30
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tingkatan Tarikh Masa Tempat Kehadiran Tajuk / Tema : Bab 7 : Johor menegakkan semula kewibawaan Kesultanan Melayu Melaka a. Pengasasan kerajaan Johor i. Penerusan waris Kesultanan Melayu Johor ii. Kebangkitan Acheh iii. Persaingan Johor dengan Acheh dan Portugis Objektif Pembelajaran : Menceritakan usaha-usaha menegakkan semula kewibawaan Kesultanan Melayu Melaka Menceritakan mengenai pengasasan Empayar Johor Mengetahui lokasi ibukota Kerajaan Johor Hasil Pembelajaran : Di Akhir Pengajaran Pelajar dapat: 1.Membuat urutan tempat-tempat pengunduran Sultan Mahmud Shah 2.Menyenarai lokasi ibu kota Johor 3.Membincangkan kedudukan tanah jajahan Melaka selepas kejatuhan Melaka Aktiviti: LANGKAH AKTIVITI P&P PENILAIAN FORMATIF CATATAN BBM Set Induksi Guru Menunjukkan peta negeri Johor Pelajar diminta menunjukkan lokasi ibu kota Johor lama Peta Gambar

Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tingkatan

Tarikh

Masa

Tempat

Kehadiran

Tajuk / Tema : Bab 7 : Johor menegakkan semula kewibawaan Kesultanan Melayu Melaka

a. Pengasasan kerajaan Johori. Penerusan waris Kesultanan Melayu Johor

ii. Kebangkitan Achehiii. Persaingan Johor dengan Acheh dan Portugis

Objektif Pembelajaran:

Menceritakan usaha-usaha menegakkan semula kewibawaan Kesultanan Melayu Melaka Menceritakan mengenai pengasasan Empayar Johor Mengetahui lokasi ibukota Kerajaan Johor

Hasil Pembelajaran :

Di Akhir Pengajaran Pelajar dapat:

1.Membuat urutan tempat-tempat pengunduran Sultan Mahmud Shah

2.Menyenarai lokasi ibu kota Johor

3.Membincangkan kedudukan tanah jajahan Melaka selepas kejatuhan Melaka

Aktiviti:

LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN FORMATIF

CATATAN BBM

Set Induksi

Langkah 2

Guru Menunjukkan peta negeri Johor

Guru menunjukkan gambar Kota Johor lama dan mengaitkan dengan topik pengasasan Kerajaan Johor

Berpandukan buku teks

Pelajar diminta menunjukkan lokasi ibu kota Johor lama

PetaGambar

Carta alir/Petaminda

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

Langkah 3

Langkah 3

Langkah 4

Langkah 5

pelajar diminta membaca pengasasan Kesultanan Johor dan membuat urutan pengunduran Sultan Mahmud hingga terbentuk Kesultanan Johor.

Wakil Pelajar diminta melukis carta secara urutan perjalanan sultan Mahmud dalam bentuk carta alir.

Pelajar Dibahagikan kepada 5 kumpulan.Setiap kumpulan diminta mengkaji gambar ( lampiran 2) bagaimana usaha Johor Menguasai Melaka.

Wakil Pelajar membuat pembentangan

Melukis Carta alir

Membuat analisa Gambar

Fokus Bahasa :

Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme

Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu

mengajarPengajaran secara modular

Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)

Kajian

Latihan Mesin OHP Projek

Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka

Semangat bermasyarakat Berani mencuba

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima

kasih Sopan & tertib

Refleksi:

Catatan:

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tingkatan

Tarikh

Masa

Tempat

Kehadiran

Tajuk / Tema : Bab 7 : Johor menegakkan semula kewibawaan Kesultanan Melayu Melaka

Kegemilangan kerajaan Johor mengukuhkan ketuanan Melayui. Pusat perdaganganii. Perkembangan persuratan Melayu

Objektif Pembelajaran:

Aras 11.Menyenaraikan faktor-faktor yang menyumbang kepada kebangkitan Johor sebagai pusat perdagangan2.Memerihalkan keadaan pelabuhan JohorMenyenaraikan hasil penulisan zaman kegemilangan kerajaan JohorAras 2 Menghuraikan peranan Johor sebagai pusat kegiatan ekonomi serantau

