14
Proiect de lecţie Propunător: Ciornohac Cosmina Clasa: a III-a Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Disciplina: Matematică Unitatea de învăţare: Unităţi de măsură Elemente de conţinut: Unităţi de măsurat capacitatea « LITRUL .Multiplii şi submultiplii litrului» Tipul lecţiei: Transmitere, însuşire de noi cunoştinţe Obiective de referinţă: 1.3 - să efectueze operaţii de adunare şi de scădere cu numere mai mici decât 10 000: -fără trecere peste ordin; - cu trecere peste ordin; 1.4 - să efectueze operaţii de înmulţire şi împărţire cu numere naturale mai mici decât 100; 2.8 - să utilizeze instrumente şi unităţile de măsură standard şi nonstandard pentru lungime, capacitate, masă, timp şi unităţile monetare în situaţii variate; Obiectiv fundamental:

Proiect Matematica Litrul Predare

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect Matematica Litrul Predare

Proiect de lecţie

Propunător: Ciornohac Cosmina

Clasa: a III-a

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii

Disciplina: Matematică

Unitatea de învăţare: Unităţi de măsură

Elemente de conţinut: Unităţi de măsurat capacitatea «  LITRUL .Multiplii şi

submultiplii litrului»

Tipul lecţiei: Transmitere, însuşire de noi cunoştinţe

Obiective de referinţă:

1.3 - să efectueze operaţii de adunare şi de scădere cu numere mai mici

decât

10 000:

- fără trecere peste ordin;

- cu trecere peste ordin;

1.4 - să efectueze operaţii de înmulţire şi împărţire cu numere naturale mai mici

decât 100;

2.8 - să utilizeze instrumente şi unităţile de măsură standard şi nonstandard pentru

lungime, capacitate, masă, timp şi unităţile monetare în situaţii variate;

Obiectiv fundamental:

dobândire de noi cunoştinţe despre unităţi de măsură şi aplicarea lor în

practică.

Formarea şi dezvoltarea aptitudinilor de măsurare ;

Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru aplicarea măsurării mărimilor în

diverse contexte.

Page 2: Proiect Matematica Litrul Predare

Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :

Obiective operaţionale:

a) cognitive :

O1- Să estimeze ce capacitate au vasele prezentate ;

O2- Să măsoare capacitatea unor vase folosind unitatea standard ;

O3- Să reţină care este unitatea de măsură pentru capacitatea vaselor ;

O4- Să efectueze operaţii matematice folosind principalele unităţi de măsură pentru

capacitate( volum) ;

O5- să enumere multimplii şi submultiplii litrului ;

b) afective:

O6- Să participe activ la lecţie ;

O7- Să se implice în activităţile de grup ;

c) psiho-motorii :

O8- Să păstreze poziţia corectă în bancă.

Resurse:

A. Metodologice:

a) strategia didactică: inductivă, algoritmică

b) metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul,

problematizarea, cubul

c) mijloace didactice: fişe, manual, vase, unităţi de masură standard;planse

d) forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe .

B. Bibliografice:

- Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti,

2004â

Page 3: Proiect Matematica Litrul Predare

- Metodica predării aritmeticii la clasele I-IV, - Costică Lupu – Ed. Paralela45,

1999, Manual pentru liceele pedagogice.

Page 4: Proiect Matematica Litrul Predare

Desfăşurarea lecţiei

Secvenţele lecţiei

Ob. op. Emiterea sarcinilor

Învăţarea conţinuturilor/

Rezolvarea sarcinilor

Strategii didacticeModalităţi

de evaluare

Metode şi procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

1. Moment organizatoric

-pregătirea materialelor pentru buna desfăşurare a orei; - asigurarea unui climat educativ propice

Se pregătesc cu cele necesare pentru ora matematică

2.Captarea atenţiei

Propun elevilor nişte ghicitori. Descoperind răspunsul la ghicitori, de fapt descoperă obiectul în spatele căruia se aflăun plic. În plic, elevii vor descoperi nişte imagini a unor vase, pe care sunt scrise nişte întrebări sau exerciţii. Elevii trebuie să rezolve aceste exerciţii pentru a putea descoperi titlul lecţiei.

*Câte un elev va răspunde unei solicitări; restul vor fi atenţi şi vor aduce completări, dacă este cazul

conversaţia

exerciţiul

Plicuri cu imagini ale unor

vase

Frontală

Observarea sistematică

3. Anunţarea temei şi a

obiectivelor operaţionale

*Anunţ elevii că îşi vor însuşi o nouă unitate de măsură , pentru capacitatea vaselor, pe care o vor descoperi pe cale experimentală şi pe care o vor utiliza în rezolvarea exerciţiilor orale şi scrise.Notez titlul la tablă.

Reţin tema lecţiei şi obiectivele vizate.

Notează titlul în caiete.

conversaţia

4. Dirijarea învăţării

O1 *Prezint mai multe vase : căni,pahare, borcane . * Observă vasele

Page 5: Proiect Matematica Litrul Predare

O2

O3

Ce putem pune în aceste vase?Daţi exemple de lichide pe care le putem pune în aceste vase. Spun elevilor că vrem să vedem ce capacitate ( volum) au aceste vase prin umplerea lor cu lichid.

* Cer să se estimeze care vas are capacitatea cea mai mare şi cea mai mică.

Le prezint elevilor o planşă unde vor observa măsuri neconvenţionale pentru măsurarea capacităţii şi o fişă de lucru pe care o vom lucra oral.(unităţi nestandard pentru măsurarea capacităţii).

Prezint următoarea fişă în care avem prezentată o măsurare cu unităţi nestandard diferite, obţinând rezultate diferite la măsurare.

