Upload
moh-yassin-al-nafi
View
222
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
7/28/2019 Project Scheduling Crashing26042007
http://slidepdf.com/reader/full/project-scheduling-crashing26042007 1/14
Step By StepStep By Step
Crash ProjectCrash Project
7/28/2019 Project Scheduling Crashing26042007
http://slidepdf.com/reader/full/project-scheduling-crashing26042007 2/14
2
Techniques for Shortening aTechniques for Shortening a
Project ScheduleProject Schedule Add people to the schedule. Add people to the schedule.
Work longer hoursWork longer hours (Over Time).(Over Time).
Improve productivity.Improve productivity.
Overlap tasks or make serial tasks simultaneous or Overlap tasks or make serial tasks simultaneous or
parallel activitiesparallel activities (Fast Track).(Fast Track).
Remove or delay features or functionality from theRemove or delay features or functionality from the
project critical pathproject critical path (Cut Scope)(Cut Scope)
Consider innovative approaches such as a differentConsider innovative approaches such as a different
development methodology / alternative technologies.development methodology / alternative technologies.
Out-sourcing options.Out-sourcing options.
7/28/2019 Project Scheduling Crashing26042007
http://slidepdf.com/reader/full/project-scheduling-crashing26042007 3/14
3
Crashing PrioritiesCrashing Priorities
► Critical Path’s activities (Starting withCritical Path’s activities (Starting with
lowest crash cost / day)lowest crash cost / day)
► Near critical activities with lowest floatNear critical activities with lowest float(Slack).(Slack).
► In case of equals. Start with lowest activityIn case of equals. Start with lowest activity
ID numbers.ID numbers.
7/28/2019 Project Scheduling Crashing26042007
http://slidepdf.com/reader/full/project-scheduling-crashing26042007 4/14
4
CAUTIONSCAUTIONS
► Shortening or lengthening tasks on the critical path directlyShortening or lengthening tasks on the critical path directlyaffects project finish time.affects project finish time.
► Duration of “non-critical” task is irrelevant.Duration of “non-critical” task is irrelevant.► ““Crashing” all jobs is ineffective, focus on the few % of Crashing” all jobs is ineffective, focus on the few % of
jobs that are on the Critical Path (s). jobs that are on the Critical Path (s).► ““Crashing” task can cause shifting the Critical Path to aCrashing” task can cause shifting the Critical Path to adifferent Paths (Tasks).different Paths (Tasks).
► Shortening task- technical and economical challenge.Shortening task- technical and economical challenge.► Previous non-critical task can become critical.Previous non-critical task can become critical.
► Lengthening of non-critical task can also shift the criticalLengthening of non-critical task can also shift the criticalpath.path.
► Project length should be reduced as long as crashing costsProject length should be reduced as long as crashing costsare less than indirect cost.are less than indirect cost.
7/28/2019 Project Scheduling Crashing26042007
http://slidepdf.com/reader/full/project-scheduling-crashing26042007 5/14
5
Cost TypesCost TypesIndirect Cost Indirect Cost :: Costs related proportionally Costs related proportionally with the duration of the project - (Shared with the duration of the project - (Shared cost with other projects or company units) - Whencost with other projects or company units) - When activities areactivities arecrashed crashed these tend tothese tend to decrease the Indirect cost of The project:decrease the Indirect cost of The project:
Overheads : Admin. ExpensesOverheads : Admin. Expenses Office Rental Office Rental
SupervisionSupervision
ConsultantsConsultants Interest Interest
Direct Cost Direct Cost ::Costs related directly Costs related directly with the duration of the project - Whenwith the duration of the project - When activitiesactivitiesare crashed are crashed these tend tothese tend to increase the direct cost of The project.increase the direct cost of The project.
