6
PROIECT DE LECTIE Data: 18.03.2013 Profesor: Voinea Liliana Disciplina: Știinte Clasa : a IV-a Tema: Poluarea apei Tipul lectiei: Dobandirea de cunostinte. Scopul lectiei: Demonstrarea rolului apei ca factor esential pentru viata si a faptului ca poluarea apei are consecinte dezastruoase asupra oamenilor si a naturii. Obiective de referinta: – să recunoască în imagini acţiuni de poluare ale oamenilor care pun in pericol natura, – să cunoasca importanta apei in natura si sa identifice căi prin care pot contribui la prevenirea poluarii apei. Obiective operationale: *Obiective operationale cognitive: Sa demonstreze rolul apei in viata organismelor. Sa defineasca corect termenii de poluare si poluanti Sa exemplifice plante si animale din apa ,precum si efectele poluarii asupra lor. *Obiective operationale afective: Sa manifeste interes pentru mediu si protectia lui. *Obiective operationale psihomotorii: Sa rezolve fisele de lucru primite pe parcursul lectiei. Strategie didactica

Proiect Poluarea Apei științe cls a IV a

Embed Size (px)

DESCRIPTION

este un proiec la stiinte pentru clasa a IV a

Citation preview

Page 1: Proiect Poluarea Apei științe cls a IV a

PROIECT DE LECTIE

Data: 18.03.2013Profesor: Voinea LilianaDisciplina: ȘtiinteClasa : a IV-aTema: Poluarea apeiTipul lectiei: Dobandirea de cunostinte.Scopul lectiei: Demonstrarea rolului apei ca factor esential pentru viata si a faptului ca poluarea apei are consecinte dezastruoase asupra oamenilor si a naturii.

Obiective de referinta:

– să recunoască în imagini acţiuni de poluare ale oamenilor  care pun in pericol natura,

– să cunoasca importanta apei in natura si sa identifice căi prin care pot contribui la prevenirea poluarii apei.

Obiective operationale:

*Obiective operationale cognitive: Sa demonstreze rolul apei in viata organismelor. Sa defineasca corect termenii de poluare si poluanti Sa exemplifice plante si animale din apa ,precum si efectele poluarii asupra

lor. *Obiective operationale afective:

Sa manifeste interes pentru mediu si protectia lui. *Obiective operationale psihomotorii:

Sa rezolve fisele de lucru primite pe parcursul lectiei.Strategie didactica

Resurse materiale: poze, laptop, retroproiector, carti de specialitate.Resurse procedurale: conversatia euristica, explicatia, comparatia, observarea,Forme de organizare: frontal si individual.Evaluare formativa: prin chestionare orala si fise de lucru.

Bibliografie:Mihail A,Mohan Gh.- Manual clasa a VIII – a,Ed. ALL.2000Gavrilescu Elena : Poluarea mediului acvatic.Enciclopedia animalelor, Edit Teora, 2005Pagini internet

Page 2: Proiect Poluarea Apei științe cls a IV a

DESFASURAREA LECTIEI

Nr. Etapele lectiei

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1 Moment organizatoric

Se face prezența.Se pregateste materialului didactic pentru lectie

Isi pregatesc materialele necesare lectiei

2 Verificarea cunostintelor

Pentru verificarea cunostintelor dobandite anterior, elevii trebuie sa raspunda la intrebarile profesorului legate de lectia anterioara.

Elevii rezolva testul de evaluare.

Elavii raspund intrebarilor din test si observa eventualele greseli.

3. Captarea atentiei

Prezint elevilor un scurt film cu imagini despre poluarea apei.

Elevii raspund ca in filmul vizionat regasim imagini cu ape poluate.

4. Anuntarea temei si obiectivelor

Se anunţă titlul lecţiei pe care şi elevii îl descoperă în prezentarea lecţiei pe calculator. Pe parcurs îşi vor trece în caiete noţiunile învăţate după cum sunt anunţate.

Noteaza in caiete si sunt atenti

5. Dirijarea invatarii

Îi voi intreba pe copii daca stiu ce rol are apa in viata noastra, dar si in viata animalelor si a plantelor.( Apa este o substanţa esenţiala care intretine viaţa pe pamant. Fară apa nu poate fi concepută nici o formă de viată. Ea este necesară atât omului ,lumii animale cât si lumii vegetale Plantele. Animalele si omul au nevoie de apa pura, şi nu pot supravietui daca apa este infectata cu chimicale toxice.) Solicit elevilor sa imi spuna ce

Elevii raspund si noteaza definitiile.

Elevii noteaza si sunt atenti.

Page 3: Proiect Poluarea Apei științe cls a IV a

cred ei ca este poluarea apei si ce medii mai pot fi poluate inafara de apa, si cine este principalul responsabil de poluarea apei. (Poluarea apei reprezinta contaminarea izvoarelor, lacurilor, apelor subterane, a marilor şi oceanelor cu substante daunatoare mediului inconjurator.Principalul responsabil de poluarea apei este omul.)Cum credeti ca se polueaza apa ?-substante poluante aduse prin spalarea solului;- resturi animale si vegetale;- ape menajere evacuate în ape curgatoare;- accidente navale cu scurgeri de petrol (Marea Neagra);- deversarea resturilor industriale;- ape fierbinti din termocentrale.

Stabilesc impreuna cu elevii ce este poluarea apei și care sunt factorii care duc la poluare, iar ei isi noteaza in caiet noile informatii.

Care sunt consecintele poluarii apei asupra mediului? Dar asupra sanatatii?

(Poluarea apei duce la distrugerea ecosistemelor zonale, contaminarea legumelor,fructelor si zarzavaturilor udate cu apa poluata, moartea animalelor, pasarilor si pestilor. Oamenii sunt afectati, daca consuma fara cunostinta de cauza apa din surse poluate sau daca mananca pesti sau diverse alimente provenite din zone contaminate. In plus scaldatul in apele contaminate

Elevii noteaza in caiete si discutam .

Page 4: Proiect Poluarea Apei științe cls a IV a

poate provoca boli ale pieli.)

Cum putem prevenii poluarea apei?

Depozitarea deseurilor în locuri special amenajate;

Reciclarea tuturor materiilor reciclabile;

Incetarea folosirii pesticidelor, insecticidelor şi a ingrasamintelor;

Incetarea folosirii substantelor chimice în apropierea surselor de apa;

Pentru spalarea automobilelor sa se foloseasca locuri special amenajate;

Resturile menajere, apa rezultata în urma spalarii hainelor şi a obiectelor

de uz casnic sa fie aruncate direct la canalizare;

6. Fixarea cunostintelor

- Pentru fixarea cunostintelor acumulate pe parcursul lectiei elevii vor completa fise de lucru, vor face acest lucru in perechi.

Dupa completarea fiselor de catre elevi urmeaza analizarea lor cu tot colectivul clasei.

Elevii completeaza fisele de lucru pe perechi.

7. Evaluarea Se face prin adresarea mai multor intrebari din notiunile acumulate pe parcursul lectiei.

Elevii raspund.

Page 5: Proiect Poluarea Apei științe cls a IV a