23
PROIECT DE LECŢIE CLASA a II-a CLASA a III-a CLASA a IV-a DATA: 13 aprilie UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-IV Aleus INSTITUTOR: MIRELA MOISI ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura r omână UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ,,Salutare primavara” DATA: 13 aprilie UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-IV Aleus INSTITUTOR: MIRELA MOISI ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii DISCIPLINA: Matematică UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Numere naturale de la 0 la 1 000 000 SUBIECTUL: Evaluare- Numere naturale DATA: 13 aprilie UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-IV Aleus INSTITUTOR: MIRELA MOISI ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii DISCIPLINA: Matematică UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Elemente intuitive de geometrie SUBIECTUL: Forme plane: pătratul,

PROIECT DE LECTIE SIMULTAN MODEL.doc

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: PROIECT DE LECTIE SIMULTAN MODEL.doc

PROIECT DE LECŢIE

CLASA a II-a CLASA a III-a CLASA a IV-a

DATA: 13 aprilie

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:Şcoala cu clasele I-IV Aleus

INSTITUTOR: MIRELA MOISI

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA: Limba şi literatura română

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ,,Salutare primavara”

SUBIECTUL:"La Paşti", de George Coşbuc

TIPUL LECŢIEI:dobândire de noi cunoştinţe

DATA: 13 aprilie

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:Şcoala cu clasele I-IV Aleus

INSTITUTOR: MIRELA MOISI

ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii

DISCIPLINA: Matematică

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:Numere naturale de la 0 la 1 000 000

SUBIECTUL:Evaluare- Numere naturale de la 0 la 1 000 000. Adunări şi scăderi

TIPUL LECŢIEI: sistematizare şi evaluare

DATA: 13 aprilie

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:Şcoala cu clasele I-IV Aleus

INSTITUTOR: MIRELA MOISI

ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii

DISCIPLINA: Matematică

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Elemente intuitive de geometrie

SUBIECTUL:Forme plane: pătratul, triunghiul, dreptunghiul, rombul

TIPUL LECŢIEI: recapitulare

Page 2: PROIECT DE LECTIE SIMULTAN MODEL.doc

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:-să numească schimbările care se produc în natură odată cu venirea primăverii;-să citească corect, expresiv textul poeziei"La Paşti", de George Coşbuc;-să observe şi să descrie imaginile prezentate; -să identifice pe textul poeziei"La Paşti", de George Coşbuc cuvinte/ expresii care definesc natura şi oamenii; -să rezolve sarcinile fişei de muncă independentă.

STRATEGII DIDACTICE: 1.METODE ŞI PROCEDEE: -lectura model,citirea explicativă -explicaţia , -conversaţia, - observaţia -munca independentă, - ciorchinele.

2. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:-fişe de lucru- calculatorul- cosuleţul cu ouă

3.FORME DE ORGANIZARE -frontal -individual, pe grupe

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să compare şi să ordoneze numere de la 0 la 1 000 000 ; - să efectueze operaţii de adunare şi scădere în concentrul 0-10000; - să utilizeze terminologia specifică: termen, sumă, descăzut, scăzător, “cu atât mai mult”, “cu atât mai puţin” -să afle numărul necunoscut într-o operaţie de adunare/scădere;

-să rezolve şi să compună probleme.

STRATEGII DIDACTICE: 1.METODE ŞI PROCEDEE: - conversaţia, explicaţia - exerciţiul - problematizarea - munca independentă 2. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: -planşă lustrativă -fişe de evaluare 3.FORME DE ORGANIZARE -frontal -independent

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:- să indice caracteristicile figurilor geometrice plane;- să reprezinte prin desen figuri geometrice plane, notându-le corect;- să determine perimetrul, utilizând noţiunea specifică;- să rezolve probleme în care să aplice formulele perimetrului;- să verbalizeze acţiunile realizate, folosind termenii matematici în mod corect.