Labor Labor Equipment Equipment MaterialsMaterials Sub-contractorsSub-contractors
7/28/2019 Project Scheduling Crashing26042007
http://slidepdf.com/reader/full/project-scheduling-crashing26042007 6/14
6
Time-Cost Trade-off Time-Cost Trade-off
Indirect cost - DecreasedIndirect cost - Decreased
C o s t ( $ )
C o s t ( $ )
CrashingCrashing
Direct cost - IncreasedDirect cost - Increased
Minimum Cost = Optimal Project Time / CostMinimum Cost = Optimal Project Time / Cost
Minimum Cost = Optimal Project Time / CostMinimum Cost = Optimal Project Time / Cost
TimeTime
TotalTotal
Project DurationProject Duration
Project DurationProject Duration
CostCost
Non - Linear Cost Non - Linear Cost
Distribution Distribution
Optimal Project TimeOptimal Project Time
Optimal Project costOptimal Project cost
7/28/2019 Project Scheduling Crashing26042007
http://slidepdf.com/reader/full/project-scheduling-crashing26042007 7/14
7Cost ( X $100 )Cost ( X $100 )
2020
1818
1616
1414
1212
1010
88
66
44
22
5 10 15 20 25 30 35 40 455 10 15 20 25 30 35 40 45
Crash This Activity 4 Days FromCrash This Activity 4 Days From 2020 ToTo 1616
MarginalMarginal
CostCost
=
CC – NCCC – NC
NT – CTNT – CT
=
4000 –4000 –20002000
20 – 1220 – 12
$ 250 / Day$ 250 / Day=
CrashingCrashing
CT = 12 daysCT = 12 days
CC = $4000CC = $4000
NormalNormal
NT = 20 daysNT = 20 days
NC = $2000NC = $2000
Job time = 16 days Job time = 16 days
Total Cost = $3000Total Cost = $3000
ActivityActivity
DurationDuration
DaysDays
Time-Cost Time-Cost Trade-off Trade-off
Crashing Cost = 4 * $ 250 +Crashing Cost = 4 * $ 250 + $$ 2000 = $ 30002000 = $ 3000
N T
– C T
N T
– C T
CC – NCCC – NC
Linear Cost Distribution Linear Cost Distribution
7/28/2019 Project Scheduling Crashing26042007
http://slidepdf.com/reader/full/project-scheduling-crashing26042007 8/14
8
Time-Cost Trade-off Time-Cost Trade-off ExampleExample
A $20 1
B $40 2
C $30 1
D $25 4
E $30 2
F $30 1
G $0 0
ACTIVITY
ID
CRASH
COST PER
DAY
MAXIMUM
CRASH
TIMETIME COST TIME COST
3 $50 2 $70
6 $80 4 $160
10 $60 9 $90
11 $50 7 $150
8 $100 6 $160
5 $40 4 $70
6 $70 6 $70
NORMAL
DIRECT COSTS
CRASH
INITIAL TOTAL DIRECT COSTS = $450INITIAL TOTAL DIRECT COSTS = $450INITIAL TOTAL INDIRECT COSTS = $400INITIAL TOTAL INDIRECT COSTS = $400
SAVING INDIRECT COST PER CRASHED DAY = $50/DAY.SAVING INDIRECT COST PER CRASHED DAY = $50/DAY.
7/28/2019 Project Scheduling Crashing26042007
http://slidepdf.com/reader/full/project-scheduling-crashing26042007 9/14
9
Original NetworkOriginal Network
1 B E
A $20 6 8
B $40 A C G
C $303 10 6
D $25 D F
E $30 11 5
F $30
CRASHING COST = $0CRASHING COST = $0
INITIAL TOTAL DIRECT COSTS = $450INITIAL TOTAL DIRECT COSTS = $450
INITIAL TOTAL INDIRECT COSTS = $400INITIAL TOTAL INDIRECT COSTS = $400
INITIAL TOTAL COSTS = $450 + $400 = $850INITIAL TOTAL COSTS = $450 + $400 = $850
PROJECT DURATION = 25 DAYS.PROJECT DURATION = 25 DAYS.
A-B-E-G = 23 DAYS
A-C-F-G = 24 DAYS
A-D-F-G = 25 DAYS
7/28/2019 Project Scheduling Crashing26042007
http://slidepdf.com/reader/full/project-scheduling-crashing26042007 10/14
10
2 B E
A $20 6 8
B $40 A C G
C $30 2 X 10 6
D $25 D F
E $30 11 5
F $30
TOTAL CRASHING COST = $20TOTAL CRASHING COST = $20
INITIAL TOTAL DIRECT COSTS = $450 + $20 = $470INITIAL TOTAL DIRECT COSTS = $450 + $20 = $470
INITIAL TOTAL INDIRECT COSTS = $400 - $50 = $350INITIAL TOTAL INDIRECT COSTS = $400 - $50 = $350
INITIAL TOTAL COSTS = $470 + $350 = $820INITIAL TOTAL COSTS = $470 + $350 = $820
PROJECT DURATION = 24 DAYS.PROJECT DURATION = 24 DAYS.
