21
Anadolu Üniversitesi Sınav Hizmetleri Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi

Sınav&Hizmetleri& - sinav.anadolu.edu.tr · “Salon Ekle” formunda sırası ile Salon Türü, Salon Kodu, Salon Adı, Devamı ve Salon Kapasitesi alanlarının doldurulması gerekmektedir

  • Upload
    lengoc

  • View
    233

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

 

 

Anadolu  Üniversitesi  Sınav  Hizmetleri  

Bilgisayar  Araştırma  ve  Uygulama  Merkezi    

   

   

  2  

Anadolu Üniversitesi Sınav Sistemi

Genel Bilgi ................................................................................ 2

Giriş İşlemleri ............................................................................. 2

Sınav Seçme ............................................................................... 4

Bina Bilgileri ............................................................................. 5

Bina Ekleme ................................................................................ 5

Bina Güncelleme ......................................................................... 6

Salon Bilgileri ........................................................................... 7

Salon Ekleme .............................................................................. 7

Salon Güncelleme ........................................................................ 8

Görevli Bilgileri ......................................................................... 9

Kurumlar .................................................................................... 9

Kurum Ekleme .......................................................................... 9

Kurum Güncelleme .................................................................. 10

Görevli Bilgileri .......................................................................... 11

Görevli Ekleme ....................................................................... 12

Görevli Güncelleme ................................................................. 13

Görevli Atamaları ................................................................... 14

İl Sınav Merkezi Görevli Atama .................................................... 14

Bina Görevli Atama İşlemleri ....................................................... 16

Tek Tek Atama ....................................................................... 17

Oturum Kopyalama ................................................................. 17

Arşivden Kopyalama ................................................................ 18

Raporlar ................................................................................. 18

Görevli Raporlar ........................................................................ 19

Görevli Arama ........................................................................... 20

 

Genel  Bilgi  Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından oluşturulan sınav hizmetleri sistemi atama işlemlerinde kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Sınav Hizmetlerinin daha kolay ve esnek bir yapıda olması için bilgiler tek bir noktada toplanmıştır.

Giriş  İşlemleri  Anadolu Üniversitesi Sınav sistemine giriş yapmak için https://sinav.anadolu.edu.tr/sh adresine giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra karşımıza gelen kullanıcı girişi sayfasında size gönderilen kullanıcı adı ve şifre alanlarını doldurarak “Giriş” butonuna basınız.

Kullanıcı Giriş işlemi başarı ile gerçekleştiği takdirde sistem sizi “Sınav Sistemi” anasayfasına yönlendirme yapacaktır.

   

  4  

 

Anasayfa ‘da “Sınav Sistemi” içerisinde yapılacak işlemler sol menüde listelenmiştir. Herhangi bir sınav ile ilgili işlem yapmak istiyorsanız “Sınav Seç” butonuna tıklayarak bir seçim yapmalısınız. Sınav seçimi yapmadan işlem yapmak istiyorsanız sol menüde yer alan “Bina Bilgileri”, “Salon Bilgileri”, “Görevli Bilgileri” alanlarında işlemler yapabilirsiniz.

Sınav  Seçme  “Bina Görevli Atama”, “İl Sınav Merk. Görevli Atama”, “Görevli Raporları” ve “Görevli Arama” işlemleri için sınav seçmelisiniz. Bu aşamada sitede sol üst köşede yer alan “Sınav Seç” butonuna tıklayarak sistemde var olan sınavlardan birini seçerek işlem yapabilirsiniz.

   

  5  

5  

Bina  Bilgileri  “Bina Bilgileri” butonuna tıklayarak sistemde var olan bina listenizi görebilirsiniz. Sistemde kayıt olan Bina Bilgilerini güncelleyebilir veya yeni bina ekleyebilirsiniz.

Bina Ekleme “Bina Ekleme” işlemi için Bina Listesinin sol üst köşesinde yer alan “Bina Ekle” butonuna tıklayarak bina eklemesi yapabilirsiniz. Bina ekleme formunda sınav için gerekli olan bilgiler sizden istenmektedir.

   

  6  

“Bina Ekle” formunda sırası ile Bina Türü, Bina Kodu, Bina Adı ve Bina Adresi alanlarının doldurulması gerekmektedir. Bina Bilgilerini girdikten sonra “Ekle” butonuna tıklayarak binayı ekleyebilirsiniz. İşlemi iptal etmek için “İptal”, formda yer alan bilgileri temizlemek içinde “Formu Temizle” butonuna tıklayınız.