Hasil Pembelajaran :

Di Akhir Pengajaran Pelajar dapat:

1. Membincangkan peranan Johor sebagai pusat keilmuan

Aras 32.Mencetuskan idea-idea baru ke arah meneruskan kegemilangan Kesultanan Melayu Johor

Aktiviti:

LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN FORMATIF

CATATAN BBM

Set Induksi

Langkah 2

Guru mengedarkan satu artikel mengenai Tun Sri Lanang dan pelajar diminta membacanya.Guru kemukakan soalan .

Guru mengaitkan tokoh tersebut dengan KegemilanganJohor.

Guru Mengedarkan gambar peta Jajahan Takluk Johor dan meminta pelajar melorekkan kawasan jajahan johor.

Soalan:Jelaskan mengapa

Tun Sri Lanang dianggap sebagai tokoh Johor yang

terpenting?

Kajian:Peta

Kaji Artikel @buku teks

m/s 105

Carta alir/Petaminda

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

Langkah 3

Langkah 4

Langkah 5

.Secara berpasangan pelajar diminta menyenaraikan barang barang dagangan diJohor dan karya –karya yang dihasilkan abad 18 dan19

Berdasarkan gambar di buku teks pelajar diminta membuat gambaran (lukisan) johor lama

Rumusan

Kajian gambar:Pelabuhan Riau

Perbincangan:Sumbangan karyapenulisan zamankegemilangankerajaan Johor

Fokus Bahasa :

Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme

Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu

mengajarPengajaran secara modular

Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)

Kajian

Latihan Mesin OHP Projek

Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka

Semangat bermasyarakat Berani mencuba

Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima

kasih Sopan & tertib

Refleksi:

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

Catatan:

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tingkatan

Tarikh

Masa

Tempat

Kehadiran

Tajuk / Tema : Bab 7 : Johor menegakkan semula kewibawaan Kesultanan Melayu Melakac. Kemerosotan kerajaan Johori. Perebutan kuasaii. Penglibatan Bugis dalam pemerintahan Johoriii. Pengaruh Syarikat Hindia Timur Belanda

Objektif Pembelajaran:

Aras 1Memerihalkan perebutan kuasa yang menyebabkan kemerosotan kerajaan JohorMenceritakan penglibatan Bugis dalam pemerintahan Johor Menceritakan tentang Perang Johor -Jambi Menyatakan pengaruh Syarikat Hindia Timur Belanda di Johor

Hasil Pembelajaran :

Di Akhir Pengajaran Pelajar dapat: Aras 2Menghuraikan peranan Bugis dalam Kerajaan Johor Menerangkan tindakan pemerintah untuk mengurangkan pengaruh Bugis

di Johor

Aras 3 Mewajarkan tindakan Raja Sulaiman meminta bantuan Bugis untuk

mengembalikan takhta Johor

Aktiviti:

LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN FORMATIF

CATATAN BBM

Set Induksi

Langkah 2

Guru menayangkan video mengenai kemerosoton kerajaan Johor.

Pelajar dibahagikan kepada 5 kumpulan.Setiap kumpulan diberi tugasan untuk membuat lakonan situasi berikut:-

Pelajar diminta menyatakan factor

kemerosotan Johor berdasarkan

video tersebut?

simulasi

LCD/ICT

Kertas warna

Manila kad

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

Langkah 3

Langkah 4

Langkah 5

Situasi1: Perang Johor-Jambi

Situasi 2:Perebutan KuasaSituasi3: Perebutan TakhtaSituasi 4:Penglibatan Bugis di Johor.Situasi5: Pengaruh SHTB

Pelajar diberi masa 10 minit untuk berbincang .Dan memakai tag nama dalam babak tersebut.

