PROIECT de LECTIE Matematica Terapie Ioana

Embed Size (px)

DESCRIPTION

terapie stimulare cognitiva matematica -proiect de lectie

Citation preview

PROIECT DE LECTIE

UNITATEA DE INVATAMANT: CENTRUL SCOLAR PENTRU EDUCATIE INCLUZIVA ,,PRIMAVARA, RESITAPROFESOR:MEZIN IOANADATA:13.03.2014;

CLASA: a-II-a;

OBIECT/ARIA CURRICULARA:MATEMATICA SI STIINTELE NATURII;DISCIPLINA-STIMULARE COGNITIVASUBIECT/TEMA: NUMARAM CRECATOR /DESCRESCATOR IN IN CONCENTRUL 0-10 cu Zana PovestilorTIP DE LECTIE: MIXTASCOPUL LECTIE- dezvolatarea capacitatii de a recunoste, denumi si utiliza numerele din concentrul 0-10; OBIECTIVE DE REFERINTA:

01-

02-

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1- sa denumeasca anotimpul in care se afla(primavara), anul in care se afla(2015), ziua din saptamanain care se afla (vineri) , avand suport vizual Calendarul NaturiiO2-sa deseneze fetele din catalogul clasei, conform starii de spirit in care se afla la momentul respectiv (fericit,trist,indiferent)

03-sa fredoneze cantecul ,,Numaratoarea,, in acelasi timp cu rularea melodiei in fundalO4- sa selecteze cu mause-ul corect numerele in ordine crescatoare/descrescatoare din slideul cu jocul didactic

05-sa aseze in ordine crescatoare/descrescatoare jetoanele cu numere din concentrul 0-9

05-sa realizeze perechile numerelor din jocul de masa PUZZLE CU POVESTI

06-sa rezolve sarcinile din fisa de lucru

07- sa participe activ la lectie ,raspunzand la intrebarile cadrului didacticMETODE DIDACTICE: conversatia , explicatia , problematizarea, joc didactic, joc de masa,joc de rol, instruirea asistata cu ajutorul calculatorului,auditia,MATERIALE DIDACTICE : panou cu Calendarul Naturii si Ctalogul Clasei, plicul cu sarcini de la Zana Povestilor,melodia ,,Numaratoarea, Computerul cu jocul didactic, jetoane cu numere, joc de masa-puzzle cu povesti diverese, fisa de lucru,creioane colorate,carioci colorate,recompense ca fete zambitoare si bomboane, panou cu acumularea fetelor zambitoare ,scrisoare de la Zana Povestilor,trenuletul cu cifre, incastre cu cifreBIBLIOGRAFIE: www.didactic.ro ; www.google.com/imagini/uneste punctele; www.google.com/imagini/povesti si basme; Curriculum pentru deficiente mintale severe/asociate in predarea TECI, aprobata prin ordin de ministru in 2009SCHELETUL LECTIEIMomentele lectieiDozare

Ob.opContinutul didacticMetode si strategii didacticeIntersubiectivitatea Evaluarea

Meto

de Mijloace Forme de org.

Organizarea clasei2-3 Se pregateste clasa pentru inceperea activitatii se aeriseste sala de clasa,se pregatesc materialele didactice necesare inceperii lectieiconversatiaSe pregatesc materialele de lucru pentru inceperea activitatii

Se aseaza scaunele in semicerc .

Reactualizareacunostintelor10O1

02

07Copii sunt asezati in picioare ,in pozitia de cerc ,se recita versurile pentru Salutul de dimineata

Se deschide geamul,de catre educatoarea pentru ca elevii sa constate starea vremi,iar apoi sa completeze Calendarul Naturi

Elevii isi vor desena emotiile pe fetele din Catalogul claseiProblematizarea

Conversatia

Calendarul naturii

Catalogul clasei Colectiv

Pozitie cercNe salutam pentru a putea incepe activitatea ,recitand versurile

,,Dimineata a sosit

Noi la scoala am venit

In cerc Ne-am asezat

Si cu toti ne-am salutat

Buna dimineata copii!

Buna dimineata doamna,,

Educatoarea recita urmatoarele versuri

-A inceput o noua zi

Cum e vremea azi copii?

