6
Rancangan Pengajaran Harian KSSR Mata Pelajaran : Sains Kelas : Tahun 5A1 Tarikh : 19.8. 2015 Masa : 60 minit Bilangan Murid : 28 orang Tema/Tajuk : Sains Fizikal/ Sifat Cahaya Standard Kandungan : 6.2 Cahaya boleh dipantulkan Standard Pembelajaran : - 6.2.1 Menyatakan cahaya boleh dipantulkan dengan menjalankan aktiviti. - 6.2.2 Memerihalkan kegunaan pantulan cahaya dalam kehidupan harian seperti: cermin sisi kereta periskop cermin muka. - 6.2.3 Melukis gambar rajah sinar menunjukkan pantulan cahaya pada permukaan cermin. Objektif Pembelajaran : - Menyatakan cahaya boleh dipantulkan secara lisan dengan tepat. - Memberikan sekurangnya 2 contoh kegunaan pantulan cahaya secara bertulis dengan tepat. - Melukiskan gambar rajah sinar tentang pantulan cahaya berlaku secara bertulis dengan tepat. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: 1) Menayangkan video dan menjawab pertanyaan guru

rph cahaya dipantulkan

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: rph cahaya dipantulkan

Rancangan Pengajaran Harian KSSR

Mata Pelajaran : Sains

Kelas : Tahun 5A1

Tarikh : 19.8. 2015

Masa : 60 minit

Bilangan Murid : 28 orang

Tema/Tajuk : Sains Fizikal/ Sifat Cahaya

Standard Kandungan : 6.2 Cahaya boleh dipantulkan

Standard Pembelajaran :

- 6.2.1 Menyatakan cahaya boleh dipantulkan dengan menjalankan aktiviti.

- 6.2.2 Memerihalkan kegunaan pantulan cahaya dalam kehidupan harian seperti:

cermin sisi kereta

periskop

cermin muka.

- 6.2.3 Melukis gambar rajah sinar menunjukkan pantulan cahaya pada permukaan

cermin.

Objektif Pembelajaran :

- Menyatakan cahaya boleh dipantulkan secara lisan dengan tepat.

- Memberikan sekurangnya 2 contoh kegunaan pantulan cahaya secara bertulis

dengan tepat.

- Melukiskan gambar rajah sinar tentang pantulan cahaya berlaku secara bertulis

dengan tepat.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

1) Menayangkan video dan menjawab pertanyaan guru

2) Menunjukkan situasi gambar pantulan cahaya dan meminta murid melukis gambar

rajah sinar tentang situasi tersebut.

3) Membuat simulasi tentang pantulan cahaya secara berpasangan.

4) Membuat demonstrasi mengenai pantulan cahaya.

5) Membuat refleksi pengajaran pada hari ini.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid tahu bahawa cahaya boleh dipantul melalui cermin

muka.

Page 2: rph cahaya dipantulkan

Kemahiran Proses Sains : Memerhati,membuat inferens

Kemahiran Berfikir : Meramal, mencirikan, membuat inferens, menjana idea

Sikap Saintifik dan Nilai Murni

- Yakin dan berdikari

- Berani mencuba

- Bekerjasama

Sumber Bahan Pengajaran dan Pembelajaran : Persembahan video, persembahan

slaid, lembaran kerja, LCD, komputer riba, periskop

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : Kreativiti dan Inovasi

Prosedur Pengajaran dan Pembelajaran:

Fasa/ masa Kandungan Aktiviti P&P Catatan

Orientasi/

Persediaan

(5 minit)

Tayangan video

“ Anjing dan bayang-bayangnya”

Cadangan Soalan:

a) Apakah yang

dilihat oleh anjing

tersebut pada

permukaan air?

b) Adakah bayang-

bayang tersebut

berwarna

gelap

/memanjang/

besar?

Murid memerhati

video yang

ditayangkan

Murid menjawab

soalan yang

ditanya.

Guru mengaitkan

video tersebut

dengan

memperkenalkan

topik pelajaran.

KPS:

Memerhati

Membuat inferens

Sumber:

Persembahan

video

LCD

Komputer riba

Speaker

Pencetusan

Idea/ Imaginasi

(10 minit)

Pantulan cahaya berlaku apabila cahaya mengenakan pada suatu objek atau pada suatu permukaan.

Cadangan soalan:

Guru menunjukkan

beberapa gambar

Murid meramal

Murid melukis

gambar rajah sinar

tentang pantulan

cahaya.

KPS:

Meramal

Membuat inferens

Sumber:

Page 3: rph cahaya dipantulkan

a) Ramalkan apa

yang akan terjadi

apabila sumber

cahaya

dikenakan pada

objek ini?

Persembahan slaid

Lembaran kerja

Sikap & Nilai:

Yakin dan berdikari

Berani mencuba

Penstrukturan

semula idea/

Perkembangan

(30 minit)

Melakukan eksperimen untuk menyiasat pantulan cahaya

Ketua kumpulan

tampil ke hadapan

mengambil nahan

yang disediakan

Murid mendengar

dan memerhati

demonstrasi

langkah-langkah

yang diberikan

oleh guru

Murid berbincang

dengan kumpulan

untuk menyiasat

tentang pantulan

cahaya

Murid melukis hasil

yang diperhatikan

Murid dan guru

berbincang hasil

pemerhatian

KPS:

Memerhati

Membuat inferens

Berkomunikasi

KB:

Membanding dan

membezakan

SUMBER:

Cermin, lampu

suluh, kertas putih,

pita pelekat,

kadbod

Sikap & Nilai:

Bekerjasama

Sistematik

Jujur dan tepat

dalam merekod

dan mengesahkan

data

EMK:

Kreativiti dan

Inovasi

Aplikasi/ Pantulan cahaya mempunyai kegunaan

Guru membuat KPS:

Page 4: rph cahaya dipantulkan

Tindakan

(10 minit)

dalam membuat cermin sisi kereta, periskop , cermin muka, cermin pergigian, cermin cembung.

Cadangan soalan:

a) Apa yang dapat

kamu lihat?

b) Selain daripada

ini, apakah

kegunaan lain

tentang pantulan

cahaya?

demonstrasi

Murid memerhati

dan menjawab

pertanyaan guru

Meramal

Membuat inferens

KB:

Menjana idea

SUMBER

Cermin muka

Refleksi /

Penutup

(5 minit)

Membuat kesimpulan tentang sifat cahaya yang boleh dipantulkan.

Cadangan soalan:

a) Pada minggu

lepas, anda telah

belajar bahawa

cahaya

mempunyai satu

sifat. Apakah sifat

tersebut?

b) Pada hari ini,

apakah sifat

cahaya yang

telah kamu

pelajari?

Guru membuat

rumusan dengan

bertanyakan

soalan tentang

topik yang telah

diajar pada hari ini.

KPS:

Membuat inferens

Sikap & Nilai:

Berani mencuba