5

Click here to load reader

RPH pendidikan seni visual

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rPH rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual mencorak dan menggambar

Citation preview

Page 1: RPH pendidikan seni visual

Hari : 11 Mei 2009

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Tahun : Tiga Bestari

Bilangan Murid : 24 Orang L(13) & P(11)

Masa : 9.00 – 10.00 pagi

Bidang : Membuat Corak dan Rekaan

Tajuk : Percikan

Objektif Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat:

1- Membuat corak dan rekaan tidak terancang dengan

menggunakan:

a)Berus gigi

b)Berus sabut

c)Berus warna

d)Sikat

Alat dan Bahan : Kertas lukisan, warna air, berus gigi, berus sabut, berus lukisan, sikat

span, palet dan bekas air.

Pengetahuan Sedia Ada :

1- Murid pernah menggunakan warna air.

2- Murid pernah membuat lukisan percikan.

Kemahiran Generik : Kreatif, visual ruang, kemahiran belajar dan menjana idea.

Nilai : Meneroka lebih jauh dalam penghasilan corak dan rekaan tidak

terancang, berkerjasama, sabar dan berdikari.

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL

Page 2: RPH pendidikan seni visual

LANGKAH \ MASA

ISI / KANDUNGAN AKTIVITI P&P CATATAN

Set Induksi (5 minit)

Unsur-unsur seni yang terdapat pada corak dan rekaan tidak terancang:

Penggunaan ruang Kombinasi warna Corak yang tidak

terancang

1. Guru menunjukkan contoh corak dan rekaan tidak terancang.

2. Menerangkan teknik yang digunakan dan unsur seni yang terdapat pada corak dan rekaan tidak terancang.

Kecerdasan Pelbagai

Verbal linguistik

Kemahiran Generik

Menjana idea

Langkah 1

(10minit)

Tunjukcara:

Kaedah untuk membuat percikan dengan menggunakan berus gigi, berus sabut, berus warna dan sikat.

1. Guru menerangkan pelbagai alat dapat digunakan untuk hasilkan corak dan rekaan tidak terancang.

2. Guru menunjukkan kaedah percikan dengan menggunakan berus gigi, berus sabut, berus warna dan sikat.

Kemahiran

Generik

Kreatif

Langkah 2

(25 minit)

Proses:

Menghasilkan corak dan rekaan tidak terancang.

1. Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan (6 orang murid setiap kumpulan).

- Kumpulan 1 : Berus gigi

- Kumpulan 2 : Berus sabut

- Kumpulan 3 : Berus lukisan

- Kumpulan 4 : Sikat

2. Guru mengarahkan murid menghasilkan sebuah corak dan rekaan tidak terancang yang menarik.

3. Murid melakukan aktiviti dalam kumpulan secara individu.

4. Guru membimbing murid sepanjang aktiviti berlangsung.

Kemahiran

Generik

Kreatif

Niai

Berkerjasama

Alat & Bahan:

Page 3: RPH pendidikan seni visual

Langkah 3

(15 minit)

Sesi Apresiasi (Kemuncak ) :

Penilaian

- Guru memilih hasil terbaik daripada setiap kumpulan.

1. Guru menunjukkan hasil corak dan rekaan tidak terancang terbaik daripada setiap kumpulan.

2. Guru membuat penilaian dari aspek: Unsur Seni Kemasan

3. Guru menampal corak dan rekaan tidak terancang terbaik di belakang kelas.

Teori Kecerdasan Pelbagai

- Verbal Linguistik Interpersonal

Penutup

(5 minit)

Rumusan tentang hasil corak dan rekaan tidak terancang.

Pujian diberikan untuk semua murid.

Mengemas ruang kerja.

Guru membuat rumusan terhadap aktiviti yang telah berlangsung pada hari ini.

Murid mengemas ruang belajar mengikut kumpulan .