Upload
bogdan-delian
View
77
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
proiect pentru profesori, invatatori si educatori
Citation preview
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE INVATAMANT: SCOALA CU CLS.I-VIII, UNIREA, jud. CALARASIDATA: 24 NOIEMBRIE 2010CLASA : a II-a PROPUNATOR: înv DUMITRACHE GEORGETA ARIA CURRICULARA: Limbă şi comunicareDISCIPLINA: Limba şi literatura românăUNITATEA DE INVATARE:SUBIECTUL LECTIEI:COMUNICAREA ORALA TIPUL ACTIVITAII: FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERISCOPUL ACTIVITATII:
Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral; Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala; Dezvoltarea unor atitudini pozitive fata de sine si fata de altii;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 : - să comunice oral (monologat sau dialogat) utilizând adecvat regulile şi strategiile specifice;O2 : - să –si adapteze vorbirea in functie de situatia de comunicare si partenerul de dialog;O3 : - să –si prezinte argumentativ opinia despre o carte/revista prezentand-o in fata clasei; 04: -să precizeze regulile de construire a unui dialog oral;05 : -sa identifice informatiile dintr-o ghicitoare dand un raspuns corect;06: -sa foloseasca proverbele in comunicare;07: -sa participe cu interes la lectie;
RESURSE :
a) procedurale: Conversaţia Brainstormingul Ciorchinele Jocul didactic Explicatia Observatia
b) materiale : Revista clasei, carti de povesti,prezentatre PPT cu diverse situatii de comunicare dialogata,Carti facute de elevi, portofolii cu ghicitori, proverbe, carioca, diplome, fise de lucru;
c) informaţionale :
M.E.C. Programa şcolară pentru clasele I şi a II-a, Editura Didactică Press S.R.L., Bucureşti, 2004 „Metodica studierii limbii române – învăţământ primar”, Adalmina Ungureanu, Ed. ASS, 2003 „Lecturi literare pentru clasa a II-a”, Ed. Porţile Orientului, Iaşi, 2002 „Didactica limbii si literaturii romane”Florentina Samihaian, Mariana Norel,MEC, PIR,2005 „Proiectare şi evaluare didactică în învăţământul primar” Editura Procion, Bucureşti 1997
FORME DE ORGANIZARE : frontală, individuală, pe grupe, pe echipe;
Desfăşurarea lecţieiSecvenţele
lecţieiObi-ective opera
ţionale
Detalierea conţinuturilor RESURSE Evaluare
Procedurale De or-ganizare
Materi-ale
1. Moment organizatoric
0102
Crearea unui climat afectiv pozitiv, eficient pentru desfăşurarea activităţii.(Elevii sunt deja asezati pe grupe) Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării lecţiei
conversaţiafrontal
2. Captarea si orientarea atenţiei/dez-ghetul
01
05
Se intoneaza in fata clasei cu acompaniament de pe negativ un cantec specific acestei clase ce are legatura cu tema lectiei.(versuri create de invatator.)Elevii vor spune ghicitori pe tema comunicarii pe care le vor selecta din portofoliul cu ghicitori(fiecare grupa va spune cate o ghicitoare, celelalte grupe raspund pe rand.Anexa 1(ghicitori din portofoliu)
conversaţia Frontal si pe grupe
Por-tofo-lii cughici-tori
Ev. orală
aprecieriverbale
3.Anuntarea temei si a ob.
Se va face de catre invatator printr-un text in versuri creat special pentru aceasta ora. (Anexa 2)
Conversatia, frontal Fisa cutextul poeziei
4. Dirijarea învăţării şi asigurarea
01 Elevilor le este prezentat un material PPTPrezentarea PPt prezinta in versuri si imagini adecvate create de invatator diverse situatii de comunicare orala
Conversatia Frontal
feed-back-ului
0102
04
07
01
02
03
realizate corect si incorect.Grupele au sarcina de a observa fiecare situatie prezentata in parte, a stabili care situatie este corecta/incorecta/incompleta si a-si desemna apoi reprezentantii care vor merge pe scena amenajata in fata clasei pentru a prezenta prin joc de rol tema de comunicare sugerata de joc, completand cu replici adecvate dialogul respectiv.(Anexa 3) Jocul se incheie cu o concluzie(ANEXA 4)Se poarta apoi o conversatie scurta cu elevii pornind de la expresia”prezentare de carte” .Conversatia va scoate in evidenta rolul unei prezentari de carte/revista si cateva reguli ce trebuie sa fie respectate intr-o astfel de prezentare.Grupele au primit o fisa ajutatoare cu un ghid de prezentare fiind atentionate sa-l citeasca timp de 2 minute.Apoi au sarcina de a-si desemna purtatorul de cuvant care sa prezinte pe scena clasei cartea realizata in grup.Fiecare reprezentant prezinta cartea grupei.Celelalte grupe observa atent si la finalul fiecarei prezentari se fac apreciei argumentate.Apoi, se solicita elevilor care doresc, sa prezinte cartea de povesti citita in vacanta intersemestriala.Se va atinge punctul culminant cu prezentarea revistei clasei, pe care au scos-o chiar in aceasta toamna.