Setiap kumpulan membuat persembahan

Rumusan

Tali

Fokus Bahasa :

Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme

Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu

mengajarPengajaran secara modular

Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)

Kajian

Latihan Mesin OHP Projek

Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka

Semangat bermasyarakat Berani mencuba

Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima

kasih Sopan & tertib

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

Refleksi:

Catatan:

Page 10: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tingkatan

Tarikh

Masa

Tempat

Kehadiran

Tajuk / Tema : Bab 8: Kerajaan Negeri- Negeri Melayua. Kerajaan-kerajaan Melayu yang tuai. Kedahii. Pahangiii. Perak

b. Kerajaan-kerajaan Melayu yang barui. Terengganuii. Kelantaniii. Selangoriv. Negeri Sembilan

Objektif Pembelajaran:

Aras 1Menceritakan asal-usul nama kerajaan-kerajaan MelayuMenceritakan pengasasan kerajaan-kerajaan Melayu yang tua dan kerajaan Melayu yang baru Menyatakan lokasi kerajaan -kerajaan Melayu

Hasil Pembelajaran :

Diakhir pembelajaran,pelajar dapat Aras 2 Menghubungkait kerajaan-kerajaan Melayu dari aspek pengasasanAras 3 Merasionalkan asal-usul nama kerajaan-kerajaan Melayu

Aktiviti:

LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN FORMATIF

CATATAN BBM

Set Induksi

Langkah 1

Langkah 2

Guru meminta pelajar mencari rakan senegeri dan membentuk kumpulan

Setiap kumpulan perlu menyanyi lagu negeri sambil bercerita tentang keunikan serta bercakap dalam loghat negeri masing-masing.

Guru menjelaskan kerajaan –kerajaan Melayu terbahagi kepada duai aitu kerajaan Melayu Tua dan baru.

Penguasaan loghat negeri

Page 11: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

Langkah 3

Langkah 4

Pelajar dibahagikan kepada 7 kumpulan.setiap kumpulan diberi satu negeri dan pelajarperlu membuat pembentangan dalam bentuk pameran

Pelajar membuat perbincangan dalam kumpulan

PembentanganAkan dibuat pada kelas berikutnya

ICT

Fokus Bahasa :

Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme

Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu

mengajarPengajaran secara modular

Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)

Kajian

Latihan Mesin OHP Projek

Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka

Semangat bermasyarakat Berani mencuba

Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima

kasih Sopan & tertib

Refleksi:

Page 12: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

Catatan:

Page 13: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tingkatan

Tarikh

Masa

Tempat

Kehadiran

Tajuk / Tema : Bab 8: Kerajaan Negeri- Negeri Melayua. Kerajaan-kerajaan Melayu yang tuai. Kedahii. Pahangiii. Perak

b. Kerajaan-kerajaan Melayu yang barui. Terengganuii. Kelantaniii. Selangoriv. Negeri Sembilan

Objektif Pembelajaran:

Aras 1Menceritakan asal-usul nama kerajaan-kerajaan MelayuMenceritakan pengasasan kerajaan-kerajaan Melayu yang tua dan kerajaan Melayu yang baru Menyatakan lokasi kerajaan -kerajaan Melayu

Hasil Pembelajaran :

Diakhir pembelajaran,pelajar dapat Aras 2 Menghubungkait kerajaan-kerajaan Melayu dari aspek pengasasanAras 3 Merasionalkan asal-usul nama kerajaan-kerajaan Melayu

Aktiviti:

LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN FORMATIF

CATATAN BBM

Set induksi

Langkah 1

Langkah 2

Guru membawa gambar bendera setiap negeri. Peajar harus meneka meneka bendera tersebut

Pelajar diminta berada dalam kumpulan. Pelajar perlu membuat pembentangan tugasan yang diberi pada kelassebelumnya.

Sesi pembentangan menggunakan power pointPelajar diminta melengkapkan lembaran

Page 14: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

Langkah3 kerja setiap kali selelsai pembentangan.

