Upload
adriana-florentina
View
133
Download
7
Embed Size (px)
DESCRIPTION
popas
Citation preview
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
nvtor, Mariana Morozan
DATA: 27.04.2010
CLASA: a IV-a B
DISCIPLINA: Popas n lumea anotimpurilorUNITATEA DE NVARE: ,,VaraELEMENTE DE CONINUT: ,,LegendeTEXT SUPORT: Legenda florii soareluiTIPUL LECIEI: mixt (predare nvare evaluare)
SCOPUL LECIEI: desprinderea informaiilor eseniale din text i consolidarea deprinderilor de comunicare oral i scris
OBIECTIVE CADRU:1. Stimularea capacitii de receptare a textelor literare
2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral i scris
3. Dezvoltarea atitudinii pozitive fa de realizarea unui mediu natural echilibrat i propice vieii
4. Dezvoltarea simului practic, estetic i economic
5. Dezvoltarea spiritului de echip i al colaborrii
6. Cunoaterea i utilizarea materialelor, a instrumentelor de lucru i a unor tehnici specifice artelor plastice
OBIECTIVE OPERAIONALE:
A) Cognitive:
OC1 s recepteze prin lectur coninutul de idei al legendei;
OC2 s ordoneze versurile unei poezii ntr-o ordine logic;
OC3 s memorize i s recite cteva versuri;OC4 s realizeze cu ajutorul diferitelor materiale floarea soarelui;
OC5 s prezinte cteva date referitoare despre planta tehnic floarea soarelui;
OC6 s stabileasc valoarea de adevr a unor afirmaii;
OC7 s alctuiasc o problem folosind cuvinte ntlnite n textul legendei;
OC8 s interpeteze un cntecel despre flori;
OC9 s completeze enunuri lacunare i s justifice alegerea fcut. B) Psihomotorii:
OM 1 - s-i dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes propus de nvtor;
OM 2 - s-i utilizeze mijloacele de nvmnt n mod corespunztor;
OM 3 - s adopte o poziie corect n timpul lucrului, n banc, n faa clasei.
C) Afective:
Elevii:
OA 1 - vor accepta propunerile nvtorului, mobilizndu-se pentru realizarea lor;
OA 2 - vor manifesta interes pentru nvare;
OA 3 - vor colabora cu nvtorul / colegii n activitatea de nvare.
RESURSE:
A) Bibliografice:
1. oficiale: Curriculum Naional - Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti, 20042.metodico didactice: Estera Nicolescu, Didactica limbii i literaturii romne pentru nvmntul primar, Editura Egal, Bacu,2003; 3. pedagogice: Venera Mihaela Cojocariu, Teoria i metodica instruirii, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2002
Ilinca Anton, Metodica predrii limbii romne n nvmntul primar, Bacu, Editura Grigore Tbcaru,1999
Elena Hussar, Tatiana Safciuc, Colaborare i incluziune n sala de clas, Editura Casei Corpului Didactic Bacu, 2008
4. Legende populare romneti
Poveti i legende despre plante i animaleB) Metodologice:
Strategia didactic: inductiv, semialgoritmicMetode i procedee: explicaia, conversaia, observaia, exerciiul, munca independent, jocul didactic, teoria inteligenelor multiple
Forme de organizare frontal, pe grupe i individual;
Mijloace didactice fie, jetoane, cartea Poveti i legende despre plante i animale, semine de dovleac i de in, aracet, acuarele, radiocasetofon, videoretroproiector.C) Temporare: 50 minute
OBIECTIVE EVENIMENTELE LECIEI STRATEGII DIDACTICE
CONINUTURI I SARCINI DE NVARE
OB.ETAPELE LECIEI
CONINUTURI I SARCINI DE INVARE
STRATEGIA DIDACTICEVALUARE
METODE
I
PROCEDEEMIJLOACEMODURI
DE
ORGANIZARE
OM1
OA1I. CAPTAREA ATENIEI-Civa elevi vor prezenta n versuri cele patru anotimpuri .-Elevii recunosc personajele interpretate.
Conversaia,
Jocul didacticActivitate frontalAprecieri verbale
OM1
OA1
OA3
II. ACTUALIZAREA CUNOTINELOR
-Voi solicita elevilor s rspund la cteva ntrebri:*Care sunt lunile de var?
*Prin ce se caracterizeaz acest anotimp?
*Cum este vremea?
*Cum sunt zilele i nopie?
*Ce fac oamenii vara?
*Dar psrile i animalele?