“Bina Kodu” 5 haneden oluşmaktadır. İlk 2 hanesi sistem tarafından otomatik atılmakdır. Kalan 3 hane ise sizin tarafınızdan belirlenmektedir. Sisteme kayıtlı olan “Bina Kodu” tekrardan kullanılamaz. (Örnek: Bina Kodu: xx001)

Bina Silme “Bina Silme” işlemi için bina listesinden silmek istenilen bina seçilmelidir. Seçim işlemi yapıldıktan sonra “Düzenle/Sil” listesi altında yer alan “Sil” ikonuna tıkladığınızda bina bilgilerini slime işlemi gerçekleşecektir.

Bina Güncelleme “Bina Güncelleme” işlemi için bina listesinden düzenlenmek istenilen bina seçilmelidir. Seçim işlemi yapıldıktan sonra “Düzenle/Sil” listesi altında yer alan “Düzenle” ikonuna tıkladığınızda bilgilerin düzenlemesi için bir pencere açılacaktır. Açılan pencerede düzenlemeler yaptıktan sonra “Güncelle” butonuna basarak binaya ait bilgileri güncelleyebilirsiniz.

   

   

  7  

7  

Salon  Bilgileri  “Salon Bilgileri” butonuna tıklayarak sistemde var olan salon listenizi görebilirsiniz. Salon Bilgilerini görüntülemek için ilk olarak “Bina Seçme” işlemini gerçekleştirmelisiniz. Bina seçimi yaptıktan sonra binada yer alan salonlar listelenecektir.

Salon Ekleme “Salon Ekleme” işlemi için salon listesinin sol üst köşesinde yer alan “Salon Ekle” butonuna tıklayarak salon eklemesi yapabilirsiniz. Salon ekleme formunda sınav için gerekli olan bilgiler sizden istenmektedir.

   

  8  

“Salon Ekle” formunda sırası ile Salon Türü, Salon Kodu, Salon Adı, Devamı ve Salon Kapasitesi alanlarının doldurulması gerekmektedir. Salon Bilgilerini girdikten sonra “Ekle” butonuna tıklayarak salonu ekleyebilirsiniz. Formda yer alan bilgileri temizlemek içinde “Formu Temizle” butonuna tıklayınız.

“Salon Kodu” 7 haneden oluşmaktadır. İlk 5 hanesi seçtiğiniz binaya ait Bina Kodu alanine almaktadır.. Kalan 2 hane ise sizin tarafınızdan belirlenmektedir. Sisteme kayıtlı olan “Salon Kodu” tekrardan kullanılamaz. (Örnek: Salon Kodu: xxxxx01)

Salon Silme “Salon Silme” işlemi için salon listesinden silmek istenilen salon seçilmelidir. Seçim işlemi yapıldıktan sonra “Düzenle/Sil” listesi altında yer alan “Sil” ikonuna tıkladığınızda salon bilgilerini slime işlemi gerçekleşecektir.

Salon Güncelleme “Salon Güncelleme” işlemi için salon listesinden düzenlenmek istenilen salon seçilmelidir. Seçim işlemi yapıldıktan sonra “Düzenle/Sil” listesi altında yer alan “Düzenle” ikonuna tıkladığınızda bilgilerin düzenlemesi için bir pencere açılacaktır. Açılan pencerede düzenlemeler yaptıktan sonra “Güncelle” butonuna basarak salona ait bilgileri güncelleyebilirsiniz.

 

   

  9  

9  

Görevli  Bilgileri  Görevli Bilgileri menüsü altında “Kurumlar” ve “Görevli Bilgileri” alanları yer almaktadır. “Kurumlar” butonuna tıkladığınızda kurumlar ile ilgili işlemler, “Görevli Bilgileri” butonuna tıkladığınızda görevliler ile ilgili işlemler yapılabilnektedir.

Kurumlar “Kurumlar” butonuna tıklayarak sistemde var olan kurumlarınızı görebilirsiniz.

Kurum Ekleme “kurum Ekleme” işlemi için kurum listesinin sol üst köşesinde yer alan “Kurum Ekle” butonuna tıklayarak kurum eklemesi yapabilirsiniz. Kurum ekleme formunda sınav için gerekli olan bilgiler sizden istenmektedir.