STRATEGII DIDACTICE: 1.METODE ŞI PROCEDEE: - conversaţia, explicaţia - exerciţiul - problematizarea - metoda cadranelor - metoda ştiu/vreau să ştiu/am aflat

2. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: -planşă lustrativă -fişe de muncă independentă - trusa geometrică 3.FORME DE ORGANIZARE -frontal -independent (individual, în perechi)

Page 3: PROIECT DE LECTIE SIMULTAN MODEL.doc

EVALUARE -continuă, finală

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă

RESURSE TEMPORALE: 50 minute

BIBLIOGRAFIE

,,Metodica predării limbii române la ciclul primar”,Silvia Nuţă,Ed.Aramis,2000,,Să dezlegăm tainele textelor literare”,clasa II-a,Carmen Iordăchescu,Ed. Carminis,Piteşti,2004

EVALUARE -continuă, finală

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă

RESURSE TEMPORALE: 50 minute

BIBLIOGRAFIE *** – „Curriculum naţional”, Ed. Didactica Press, Bucureşti, 2004 Neacşu, M. Gălăteanu, P. Predoi – Didactica matematicii în învăţământul primar, Editura Aius, Craiova, 2001 Viorica Pârâială, Cristian Pârâială, Dumitru D. Pârâială, Matematică. Culegere – auxiliar al manualelor. Teste de evaluare pentru conţinutul obligatoriu, Ed. Euristica, Iaşi, 2006

EVALUARE -continuă, finală

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă

RESURSE TEMPORALE: 50 minute

BIBLIOGRAFIE *** – „Curriculum naţional”, Ed. Didactica Press, Bucureşti, 2004 Neacşu, M. Gălăteanu, P. Predoi – Didactica matematicii în învăţământul primar, Editura Aius, Craiova, 2001 Viorica Pârâială, Cristian Pârâială, Dumitru D. Pârâială, Matematică. Culegere – auxiliar al manualelor. Ed. Euristica, Iaşi, 2006 Barbieru N., Piturnea E.,Carbunaru V.-Ghidul invatatorului”, Editura Teora Educational, Bucuresti, 2000;

DESFĂŞURAREA LECŢIEICLASA a II-a CLASA a III-a CLASA a IV-a

Page 4: PROIECT DE LECTIE SIMULTAN MODEL.doc

1. Moment organizatoric Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii didactice. Elevii se pregătesc pentru oră.

2. Captarea atenţiei Privesc cu atenţie planşa.Îşi aduc aminte de basmul ,,Ileana Simziana”, după Petre Ispirescu. Observă palatul în care este închisă Ileana Simziana de către zmeu şi la uşa lui este Făt Frumos care a venit să o salveze. Le propun să îl ajutăm pe Făt Frumos să o salveze pe Ileana Simziana. Acest lucru va fi posibil dacă veţi fi harnici azi. La fiecare uşă este un lacăt şi sunt patru uşi. Deci după fiecare oră deschidem o uşă, dar numai dacă sunteţi activi şi lucraţi frumos.

2. Reactualizarea cunoştinţelor şi verificarea temei de casă Activitate directă Se verifică tema cantitativ şi calitativ. (enunţuri despre primăvară cu sa si s-a)Activitate independentă Vor completa ciorchinele despre primăvară(Anexa 1)-în perechi

1. Moment organizatoric Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii didactice. Elevii se pregătesc pentru ora de matematică.

2. Captarea atenţiei Privesc cu atenţie planşa.Îşi aduc aminte de basmul ,,Ileana Simziana”, după Petre Ispirescu. Observă palatul în care este închisă Ileana Simziana de către zmeu şi la uşa lui este Făt Frumos care a venit să o salveze. Le propun să îl ajutăm pe Făt Frumos să o salveze pe Ileana Simziana. Acest lucru va fi posibil dacă veţi fi harnici azi. La fiecare uşă este un lacăt şi sunt patru uşi. Deci după fiecare oră deschidem o uşă, dar numai dacă sunteţi activi şi lucraţi frumos.

2. Reactualizarea cunoştinţelor şi verificarea temei de casăActivitate directăSe verifică tema cantitativ şi calitativ.Elevii îşi amintesc ce au făcut ora trecuta- exerciţii şi probleme cu adunări şi scăderi Joc didactic:,,Cine acumulează mai multe floricele?” Propun elevilor să extragă din

1. Moment organizatoric Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii didactice. Elevii se pregătesc pentru ora de matematică.

