rph rbt m1

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rancangan pengajaran

Citation preview

MATA PELAJARANReka Bentuk Teknologi

TARIKH16 julai 2014

MASA1130 1230 (60 minit)

KELAS4 Khuldi

JUMLAH MURID16 orang

STANDARD KANDUNGAN3.1 mereka bentuk projek eksperimental

STANDARD PEMBELAJARAN3.1.1 menyatakan masalah berpandukan situasi yang diberi3.1.2 mengumpul maklumat berkaitan penyataan maslah3.1.3 menjana idea kretif dalam bentuk lakaran bagi menyelesaikan masalah

OBJEKTIF PEMBELAJARANPada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

1. menyatakan masalah yang dihadapi berpandukan situasi guru.2. menulis maklumat bagi menyelesaikan masalah yang dihadapi.3. menjana idea kreatif dalam bentul lakaran bagi menyelesaikan masalah.

RINGKASANMurid dapat menyatakan masalah yang dihadapi dan dapat menjana idea-idea kretif bagi menyelesaikan masalah tersebut.

KEMAHIRAN1. mengenalpasti masalah berdasarkan situasi1. mengumpul maklumat bagi menyelesaikan masalah

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM1. Kreativiti dan Inovatif: boleh menjana idea1. Nilai Murni : jimat cermat, keselamatan1. Pendidikan Alam Sekitar: menjaga kebersihan

BAHAN BANTU MENGAJAR1. video1. LCD Projektor1. Kertas surat khabar1. Slide show

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANSet induksi

1. Guru menunjukkan video bakul sampal1. Guru bertanya soalan kepada murid .1. Murid menjawab pertanyaan guru.1. Guru menerangkan faedah kitar semula.

Langkah 11. Guru menunjukkan satu situasi dengan menggunakan slide show kepada murid1. Guru meminta murid menyatakan masalah yang terdapat dalam situasi berkenaan.1. Murid menyatakan masalah yang terdapat dalam situasi berkenaan.1. Guru meminta murid membentuk 4 kumpulan.

Langkah 21. Guru meminta murid berbincang dalam kumpulan, bagaimana untuk menyelesaikan masalah berkenaan.2. Murid menyenaraikan keadah atau cara untuk menyelesaikan masalah.3. Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil perbincangan mereka.

Langkah 31. Guru meminta murid membuat lakaran berdasarkan idea-idea yang telah mereka bincangkan.2. Guru meminta murid menyerahkan lakaran mereka.

Penutup1. Guru membuat kesimpulan tentang hasil pembelajaran 1. Guru bersoal jawab dengan murid.

PENILAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Murid menjawab soalan secara lisan samada individu atau pukal setiap soalanyang dikemukakan oleh guru

PENGETAHUAN SEDIA ADAMurid pernah melihat peti ais, murid juga pernah melalui situasi yang yang ditunjukkan di dalam slid show.

REFLEKSI