Upload
fywardaben
View
242
Download
14
Embed Size (px)
DESCRIPTION
RPH TMK 5
Citation preview
Mata pelajaran TMK Tahun 5 Isnin Bil. murid 29 orangMasa 0900-1000 pagiStandard pembelajaran
DPD 2.0 Mengkaji Sistem Pangkalan Data2.5 Menghasilkan pangkalan data secara lakaran di atas kertas.
Objektif pembelajaran
Di akhir pembelajaran murid dapat:1. Menghasilkan pangkalan data dalam bentuk jadual di atas kertas.
(TP6)
Aktiviti 1. Murid melihat contoh jadual pada skrin.2. Murid mengenal pasti jadual menggunakan jenis data teks, tarikh
dan nombor.3. Murid bersoal jawab dengan guru.4. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan dan
menghasilkan jadual menggunakan perisian MS EXCEL dan memasukkan data .
5. Murid mengisi data dan menyusun data mengikuti turutan.6. Murid menjawab lembaran kerja
BBB Jadual, komputer, projector LCD, senarai nama murid serta rumah sukan
EMK TMK,keusahawanan dan kreativiti dan inovasi.Nilai murni:Bekerjasama
Refleksi
1
Mata pelajaran TMK Tahun 5 Isnin Bil. murid 29 orangMasa 0900-1000 pagiStandard pembelajaran
DPD 3.0 3.1 Membina jadual menggunakan jenis data teks, tarikh dan nombor.
Objektif pembelajaran
Di akhir pembelajaran murid dapat:1. Mengenalpasti data teks, tarikh dan nombor pada jadual yang diberi. (TP )2. Menghasilkan jadual dan memasukkan data yang
diperolehi daripada rakan sekelas. (TP )3. Menyusun data mengikut turutan yang betul untuk
melengkapkan jadual. (TP )
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
1. Murid melihat contoh jadual waktu belajar kelas.2. Murid mengenal pasti data teks, tarikh dan nombor pada jadual tersebut.3. Murid bersoal jawab dengan guru.4. Murid dibahagikan kepada kumpulan dan menghasilkan jadual menggunakan perisian MS EXCell dan memasukkan data yang diperlukan.5. Murid mengisi data dan menyusun data e\mengikut turutan yang betul.6. Murid menjawab lembaran kerja.
BBBJadual, komputer, projector LCD, senarai nama murid, tarkh lahir murid, berat dan ketinggian murid.
EMKTMK,keusahawanan dan kreativiti dan inovasi.Nilai murni:Bekerjasama
Refleksi
2
Mata pelajaran TMK Tahun 5 Isnin
Bil. murid 29 orang
Masa 0900-1000 pagi
Standard
pembelajaran
DPD 3.0 Membangunkan Sistem Pangkalan Data
3.3 Membina borang.
Objektif
pembelajaran
Di akhir pembelajaran murid dapat:
1) Membina borang dalam pangkalan data menggunakan
aplikasi yang telah dipelajari. (TP3)
2) Membuat carian pada pangkalan data yang telah dibangunkan
(TP4)
Aktiviti
Pengajaran dan
Pembelajaran
1) Murid melihat contoh pangkalan data yang telah dibangunkan
2) Murid membina borang dalam pangkalan data menggunakan
aplikasi yang dipelajari.
3) Murid melengkapkan jadual yang diberi dengan maklumat
yang betul.
4) Murid membuat carian pada pengkalan data yang diedarkan
dalam kumpulan masing-masing.
5) Murid melaporkan hasil kerja mereka.
6) Murid membuat pembetulan
BBBJadual, komputer, projector LCD, senarai nama murid serta rumah
sukan
EMK
TMK,keusahawanan dan kreativiti dan inovasi.
Nilai murni:Bekerjasama
Refleksi
3
Mata pelajaran TMK Tahun 5 Isnin
Bil. murid 29 orang
Masa 0900-1000 pagi
Standard
pembelajaran
DPD 3.0 Membangunkan Sistem Pangkalan Data
3.1 Membina jadual menggunakan jenis data teks, tarikh dan nombor
3.2 Memasukkan data menggunakan jadual.
Objektif
pembelajaran
Di akhir pembelajaran murid dapat:
1) menyenaraikan data yang perlu dikumpul bagi tujuan
membangunkan pangkalan data. (TP1)
2) Menerangkan secara ringkas fitur dan fungsi yang terdapat dalam
aplikasi pangkalan data yang dipelajari. (TP2)
Aktiviti
Pengajaran dan
Pembelajaran
1) Murid mengimbas kembali pelajaran lepas dengan menyatakan data
teks, tarikh dan nombor pada contoh jadual yang ditunjukkan.
2) Murid menyatakan jenis data yang diperlukan untuk membangunkan
pangkalan data.
