realizate de ei,
modului cum raspuns verbal si actional practic.
Evaluare
Aprecieri
verbale
Analiza
raspunsurilor
24
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
Incheierea
activitatii
Se strang tavitele cu uneltele si instrumentele, tava cu
resturi . Ne asezam in jurul tablei unde este turma de oite
si ciobanul.
Tranzitie:
Auditie „cantec despre animale” Copiii recunosc
cantecul
Se fac aprecieri atât colective cât ş i individuale asupra
modului în care copiii au participat la activitatile din
această zi.
Fac aprecieri pozitive asupra modului cum au participat la
activitate si la toate activitatile zile.
Ne deplasam in holul gradinitei.
Explicatia
Jocul
Copiii cântă
ş i execută
miş că rile
cerute de
textul
cântecului.
IV. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE LIBER ALESE- ALA II:
TEMA ACTIVITATII: „In casuta din padure”
FORMA DE REALIZARE: joc muzical
Evenimentul
didactic
Conţ inutul ş tiinţ ific Strategii
didactice
Metode ş i
procedee/
Evaluare
Instrumente si
indicatori
Moment
organizatoric
Copiii sunt asezati in cele doua grupe rosu/albastru.
Ciobanul le-a oferit palarii (coifuri) pentru a recompensa
munca lor: 2 pitici, pupaza, broscuta, soricel
Captarea
atentiei
Pe baza intrebarilor captez atentia copiilor si interesul
pentru tema propusa
„Cum s-a numit ziua de astati? Ne vom juca astazi un joc
muzical numit „in casuta din padure” cu aceste palarii.
Explicatia
Conversatia
euristica
Copiii ascultă ş i
manifestă interes
faţ ă de tema
propusă .
25
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
Va propun un joc prin care ne vom aminti cu drag
despre aceasta zi ”Copiii iubesc animalele”
Aprecieri verbale
Anuntarea
temei si a
obiectivelor
Jocul muzical se numeste:„In casuta din padure”.
Copiii audiaza de pe suport CD textul si linia melodica
Reguli de joc:
Ne impartim in doua echipe: rosu/ albastru :
- echipa rosu imita cele cinci personaje, echipa
albastru canta
- echipa albastru imita cele cinci personaje, echipa
rosu canta
- castiga echipa care a dansat si cantat cel mai corect
Trebuie ne miscam pe ritmul cantecului , imitam prin
gesturi si cant asemeni textului . Transpun obiectivele in
sarcini de joc:
-executa structuri ritmico-melodice dupa modelul
educatoarei, sugerate de text
-mimeaza miscarile sugerate de text, ritm, linie
melodica
-interpreteaza corect si expresiv cantecul participand cu
interes la joc in cadrul grupului
Conversatia,
Explicatia
Copiii ascultă cu
atenţ ie
manifestând interes
evenimentului
relatat.
Reactualizarea
cunostintelor
Exercitii de respiratie:
Ne inchipuim ca suntem in padure. Ne bucuram de
intalnirea cu piticii.
Exercitii melodice:
Pu-pu-pu, Pu-pu-pu,
Explicatia
Conversatia
exercitiul
Jocul
Copiii ascultă cu
atenţ ie
manifestând interes
evenimentului
relatat.
26
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
Top-top-top, top-top-top
Chit-chit-chit, Chit-chit-chit,
tra-la-la, tra-la-la
Exercitii de dictie si ritmice:
Copiii recita dupa (model ritmic textul exercitiului
anterior) utilizand tehnica memorizarii: 1 se repeta, 2 se
repeta, 1si 2 se repeta, 3 se repeta, 4 se repeta, 3si 4 se
repeta, strofa se repeta integral In padurea cu alune
Aveau casa doi pitici
Vine pupaza si spune Vreau sa stau si eu aici
Pu-pu-pu, pu-pu-pu
Vreau sa stau si eu aici, bis
Iata vine si-o broscuta
Top, top, top sarind mereu
Daca e loc in casuta
Tare-as vrea sa stau si eu
Top-top-top, top-top-top
Tare-as vrea sa stau si eu, bis
Soricelul striga-ndata
Iata si eu am venit
Casa voastra e curata
Noroc, bine v-am gasit
Chit-chit-chit, chit-chit-chit
Noroc, bine v-am gasit, bis
Si-n casuta cea draguta
Stau vreo cinci prieteni mici
Soricelul si-o broscuta
Pupaza si doi pitici
Tra-la-la, tra-la-la
Copiii repeta,
actioneaza dupa
indrumari verbale
Copiii cântă ş i
execută
miş că rile cerute
de text, linie
melodic, ritm
Aprecieri verbale
27
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
Stau vreo cinci prieteni mici, bis
Dirijarea
invatarii/
prezentarea
noului continut
Le cant si imit actiunile sugerate de text drept model.
Pentru strofa I si II. Miscarile sugerate de text sunt:
1. piticii se tin de maini ridicate in sus
2. pupaza, broasca, soricelul canta si trece prin arcul
mainilor format de cei doi pitici
Dupa jocul de proba in care eu cant si copiii vor executa
actiunile de joc trecem memorarea textului asociind
miscarea sugerata de text pe fond muzical (audio).
Executam dupa model si indrumari verbale jocul muzical
propriu-zis
Conversatia,
Demonstratia
Exercitiul
Invatarea prin
descoperire
Jocul
Copiii ascultă cu
atenţ ie
explicaţ iile
educatoarei.
Copiii cântă ş i
execută
miş că rile cerute
de textul
cântecului.
Copiii recunosc
verbalizeaza si
actioneaza dupa
indrumari verbale
Aprecieri verbale
Obtinerea
performantelor
si asigurarea
feedback-ului
Copiii sunt impartiti in cele doua echipe. Propun si
varianta o grupa danseaza (imita) si cealalta canta.
Schimbam rolurile.
Criterii de evaluare:
-participare activa la jocul muzical
-coordonare intre cant si actiune
-sincronizarea miscarilor sugerate de cantec
-finalizarea jocului muzical
Incurajez sa-si expuna propriile pareri despre jocul
muzical, despre colegii de joc, despre cum s-au simtit
cantand si dansand impreuna.
Explicatia
Invatarea prin
descoperire
Evaluare
Conversatia,
Copiii ascultă cu
atenţ ie
explicaţ iile
educatoarei.
Copiii cântă ş i
execută
miş că rile cerute
de textul
cântecului.
Copiii recunosc
verbalizeaza si
28
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
actioneaza dupa
indrumari verbale
Aprecieri verbale
Autoevaluare
Incheierea
activitatii
Fac aprecieri individuale asupra ceea ce au realizat, a
modului cum au lucrat, cum au comunicat si finalizat
sarcina jocului.Fac aprecieri atât colective cât ş i
individuale asupra modului în care copiii au participat la
activitatile din această zi.
Conversatia,
Aprecieri verbale