Elevii completeaza Calendarul naturii

Raspunzand oral la intrebarile educatoarei-

,,In ce anotimp ne aflam?/Primavara

-Cate anotimpuri sunt intrun an?4

-Enumerati anotimpurile !primavra,vara toamna,iarna

-In ce an suntem?2015

-In ce luna ne aflam ?/martie

In ce zi din saptamana ne aflam? Vineri

-Ce culoare are vineri?-verde

-Ce zi a fost ieri? Joi,

-Ce zi va fi maine?sambata

-Cum se cheama ziua care a trecut? Ieri

-Cum se cheama ziua care va veni?maine

-Cate zile sunt intro saptamana?7

-Enumerati zilele din saptamana!luni,marti,miercuri,joi,vineri,sambata,duminica

-Ce temperatura este afara?cals

-Cum este cerul? Inorat/nori cu soare/ploua etc

Educatoarea va intreba elevii despre starea emotionala a lor

-Cum va simtiti astazi? Fericiti/tristi/

-Desenati starea emotionala pe cartonasul cu emotii de pe panoul cu Catalogul ClaseiOral

practic

Captarea atentiei 3Descoperirea plicului de catre elevi in Panoul cu Calendarul Naturii Explicatia Joc de rol

Explicatia Pozitie semicerAparitia plicului si decoperirea lui de catre elevii in Panoul cu Calendarul Naturii

Educatoarea va indemna elevi sa primeasca din nou la Calendarul Naturii ,si sa descopere un Plic

-Educatoarea intreaba elevii-

Cine credeti ca a lasat plicul?postasul,zana etc

De ce ne-a lasat plicul zana/postasul ? sa ne indemne la lucru,sa ne spuna ceva etc

Educatoarea informeaza elevii ca des de dimineata cand a venit la scoala a vazut-o pe Zana Povestilor ca s-a furisat in clasa si a lasat ceva,nu stie ce,dar e curioasa sa afle!

oral

Anuntarea temei si a obiectivelor 207Citirea de catre educatoare a sarcinilor de lucru din plic si auntarea temei Numararea de la 0-10 cu Zana PovestilorExplicatia Pozitie semicerc pe scaunEducatoarea citeste scrisoarea trimisa de Zana povestilor si sarcinile de lucru

Anexa1-scrisoarea de la Zana Povestilor si anunta tema lectiei de azi-Numararea de la 0-10 cu Zana Povestilor

Educatoarea afiseaza panoul cu fete zambitoare,pe care va aduna recompensele pentru fiecare copil ce va da raspunsul corect.Se explica pozitia fiecarui elev in cadrul tabloului,in functie de culori.oral

Dirijarea lectiei2003

04

05

06

07Fredonarea si audierea cantecului ,,Numaratoarea,, de catre elevi ,impreuna cu educatoarea

Incalzirea muschilor maini pentru manuirea instrumentelor de lucru

Rezolvarea sarcinilor de lucru din jocul didactic, de pe computer,de catre elevi

Asezarea in ordine crescatoare/descrescatoare a jetoanelor cu numere ,de catre elevi

Educatoarea explica regulile celei de-a patra probe.

Rezolvarea jocului de masa puzzle cu imagini din povesti si asocierea imagini cu povestea din care face parte.Auditie

instruirea asistata pe calculator

Jocul didactic

Joc de masa-jetoane

Joc de masa-puzzlePahar de plastic

Cd cantecul ,,Numaratoarea

Fata zambitoare

Joc didactic pe calculator

Fata zambitoare

Jetoane cu numere

Trenul cu cifre

Joc de masa-puzzle

Jocul umbrelor-cifre

Pozitie semicerc

pe scaun

colectiv

Pozitie semicerc pe scaun

Asezarea elevilor la masa de lucru Fiecare elev va primi o fata zambitoare pentru fiecare raspuns corect dat.Fetele zambitoare vor fi asezate pe panou,in dreptul fiecarui elev.Se pregateste cantecul cu Numaratoarea pentru a fi audiat si fredonat de catre elevi

Educatoarea fredoneaza cantecul impreuna cu elevii.

La sfarsitul fredonarii cantecului fiecare elev va primi recompense, o fata zambitoare,pe care o va pune la panou.

Educatoarea anunta elevi ca au reusit sa termine prima proba Incalzirea muschilor maini pentru manuirea instrumentelor de lucru,de catre elevi prin jocul cu cantec-Ne jucam cu degetele,,Ne jucam ,ne jucam cu degetul mare noi ne jucam,cand degetul mare a oboist mijlociul a si sosit, idem pentru degetul aratator/mijlociu/inelar/mic

Educatoarea va anunta elevi ,ca la proba a 2 a,data de Zana Povestilor va urma un joc cu numaratoare.

Fiecare elev, va raspunde la cate o intrebare si va rezolva sarcina de lucru.

Pentru fiecare raspuns corect vor primi o fata zambitoare,

Elevii se vor aseza la masa de lucru, pentru a rezolva sarcinea a 3 a a Zanei din Povesti.

La proba a 3-a elevi vor trebui sa aseze in ordine crescatoare/descrescatoare jetoanele cu numere,iar la sfarsit vor primi o fata zambitoare.

Jocul cu trenuletul-sa inlantuie cifrele pentru a forma trenul ,in ordine crescatoare cu ajutor

Proba a 4-a

Educatoarea anunta elevi ca au ajuns la proba a 4-a .unde fiecare va primi un puzzle cu imagini din povesti. Elevi vor trebui sa asocieze perechile de numere pentru a reda imaginea integral a povesti ,apoi sa denumeasca povestea din care face parte imaginea respectiva.Pentru rezolvarea integral puzzle se va primi o fata zambitoare,pentru asocierea imagini cu povestea din care face parte se va primi a 2-a fata zambitoare.

Lucrul diferentiat- vor trebui sa potriveasca cifrele cu umbra lor,incastre,fara ajutor -jocul umbrelor

Oral

practic

Feed back306

07Educatoarea ofera elevilor fisa de lucru de rezolvat si explica sarcinile de lucru,specific fisei.

Eplicatia

Problematizarea

Creioane colorate

Fisa de lucru 1Fete zambitoare

Fisa de lucru2individualProba a 5-a

Educatoarea le ofera elevilor fisa de lucru ,le explica elevilor sarcinile de lucru din fisa respective,ajutandu-I in rezolvarea ei.

-sa uneasca punctele de la 1-10

-sa coloreze dupa un anumit cod

-sa scrie numeral in ordine crescatoare/descrescatoare de la 0-10

Se rezolva fisa de lucru impreuna cu elevi.

Lucrul diferentiat-sa mazgaleasca manuind creionul in minim 2 culori ,fetele zambitoare,cu ajutorScris

Asigurarea retentiei507Se totalizeaza numarul de fete zambitoare adunate de catre fiecare elev

Se recompenseaza elevul cu tot atatea bomboane adunate,in schimbul feteleor zambitoare

Elevul care are cele mai multe fete zambitoare ,va fi eroul din povesti.

Educatoarea indeamna copii sa ii roage pe,parintii sa le citeasca cat mai multe povesti,pentru ca Zana Povestilor sa nu mai fie rapita de Lupul cel Rau, iar acei copii care se incurca la numarat sa repete acasa cu parinti numararea in concentrul0-10explicatia Individual Sa numaram cate fete zambitoare avem fiecare adunate in total ? 6/7

Fiecare copil va primi o bomboana pentru fiecare fata zambitoare adunata!

Cine are cele mai multe fete zambitoare ,acela va fi eroul din povesti ,care a eliberat-o pe Zana povestilor din ghearele lupului.!

Educatoarea indeamna copii sa ii roage pe,parintii sa le citeasca cat mai multe povesti,pentru ca Zana Povestilor sa nu mai fie rapita de Lupul cel Rau.

Educatoarea solicita 2 elevi sa enumere, minim o poveste pe vrea sa o audieze

-Ce poveste ai vrea sa asculti,sa vezi? Cenusareasa ,etc

-Copii care au mai putine fete zambitoare,sa repete mai mult numararea de la 0-10 inainte si inapoi!

Practic

oral

Aprecieri 207Elevii sunt apreciati comportamental si se vor recompensa cu bomboane in schimbul fetelor zambitoare Lauda

Recompensa Fete zambitoare Elevii sunt apreciati comportamental si se vor recompensa cu bomboane in schimbul fetelor zambitoare.

Se va felicita elevul care a adunat cele mai multe fete zambitoare ,si a eliberat-o pe zana Povestilor. Acel elev este eroul din povezti deoarece stie cel mai bine sa numere.Oral

practic