4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PERSILANGAN KE ATAS SET TAJUK Set TOPIK Persilangan ke atas Set MASA 8.50 10.10 pagi KELAS Tingkatan 4 HASIL PEMBELAJARAN Di akhir pembelajaran, murid akan dapat : i. Menentukan persilangan bagi dua set dan menggunakan simbol untuk melambangkan hubungan tersebut. ii. Mewakilkan persilangan set dengan menggunakan gambarajah Venn. iii. Menyelesaikan masalah yang melibatkan persilangan set. SET INDUKSI 5 MINIT 1. Guru mengasingkan pelajar lelaki dan perempuan kepada 2 kumpulan. 2. Guru meminta pelajar yang memakai jam tangan untuk berdiri. 3. Guru menerangkan kepada pelajar persamaan yang wujud antara 2 kumpulan tersebut iaitu memakai jam tangan. Kesimpulannya : Terdapat persamaan antara 2 kumpulan tersebut. Proses Matematik 1. Komunikasi 2. Membuat perkaitan 3. KBAT- Apakah persamaan antara dua kumpulan ini. 1

Rancangan Pengajaran Harian

Embed Size (px)

DESCRIPTION

RPH

Citation preview

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPERSILANGAN KE ATAS SET

TAJUKSet

TOPIKPersilangan ke atas Set

MASA8.50 10.10 pagi

KELASTingkatan 4

HASIL PEMBELAJARANDi akhir pembelajaran, murid akan dapat :i. Menentukan persilangan bagi dua set dan menggunakan simbol untuk melambangkan hubungan tersebut.ii. Mewakilkan persilangan set dengan menggunakan gambarajah Venn.iii. Menyelesaikan masalah yang melibatkan persilangan set.

SET INDUKSI5 MINIT1. Guru mengasingkan pelajar lelaki dan perempuan kepada 2 kumpulan.2. Guru meminta pelajar yang memakai jam tangan untuk berdiri.3. Guru menerangkan kepada pelajar persamaan yang wujud antara 2 kumpulan tersebut iaitu memakai jam tangan.Kesimpulannya : Terdapat persamaan antara 2 kumpulan tersebut.

Proses Matematik1. Komunikasi2. Membuat perkaitan 3. KBAT- Apakah persamaan antara dua kumpulan ini.

LANGKAH 110 MINIT 1. Guru menampal kertas majung di papan putih.2. Pelajar disoal Apakah persamaan antara 2 kumpulan tersebut.3. Guru menunggu respon dari pelajar.4. Guru memanggil beberapa pelajar untuk menyatakan dan menulis jawapan di papan tulis apakah huruf yang sama dan menyenaraikan unsur-unsur tersebut.5. Guru menerangkan maksud persilangan 2 set iaitu Persilangan Set A dan Set B merupakan suatu set yang mempunyai semua unsur sepunya(sama) di Set A dan Set B. Hubungan ini ditulis sebagai

Proses Matematik1. Kefahaman konseptual (Bentuk grafik dan gambar)

LANGKAH 210MINIT 1. Guru meminta 2 pelajar untuk menulis 5 gandaan pertama bagi 2 dan 3 di papan tulis. Seterusnya seorang pelajar dikehendaki untuk menyatakan dan menulis nombor yang sama di antara 2 set tersebut.2. Guru membuat rumusan iaitu:

Kemahiran Proses Matematik menaakul

LANGKAH 310 MINIT1. Guru menerangkan bahawa persilangan set boleh diwakilkan dalam suatu gambarajah yang dikenali sebagai Gambarajah Venn.Contoh:

BA

Kemahiran Proses Matematik membuat perwakilan

LANGKAH 4 20 MINIT 1. Guru membahagikan pelajar kepada 6 kumpulan dimana setiap kumpulan terdiri daripada 5/4 pelajar.2. Setiap kumpulan diberi lembaran kerja dan pelajar diminta untuk menyatakan persamaannya.3. Pelajar dikehendaki menyelesaikan satu soalan penyelesaian masalah yang dipaparkan oleh guru.

Proses Matematik1. Menyelesaikan masalah.2. KBATMaksud Persilangan.

PENUTUP 5 MINIT 1. Pelajar diminta memberi rumusan hasil pembelajaran topik hari ini.2. Guru membuat kesimpulan berdasarkan peta konsep.

Kefahaman Konseptual Peta konsep

DISEDIAKAN OLEH AHLI KUMPULAN A

1. NOOR HIDAYAH JAMALUDIN (KETUA)SMA PEKAN GURUN2. TEH SIEW SIEWSMK BANDAR SUNGAI PETANI3. MOHAMAD RIDZUAN BIN HAJI MD SALLEHSMK KHIR JOHARI4. HASNIYATUN NIZAR BT ISMAILSMK PINANG TUNGGAL5. BASHWINAR ABU BAKARSMK MERBOK6. ZAINAB ABD RANISMK BAKAR ARANG7. MOHD YANIAZRI BIN ZAINONSMA FAUZI1