Upload
lampsergiu8
View
3
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
proiect lectie
Citation preview
PROIECT DE LECŢIE NR.
I. DATE DE IDENTIFICARE:
Data:
Clasa: a V-a ”C”
Instituţia de învăţământ:
Cadrul didactic/ student : Buruiană Ala / Moraru Sergiu
II. CONSTRUCŢIA:
Obiectul/ Disciplina: Dirigenția
Tema : Intospecția / autoobservarea și cunoașterea de sine.
Tipul lecţiei :
Subcompetenţe:
S1. Dezvoltarea capacitatii de autocunoastere si a atitudinii pozitive fata de sine.
Obiective operaţionale
Elevii vor fi capabili:
O1. să-şi identifice punctele tari şi punctele slabe proprii şi ale colegilor;
O2. să compare propria imagine cu imaginea alcătuită din părerile colegilor;
O3. să-şi analizeze imaginea de sine, stima de sine şi gradul propriu de respect faţă de
ceilalţi:
O4. să-şi pună în valoare propriul potenţial pentru a lucra cu succes individual şi în echipă.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: brainstorming, studiul de caz, conversaţia, observarea dirijată,
explicaţia, dezbaterea, expunerea, dialogul dirijat, problematizarea.
b) Mijloace de învăţământ: chestionarul, pliantul, fişă de lucru, calculator plus
videoproiector, foi de flipchart, foi de hârtie, fişe de evaluare.
b) Forme de organizare a activităţii didactice: frontal, individual, lucru în
grup.
1
Desfăşurarea activităţii – prima oră
Momentele lecţiei
Timp alocat
Activitatea profesorului Activitatea elevuluiResurse procedurale
Resurse materialeMetode şi
procedeeForme de
organizareOrganizarea clasei
2 min. Pregăteşte materialele necesare orei. Verifică prezenţa elevilor Urmăreste aşezarea elevilor la locurile
stabilite, anume organizaţi în 4 grupe. Amplasează mijloacele tehnice; Distribuie materialele.
- aduc la cunoştinţă dacă sunt absenţi şi apoi se grupează pe 4 echipe.
Conversaţia Frontal -
Captarea atenţiei 5 min. „A cunoaşte pe alţii este o mare stiinţă, dar cunoaşterea de sine este suprema ştiinţă” (Lao Tzî);
„Cunoaşterea şi acceptarea de sine sunt variabile fundamentale în funcţionarea şi adaptarea la mediul social, în menţinerea sănătăţii mentale şi emoţionale, în reuşita personală şi profesională” (A. Baban, 2001).
- ascultă cu atenţie cugetările şi încearcă să-şi facă o idee asupra cunoaşterii de sine.
Brainstorming Individual Prezentare Power Point
Anunţarea temei lecţiei precum şi a obiectivelor acesteia
3 min. - Anunţă titlul activităţii „Autocunoaşterea”.
- Scrie pe tablă titlul lecţiei.- - Enumără obiectivele lecţiei.
- ascultă şi sunt atenţie la expunere.
ConversaţieExpunerea
Frontal - Prezentare Power Point
Desfăşurarea propriu-zisă a lecţiei
30 min. Organizează exerciţiu de spargere a gheţii. Elevilor li se vor împărţi câte 2 foi, pe care vor trebui să menţioneze câte două calităţi şi neajunsuri proprii pe foaia din faţa elevului, respectiv ale colegului pe foaia lipită pe spatele acestuia. Elevii se deplasează şi, în final, fiecare va avea pe foaia din faţă două calităţi şi neajunsuri găsite de sine, iar pe foaia din spate câte 4 calităţi, respectiv neajunsuri, găsite de fiecare coleg.
-Elevii se deplasează şi vor trebui să menţioneze câte două calităţi şi neajunsuri proprii pe foaia din faţa lor, respectiv ale colegului pe foaia lipită pe spatele acestuia.
ConversaţieBrainstorming
Lucru în echipăFrontal
Foi Anexa 1
2
Prezintă noţiunile de bază privind autocunoaşterea şi stima de sine;
ConversaţieExpunere Dialog dirijat
Frontal Prezentare Power Point
Cere să se completeze chestionarele, 2 grupe vor completa chestionarul cu Sentimente proprii si 2 grupe chestionarul cu Modul de depăţire a anumitor situaţii
Cere să se analizeze rezultatele obţinute.
Cere să se desemneze câte un reprezentant al fiecărei echipe care va prezenta rezultatele.
Coordonează colectarea ideilor esenţiale;.