   

  10  

“Kurum Ekle” formunda sırası ile Kurum Kodu, Kurum Adı ve Kurum Adı Devamı alanlarının doldurulması gerekmektedir. Kurum Bilgilerini girdikten sonra “Ekle” butonuna tıklayarak kurum ekleyebilirsiniz. Formda yer alan bilgileri temizlemek içinde “Formu Temizle” butonuna tıklayınız.

“Kurum Kodu” 5 haneden oluşmaktadır. İlk 2 hanesi system tarafından otomatik olarak atanmaktadır. Kalan 3 hane ise sizin tarafınızdan belirlenmektedir. Sisteme kayıtlı olan “Kurum Kodu” tekrardan kullanılamaz. (Örnek: Kurum Kodu: xx001)

Kurum Silme “Kurum Silme” işlemi için kurum listesinden silmek istenilen kurum seçilmelidir. Seçim işlemi yapıldıktan sonra “Düzenle/Sil” listesi altında yer alan “Sil” ikonuna tıkladığınızda kurum bilgilerini slime işlemi gerçekleşecektir.

Kurum Güncelleme “Kurum Güncelleme” işlemi için kurum listesinden düzenlenmek istenilen kurum seçilmelidir. Seçim işlemi yapıldıktan sonra “Düzenle/Sil” listesi altında yer alan “Düzenle” ikonuna tıkladığınızda kurum bilgileri listenin üst kısmında yer alan Kurum Güncelleme Paneli alanında yer alacaktır. Düzenleme yaptıktan sonra “Güncelle” butonuna basarak kuruma ait bilgileri güncelleyebilirsiniz.

   

  11  

11  

Görevli Bilgileri “Görevli Bilgileri” butonuna tıklayarak sistemde var olan görevlilerinizi görebilirsiniz. Görevli Bilgilerini görüntülemek için ilk olarak “Kurum Seçme” işlemini gerçekleştirmelisiniz. Kurum seçimi yaptıktan sonra kurumda yer alan görevliler listelenecektir.

   

  12  

Görevli Ekleme “Görevli Ekleme” işlemi için görevli listesinin sol üst köşesinde yer alan “Görevli Ekle” butonuna tıklayarak görevli eklemesi yapabilirsiniz. Görevli ekleme formunda sınav için gerekli olan bilgiler sizden istenmektedir.

“Kurum Ekle” formunda sırası ile Kurum Kodu, Kurum Adı ve Kurum Adı Devamı alanlarının doldurulması gerekmektedir. Kurum Bilgilerini girdikten sonra “Ekle” butonuna tıklayarak kurum ekleyebilirsiniz.

Görevli Silme “Görevli Silme” işlemi için görevli listesinden silmek istenilen görevli seçilmelidir. Seçim işlemi yapıldıktan sonra “Düzenle/Sil” listesi altında yer alan “Sil” ikonuna tıkladığınızda görevli bilgilerini slime işlemi gerçekleşecektir.

   

  13  

13  

Görevli Güncelleme “Görevli Güncelleme” işlemi için görevli listesinden düzenlenmek istenilen kurum seçilmelidir. Seçim işlemi yapıldıktan sonra “Düzenle/Sil” listesi altında yer alan “Düzenle” ikonuna tıkladığınızda bilgilerin düzenlemesi için bir pencere açılacaktır. Açılan pencerede düzenlemeler yaptıktan sonra “Güncelle” butonuna basarak salona ait bilgileri güncelleyebilirsiniz.

Görevli Bilgileri Listesinde T.C. Kimlik Numarası olmayan kişiler sınavlarda görevli olarak atanamamaktadır. Bu Listede T.C. Kimlik Numarası olmayanları listelemek ve düzenlemek için Görevliler listesinin üst kısmında yer alan “T.C. Numarası olmayanları getir” seçeneği işaretlenmelidir.

   

  14  

     İl  Sınav  Merkezi  Görevli  Atama    “İl Sınav Görevli Atama” butonuna tıklayarak sistemde seçilen sınav merkez binaya görevli ataması yapabilirsiniz. Görevli ataması yapmak için once “Oturum” yapmalısınız.

“Oturum” seçimi yaptıktan sonra bu bilgilere bağlı olarak sağ tarafta İstatikler alanında bilgiler yer almaktadır. Bu binadaki Toplam Görevli Sayısı, Atanmış Görevli Sayısı, Atanmamış Görevli Sayısı, Salon Sayısı, Binadaki Toplam Öğrenci Sayısı ve Özürlü Öğrenci Sayısı gösterilmektedir.

