8
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (KEMAHIRAN HIDUP) Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Tema / Tajuk : Rekabentuk dan penghasilan projek Kelas : Tahun Lima Tarikh : Masa : ( 60 minit ) Bilangan Pelajar : 35 orang Objektif : Merekabentuk dan menghasilkan projek berasaskan logam dan bahan kitar semula Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengenali alatan tangan dan fungsinya Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran 1.Psikomotor : mengukur memasang dan membuat kemasan pada projek 2.Kognifif : Menamakan 4 daripada 5 bahan kitar semula 3. Mempamerkan kesungguhan dan nilai kerjasama dalm merekabentuk projek Kemahiran Berfikir : Mengingat, mengaplikasi Penerapan Nilai : Kesungguhan, kerjasama Bahan Bantu Mengajar : 1. Bahan 3D (Rumah kitar semula, troli barang-barang runcit dan penyangkut baju serbaguna) 2. LCD 3. Laptop 4. Lembaran kerja Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Langkah Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

Rancangan Pengajaran Harian KH- rekabentuk dan penghasilan projek

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian KH- rekabentuk dan penghasilan projek

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (KEMAHIRAN HIDUP)

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

Tema / Tajuk : Rekabentuk dan penghasilan projek

Kelas : Tahun Lima

Tarikh :Masa : ( 60 minit )

Bilangan Pelajar : 35 orang

Objektif : Merekabentuk dan menghasilkan projek berasaskan logam dan bahan kitar semula

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengenali alatan tangan dan fungsinya

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran1.Psikomotor : mengukur memasang dan membuat kemasan pada projek2.Kognifif : Menamakan 4 daripada 5 bahan kitar semula3. Mempamerkan kesungguhan dan nilai kerjasama dalm merekabentuk projek

Kemahiran Berfikir : Mengingat, mengaplikasi

Penerapan Nilai : Kesungguhan, kerjasama

Bahan Bantu Mengajar : 1. Bahan 3D (Rumah kitar semula, troli barang-barang runcit dan penyangkut baju serbaguna)

2. LCD3. Laptop4. Lembaran kerja

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian KH- rekabentuk dan penghasilan projek

Aktiviti pengajaran dan pembelajaranLangkah Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Kenali pusat kitar

semula

1. Guru menunjukkan contoh-contoh pusat

kitar semula yang terdapat di Malaysia

2. Guru mempamerkan 3 jenis tong berwarna

yang terdapat di pusat kitar semula

3. Guru mengarahkan seorang murid untuk

berdiri dan memberitahu bahan apa yang

boleh dimasukkan ke dalam tong yang

berwarna coklat

4. Murid perlu menyebut dengan kuat bahan

tersebut sambil diikuti oleh murid-murid

yang lain

5. Aktiviti diteruskan dengan memanggil dua

Bahan :

LCD

Laptop

Kaedah

Berpusatkan

murid

Kemahiran berfikir

Mengenalpasti

mengingat

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian KH- rekabentuk dan penghasilan projek

orang murid lagi

6. Kemudian guru menerangkan kepentingan

penggunaan bahan-bahan kitar semula

Langkah 1

(10 minit)

Mendemonstrasi cara

mengkategorikan

bahan-bahan yang

boleh dikitar semula

1. Guru menunjukkan model rumah kitar semula

dan model troli yang mengandungi barang-

barang runcit.

2. Murid mengenalpasti warna tong di rumah kitar

semula dan barang-barang yang ada di dalam

troli

3. Setiap murid iaitu seorang demi seorang datang

kehadapan kelas dan dikehendaki mengambil

satu gambar di dalam troli tersebut.

4. Setiap murid perlu mengklasifikasikan barang

tersebut dengan memasukkan barang yang di

ambil ke dalam tong berwarna dengan betul.

Bahan :

Model rumah

kitar semula

Model troli

Kaedah

Berpusatkan

murid

Berpusatkan

bahan

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian KH- rekabentuk dan penghasilan projek

5. Kemudian guru menerangkan bahawa terdapat

pelbagai barang-barang runcit yang dibeli boleh

dikitar semula.

Kemahiran berfikir

Mengenalpasti

Mengingat

mengkategori

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian KH- rekabentuk dan penghasilan projek

Langkah 2

(7 minit)

Tayangan video alatan

dan bahan untuk

menghasilkan

penyangkut serbaguna

1. Murid dijelaskan tentang tujuan pelajaran ini

ialah untuk merekabentuk dan menghasilkan

projek berasaskan logam dan bahan kitar

semula iaitu penyangkut serbaguna.

2. Guru menerangkan contoh-contoh kegunaan

penyangkut serbaguna

3. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.

4. Setiap kumpulan melantik seorang ketua dan

pencatat.

5. Murid ditayangkan dengan tayangan video

mengenai bahan dan alatan untuk

merekabentuk penyangkut serbaguna.

6. Pencatat bagi setiap kumpulan dikehendaki

mencatat bahan dan alatan yang digunakan

Bahan :

LCD

Laptop

Alatan dan bahan

penghasilan

rekabentuk

Kaedah

Berpusatkan

murid

Kemahiran berfikir

Mengingat

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian KH- rekabentuk dan penghasilan projek

7. Guru memanggil ketua untuk datang kehadapan

kelas

8. Ketua diberikan alatan dan bahan yang

diperlukan.

Langkah 3

(20 minit)

Merekabentuk dan

menghasilkan projek

berasaskan logam dan

bahan kitar semula

1. Murid dikekalkan kedudukan dalam kumpulan

seperti dalam langkah 2

2. Guru menunjukkan langkah-demi langkah cara

penghasilan penyangkut serbaguna.

3. Guru mengarahkan ketua untuk mengagihkan

tugas kepada ahli kumpulan

4. Setiap kumpulan perlu menghasilkan

penyangkut baju serbaguna dalam masa 20

minit berpandukan langkah demi langkah yang

diberikan.

Bahan

Alatan dan bahan

penghasilan

rekabentuk.

kaedah

Berpusatkan

murid

Nilai

Kerjasama

kesungguhan

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian KH- rekabentuk dan penghasilan projek

Langkah 4

(10 minit)

Aktiviti pengukuhan

melalui lembaran kerja

yang diberikan oleh

guru

1. Murid dibekalkan dengan lembaran kerja yang

diberikan oleh guru

2. Murid diberikan masa untuk menyempurnakan

tugasan sebelum menghantar tugasan tersebut

kepada guru

3. Aktiviti pengukuhan diberikan adalah

berdasarkan pengajara yang telah dijalankan.

(LAMPIRAN 2 : LEMBARAN KERJA)

Bahan :

Lembaran kerja

Kaedah

Penyelesaian

masalah

Kemahiran berfikir

Mengaplikasi

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian KH- rekabentuk dan penghasilan projek

Penutup

(8 minit)

Tayangan video 1. Murid dikehendaki duduk ditempat masing-

masing

2. Murid ditayangkan dengan tayangan video

“SAYANGI BUMI KITA”

3. Guru bertanyakan beberapa soalan kepada

murid

Bagaimana cara murid menjaga alam

sekitar?

Apakah yang dipelajari pada hari ini?

Apakah perasaan murid melaksanakan

aktiviti pada hari ini?

Bahan :

LCD

laptop

Kaedah

Berpusatkan

murid

Kemahiran berfikir

keyakinan