- Completează chestionarele- Fiecare echipă îşi desemnează un reprezentant care va citi ideile consemnate
ConversaţieExplicaţie
Pe grupe IndividualFrontal
Activitate frontală
ChestionareAnexa 2 Anexa 3
Asigurarea feed-back-ului
5 min. Cere completarea chestionarului cu întrebări despre:
- cum s-au simţit în timpul activităţii ?- ce li s-a părut mai uşor/mai greu de realizat ?- un singur cuvânt care să caracterizeze activitatea- dorinţa de a repeta experienţa.
- Elevii vor citi fiecare set de sarcini şi vor răspunde în mod corespunzător.- La sfârşitul chestionarului vor comunica rezultatele printr-un reprezentant desemnat de fiecare echipă în parte.
ConversaţieExplicaţie
Individual ChestionarulAnexa 4
Tema pentru acasă
5 min. Imparte Diplomele şi cere elevilor să-şi completeze "diploma" şi să facă un colaj pentru avizierul clasei.
Primesc formularele pentru diplomă
BrainstormingConversaţieStudiu de cazDezbatereDialog dirijat
Lucru în echipăFrontal
Anexa 5
Observaţie Lectia se poate desfasura pe 2 ore. Testul de personalitate se poate prelucra la ora a doua, impreuna cu Testul Dr. Phill
Desfăşurarea activităţii – ora a doua
Momentele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse procedurale Resurse
3
lecţiei alocat materialeMetode şi procedee
Forme de organizare
Organizarea clasei
2 min. Pregăteşte materialele necesare orei. Verifică prezenţa elevilor Amplasează mijloacele tehnice; Distribuie materialele.
- aduc la cunoştinţă dacă sunt absenţi
Conversaţia Frontal -
Captarea atenţiei 8 min. Cere de la 2 elevi să şi prezinte tema de casă- Diploma mea
Face o scurtă sinteză a răspunsurilor de la feed back ul de ora trecută
- ascultă cu atenţie şi completează afirmaţiile scrise de cei 2 colegi
Brainstorming Individual Prezentare Power Point
Anunţarea temei lecţiei precum şi a obiectivelor acesteia
3 min. - Anunţă titlul activităţii „Autocunoaşterea”.
- Scrie pe tablă titlul lecţiei.- - Enumără obiectivele lecţiei.
- ascultă şi sunt atenţie la expunere.
ConversaţieExpunerea
Frontal - Prezentare Power Point
Desfăşurarea propriu-zisă a lecţiei
15 min - Prezintă Testul de autocunoaştere - Cere elevilor să şi identifice
personalitatea.- Cere să se analizeze rezultatele
obţinute. - Cere să se desemneze câte un
reprezentant al fiecărei echipe care va prezenta rezultatele.
- Coordonează colectarea ideilor esenţiale;.
-Analizează imaginile prezentate şi şi aleg o imagine-Discută cu elevii din grupă rezultatele obţinute şi le compară cu realitatea
BrainstormingConversaţieStudiu de cazDezbatereDialog dirijat
IndividualPe grupeFrontal
Prezentare Power Point
15 min - Prezintă Testul Dr. Phill- Cere elevilor să şi identifice
personalitatea.- Cere să se analizeze rezultatele
obţinute. - Cere să se desemneze câte un
reprezentant al fiecărei echipe care va prezenta rezultatele.
- Coordonează colectarea ideilor esenţiale;.
-Răspund în scrisla cele 10 intrebari-Îşi calculează punctajul-Discută cu elevii din grupă rezultatele obţinute şi le compară cu realitatea
BrainstormingConversaţieStudiu de cazDezbatereDialog dirijat
IndividualPe grupeFrontal
Prezentare Power PointFoi
Asigurarea feed-back-ului
7 min. Cere elevilor sa recapituleze noţiunile legate de Autocunoaştere, personalitate şi stima de sine
- Elevii vor citi fiecare set de sarcini şi vor răspunde în mod corespunzător.
ConversaţieExplicaţie
Individual
4
Subliniează importanţa autocunoaşterii şi a stimei de sine in alegerea carierei
- La sfârşitul chestionarului vor comunica rezultatele printr-un reprezentant desemnat de fiecare echipă în parte.