“Oturum” seçimi yaptıktan sonra altta merkez binadaki atanacak gorevli turleri listelenmektedir. Sağ taraftaki liste “Atanacak Görevli Listesi” , sol taraftaki liste ise “Atanan Görevli Listesi” dir. “Atanacaklar Listesi” alanında Kurum ve Ünvan seçerek kişileri listeyebilirsiniz.

   

  15  

15  

Tek Tek Atama “Oturum” seçimi yaptıktan sonra altta “Atanacaklar Listesi”atanacak gorevli turleri listelenmektedir. Bu aşamada “Atanacak Görevliler” alanında atamak istediğiniz görevliyi üzerine gelerek tek tıklama işlemi ile seçiniz. Kişiyi seçtikten sonra “Atanan Görevliler” de atamak istediğiniz görev türünün üstüne “sürükle-bırak” işlemi ile atamayı gerçekleştirebilirsiniz. Yada “Atanan Görevliler” alanında yer alan “Ad-Soyad” alanı içinde yazan ”Görevli Atamak İçin Tıklayınız.” yazısına tıklayınız. Daha Sonra gelen kutuda atamak istediğiniz görevlinin adını yazmaya başlayarak çıkan listeden görevliyi seçerek “Enter” tuşuna basarak atama işlemini yapabilirsiniz.

Atama Görevli Silme Atama işlemi sırasında herhangi bir bina ve gorev turune atamış olduğunuz görevliyi daha sonra silebilirsiniz. Bu işlem için “Atanan Görevliler” listesinde görevli Ad-Soyad alanı kenarında bulunan “Sil” ikonunu kullanarak silebilirsiniz.

Atama Görevli Güncelleme Görevli ataması yaptıktan sonra herhangi bir güncelleme yapmak isterseniz “Atanan Görevliler” listesinde değiştirmek istediğiniz görevlinin üzerine “Atanacak Görevliler” listesinden atamak istediğiniz görevliyi “Sürükle-Bırak” yaparak güncelleyebilirsiniz. Bina Görevli Atama alanında bir görevli bir oturumda bir kere kullanılmaktadır. Atama işlemi sırasında görevliyi atadığınız takdirde “Atanacak Görevliler” listesinden görevli silinecektir.

 

 

 

   

  16  

Bina  Görevli  Atama    “Bina Görevli Atama” butonuna tıklayarak sistemde seçilen sınav için binaya görevli ataması yapabilirsiniz. Görevli ataması yapmak için once “Oturum” ve “Bina” seçimi yapmalısınız.

“Oturum” ve “Bina” seçimi yaptıktan sonra bu bilgilere bağlı olarak sağ tarafta İstatikler alanında bilgiler yer almaktadır. Bu binadaki Toplam Görevli Sayısı, Atanmış Görevli Sayısı, Atanmamış Görevli Sayısı, Salon Sayısı, Binadaki Toplam Öğrenci Sayısı ve Özürlü Öğrenci Sayısı gösterilmektedir.

“Oturum” ve “Bina” seçimi yaptıktan sonra altta binadaki atanacak gorevli turleri listelenmektedir. Sağ taraftaki liste “Atanacak Görevli Listesi” , sol taraftaki liste ise “Atanan Görevli Listesi” dir. “Atanacaklar Listesi” alanında Kurum ve Ünvan seçerek kişileri listeyebilirsiniz.

“Oturum” ve “Bina” seçimi yaptıktan sonra atama işlemini birden farklı yolla yapabilirsiniz.

• Tek Tek Atama

• Oturumlara Kopyalama

• Arşivden Kopyalama

Tek Tek Atama “Oturum” ve “Bina” seçimi yaptıktan sonra altta “Atanacaklar Listesi”atanacak gorevli turleri listelenmektedir. Bu aşamada “Atanacak Görevliler” alanında atamak istediğiniz görevliyi üzerine gelerek tek tıklama işlemi ile seçiniz. Kişiyi seçtikten sonra “Atanan Görevliler” de atamak istediğiniz görev türünün üstüne “sürükle-bırak” işlemi ile atamayı gerçekleştirebilirsiniz. Yada “Atanan Görevliler” alanında yer alan Ad-Soyad alanı içinde

   

  17  

17  

yazan ”Görevli Atamak İçin Tıklayınız.” yazısına tıklayınız. Daha Sonra gelen kutuda atamak istediğiniz görevlinin adını yazmaya başlayarak çıkan listeden görevliyi seçerek “Enter” tuşuna basarak atama işlemini yapabilirsiniz.