3) Murid menjelaskan kegunaan fitur dan fungsi yang terdapat dalam
aplikasi pangkalan data yang dipelajari.
4) Murid melengkapkan lembaran kerja yang diberi.
5) Murid menyemak jawapan bersama guru.
BBB Jadual, komputer, projector LCD, Buku Teks
EMK TMK, keusahawanan dan kreativiti dan inovasi.
Nilai murni:Bekerjasama
Refleksi
4
Mata pelajaran TMK Tahun 5 Isnin 17/8/15
Bil. murid 29 orang
Masa 0900-1000 pagi
Standard
pembelajaran
DPD 2.0 Mengkaji Sistem Pangkalan Data
2.1 Menerangkan maksud dan ciri-ciri pangkalan data.
2.2 Menyatakan contoh pangkalan data yang dipelajari.
Objektif
pembelajaran
Di akhir pembelajaran murid dapat:
1) Menyatakan maksud dan ciri-ciri pangkalan data (TP1)
2) Memberi contoh pangkalan data yang murid pernah lihat
atau tahu (TP2)
Aktiviti
Pengajaran dan
Pembelajaran
1) murid menerangkan maksud dan ciri-ciri pangkalan data melalui
aktiviti kumpulan.
2) Murid memberi contoh pangkalan data yang pernah mereka lihat atau
ketahui melalui aktiviti kumpulan.
(i) Sistem Perpustakaan
(ii) Buku Alamat Murid
(iii) Sistem Maklumat Murid
3) Murid melengkapkan data yang diberi dalam kumpulan
masing-masing. (bimbingan guru)
4) Menyemak jawapan bersama-sama.
BBB Komputer, MS POWERPOINT, MSWORD,
EMK TMK,keusahawanan dan kreativiti dan inovasi.
Nilai murni:Bekerjasama
Refleksi
5
Mata pelajaran TMK Tahun 5 Isnin 3/8/15
Bil. murid 29 orang
Masa 0900-1000 pagi
Standard
pembelajaran
DPD 1.0 Memahami Ukuran Data
1.1 Mengenal pasti jenis data
Objektif
pembelajaran
Di akhir pembelajaran murid dapat:
1) Mengenal pasti 3 jenis data yang dipelajari untuk menghasilkan
maklumat (TP1)
2) Menjelaskan setiap jenis data yang sesuai untuk kegunaan sesuatu
maklumat. (TP2)
3) Membentuk maklumat dari data yang diberi (TP3)
Aktiviti
Pengajaran dan
Pembelajaran
1) Murid menyatakan tiga jenis data yang telah dipelajari sebelumnya.
2) Murid menyatakan tiga jenis data yang digunakan untuk
menghasilkan maklumat (TP1)
3) Murid memberi penjelasan tentang sebab data itu diperlukan
mengikut kesesuaiannya dengan maklumat yang diberi. (TP2)
4) Murid membentuk maklumat menggunakan data yang cikgu beri
dalam kumpulan masing-masing. (TP3)
5) Murid melaporkan hasil tugasan mereka.
6) Ulasan dan pembetulan oleh guru dan rakan murid yang lain.
7) Murid membuat latihan praktis kendiri sebagai lembaran kerja rumah
BBB Komputer, MS POWERPOINT, MSWORD, Buku Teks
EMK TMK,keusahawanan dan kreativiti dan inovasi.
Nilai murni:Bekerjasama
Refleksi
6
Mata pelajaran TMK Tahun 5 Isnin 10/8/15
Bil. murid 29 orang
Masa 0900-1000 pagi
Standard
pembelajaran
DPD 1.0 Memahami Ukuran Data
1.2 Menghasilkan maklumat dari data yang dikumpul.
Objektif
pembelajaran
Di akhir pembelajaran murid dapat:
4) Menganalisis petikan yang diberi untuk memperoleh data (TP4)
5) Menentukan jenis data dari petikan yang dianalisa ke dalam bentuk j
jadual (TP5)
6) Membuat perkongsian maklumat dengan menggunakan media
sosial (TP6)
Aktiviti
Pengajaran dan
Pembelajaran
1) murid menganalisis petikan untuk memperoleh data melalui aktiviti l
lisan.
2) Murid menganalisis petikan yang diberi untuk memperoleh data
melalui aktiviti kumpulan.
3) Murid membentang hasil kerja kumpulan masing-masing.
4) Guru dan murid memberi ulasan hasil kerja kawan.
5) Murid membuat latihan praktis kendiri sambil dipantau/dibimbing
guru
4) Menyemak jawapan bersama-sama.
BBB Komputer, Kad Petikan, Kad Jawapan, Buku Teks
EMK TMK,keusahawanan dan kreativiti dan inovasi.
Nilai murni:Bekerjasama
Refleksi
7