2. Captarea atenţiei Privesc cu atenţie planşa.Îşi aduc aminte de basmul ,,Ileana Simziana”, după Petre Ispirescu. Observă palatul în care este închisă Ileana Simziana de către zmeu şi la uşa lui este Făt Frumos care a venit să o salveze. Le propun să îl ajutăm pe Făt Frumos să o salveze pe Ileana Simziana. Acest lucru va fi posibil dacă veţi fi harnici azi. La fiecare uşă este un lacăt şi sunt patru uşi. Deci după fiecare oră deschidem o uşă, dar numai dacă sunteţi activi şi lucraţi frumos.2. Reactualizarea cunoştinţelor şi verificarea temei de casăActivitate directăSe verifică tema cantitativ şi calitativ

Activitate independentă -în perechi Distribui fişe de lucru având ca sarcină completarea unui rebus. (Anexa 5) Elevii rezolvă fişele.

Page 5: PROIECT DE LECTIE SIMULTAN MODEL.doc

3. Anunţarea temei şi a obiectivelorActivitate directa Se anunţă titlul lecţiei:,,La Paşti”,de George Coşbuc;se scrie pe tablă şi se anunţă pe înţelesul elevilor,câteva obiective operaţionale.

4. Dirijarea învăţării- Activitate directă Prezint câteva date despre poetul George Coşbuc.- la calculator Se analizează ilustraţia din manual şi se formulează enunţuri .Se stabileşte faptul că este vorba despre Paşti. Frumuseţea acestei sărbători este

trăistuţa fermecată câte-o floricică cu exerciţii pe verso.

Se rezolvă ezerciţiile la tablă.Elevii îşi amintesc cum se

numesc numerele care se adună, care se scad.

-cum se numeşte rezultatul scăderii şi al adunării

-cum se face proba şi cu ce scop

3. Anunţarea temeiActivitate directă Anunţ tema lecţiei : După cum ştiau de ora trecută, azi vor primi un test de evaluare

4. Dirijarea activităţii şi evaluarea performanţei Activitate independentă

Distribui elevilor fişa de evaluare(Anexa 4), explicând cerinţele.

Elevii rezolvă sarcinile.

Descoperă pe verticală despre ce vom vorbi noi azi la lectie. 3. Anunţarea temeiActivitate directă Anunţ tema lecţiei: Exerciţii şi probleme cu noţiunile de geometrie învăţate. Anunţ obiectivele pe înţelesul elevilor. Se scrie titlul la tablă şi în caiete.

4. Dirijarea învăţăriiActivitate independentăElevii rezolvă în perechi o fişă- metoda cadranelor.(Anexa 6)

Se verifica fisele.Vor continua să rezolve exerciţii de pe planşă, la tablă.

Page 6: PROIECT DE LECTIE SIMULTAN MODEL.doc

redată de pictori,fotografi prin culoare,dar este exprimată de scriitori prin cuvinte. - Lectura model a poeziei-elevii citesc pe rând poezia- Se realizează o primă discuţie:De ce poartă poezia titlul,,La Paşti”?Ce alte poezii scrise de George Coşbuc aţi mai citit?Ce aşi simţit cânt aţi ascultat poezia?

Activitate independentă Elevii citesc în gând poezia şi subliniază cuvintele necunoscute- Citirea independentă cu scopul selectării cuvintelor şi expresiilor noi. Primesc o fişa de lucru (Anexa 2) Activitate directăJoc didactic: ,,Cine nu greşeşte?” Se pun întrebări referitoare la poezie. Cine răspunde corect primeşte o floricică.

5. Obţinerea performanţei Activitate independentă Distribui elevilor fişe de lucru (Anexa 3), explicând cerinţele fiecărui exerciţiu şi le reamintesc poziţia corectă în bancă în timpul scrierii.- în perechi Se verifica fisele de lucru.

Activitate independentă

Elevii lucrează independent.

Elevii îşi verifică lucrarea.

Activitate directăJoc didactic- în perechi ,,Recunoaşte figura şi spune tot ce ştii despre ea!” Elevii vor extrage dintr-un plic figuri geometrice. Câştigă cel care nu greşeşte . Pentru fiecare răspuns corect primesc o floricică.

5. Obţinerea performanţei Activitate directă Vom rezolva o problemă cu perimetrul unei figuri geometrice. Se foloseşte metoda- Ştiu/vreau să ştiu/am aflat Un paralelogram are latimea 6 cm,iar lungimea de 8 ori mai mare.Aflati perimetrul acestuia.

