7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Kelas : 5 Dinamik Kehadiran : / 45 Tarikh : 29 Februari 2011 Masa : 9.35 pagi – 10.35 pagi Topik : Reka Bentuk dan Penghasilan Projek Sub-topik : Pendokumentasian Pengetahuan sedia ada : i. Murid-murid telah mempelajari cara mereka bentuk ketika berada di tahun 4. ii. Mereka telah mempelajari cara untuk mendokumentasikan maklumat-maklumat penting untuk suatu projek. Objektif pengajaran Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid akan dapat : i. Mengenalpasti 3 jenis lukisan dengan betul melalui bntuan guru. ii. Melakarkan satu reka bentuk projek dengan baik berasaskan kad kerja yang ditunjukkan oleh guru. iii. Mengenalpasti 5 jenis alatan tangan dengan betul melalui rujukan buku teks. KBKK : Mengenalpasti dan merumus

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAn

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAn

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

Kelas : 5 Dinamik

Kehadiran : / 45

Tarikh : 29 Februari 2011

Masa : 9.35 pagi – 10.35 pagi

Topik : Reka Bentuk dan Penghasilan Projek

Sub-topik : Pendokumentasian

Pengetahuan sedia ada :

i. Murid-murid telah mempelajari cara mereka bentuk ketika berada di tahun 4.

ii. Mereka telah mempelajari cara untuk mendokumentasikan maklumat-maklumat

penting untuk suatu projek.

Objektif pengajaran

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid akan dapat :

i. Mengenalpasti 3 jenis lukisan dengan betul melalui bntuan guru.

ii. Melakarkan satu reka bentuk projek dengan baik berasaskan kad kerja yang

ditunjukkan oleh guru.

iii. Mengenalpasti 5 jenis alatan tangan dengan betul melalui rujukan buku teks.

KBKK : Mengenalpasti dan merumus

Penerapan nilai : Peka, teliti, tekun, yakin, berani

BSPP : Peralatan tangan, contoh projek sebenar, visualizer, LCD

KMD : Murid-murid dapat menghasilkan satu projek berasaskan kayu

dengan baik pada waktu akan datang.

Page 2: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAn

Langkah /

Masa

Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan

pembelajaran

Catatan

Set induksi

(5 minit)

Membuat sesi soal jawab

tentang :

Kenapa perlunya

lakaran awal bagi

sesebuah seni bina?

Apakah jenis peralatan

tangan yang biasa

digunakan dalam seni

bina?

Guru menunjukkan satu

contoh binaan (rumah, menara

KLCC atau bangunan pejabat)

kepada murid-murid terlebih

dahulu.

Murid-murid memerhati

dengan teliti.

Guru menyoal kepada murid

berkenaan dengan lakaran

awal dan berkenaan dengan

jenis alatan tangan yang

digunakan.

Murid-murid menjawab

dengan yakin dan berani.

Guru mengaitkan sesi soal

jawab jawab dengan topik

pengajaran hari ini.

Kaedah :

Soal jawab

Penerangan

BSPP :

Contoh binaan

rumah,

bangunan atau

menara KLCC

Nilai :

Teliti

Yakin

Berani

Langkah 1

(5 minit)

Lakaran awal projek kerja

kayu.

Lukisan rupa projek

Lukisan berdimensi

Lukisan terlerai

Guru terlebih dahulu

memperkenalkan kepada

murid tiga jenis lakaran yang

perlu dibuat oleh mereka.

Murid-murid mendengar

dengan peka.guru menunjukka

perbezaan antara ketiga-tiga

jenis lukisan tersebut.

Murid memerhati dengan

teliti.

Kaedah :

Penerangan

BSPP :

Buku teks

Nilai :

Peka

Teliti

Langkah 2 Menghasilkan lakaran Guru menunjukkan contoh Kaedah :

Page 3: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAn

(15 minit) berasaskan kad kerja

Lukisan rupa projek

Lukisan berdimensi

Lukisan terlerai

projek kerja kayu yang bakal

dihasilkan oleh murid.

Guru menerangkan jenis kerja

kayu yang perlu dilakar oleh

murid.

Murid-murid bersama guru

memulakan lakaran dalam

buku ‘Fail Dokumentasi’.

Guru menunjukkan satu

persatu cara lakaran yang

mudah.

Murid-murid mengikut langkah

cara lakaran tersebut.

Murid-murid melakukannya

dengan tekun dan teliti.

Guru memantau aktiviti murid.

Penerangan

Tunjuk cara

BSPP :

Projek kerja

kayu

Buku ‘Fail

Dokumentasi’

Kad kerja

Nilai :

Tekun

Teliti

Langkah 3

(20 minit)

Peralatan tangan

Pensil

Pembaris besi/sesiku ‘L’

Tukul warrington

Gergaji putting

Ragum meja

Guru menunjukkan lima

contoh alatan tangan yang

biasa digunakan dalam

menghasilkan projek kerja

kayu dan menerangkan secara

ringkas tentang kegunaannya.

Murid-murid mendengar dan

memerhati dengan peka dan

teliti.

Guru menunjukkan cara

penggunaan alatan tangan

secara ringkas.

Guru membenarkan murid

merasai alatan tangan

tersebut.

Kaedah :

Penerangan

Tunjuk ajar

BSPP :

Alatan tangan

Nilai :

Peka

Teliti

Penilaian Membuat latihan dalam Guru mengedarkan buku Kaedah :

Page 4: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAn

(10 minit) buku ‘Rampaian’

Latihan jenis-jenis

lakaran

Latihan penggunaan

alatan tangan

latihan kepada murid-murid

mengikut kumpulan masing-

masing.

Setiap murid perlu menjawab

soalan berkaitan dengan jenis-

jenis lakaran dan alatan tangan

yang telah dipelajari.

Murid-murid melakukannya

dengan tekun.

Guru memantau aktiviti murid.

Latihan

BSPP :

Buku ‘Rampaian’

Nilai :

Tekun

Penutup

(5 minit)

Merumus hasil lakaran yang

dibuat

Guru mengulas semulahasil

lakaran yang telah dibuat oleh

murid-murid.

Guru bersama murid-murid

berbincang mengenai projek

yang bakal dihasilkan nanti.

Murid-murid yakin dengan

idea yang diutarakan.

Kaedah :

Perbincangan

Nilai :

Yakin

Refleksi :

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

Ulasan guru/pensyarah pembimbing :

…………………………………………………………………………………………………

Page 5: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAn

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………