Pentru ca rezultatele să fie egale, se foloseşte o unitate de măsură standard care se numeşte litrul şi se prescurteaza l.

prezentate.

Răspund la întrebări.

* Aproximează capacitatea vaselor prezentate.

.

-rezolvă oral fişa.

-motivează obţinerea rezultatelor diferite în cadrul măsurării ;

conversaţia

observaţia

exerciţiul

conversaţia

exerciţiulproblematiza-rea

vase de diferite capacităţi

vase

fise

fişă

frontal

frontal

Frontal

Observaţie Sistematică

Page 6: Proiect Matematica Litrul Predare

O3

O4

O5

* Notez pe tablă unitatea principală pentru măsurarea capacităţii.

-Prezint elevilor două fişe în care apar mai multe vase cu capacităţi diferite şi le propun elevilor nişte situaţii problemă : cum măsurăm capacitatea unei cisterne ? Cum măsurăm o cantitate mai mică de lichid, de exemplu pentru un coktail ?Pentru acest lucru avem nevoie de unităţi de măsură mai mari, numite multimplii litrului,şi de unităţi mai mici decât litrul,numite submultiplii litrului.Enumăr şi definesc fiecare multimplu şi submultiplu al litrului, apoi realizez scara acestora.Vom lucra la tablă câteva exerciţii din manual .

*Notează în caiete.

.

Răspund la întrebări

Notează în caiete.

Rezolvă exerciţiile propuse

exerciţiulproblematiza-rea explicaţia

exerciţiul

Fiseplanşă

manual

Frontal

Individual

frontal

Observaţiasistematică

Page 7: Proiect Matematica Litrul Predare

5. Obţinerea performanţei

O6

O7

Elevii primesc o fişă de lucru.După terminarea fişei de lucru, voi propune un concurs. Voi imparti elevii in 6 echipe.Liderul echipei va rostogoli un cub. In functie de faţa elevii vor lua o sarcină de lucru pe care o vor rezolva. Castigă echipa care rezolvă corect sarcina.

-lucrează pe fişele primite

-lucrează în echipe

Exerciţiul

cubul

Fişe

CubFise de lucru

Individual

Pe grupe

Probă scrisă

Evaluare colectivă

6. Feed-back

*Verific însuşirea cunoştinţelor- Care este unitatea de măsură învăţată astăzi ?- Care este unitatea de măsură pentru capacitate ?

*Răspund întrebărilor

conversaţia frontal Proba orală

7. Asigurarea retenţiei şi a transferului

* Comunic tema pe care o vor avea de lucrat acasă.Fac aprecieri asupra activităţii.

*Îşi notează tema conversaţia

Page 8: Proiect Matematica Litrul Predare
Page 9: Proiect Matematica Litrul Predare

Numele şi prenumele:_______________________ Data:__________

Ajută-l pe Fred să descifreze un nou mister din Arizona, SUA, găsind multiplii şi submultiplii litrului . Găseşte şi colorează în tabelul de mai jos litrul cu culoarea roşie,multiplii lui cu culoarea galbenă, iar submultiplii cu culoarea albastră.

A F M G R S S M C D I L I F R E C

M E O O J N R R E E R T L Z E A E

E N L P K E E S N C F E I R R S N

R T I R I D W D T A D S T E T D T

R R T D L D E C I L I T R U L F I

U I R S O W D T M I K F U S N G L

M E U R U L S D E T L Z L D B H I

I U L I L K A W T R O H R F V J T

O M U I I I X K R U P G R G C K R

O R L L T L Y I U L I F D D X L U

C D E F K I M F L L Z F F D X O L

H E C T O L I T R U L A E G R H I

C D U G R A M I L I L I T R U L E

E R T Z U I K I L O L I T R U L R

CUBUL

Încurcături printre unităţile de măsură

Page 10: Proiect Matematica Litrul Predare

1.DESCRIE

ENUMERĂ MULTIPLII ŞI SUBMULTIPLII LITRULUI .

2.COMPARĂ

1. Compara si scrie semnul potrivit 1ml ....1l 1cl ....1dl 1l...... 1dal

1hl .....1l 1kl ....1 dal 1dl ....1dal

3.ASOCIAZĂ

1. Alege capacitatea care ţi se pare mai potrivită  pentru :

a) o găleată cu apă : 1L , 10 L, 100 L ;

b) o canistră de benzină : 20 L, 100 L, 300 L ;

c) un butoi cu vin : 5 L, 15 L, 200 l.

4.ANALIZEAZĂ

1.Cine are dreptate?Ina spune: In cana sunt 100 cl de apa.Dan spune : In cana sunt 1000 ml de apa .Andra spune : Ba este 10 dl de apa!George spune : In cana este un litru de apă.Verifică cine are dreptate.

5.APLICĂ

1.Câţi decilitri de apa încap într-un vas de 1 l? Dar în trei vase de un litru?

6.ARGUMENTEZĂStabiliţi valoarea de adevăr a propoziţiilor:

În butoi pot încăpea cel mult 500 ml de lichid.___ La o petrecere pentru copii, cei 15 invitaţi au

consumat peste 100 l de suc._____ Bebeluşul bea 200 ml de suc natural._____ În cadă sunt 3 litri de apă.____ În pahar sunt 200 – 300 ml de lapte._____

Page 11: Proiect Matematica Litrul Predare

GHICITORI

Covor negru pe perete

Are cretă şi burete.(tabla)

Lumina prin ce trece

Şi nu se opreşte? (geamul)

Stă în clasă şi în casă

Poartă haine şi nu îi pasă! (cuierul )

Multe obiecte încap

Nu-s magazie, sunt .......(dulap)

Lungă, lată sau pătrată,

Musafirii îi dau roată! (masa)

Am picioare dar nu merg

Oboseala o-nţeleg! (scaunul)