Page 7: PROIECT DE LECTIE SIMULTAN MODEL.doc

6. Asigurarea feed-back-uluiActivitate independentă Strâng fişele de lucru şi distribui elevilor coli albe (aplicarea metodei JURNALUL CU DUBLĂ INTRARE.) Dictez un text scurt pe care elevii îl vor scrie în partea stângă a fişei, iar în partea dreaptă vor avea de realizat un desen sugerat de acest text.

Elevii lucrează independent – individual.

7. Încheierea activităţii Strâng fişele de lucru, fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a activităţii şi anunţ tema pentru acasă – în caietul special al elevului. Lipm floricelele pe ,,Copăcelul surprizelor” şi deschidem prima uşă.

6. Încheierea activităţii Strâng fişele de evaluare, fac o scurtă apreciere asupra modului de desfăşurare a lecţiei şi anunţ tema pentru acasă.

Lipm floricelele pe ,,Copăcelul surprizelor” şi deschidem prima uşă.

6. Asigurarea feed-back-uluiActivitate independentă Fişă de evaluare (Anexa 7)

7. Încheierea activităţii Strâng fişele de evaluare, apreciez comportamentul elevilor în timpul lecţiei şi anunţ tema pentru acasă. Lipm floricelele pe ,,Copăcelul surprizelor” şi deschidem prima uşă.

Page 8: PROIECT DE LECTIE SIMULTAN MODEL.doc

Anexa 2

LA PAŞTI George Coşbuc

Fişă de lucru

1.Uneşte cuvintele şi expresiile cu explicaţiile potrivite:

- chip - adiere blândă-,,E pace-n cer - cer,aerşi pe pământ”- văzduh - faţă,obraz,figură- răsuflu - sărbătoare creştină- chip ars de soare - a merge cu pas nesigur-,,Bătrâni cu iarna - cei ce cred în Iisus

vieţii-n plete”- creştini - e linişte pretutindeni- Înviere - chip bronzat- ,,Răsuflul cald - au părul albal primăverii”- şovăind - respiraţie

Page 9: PROIECT DE LECTIE SIMULTAN MODEL.doc

Fişă de lucru

1.Uneşte cuvintele şi expresiile cu explicaţiile potrivite:- chip - adiere blândă- ,,E pace-n cer - cer,aerşi pe pământ”- văzduh - faţă,obraz,figură- răsuflu - sărbătoare creştină- chip ars de soare - a merge cu pas nesigur- ,,Bătrâni cu iarna - cei ce cred în Iisus

vieţii-n plete”- creştini - e linişte pretutindeni- Înviere - chip bronzat- ,,Răsuflul cald - au părul albal primăverii”- şovăind - respiraţie

Fişă de lucru

1.Uneşte cuvintele şi expresiile cu explicaţiile potrivite:- chip - adiere blândă- ,,E pace-n cer - cer,aerşi pe pământ”- văzduh - faţă,obraz,figură- răsuflu - sărbătoare creştină- chip ars de soare - a merge cu pas nesigur- ,,Bătrâni cu iarna - cei ce cred în Iisus

vieţii-n plete”- creştini - e linişte pretutindeni- Înviere - chip bronzat- ,,Răsuflul cald - au părul albal primăverii”- şovăind - respiraţie

Page 10: PROIECT DE LECTIE SIMULTAN MODEL.doc

1.De ce este intitulată poezia ,,La Paşti”?

2.Care este autorul poeziei ,,La Paşti”?

3.Câte strofe are poezia?

4.Ce reprezintă sărbătoarea de Paşti pentru noi?

5.Ce schimbări se petrec în natură?

6.Ce stare sufletească au creştinii în aceste zile?(cum se simt)

7.Ce cuvinte îşi adresează ei când se întâlnesc?

8.De ce iubeşti această sărbătoare?

9.Ce obiceiuri de Paşti cunoşti?

10.De ce îţi place această sărbătoare?

Page 11: PROIECT DE LECTIE SIMULTAN MODEL.doc

Fisa de lucru- figuri geometrice- clasa a IV-a-

1. Desenează:a) două drepte paraleleb) o linie curbă închisăc) o linie frantă deschisă

2. Priviţi figura de mai jos, apoi răspundeţi cerinţelor:

A B

B

D

a) Spune ce figură geometrică este cea desenată mai sus;

b) Spune două laturi paralele;

c) Spune două laturi perpendiculare;

d) Spune două unghiuri ale figurii de mai sus;

e) Trasaţi pe figura de mai sus, lungimea cu roşu si lăţimea cu albastru;

f) Găseşte diferenţa dintre produsul numerelor din interiorul dreptunghiului şi câtul

numerelor din dreapta lui;

g) Găseşte suma fracţiilor din exteriorul pătratului.