5
Anexa 1
2 calităţi proprii 2 calităţi ale colegului
2 calităţi proprii 2 calităţi ale colegului
2 neajunsuri proprii 2 neajunsuri ale colegului
2 neajunsuri proprii 2 neajunsuri ale colegului
2 calităţi proprii 2 calităţi ale colegului
2 calităţi proprii 2 calităţi ale colegului
2 neajunsuri proprii 2 neajunsuri ale colegului
2 neajunsuri proprii 2 neajunsuri ale colegului
2 calităţi proprii 2 calităţi ale colegului
2 calităţi proprii 2 calităţi ale colegului
2 neajunsuri proprii 2 neajunsuri ale colegului
2 neajunsuri proprii 2 neajunsuri ale colegului
6
Anexa 2
ChestionarSENTIMENTELE FAŢĂ DE PROPRIA PERSOANĂ
Mai jos este o listă cu afirmaţii care se referă la sentimentele pe care le
aveţi faţă de voi. Nu este vorba de un test, deci nu există răspunsuri bune sau
rele. Singurul răspuns correct este cel ales de voi. Bifaţi cu "x" în table în
dreptul fiecărei afirmaţii ţinând cont de scala indicată:
AFIRMAŢIA
1 2 3 4
total
dezacord
nu sunt
de acord
sunt de
acord
acord
total
1. În general sunt satisfăcut(ă) de mine
2. Cîteodată simt că nu sunt bun(ă) de
nimic
3. Simt că am un număr mare de calităţi
4. Sunt capabil(ă) să fac lucruri la fel de
bune ca şi alţi oameni
5. Simt că nu fac multe ca să fiu lăudat(ă)
6. Am certitudinea că sunt inutil(ă)
7. Simt că sunt o persoană importantă, cel
puţin la fel ca alţii.
8. Mi-aş dori să fiu mai respectat(ă)
9. După tot ce mi se întâmplă, sunt
înclinat(ă) să simt că sunt un ratat(ă)
10. Am o atitudine pozitivă faţă de mine
Anexa 3
7
AFIRMAŢII – MODUL DE DEPĂŞIRE A ANUMITOR SITUAŢII
Mai jos este o listă de afirmaţii care se referă la modul în care reuşiţi să depăşiţi anumite situaţii. Nu este vorba de un test, deci nu există răspunsuri bune sau rele. Singurul răspuns corect este cel ales de voi. Bifaţi cu "X" în tabel în dreptul fiecărei afirmaţii ţinând cont de scala indicată.
Afirmaţia1 2 3 4
Complet neadevărat
Neadevărat AdevăratPerfect
adevărat1. Întotdeauna reuşesc să rezolv problemele dificile dacă mă străduiesc îndeajuns2. Dacă cineva mi se opune, eu pot să găsesc mijloacele şi modalităţile să obţin ceea ce vreau3. Este uşor pentru mine să îmi urmăresc scopurile şi să le realizez4. Am încredere că aş fi capabil(ă) să fac faţă evenimentelor neaşteptate5. Pentru că sunt descurcăreţ/descurcăreaţă reuşesc să rezolv situaţiile neprevăzute6. Pot rezolva cele mai multe probleme dacă investesc efortul care este necesar7. Pot să rămân calm(ă) atunci când am dificultăţi deoarece mă pot bizui pe capacităţile mele de a face faţă 8. De obicei atunci când sunt confruntat(ă) cu o problemă găsesc soluţii9. De obicei dacă sunt în dificultate mă pot gândi la o rezolvare10. De obicei pot să rezolv toate situaţiile dificile care apar
Anexa 4
FIŞĂ DE EVALUARE A ACTIVITĂŢII
8
Te rugăm să răspunzi sincer la următoarele întrebări:
1. Cum te-ai simţit în timpul activităţii ?................................................................................................................................................
2. Ce ţi s-a părut cel mai uşor/mai greu de realizat ?
Mai uşor ...............................................................................................................................Mai greu ..............................................................................................................................
3. Cum ai putea descrie activitatea într-un singur cuvânt ?..........................................................................................................................................
4. Mai doreşti să participi la activităţi similare în viitor ?□ Da □ Nu
FIŞĂ DE EVALUARE A ACTIVITĂŢII
Te rugăm să răspunzi sincer la următoarele întrebări:
1. Cum te-ai simţit în timpul activităţii ?...............................................................................................................................................
2. Ce ţi s-a părut cel mai uşor/mai greu de realizat ?Mai uşor ..............................................................................................................................
Mai greu .............................................................................................................................
3. Cum ai putea descrie activitatea într-un singur cuvânt ?...............................................................................................................................................
4. Mai doreşti să participi la activităţi similare în viitor ?□ Da □ Nu
9
Anexa 5
DIPLOMA MEA
DId
Cea mai mare realizare din viaţa mea . . . _________________________________
Cel mai mare succes din viaţa mea. . . ________________________________
Cel mai important eveniment din viaţa mea . . . _________________________________
Cel mai important obiectiv realizat . . . _________________________________
Cea mai importantă decizie pe care am luat-o . . .________________________________
Cea mai importantă persoană din viaţa mea . . . _________________________________
10