Explicatia
Observatia
Jocul de rol
ConversatiaExplicatia
Pe grupe
Pe echipe
Pe grupe
si individual
Indivi-dual
Calculator,
retroproiector
Carti realizate de elevi
Carti de povestiRevista„Glasul trimbu-linzilor”
Evaluare pe grupe, pe perechi si individuala
Evaluare orala
individuala si pe grupe
Se incheie cu concluzia ca este bine sa prezentam si altora cartile citite.
5. Retenţia şi transferulcunostintelor
01
04
06
07
Se va alcatui ciorchinele avand in centru ideea „COMUNICAREA ORALA”
Se discuta fisele cu toata clasa si se trage concluzia ca oamenii nu s-ar putea intelege fara o buna comunicare orala.
Li se cere sa intareasca aceasta idee prin enun-tarea unor proverbe legate de comunicare.
Exerciţiul
conversaţia
explicatia
Pe grupe
Frontal Fise
Evaluareorala
pe grupe;
Se fac aprecieri verbale
6.Incheierea activitatii
Elevii sunt solicitati sa-si autoevalueze activitatea.Apoi va face invatatorul aprecieri individuale, pe grupe si pentru echipele care au efectuat jocul de rol, dar şi generale; la final si se acorda diplome.
Conversatia frontal Evaluare/Autoeva-luare orala;acordare de diplome ind. si pe echipe, grupe.
ANEXA 1 GHICITORI DESPRE COMUNICARE CREATE DE INVATATOR.
Daca iti transmite Daca-l strigi pe Ionel,
Prin clara comunicare Sa vina la joc si el Niste mesaje folositoare, Si scrii propozitia Ce-o fi, cum s-o numi oare? Ce semn de punctuatie (emitator/vorbitor) Vei intrebuinta?
Este o comunicare Dar cand faci o constatareScrisa cu litera mare Sau enunti cu interes,In orice imprejurare. Vei cauta si aiciE formata din cuvinte, Semnul potrivit, l-ai gasit?Cate vrei, de mai tii minte,Are intonatie si e...(Propozitie)
De-l privesti in fata Exista un vorbitorPe un emitator Sau emitatorAsultand-l cu atentie, Dar si un ascultator Te numesti... Ce se vrea si receptor.(Ascultator) Intre ei pe un canal Vine mesajul oral Spune, dupa un salut Te-nsotesc la o plimbare Care-i semnul potrivit? De ghicesti ce-i....(comunicare)
ANEXA 3 TEXTUL JOCULETULUI DE PE PPT( PPT-UL ESTE PUBLICAT PE DIDACTIC)
Pana s-ajunga la scoala,Ionel s-a accidentat.
A mers frumusel la doctor,Fiindca trebuia pansat.
-Buna ziua, domnule doctor,Va rog sa ma ajutati!M-am ranit, ma doare rau,Va rog sa nu ma lasati!Doctorul analizeazaRana si-l panseaza-ndata.-Gata, poti merge la scoala,Mana ta, acum e gata.-Multumesc, ce bun sunteti!O sa plec, ma cam grabesc, De la scoala sa nu-ntarzii!-Buna ziua si ai grija,Sa nu te loveasca pustii!
Orele s-au încheiatEl spre casă a plecat.Nici nu intră bine-n casă:- Mamă, ce avem la masă?Că foamea tare m-apasă.
Pentru că s-a-mbolnăvit,De la şcoală a lipsitŞi-acum o sună pe Ema:-Alo, Ema?
Spune-mi tema!
Tema când şi-a terminat,Să se joace a plecatCu prietenii de la bloc:-Faceţi loc! Faceţi loc!Vreau şi eu ca să mă joc!
Vrând să fie gospodar,Se duce la aprozarŞi vânzătoarei îi cere:-Vreau un kilogram de mere!Si de restul, dati-mi pere!
ANEXA 2 PREZENTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR
La inceputul unitatii de –nvatare(Cand am vorbit despre nevoia de comunicare)Voi ati promis ca o sa invatatiSa fiti buni vorbitori si c- o sa-mi demonstratiCat de frumos veti reusi, sa comunicati!Eu v-am creazut, asa ca-ntotdeaunaSi cu incredere am asteptat,Sa vina vremea cand voi veti fi in stare Sa-mi demonstrati tot ce ati invatat!Si ca sa nu lungim momentul asteptariiDe comun acord am hotarat saptamana trecutaSa-organizam un festival…al comunicarii! Fiindca pentru noi momentul, e asa de importantCa la orice festival, multa lume-am invitat!
Cu atat mai mult cu cat, festivalul nostru esteUn festival al copiilor,vrem sa fie de poveste!La sfarsit vrem sa se vadaDaca noi am comunicatIn situatiile dateAsa cum ar fi…indicat!Daca nu, bai n-o sa fie,Noi o sa ne indreptamSi-un simpozion la anulO sa mai organizam.Pentru ca, neaparat,Trebuie sa ne corectam!Si in practica, oricand,Sa vorbim cum se cuvineFiindca vorba dulce , stimPoate aduce numai bine!Tema noastra, bunaoaraE-comunicarea orala!
ANEXA 4 -CONCLUZIA
Nu uita!
Cu oricine ai vorbi,Fie-adulţi, fie copii,Nu uita să dai bineţe,Că e semn de politeţe!
Nu uita să mulţumeşti,Când ceva în dar primeşti!Când ceri, spui „te rog frumos”Că aşa-i cuviincios!
Şi nu uita niciodată:Vorba bună nu e –n van!Ea-ţi aduce ca răsplatăAltă vorbă bună-n dar.