Crash “ A ”Crash “ A ”
$20$20
A-B-E-G = 22 DAYS
A-C-F-G = 23 DAYS
A-D-F-G = 24 DAYS
7/28/2019 Project Scheduling Crashing26042007
http://slidepdf.com/reader/full/project-scheduling-crashing26042007 11/14
11
Crash “ D ”Crash “ D ”
3 B E
A $20 6 8
B $40 A C G
C $30 2 X 10 6
D $25 D F
E $30 10 5
F $30
TOTAL CRASHING COST = $20 + $25 = $45TOTAL CRASHING COST = $20 + $25 = $45
INITIAL TOTAL DIRECT COSTS = $450 + $45 = $495INITIAL TOTAL DIRECT COSTS = $450 + $45 = $495
INITIAL TOTAL INDIRECT COSTS = $400 - $100 = $300INITIAL TOTAL INDIRECT COSTS = $400 - $100 = $300
INITIAL TOTAL COSTS = $495 + $300 = $795INITIAL TOTAL COSTS = $495 + $300 = $795
PROJECT DURATION = 23 DAYS.PROJECT DURATION = 23 DAYS.
$20$20
$25$25
A-B-E-G = 22 DAYS
A-C-F-G = 23 DAYS
A-D-F-G = 23 DAYS
7/28/2019 Project Scheduling Crashing26042007
http://slidepdf.com/reader/full/project-scheduling-crashing26042007 12/14
12
Crash “ F ”Crash “ F ”
4 B E
A $20 6 8
B $40 A C G
C $30 2 X 10 6
D $25 D F
E $30 10 4X
F $30
TOTAL CRASHING COST = $20 + $25 + $30 = $75TOTAL CRASHING COST = $20 + $25 + $30 = $75
INITIAL TOTAL DIRECT COSTS = $450 + $75 = $525INITIAL TOTAL DIRECT COSTS = $450 + $75 = $525
INITIAL TOTAL INDIRECT COSTS = $400 - $150 = $250INITIAL TOTAL INDIRECT COSTS = $400 - $150 = $250
INITIAL TOTAL COSTS = $525 + $250 = $775INITIAL TOTAL COSTS = $525 + $250 = $775
PROJECT DURATION = 22 DAYS.PROJECT DURATION = 22 DAYS.
$20$20
$25$25 $30$30
A-B-E-G = 22 DAYS
A-C-F-G = 22 DAYS
A-D-F-G = 22 DAYS
7/28/2019 Project Scheduling Crashing26042007
http://slidepdf.com/reader/full/project-scheduling-crashing26042007 13/14
13
5 B E
A $20 6 7
B $40 A C G
C $30 2 X 9X 6
D $25 D F
E $30 9 4X
F $30
TOTAL CRASHING COST = $20 + $25 + $30 + $25+ $30 + $30 = $160TOTAL CRASHING COST = $20 + $25 + $30 + $25+ $30 + $30 = $160
INITIAL TOTAL DIRECT COSTS = $450 + $160 = $610INITIAL TOTAL DIRECT COSTS = $450 + $160 = $610
INITIAL TOTAL INDIRECT COSTS = $400 - $200 = $200INITIAL TOTAL INDIRECT COSTS = $400 - $200 = $200
INITIAL TOTAL COSTS = $610 + $200 = $810INITIAL TOTAL COSTS = $610 + $200 = $810
PROJECT DURATION = 21 DAYS.PROJECT DURATION = 21 DAYS.
$20$20
$25$25 $30$30
Crash “ D,C and E ”Crash “ D,C and E ”
$25$25
$30$30
$30$30
A-B-E-G = 21 DAYS
A-C-F-G = 21 DAYS
A-D-F-G = 21 DAYS
7/28/2019 Project Scheduling Crashing26042007
http://slidepdf.com/reader/full/project-scheduling-crashing26042007 14/14
14
Time-Cost Trade-off Time-Cost Trade-off
Crash ResultCrash Result
PROJECT DURATIONTOTAL DIRECT COS TOTAL INDIRECT COS TOTAL PROJECT COSTCRASHING COST
25 450 400 850 0
24 470 350 820 20
23 495 300 795 45
22 525 250 775 75
21 610 200 810 160
CRASH PROJECT
$ 8 5 0
$ 8 2 0
$ 7 9 5
$ 7 7 5
$ 8 1 0
0
100
200
300
400
500
600
700
800
900
25 24 23 22 21
PROJECT DURATION
C O
S
TOTAL
PROJECT
COST
TOTAL
DIRECT
COST
TOTALINDIRECT
COST
CRASHING
COST
OPTIMUMOPTIMUM
COST – TIME POINTCOST – TIME POINT
OPTIMUMOPTIMUM
PROJECT DURATIONPROJECT DURATION