Conversaia,
explicaiaActivitate frontalAprecieri verbale
OM1 III. ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR-Propun elevilor s rspund la cteva ghicitori (ANEXA 1)
-Elevii sunt ateni i dau rspunsuri ct mai apropiate.
-Printre rspunsurile date de elevi se regsete i floarea soarelui . Le precizez elevilor c aproape fiecare lucru aprut pe pmnt are o explicaie logic sau imaginar. La fel se ntmpl i cu floarea soarelui.-Anun elevii c ora aceasta vom studia Legenda florii soarelui
Conversaia,
Explicaia,
Jocul didacticFi cu ghicitori,
imaginiActivitate frontalAprecieri verbale
OC1
OM1
OA2IV. PREZENTAREA OPTIM A CONINUTULUI
-Solicit elevilor s-i aminteasc ce este legenda (legenda explic n mod imaginar un fapt real) i le cer s-i aminteasc alte legende ascultate sau citite de ei (Legenda bostanului i a viei de vie, Povestea viorelei, Legenda bujorului, Legenda ghiocelului).-Voi citi textul Legenda florii soarelui(legend popular romneasc).
Conversaia,
Citirea modelFi cu coninutul legendeiActivitate frontalAprecieri verbale
OC1
OM2
OM3
OA2V. DIRIJAREA NVRII- Solicit citirea pe roluri a legendei de pe fiele aflate pe bnci (ANEXA 2).
-Se vor formula ntrebri legate de coninutul textului, iar pe msur ce se discut textul se vor completa fiele de lucru de pe bnci (ANEXA 3).
*Cnd se petrece ntmplarea?
*Unde se petrece?
*Care sunt personajele textului?
*Cum era fata mpratului?
*Cine a preschimbat-o pe fat n floare? De ce?
*De unde provine numele plantei? De ce i ntoarce mereu faa cte soare?Conversaia,
Exerciiul,
Fie cu coninutul legendei,
Fie de lucruActivitate frontal i individualObservarea sistematic
OC2
OC3
OC4
OC5
OC6
OC7
OC8
OC9
OM2
OA3VI. OBINEREA PERFORMANEI
-Elevii vor fi mprii n ase grupe(ase inteligene). Fiecare grup va avea pe banc cte un jeton colorat diferit. Sarcinile vor fi mprite n funcie de tipul de inteligen predominant a fiecrui copil marcate de jetoanele de pe bnci
(ANEXA 4 Sarcini de lucru bazate pe inteligenele multiple).
-Lucrrile obinute vor fi prezentate n faa clasei i discutate.
Conversaia,
Explicaia,
Exerciiul.
Teoria inteligenelor multipleFie de lucru,jetoane,culori, semine, hrtie colorat, radiocasetofonActivitate frontal i pe grupeObservarea sistematic
OC1
OM3VII. FEEDBACK-UL
-Se aplic metoda explozia stelar elevii fiind solicitai s formuleze ntrebri pe baza coninutului textului (ANEXA 5) -Elevii sunt antrenai n formularea de ntrebri de tipul: Ce? Cine? Unde? Cnd? De ce?
Conversaia, metoda Explozia stelarCreta coloratActivitate frontalAprecieri verbale
OM1VIII. EVALUARE
-Apreciez rezultatele elevilor i le voi acorda celor active jetoane cu chip vesel, iar celor ce nu i-au ndeplinit sarcinile le voi pregti jetoane cu chip trist.
Explicaia, exerciiulAprecieri verbale, acord calificative
OA1IX. RETENIA I TRANSFERUL
-Voi cere elevilor s-mi spun ce au nvat din aceast lecie (moral-rutatea, invidia i minciuna pot face mult ru unor persoane nevinovate; tiinific- au aflat cum a aprut aceast plant pe pmnt).-Voi anuna tema pentru acas: -fiecare elev va pregti, la alegere, un desen, o compunere sau o poezie despre floarea soarelui.
ConversaiaActivitate frontal
ANEXA 1
GHICITORI
Clopoel mititel, Noi avem un butoia,
Scoate capul din zpad, Alb, voinic, parc-i de ca:
Primvara s o vad. Cercuri n-are i nici doage
Ghici ce e? Este bun cnd mama-l coace.
(ghiocelul) (dovleacul)
Cine strig colo sus, S-mi ghicii o ghicitoare;
Singur numele i-a pus? Pene negre pe-aripioare, (cucul) Peste broate e mai mare. (barza)
O mie de friori
Care floare
O mie de diniori
Parc-i soare?