3.Perimetrul unui teren de fotbal este 80 m.Stiind ca latimea este 1/3 din lungime,aflati lungimea si latimea terenului..

2540 12 454

C 2

Page 12: PROIECT DE LECTIE SIMULTAN MODEL.doc

Clasa a IV-a

Data.................. Nume........................... Prenume......................

Test de evaluare

CAPITOLUL ▪ Figuri geometrice- itemi obiectivi

■ Citeşte cu atenţie următoarele propoziţii şi în dreptul fiecărea pune A(adevărat) şi F(fals).

1. Patratul are 4 laturi egale. ....... 2. Triunghiul are perimetrul 4 x L . ....... 3. Cubul are 8 vârfuri. ....... 4. Piramida are 10 muchii. ....... 5. Dreptunghiul are laturile egale 2 câte 2. ....... 6. Cercul este o linie curbă închisă. ....... 7. Piramida are toate feţele în formă de pătrat. ........ 8. Perimetrul pătratului este 4 x L . ........ 9. Perimetrul unui dreptunghi cu L=25m şi l= 10m este 35m.. ....... 10. Dacă P unui pătrat este 240cm., atunci l= 60cm. ........

Barem de notare: ☻ S -răspunde corect la 5-6 propoziţii ; ☻☺ B –răspunde corect la 7-8 propoziţii ;

☺☺☺ FB-răspunde corect la 9-10 propoziţii;

Page 13: PROIECT DE LECTIE SIMULTAN MODEL.doc

ANEXA 4

Numele.................................................. Data.....................................

PROBĂ DE EVALUARE Adunarea şi scăderea numerelor naturale în intervalul 0 – 10000

1. Completează şirul, după ce ai descoperit regula, cu încă trei termeni: 2508; 2512; 2516; ............. ; .............. ; .............. . 5500; 5000; 4500; ..............; ...............; .............. . 9000; 8000; 7000; ..............; .................; .............. .

2. Compară următoarele rezultate < , > , =

6208 ....... 5409 9000 – 2220 ........ 6706 - 845 .................... .....................

6900 – 1840 ...... 1000 + 4060 ..................... .....................

3. Află termenul necunoscut: 2009 + a = 7600 b - 7700 = 1843 a= ......................................... b= ................................................ a= ...................................... b= ............................................... v. ............................................ v. ..................................................

9500 – c = 2896 c=................................................ c= .............................................. v. ...............................................

4. La suma numerelor 2400 şi 1099 adună cel mai mic număr de 4 cifre. .......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

5. În şcoala noastră învaţă 2080 fete, iar băieţi cu 93 mai puţini. Pune întrebarea , astfel încât problema să se rezolve

a) printr-o singură operaţie;b) prin două operaţii.

Rezolvă problema de la punctul b). ...a)....................................................................................................................................................................b).............................................................................................................................................................

Rezolvare.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

R:...................................................

Page 14: PROIECT DE LECTIE SIMULTAN MODEL.doc

Barem de corectare

Suficient:

1. Completează corect 1 şir2. Stabileşte corect semnul unei relaţii3. Află corect valoarea unui termen necunoscut4. Calculează corect suma numerelor date5. Scrie corect întrebarea de la punctul a).

Bine:

1. Completează corect 2 şiruri2. Stabileşte corect semnul pentru 2 dintre relaţii3. Află corect valoarea a doi dintre termeni4. Calculează corect suma numerelor date şi identifică numărul de 4 cifre5. Scrie corect întrebările de la punctele a) şi b).

Foarte bine

1. Completează corect cele 3 şiruri2. Stabileşte corect semnul celor 3 relaţii3. Află corect valoarea celor 3 termeni necunoscuţi4. Calculează corect exerciţiul, după ce a identificat numărul de 4 cifre5. Scrie corect întrebările de la punctele a) şi b) şi rezolvă corect problema.

Fiecare subiect va fi evaluat printr-un calificativ

Page 15: PROIECT DE LECTIE SIMULTAN MODEL.doc