10
Khamis 25 jun 2015 Rancangan Pengajaran Harian Kelas 4 Shafiee Tarikh 25 Jun 2015 Masa 11.30-12.30 Bilangan Pelajar `35 Tema : Pertanian Dan Penternakan Tajuk Ayat Tunggal Perluasan Subjek Dan Predikat Kemahiran Tatabahasa Pengetahuan Sedia Ada Murid Memahami Ayat Tunggal Berdasarkan Pembelajaran Lalu. Standard Pembelajaran 5.3.1 Memahami Dan Membina Ayat Tunggal Dengan Peluasan Subjek Dan Predikat Yang Betul Dalam Pelbagai Situasi Hasil Pembelajaran Murid Dapat 1. Membaca Teks Dan Mengenal Pasti Sekurang- Kurangnya Satu Contoh Ayat Tunggal Berdasarkan Petikan Dialog secara berkumpulan 2. Murid dapat meluaskan

rph Ayat Tunggal

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rph ini menerangkan langkah membina rph tahun 4 ayat tunggal

Citation preview

Khamis25 jun 2015Rancangan Pengajaran Harian

Kelas4 Shafiee

Tarikh25 Jun 2015

Masa 11.30-12.30

Bilangan Pelajar `35

Tema: Pertanian Dan Penternakan

Tajuk Ayat Tunggal Perluasan Subjek Dan Predikat

KemahiranTatabahasa

Pengetahuan Sedia AdaMurid Memahami Ayat Tunggal Berdasarkan Pembelajaran Lalu.

Standard Pembelajaran5.3.1 Memahami Dan Membina Ayat Tunggal Dengan Peluasan Subjek Dan Predikat Yang Betul Dalam Pelbagai Situasi

Hasil PembelajaranMurid Dapat1. Membaca Teks Dan Mengenal Pasti Sekurang-Kurangnya Satu Contoh Ayat Tunggal Berdasarkan Petikan Dialog secara berkumpulan2. Murid dapat meluaskan predikat berdasarkan contoh ayat yang diberi sekurangnya dua daripada tiga secara lisan dengan tepat dan betul.

Bahan Bantu MengajarKad imbasan, buku teks

Masa/TempohIsi PelajaranAktiviti PdpCatatan

Set induksi5 minitImaginasi Saya

Murid Melukis Sesuatu Yang Bernilai Berdasarkan Sebuah Empat Segi Tepat Yang Diberi.

Contoh 1 (kad imbasan)

1. Guru Megedarkan Lembaran Kerja Bentuk Segi Emppat Tepat2. Beri Arahan Dan Merangsang Murid3. Murid Melukis , Menghasilkan Sesuatu4. Murid Persembahkan Hasilan Produk5. Bersoal Jawab Dengan Murid Secara Bertatatusila Mengenai Harga/Nilai Produk Masing - MasingBbm Lembaran Kerja

Emk Keusahawanan

Kreativiti Dan Inovasi

Kb mejana idea

Masa/TempohIsi PelajaranAktiviti PdpCatatan

Langkah 115 MinitMembaca Dialog

Membaca Dialog Dengan Mematuhi Hukum Tatabahasa Dan Intonasi Yang Betul

Menyenaraikan Tiga Ayat Tunggal Dan Tulis Pada Papan Putih Mengikut Kumpulan

1. Guru beri penerangan mengenai ayat tunggal2. Murid membaca petikan dialog secara mentalis sambal mencari ayat tunggal3. Secara berkumpulan, murid berbincang mengenai ayat tunggal yang dijumpai4. Di dalam kumpulan,Murid tulis tiga ayat tunggal pada papan putih dan persembahkan di hadapanBbm Buku Teks M/S 117

Kemahiran Membaca Dan Menulis

Nilai Murni Kerjasama

Masa/TempohIsi PelajaranAktiviti PdpCatatan

Langkah 2

15 MinitMembaca Petikan ( Rumpai Laut Organik )

Membaca Petikan Dengan Mematuhi Hukum Tatabahasa Dan Intonasi Yang Betul Secara Berkumpulan

Guru Memberi Contoh Mengenai Ayat Tunggal (kad imbasan)

1. Guru beri contoh ayat tunggal2. Guru Beri Contoh Ayat Tunggal Perluasan Subjek Dan Predikat3. Murid Membaca Petikan Secara Berkumpulan4. Murid cari ayat tunggal dalam petikan dan nyatakan secara lisan .5. Murid bina ayat tunggal sendiri .Bbm Buku Teks, m/s 117

Kemahiran Membaca Dan bertutur

Nilai Murni Kerjasama

Masa/TempohIsi PelajaranAktiviti PdpCatatan

Langkah 3

10 Minit Penerangan ayat tunggal perluasan predikat serta contoh

Kad imbasan

1. Guru beri penerangan beserta contoh ayat tunggal perluasan predikat2. Guru bersoal jawab dengan murid secara bertatatusila mengenai perluasan predikat.3. Murid meluaskan predikat, contoh ayat yang diberi.

Sistem Bahasa tatabahasa

Masa/TempohIsi PelajaranAktiviti PdpCatatan

Langkah 4

10 Minit pertadingan jual beli ( menyambung ayat secara (berkumpulan)

Syarat syaratSetiap kumpulan menyediakan dua atau tiga ayat tunggal utuk dijual

Kumpulan yang membeli mestilah menyambung ayat tunggal tersebut (memperluaskan predikat )

Jawapan yang betul akan diberi markah kumpulan.1. guru terangkan syarat bermain2. murid berbincang dengan ahli kumpulan, membina ayat tunggal3. pertandingan berlangsung selepas guru memberi arahan4. pertandingan tamat selepas guru memberi arahan.5. Jawapan hendaklah dinyatakan secara lisan dengan jelas oleh wakil kumpulan.Kemahiran Tatabahasa bertutur

Nilai Murni Kerjasama

Emk Keusahawanan (mewujudkan persaingan secara sihat )

Masa/TempohIsi PelajaranAktiviti PdpCatatan

Penutup

5 minitRumusan dan kesimpulan pembelajaran oleh guru

Tindak balas murid? Adakah objektif tercapai?1. Guru mengulas pengajaran dan pembelajaran pada hari tersebut2. Murid diingatkan akan objektif pada hari tersebut.3. Guru bercerita kisah tauladan.Kemahiran mendengar