Stau nfipi cte o mie
ntr-un fund de farfurie.
ANEXA 2LEGENDA FLORII SOARELUI
Cic tefan cel Mare avea o fat tare frumoas, dar mut din nscare. Din aceast pricin, Domnitorul era amrt peste msur. Vracii i doctorii de-atunci n-au lecuit domnia de muenie. La urm, vine o btrn grbovit la voievod i spune: Mria Ta, fata domniei tale poate s prind grai.
Cum?
Cheam-l pe Soare la cetate i cinstete-l cum se cuvine. Dup osp, trimite domnia s-i cereasc o
srutare i, apoi, o s scape de muenie, norocoasa copil.
Voievodul tefan s-a nveselit i fcu pregtiri, precum a zis btrna prezictoare. Numai c, pe capul domnitorului, era un blestem. Piaz-Rea, aflnd gndurile stpnitorului, alerg la Lun-Rsare, adic la Doamna-Nopilor, i-i optete c Soarele e necredincios.
-Lun-Rsare, zice viclean Piaz-Rea, pn acum l-ai avut de brbat pe Soare, ns l-ai prpdit.Te las de tot. Soare se nsoar cu fata mut a lui tefan, stpnul rii. Uite, chiar desear se-ncinge nunta.
Auzind una ca asta, Luna e gata s turbeze de gelozie.
-Pe mine s m prseasc Soare? Nu se poate. Am s nimicesc fata voievodului tefan!
ncepe nunta la castelul de piatr. Soare, ft-frumosul cu plete de lumin, ospteaz cu vod i curtenii.-Vine mireasa, se aude un crainic.i domnia cea frumoas i mut intr n sal, printre sunete de buciume. Mireasa ngenuncheaz la picioarele lui Soare. i cere o gur de mntuire.
Vznd srutul mirilor, Luna nnebunete de-a binelea i se arunc din nalt, prin geamul castelului. Cade ca o ploaie de blestem peste fptura Domniei i, pe dat, i topete chipul, prefcndu-l n floare galben.
Nuntaii rmn ngrozii de fapta nedreapt a Lunii. Btrnul voievod e nucit de ntmplare. Mesenii bocesc.
Suprat, Soarele o prinde pe Lun de pletele razelor i o arunc prin fereastr, departe, n caierul norilor.
n locul Domniei e, acum, o floare nalt, ct statul omului. Soarele o ia n brae i o duce n grdin, sdind-o n pmnt.
Ea e dragostea mea i se va numi foarea-soarelui!
Tocmai de atunci, floarea-soarelui a rmas cu faa galben i nfiorat de durere. ndrgostit pe vecie de
Soare, ea i ntoarce mereu faa ctre craiul zilei, cerind srutarea mngietoare.
ANEXA 4Grupa I verbal lingvistic
Aezai n ordine versurile urmtoare i apoi memorai la alegere o strof:
i la sor i la frate.
Nrva i prea fierbinte,
Iar tu fat, s fii floare,La-nceputul lumii cnd
ntr-un camp cu flori a pus.
i pe Soare s-l veghezi!
Ne-a cusut galben vemnt
Fratele pe cer l-a dus,
- Tu, biete, s fii Soare
Domnul le-a fcut pe toate,
Sora, blnd i cuminte,
Lumea s o luminezi,
Grupa II vizual-spaial
Realizai o floarea soarelui din materialele aflate pe bnci.
Grupa III logico matematic
1. Stabilii valoarea de adevr a urmtoarelor afirmaii:
*De diminea pn seara, tipsia de culoare galben a florii soarelui se rotete urmrind micarea soarelui.
*Fiecare parte a plantei este folosit pentru a trata anumite boli.2. Alctuii n scris o problem folosind cuvinte din text.
.
Grupa IV muzical ritmic
Amintii-v cteva cntece despre anotimpuri sau despre flori, notai titlurile i cteva versuri.
Interpretai un cntec din cele amintite.
Grupa V naturalist
Completai fia dat cu date despre planta tehnic floarea soarelui.
Denumire:
-limba romn
-limba italian
- limba francez.
..
..
Origine i timpul cnd a ajuns pe teritoriul rii noastre:
.
.
Importan/foloase:
..
..
.
.
.Primele uleinie din ar:
.
.
.
Grupa VI intrapersonal
Completai enunurile urmtoare:
*Dac am fi un personaj din text, am fi ..,pentru c.......*Gsii un alt final legendei.
Titlul:
Locul unde se petrece aciunea:
Timpul cnd se petrece aciunea:
Personaje: