9
Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu Tingkatan Satu Tarikh : 20.09.2010 (Isnin) / 21.09.2010 (Selasa) Kelas : Tingkatan 1H / 1F Masa : 3.25-4.35 ptg (1.10mt) / 2.00-3.10 ptg(1.10mt) Subjek : Bahasa Melayu (Penulisan) Tajuk : Membina Ulasan BBM : Lembaran kerja Objektif P&P : 1) Mengenal pasti nilai murni, amalan & pengajaran dalam petikan/bahan rangsangan 2) Membuat ulasan berkaitan dengan bahan rangsangan Penilaian : Menulis ulasan berdasarkan bahan rangsangan yang diberi (lembaran kerja) Penerapan Nilai : Kerajinan dan tanggungjawab Aktiviti : Membina ulasan Refleksi : 80% pelajar dapat membina ulasan menggunakan olahan ayat sendiri

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tingkatan Satu.docx

Embed Size (px)

Citation preview

Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu Tingkatan SatuTarikh : 20.09.2010 (Isnin) / 21.09.2010 (Selasa)

Kelas : Tingkatan 1H / 1F

Masa : 3.25-4.35 ptg (1.10mt) / 2.00-3.10 ptg(1.10mt)

Subjek : Bahasa Melayu (Penulisan)

Tajuk : Membina Ulasan

BBM : Lembaran kerja

Objektif P&P : 1) Mengenal pasti nilai murni, amalan & pengajaran dalam petikan/bahan rangsangan 2) Membuat ulasan berkaitan dengan bahan rangsangan

Penilaian : Menulis ulasan berdasarkan bahan rangsangan yang diberi (lembaran kerja)

Penerapan Nilai : Kerajinan dan tanggungjawab

Aktiviti : Membina ulasan

Refleksi : 80% pelajar dapat membina ulasan menggunakan olahan ayat sendiri

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tingkatan SatuMata PelajaranBahasa Melayu

Tingkatan1 Arif

Masa9.00 10.20 (1jam 20minit)

TajukInternet Jaringan Maklumat

Objektif

Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid murid akan dapat :1. menggunakan kata-kata ungkapan dan laras bahasa yang sesuai mengikut situasi2. membaca teks dengan sebutan, intonasi dan gaya yang sesuai.

Fokus utamaHPU :6.0,10.0HPK : 6.1,10.1

Aktiviti

1. Set induksi (tuliskan dengan lengkap)2. Murid membaca secara mekanis bagi mendapatkan maklumat.3. Murid diminta menyenaraikan kepentingan internet.4. Murid diberi tugasan membina perenggan

E1-Menggunakan kata dan frasa dalam perengganE2 MenggunakanpenandaWacana yang sesuai dalam perengganringkasan i berkaitan kebaikan internet. (B3DT1E1/E2)5.Murid merumuskan pelajaran.

KBTNilai murni - hormat-menghormatiKosakata - istilah tenologi maklumatIlmu - teknologi maklumatT

PentaksiranMEREKOD PENTAKSIRANDALAM P&PB1D 1E1( Berinteraksi tentang sesuatu perkara yang berkaitan dengan kehidupan harian)

Refleksi1.2.

PEMETAAN BAHASA MELAYU TINGKATAN 1 / NEGERI SEMBILANMingguTajuk/UnitHasilPembelajaranUtamaHasilPembelajaranKhususKodEvidens

1/2Hari Pertama di Sekolah Menengah1.0,7.01.1, 1.2, 1.3, (7.1)B1 DL1 E1

3Berhemat Semasa Berbelanja1.01.4, 1.5, 1.6, (7.2)B1 DL1 E1B3 DL1 E1

4Mutiara Hitam dari Sabah2.0, 7.02.1, 2.4, (7.4)B1 DB1 E1B2 DB1 E1

5Manisnya Senyummu2.0, 2.72.3, 2.4, 2.5, (7.5, 7.6)B1 DB1 E1

6Prosa Tradisional TajulMuluk10.010.1, 10.4B2 DL1 E1

7Komputer dalam Kehidupan3.0, 7.03.1, 3.2, (7.1)B3 DL1 E1B3 DL1 E2

8/9Remaja Berwawasan3.0, 8.03.3, (8.1)B1 DT1 E1

12WiraBangsa3.0, 8.03.4, (8.3, 8.4)B2 DT1 E1

17

Internet Jaringan Maklumat

6.0, 10.0

6.1, (10.1)

B4 DL1 E1B3 DB1 E1B3 DB1 E2B3 DT1 E1B3 DT1 E2

24

Sajak Hari Akhir Persekolahan2.0, 10.0

2.5, (10.3, 10.5)

B4 DB1 E1

25

Belia Harapan Negara (Karangan Rencana)

7.0

7.2

B4 DT1 E1B4 DT1 E2B5 DT1 E1

26Prosa tradisional Budi SeorangBapaAngkat8.0, 10.08.4, 8.6, (10.1, 10.4)B5 DB1 E1B5 DB1 E2

29

Meningkatkan Keselamatan Pengguna Jalanraya1.1.4, 1.3.3, 1.3.4

B6 DL1 E1

31

Belian kayu Bernilai

1.0, 7.0

1.2, (7.7)

B6 DL1 E2

31Cerpen Sepucuk Surat daripada Kawan7.0, 10.07.1, (10.1, 10.4)B6 DB1 E1B6 DB1 E2

35TukangEmas8.0, 10.08.2, (11.2, 12.6)B6 DT1 E2

39

PKJR menggunakan Jalanraya dengan Selamatdan BertanggungjawabB6 DT1 E1

40Wawancara9.0, 12.09.2, 12.5B6 DT2 E1

RANCANGAN PELAJARAN TAHUNAN BAHASA MELAYU TINGKATAN 1MINGGU

TAJUKOBJEKTIF/ HPU/ HPK/ HHPPENYERAPAN DAN PENGGABUNG-JALINAN

CATATAN/BBMSTANDART PRESTASI

17LISAN

MEMBACA DAN MEMAHAMIInternet jaringan maklumat(Interpersonal danmaklumat)Pada akhirpelajaran, muridakandapat:1. Menggunakan kata-kata, ungkapan dan laras bahasa yang sesuai mengikut situasi 2. Membaca teks dengan sebutan. Intonansi dan gaya yang sesuai 3. Memberi komen yang membina

HPU: 6.0, 10.0HPK: ( 6.1), (10.1)

Aras: 6.1 aras 1(i)&(ii), aras1(iii) 10.1 aras 1(i)Sistem bahasa:Kata pascakataPerbendaharaan kata

Penyerapan:Ilmu: Teknologi maklumatNilai: Kebersihan fizikal dan mentalHormat-menghormati

KBT:a. Kemahiran belajarb. Kecerdasan pelbagai- verbal linguistik

Petikanumum

lakonan

BT T1:Unit 13 Bhg AUnit 13 Bhg BBhg CBhg JB4 DL1 E1

B3 DB1 E1

B3 DB1 E2

B3 DT1 E1

B3 DT1 E2BAND 3BAND 4

GENRECerpen

Tempang(Estetik dan maklumat)

Aspek:1. Sinopsis2. Tema dan persoalan3. Pewatakan4. NilaidanPengajaran

Pada akhirpelajaran, muridakandapat:1. Menulis sinopsis2. Menyatakan tema dan duapersoalan3. Menjelaskan watak dan perwatakan utama dan sampingan.4. Menyenaraikan 3 nilai dan pengajaran.

HPU: 7.0, 10.0HPK: (7.1), (10.1, 10.4)Sistem bahasa:Istilah umumayat penyata

Penyerapan:Ilmu : kesusasteraan MelayuNilai: Bertanggungjawab Pentingkan ilmu Kerjasama

KBT:a. KB Mengelaskanb. KecerdasanPelbagaiAntologiKasut Kelopak jantung

Lembaran

PENULISAN

Perbahasan(interpersonal dan maklumat)

PemahamanRingkasan

Pada akhirpelajaran, muridakandapat:1. Menggunakanpenandawacana yang sesuai2. Menyenaraikanisipenting dan membinakaranganPerbahasan3. Menggunakanformatbetul4. MenjawabsoalanPemahaman5. Menulis Ringkasan berdasarkan gambar

HPU: 9.0, 10.0HPK: (9.2), (10.1)

Aras: 9.2 aras 2(ii) 10.1 aras 1(i)

Sistem bahasa:Kata pascakataPerbendaharaan kata

Penyerapan:Ilmu: Teknologi maklumatNilai: Kebersihan fizikal dan mentalHormat-menghormati

KBT:a. Kemahiran belajarb. Kecerdasan pelbagai- verbal linguistikPetikan umum

Gambar

BT T1:Unit 13 Bhg FUnit 13 Bhg GBhg HBhg IBhg K

Mata Pelajaran : Kelas : Masa : Bahasa MelayuTahun 2 Manis8.40 9.40 pg.

Tema/Tajuk : Buah-buahan Tempatan

Kurikulum Standard:a) Standard Pembelajaran (Kod Sahaja) : 3.2.4. Menulis pelbagai perkataan dan frasa yang mengandungi perkataan dua atau lebih suku kata, diftong, vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung dengan cara yang betul dan tulisan yang kemas. (SK - patut tahu dan boleh lakukan merangkumi pengetahuan, kemahiran dan nilai) b) Standard Kandungan (Kod Sahaja):3.2 Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberi dengan betul dan kemas (SP -kriteria / petunjuk pencapaian yang boleh diukur bagi setiap standard kandungan)

SP 3.2.4-

SK 3.2 -

Objektif Pembelajaran :

( Nilai boleh diukur - eg. Bilangan bukan %)Pada akhir pengajaran, murid dapat ; i) Menulis nama 5/8 jenis buah-buahan yang terdapat dalam senikata dengan tulisan yang kemas.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran : ( Aktiviti MURID lakukan bagi mencapai objektif P+P dirancang ) i) Murid diminta menamakan apa yang mereka lihat dalam kad bergambar tersebut. ii) Murid mendengar lagu dan melihat senikata lagu yang dipaparkan di skrin. Murid menyebut senikata lagu dengan jelas secara kelas. iii) Murid menyanyi lagu dengan bimbingan guru. Murid diminta menyanyi senikata lagu dengan jelas secara kumpulan, kelas dan individu.iv) Murid daripada setiap kumpulan dikehendaki menyanyikan lagu sambil meniru gaya dalam lagu yang ditayangkan. (Murid dibahagikan kepada empat kumpulan)v) a) Murid menulis 5 jenis buah-buahan yang terdapat dalam senikata lagu . b) Murid melengkapkan senikata lagu Buah-buahan Tempatan. (aktiviti Pengukuhan)

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : (tidak perlu digunakan setiap kali P+P tetapi perlu diaplikasikan dalam P+P yang sesuai) ( Kreativiti dan inovasi, keusahawanan dan TMK merupakan EMK yang diberi penekanan dalam KSSR. EMK sedia ada seperti bahasa, Sains dan Teknologi, Pendidikan Alam Sekitar, Nilai murni dan Patriotisme masih diterapkan dalam P&PIlmu: Kemahiran Hidup , Matematik Nilai : bersyukur, kejujuran KBT : Kemahiran Berfikir Menjanakan idea Kecerdasan Keusahawanan

Bahan Bantu Belajar (BBB) : Projektor, Skrin, lembaran aktiviti, kad bergambar(buah-buahan)

Penilaian P&P : (catatkan kod evidens jika berlaku pentaksiran) B3 DT3 E2 , ( jika tiada pentaksiran, nyatakan cara penilaian dilakukan, eg. Menjawab embaran kerja, latihan di dalam buku teks, buku kerja dsbnya. )

Refleksi : (Pencapaian objektif hasil P+P dan tindakan selanjutnya sekiranya)i) 23/30 murid mencapai objektif P&P ii) 7 murid dipulihkan serta merta. ( sementara yang lain menjalani aktiviti pengukuhan dan pengayaan )

Nota :1) Kurikulum Standard:a) Standard Pembelajaran -Penetapan krieteria dan petunjuk kualiti pembelajaran dan pencapaian yang diukur bagi setiap standard kandunganb) Standard Kandungan Pernyataan spesifik tentang perkara yang murid patut ketahui dan bolehlakukan dalam satu tempoh persekolahan merangkumi aspek pengetahuan, kemahiran dan nilai2) ObjektifPerkara yang diharapkan murid akan capai, perolehi pada akhir pelajaran. Kata kerja yang digunakan menunujukkan nilai yang boleh diukur3) AktivitiAktiviti yang dilakukan oleh murid ke arah mencapai objektif P+P yang dirancang ( 3- 5 aktiviti)4) Refleksi / ImpakHasildaripada P+P ( pencapaian objektif ) dan tindakan selanjutnya