Oturumlara Kopyala “Oturum” ve “Bina” seçimi yaptıktan sonra altta “Atanan Görevliler” alanında yer alan “Oturumlara Kopyala” butonuna tıklayarak oturuma atamış olduğunuz görevlileri diğer oturumlara kopyalabilirsiniz.

Kopyalamak istediğiniz oturumları seçerek “Kopyala” butonuna bastığınızda görevlileriniz diğer oturumlarada kopyalanacaktır.

Arşivden Kopyala “Oturum” ve “Bina” seçimi yaptıktan sonra altta “Atanan Görevliler” alanında yer alan “Arşivden Kopyala” butonuna tıklayarak daha önceki sınavlarda atamış olduğunuz görevlileri yeni sınava kopyalabilirsiniz.

   

  18  

Arşivden Kopyalama işlemi sınav ve oturm seçmelisiniz. Gelen görevli Listesi üzerinden “Tümünü Seç” ile bütün görevlileri seçip kopyalayabileceğiniz gibi, tek tek seçerekte kopyalama işlemi yapabilirsiniz.

Atama Görevli Silme Atama işlemi sırasında herhangi bir bina ve gorev turune atamış olduğunuz görevliyi daha sonra silebilirsiniz. Bu işlem için “Atanan Görevliler” listesinde görevli Ad-Soyad alanı kenarında bulunan “Sil” ikonunu kullanarak silebilirsiniz.

Atama Görevli Güncelleme Görevli ataması yaptıktan sonra herhangi bir güncelleme yapmak isterseniz “Atanan Görevliler” listesinde değiştirmek istediğiniz görevlinin üzerine “Atanacak Görevliler” listesinden atamak istediğiniz görevliyi “Sürükle-Bırak” yaparak güncelleyebilirsiniz. Bina Görevli Atama alanında görevli bir oturumda bir kere kullanılmaktadır. Atama işlemi sırasında görevliyi atadığınız takdirde “Atanacak Görevliler” listesinden görevli silinecektir.

Görevli  Raporları  “Görevli Raporlar” butonuna tıklayarak sistemde seçilen sınav için binaya gore görevli dağılımlarını görebilirsiniz. “Oturum” seçimi yaptıktan sonra o oturumda kullanılan binalar listelenecektir. Bina Görevli Atama işlemi sırasında yaptığınız atamalar bu alanda

   

  19  

19  

listelenmektedir. Bir binaya ait gorevli ataması tamamen bitti ise “Görevli Raporları” alanında onaylanmış anlamına gelen “Tik” görünmektedir. Bina ataması bitmediyse “Ünlem” işareti belirmektedir. Binaya yapılan atamaları görmek ve yeni atamalar yapmak için. “Bina” ismine tıklayarak görevli listesini görebilirsiniz.

Görevli Raporları – Görevli Atama “Görevli Raporları” alanında anlık olarak binalara yeni görevli ekleyebilir ya da var olan görevliler üzerinde güncellemeler yapabilirsiniz. Oturum seçtikten sonra gelen bina listesinden atama yapmak istediğiniz binayı tıklayınız. Bina seçimi yaptıktan sonra açılan görevli listesinden eklemek veya değiştirmek istediğiniz “Görev Türü” alanına tıklayınız. Açılan pencerede “Kurum” ve “Ünvan” seçimi yaparak görevliyi belirledikten sonra ekleme işlemi için “Ekle” ikonuna tıklayınız.

   

  20  

Görevli  Arama  “Görevli Arama” butonuna tıklayarak sistemde seçilen sınav için atanmış görevli dağılımlarını görebilirsiniz. Görevli Arama ekranında farklı filter seçenekleri kullanarak arama yapabilirsiniz.

Arama Paneli alanında yer alan arama kriterlerini kullanarak filtreleme yapabilir ve görevli dağılımını görebilirsiniz. Görevlilerin hangi oturumlarda görevli olduğunu, nerde görevli

   

  21  

21  

olduğunu, binada hangi görevlilerin olduğunu bu alanda belirlemiş olduğunuz kriterler aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Arama kriterleriniz iptal etmek ve tüm bilgileri görmek için “Aramayı Sıfırla” butonuna tıklayabilirsiniz.