8
PROIECT DIDACTIC Data:20.11.2015 Profesor:Coinac Irina Clasa: a VIII-a ”B” Obiectul:Biologia Tema: Reflexul Tipul lecţiei: Mixt Subcompetenţe : 1.Identificarea segmentelor constitutive ale arcului reflex; 2.Interpretarea rolului de coordonare ale sistemelor nervos în activitatea organismului uman ; 3.Planificarea acţiunilor de menţinere a stării de sănătate ale sistemelor nervos la om; Obiective operaţionale: Studiind această lecţie elevul va fi capabil: O1 – să definească oral pe baza informaţiei din text, noţiunile de reflex, arc reflex. O2 – să descrie calea realizării reflexului și a arcului reflex pe baza figurii 3.8. O3 – să compare reflexele condiționate și necondiționate conform criteriilor de deosebire. O4- să deducă concluzii despre importanța reflexului în viața organizmelor, în baza informației studiate. Strategia didactică Metode si procedee : conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţie cu mijloace

Reflex Ul

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Reflex Ul

PROIECT DIDACTIC

Data:20.11.2015Profesor:Coinac IrinaClasa: a VIII-a ”B”Obiectul:BiologiaTema: ReflexulTipul lecţiei: Mixt

Subcompetențe :1. Identificarea segmentelor constitutive ale arcului reflex;2. Interpretarea rolului de coordonare ale sistemelor nervos în activitatea

organismului uman ;3. Planificarea acţiunilor de menţinere a stării de sănătate ale sistemelor nervos la

om;

Obiective operaţionale:

Studiind această lecţie elevul va fi capabil:O1 – să definească oral pe baza informaţiei din text, noţiunile de reflex, arc reflex.O2 – să descrie calea realizării reflexului și a arcului reflex pe baza figurii 3.8.O3 – să compare reflexele condiționate și necondiționate conform criteriilor de deosebire.O4- să deducă concluzii despre importanța reflexului în viața organizmelor, în baza informației studiate.

Strategia didactică

Metode si procedee : conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţie cu mijloace tehnice, brainstorming, lucrare practica, problematizareMijloace didactice : manual, fişe de lucru, Forme de organizare : frontal, perechi, individual

Page 2: Reflex Ul

Scenariul didactic

Evenimentul instrucțional

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și procedee

Captarea atenției

Bună ziua elevi!

Deoarece suntem la a patra lecție și voi ați obosit deja să începem cu un mic joc.Toti cunosc vocalele alfabetului român, am sa iau un elev la întimplare din clasa care va numi o vocală. Cu aceasta vocală găsiți cît mai multe cuvinte legate de sistemul nervos.V-ati isprăvit de minune.

Elevii se salută.

Elevii numesc vocale si gasesc cuvinte legate se sistemul nervos.

Jocul didactic

Reactualizarea cunoștințelor

Pentru aflarea temei de astazi ascultați-mă și gasiți cuvintul lipsă„Puiul de om vine pe lume cu mai multe…....., care il ajută să se adapteze vieții extrauterine.Deși în primele zile pare o ființă plăpîndă, natura l-a înzestrat cu puternice instincte de supravețuire”.Deci tema este Reflexul.Cred ca nu de putine ori v-ati întrebat:1.De ce pisica cade în picioare?2.De ce unele animale pot fi dresate?3.De ce clipim?4.De ce strănutăm?

Toate acestea sunt reflexe; unele le căpătăm de la naștere, iar altele le acumulăm pe parcursul vieții.

Elevii ascultă cu atenție

Elevii iși notează tema in caiete

Elevii raspund la întrebări.

Elevii ascultă cu atenție

Povestirea

Conversația

Povestirea

Page 3: Reflex Ul

Anunțareaobiectivelor

Pe parcursul lecției veți fi capabili...O1,O2,O3,O4.

Elevii asculta obiectivele

Explicația

Dirijarea învățării

Reflex-reacția de răspuns a organismului la acțiunea factorilor de mediu Orice reflex corespunde unei traiectorii,numită arc reflex.

Descrieți pe postere în pereche calea realizării reflexului și a arcului reflex după figura 3.8 de la pag.43 din manual.(asemănare dintre telefon și firul său)

Reflexe

Condiționate Necondiționate

Primul a fost Secenov (părintele fiziologiei ruse) în lucrarea “Tratat despre reflexele encefalului”, iar predecesorul său I. Pavlov a fost cel care a

Elevii notează definițiile în caiete

Elevii notează shema în caiete

Elevii fac descriere oral

Elevii notează schema in caiete

Explicația

Schematizarea

Descrierea

Conversația

Metoda Paianjen

Neuron senzitiv

v

Receptor

SNC

Neuron motor

Organ efector

Page 4: Reflex Ul

experimentat și a demostrat reflexele condiționate.

Conexiunea inversă

Elaborați un tabel în care să prezentați trei criterii de deosebire dintre reflexele condiționate si cele necondiționate(ex. 3 pag 44)

Pezentați 3 exemple de reflexe condiționate din viața pesonală și 3 exemple de reflexe necondiționate.Explicați reflexul condiționat după imaginea de la pag. 44 fig.3.9 (lucru în echipă cite patru)Datorită lui I. Pavlov azi înțelegem memoria, gîndirea, somnul, imaginația.Autoevaluare

Elevii notează scriu în caiete asemănări și deosebiri

Condiționate:SalivațiaNecondiționate:r.Patelian

Elevii rezolva exercitiile

Diagrama VENN

Exemplificarea

Lucrul cu manualul

Autoevaluarea

Tena pe acasă Pentru acasa:1. Tema de povestit pag.

43-44 manual2. Situatie – problema : la

ziua ta de nastere ai primit un motanas. Cum vei proceda pentru ca motanasul sa-si formeze anumite reflexe conditionate conform traiului in casa.

3. Ex. 5 pag 44Doresc sa finisez lecția cu o citată de-a lui Emil Cioran „Bucuria – este reflexul psihic al purei existente”Formati-va reflexul de a gasi bucurie in tot cea ce faceti.

2

Page 5: Reflex Ul

Autoevaluare1. Completați următorul enunț.

a) Reacția de raspuns al organismului la acțiunea factorilor mediului __________și extern, cu participarea __________________se numește reflex. 2p

2. Enumerați părțile componente ale arcului reflex.a)b)c)d)e) 5p

3. Adevărat sau falsa) Reflexele care există în momentul nașterii și reprezintă o moștenire de la strămoși

sunt numite condiționate?b) În momentul nașterii bebelusul posedă doar reflexe necondiționate? 2p

4. Corelați cele 2 coloaneA B

Reflexe condiționateReflexe necondiționate

1. Clipitul2. Sunt dobindite3. Sunt înnăscute4. Mersul5. Respirația6. Se închid la nivelul scoarței

cerebrale 6p

5. Notează cel putin două caracteristici pentru tipul reflexului determinatDe fiecare dată cind vezi o ciocolată se elimină saliva .

Tipul reflexului ____________________________Caracteristici1.2. 3p