RumusanICT

Fokus Bahasa :

Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme

Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu

mengajarPengajaran secara modular

Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)

Kajian

Latihan Mesin OHP Projek

Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka

Semangat bermasyarakat Berani mencuba

Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima

kasih Sopan & tertib

Refleksi:

Page 15: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tingkatan

Tarikh

Masa

Tempat

Kehadiran

Tajuk / Tema : Bab 9: Warisan Kesultanan Melayua. Sistem pemerintahan dan pentadbirani. Negeri-negeri Melayuii. Negeri Sembilan

Objektif Pembelajaran:

Memahami sistem pentadbiran negeri-negeri MelayuAras 1

Mendefinisikan konsep daulat dan tulah Menyenaraikan ciri-ciri yang mengukuhkan daulat

Menamakan alat-alat kebesaran negeri-negeri Melayu Mengumpul maklumat tentang peranan pembesar di peringkat jajahan dan

daerah Menceritakan peranan pemimpin agama dan magis

Menerangkan peranan Ketua Penggawa dan Ketua Kampung Membina struktur pentadbiran Kerajaan-Kerajaan Melayu dan Negeri Sembilan Memerihalkan sistem pentadbiran Negeri Sembilan

Hasil Pembelajaran :

Diakhir pembelajaran,pelajar dapat Menghubungkaitkan konsep daulat dengan pengukuhan kuasa sultan

Aktiviti:

LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN FORMATIF

CATATAN BBM

Set induksi

Langkah 1

Langkah 2

Guru menayangkan video” sultan Mahmud mangkat dijulang”Guru mengaitkan sistem beraja zaman KMM dengan topik hari ini.

Guru membuat penjelasan topik ini dengan menggunakan nota Power point.

Guru meminta pelajar membuat nota peta minda bergambar mengenai sistem pemerintahan kerajaan melayu.

Menganalisis sistem pemerintahan dan pentadbiran sesebuah kerajaan Melayu

Video

ICT

Page 16: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

Langkah 3

Rumusan

ICT

Fokus Bahasa :

Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme

Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu

mengajarPengajaran secara modular

Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)

Kajian

Latihan Mesin OHP Projek

Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka

Semangat bermasyarakat Berani mencuba

Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima

kasih Sopan & tertib

Refleksi:

Page 17: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tingkatan

Tarikh

Masa

Tempat

Kehadiran

Tajuk / Tema : Bab 9: Warisan Kesultanan Melayub. Sistem Perundangani. Undang-undang tidak bertulis- Adat Temenggung- Adat Perpatihii. Undang-Undang bertulis

Objektif Pembelajaran:

Membandingkan prinsip-prinsip Adat Temenggung dan Adat Perpatih Membandingkan undang-undangadat dengan undangundangbertulis

Hasil Pembelajaran :

Mencirikan Adat Pepatih dan Adat Temenggung

Aktiviti:

LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN FORMATIF

CATATAN BBM

Set induksi

Langkah 1

Langkah 2

Langkah 3

Guru meminta pelajar menyanyikan lagu yang yang dinyanyikan oleh waris &Hattan(gadis Jolobu)

Berdasarkan lirik lagu tersebut pelajar diminta menjelaskan budaya@adat perpatih

Pelajar membuat perbandingan adat perpatih dan adat temenggung

Wakil pelajar membuat pembentangan

Rumusan

Menilai budaya adat perpatih

LaptopSpeakerLirik lagu

Page 18: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

Fokus Bahasa :

Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme

Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu

mengajarPengajaran secara modular

Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)

Kajian

Latihan Mesin OHP Projek

Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka

Semangat bermasyarakat Berani mencuba

Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima

kasih Sopan & tertib

Refleksi:

Page 19: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tingkatan

Tarikh

Masa

Tempat

Kehadiran

Tajuk / Tema : Bab 9: Warisan Kesultanan Melayu c. Kegiatan ekonomi

i. Sara diri- bercucuk tanam- menangkap ikan- mengumpul hasil hutanii. Perlombonganiii. Kraftanganiv. Percukaianv. Perdagangan (mata wang, timbangan dan sukat, pengangkutan)

Objektif Pembelajaran:

Aras 1 Mendefinisikan konsep sara diri Mengumpulkan maklumat tentang kegiatan perlombongan, kraftangan dan perdagangan Menyatakan jenis peralatan yang digunakan dalam menjalankan

kegiatan ekonomi Memberi contoh jenis matawang yang digunakan Menyatakan sistem cukai yang diperkenalkan Menamakan sistem timbangan dan sukatan Menamakan jenis pengangkutan

Hasil Pembelajaran :

Diakhir pembelajaran,pelajar dapat Aras 3

Menilai peranan matawang dalam perkembangan ekonomi

Membuat inferens kraftangan sebagai warisan kebudayaan bangsa

Aktiviti:

LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN FORMATIF

CATATAN BBM

Set induksi Guru menunjukkan gambar alat tradisonal orang melayu.Pelajar diminta menyatakan kegunaannya

Pelajar diminta mencari

Mengenalpasti kegunaan alatan tradisonal orang

Melayu

Page 20: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

Langkah 1

Langkah 2

maklumat tentang kegiatan ekonomi orang melayu dan menghasilkan buku skrap.

Setiap pelajar dibenarkan melayari internet dibilik makamal Bitara untuk mencari maklumat;

Buku skrap

Fokus Bahasa :

Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme

Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu

mengajarPengajaran secara modular

Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)

Kajian

Latihan Mesin OHP Projek

Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka

Semangat bermasyarakat Berani mencuba

Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima

kasih Sopan & tertib

Refleksi:

Page 21: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tingkatan

Tarikh

Masa

Tempat

Kehadiran

Tajuk / Tema : Bab 10 & 11:Sarawak Dan Sabah

a. Latar belakang sejarah Sarawak dan Sabah- Pertalian Sarawak dan Sabah dengan Kesultanan Brunei dan Kesultanan Sulub. Keadaan masyarakat Kumpulan etnik dan petempatan

Objektif Pembelajaran:

Menceritakan pertalian sejarah Sarawak dan Sabah denganKesultanan Brunei dan Sulu Menyenaraikan kumpulan etnik di Sarawak dan

Sabah Menyatakan lokasi petempatan kumpulan etnik di Sarawak dan Sabah

Menyatakan lokasi petempatan kumpulan etnik di Sarawak dan Sabah

Hasil Pembelajaran :Menghuhubungkait jenis aktiviti ekonomi dengan bentuk muka bumi, kawasan penempatan dan sumber alam

Aktiviti:

LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN

FORMATIFCATATAN BBM

Set induksi

Langkah 1

Langkah 2

Guru menayangkan lagu “ tinggi -tinggi gunung Kinabalu”Guru mengaitkan lagu tersebut

dengan topik hari ini.

Pelajar dibahagikan kepada 4 kumpulan

Setiap kumpulan membuat tugasan mengumpul maklumat tentang sabah dan Sarawak dari aspek kebudayaan /petempatan/ekonomi

Pelajar diminta membuat Pameran budaya masyarakat Sabah dan Sarawak

Pelajar menjelaskan keunikan Sabah dan Sarawak

Pameran

LaptopSpeaker

Gambar

Alat muzik

Gambar

Rajah

Carta

Peta

Jadual

Page 22: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

Langkah 3

Pameran akan diadakan pada waktu PGG sejarah yang dijadualkan

Fokus Bahasa :

Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme

Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu

mengajarPengajaran secara modular

Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)

Kajian

Latihan Mesin OHP Projek

Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka

Semangat bermasyarakat Berani mencuba

Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima

kasih Sopan & tertib

Refleksi:

Page 23: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tingkatan

Tarikh

Masa

Tempat

Kehadiran

Tajuk / Tema : Ulangkaji –Bab 7 hingga Bab 11( semester 2)

Objektif Pembelajaran:

1.Membuat ulangkaji sebagai persediaan semester 2

Hasil Pembelajaran :

Aktiviti:

LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN FORMATIF

CATATAN BBM

Langkah 1

Guru mengedarkan kertas soalan objektif dari bab 7 hingga bab10

60 soalan

Page 24: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1

Fokus Bahasa :

Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme

Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu

mengajarPengajaran secara modular

Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)

Kajian

Latihan Mesin OHP Projek

Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka

Semangat bermasyarakat Berani mencuba

Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima

kasih Sopan & tertib

Refleksi:

Page 25: Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan 1