5
5 PRIJEDLOG PRIPREME ŠKOLSKOG ČASA – Primjer 1 Predmet: Metoda: STEREOTIPI Datum: Primjer: Nastavna jedinica: CRNOGORCI CILJEVI: OBRAZOVNI: Sticanje osnovnih znanja o crnogorskoj nacionalnoj manjini u BiH; Upoznavanje s kulturom crnogorskog naroda, jezikom i pismenošću, tradicijom i simbolima crnogorskog naroda; Učenje novih pojmova: stereotip. FUNKCIONALNI: Razvijanje interpretacijsko-analitičkih vještina s postavljenim problemskim pitanjem kroz samostalan i zajednički rad; Osposobljavanje za prepoznavanje stereotipa i načina njihovog prevazilaženja. ODGOJNI: Prepoznavanje stereotipa i negativnog učinka u odnosima među ljudima i narodima; Motiviranje za upoznavanje različitih naroda i njihovih kultura; Sposobnost za osjećajno opažanje učenika u njegovanju kulturne baštine; Razvijanje tolerancije prema i među pripadnicima različitih etničkih i kulturnih grupa. MEtODIČKI PRIStuP NAStAvNI MAtERIJALI Rad sa tekstom, kombinirani samostalno- grupni rad, interpretacijsko-analitički pristup razgovoru s elementima problemske analize, rad sa slikovnim materijalom, rad na karti. Tekstovi iz Priručnika; Slikovni materijal /fotografije sa CD-a/; Karta BiH. PRIJEDLOG ZA ORGANIZOvANJE ŠKOLSKOG ČASA Za obradu teme predlaže se metoda kombiniranog samostalno-grupnog rada, kojim bi se postigla samoedukacijska pozadina školskog časa, provjerena kroz zajednički ili grupni rad. Ta stepenastost omogućava rast u prihvatanju i proširivanju saznanja na odabranu temu, po pedagoškim zakonitostima, od jednostavnog ka složenijem, od općeg ka detaljnom. ORGANIZOvANJE ŠKOLSKOG ČASA: uvodni dio Predviđeno vrijeme: 15 minuta Motivacija Na početku školskog časa nastavnik/moderator može upitati učenike znaju li ispričati neki vic o Crnogorcima. Još veći faktor iznenađenja bio bi kada bi nastavnik sam ispričao neki vic. Cilj je zapravo motivirati učenike za temu stereotipa, koja bi bila obrađena u uvodnom dijelu školskog časa. Nakon ispričanih šala, nastavnik može navesti pojam stereotipa, pojasniti njegovo značenje i posljedice, koje on može izazvati. Tema se može proširiti i na svakodnevni život, na sredinu i prijatelje učenika, kako bi učenici bolje razumjeli šta je to stereotip. Nastavnik/moderator bi trebao približiti učenicima sociološku pozadinu i značenje pojma stereotipa, te ga posebno usredsrijediti na odnos prema nacionalnim manjinama, tj. šta on znači u izgradnji stava i mišljenja prema pripadnicima nacionalnih manjina.

Teacher's Guide on National Minorities OSCE BiH BOS

Embed Size (px)

DESCRIPTION

OSCE

Citation preview

  • 5PRIJEDLOG PRIPREME KOLSKOG ASA Primjer 1Predmet:

    Metoda: STEREOTIPI Datum:Primjer:Nastavna jedinica: CRNOGORCI

    CiljEvi:

    OBrazOvNI: Sticanje osnovnih znanja

    o crnogorskoj nacionalnoj manjini u BiH;

    Upoznavanje s kulturom crnogorskog naroda, jezikom i pismenou, tradicijom i simbolima crnogorskog naroda;

    Uenje novih pojmova: stereotip.

    FuNkCIONalNI: Razvijanje

    interpretacijsko-analitikih vjetina s postavljenim problemskim pitanjem kroz samostalan i zajedniki rad;

    Osposobljavanje za prepoznavanje stereotipa i naina njihovog prevazilaenja.

    ODGOjNI: Prepoznavanje stereotipa

    i negativnog uinka u odnosima meu ljudima i narodima;

    Motiviranje za upoznavanje razliitih naroda i njihovih kultura;

    Sposobnost za osjeajno opaanje uenika u njegovanju kulturne batine;

    Razvijanje tolerancije prema i meu pripadnicima razliitih etnikih i kulturnih grupa.

    MEtODIKI PRIStuP NAStAvNI MAtERIJALI

    Rad sa tekstom, kombinirani samostalno-grupni rad, interpretacijsko-analitiki pristup razgovoru s elementima problemske analize, rad sa slikovnim materijalom, rad na karti.

    Tekstovi iz Prirunika; Slikovni materijal /fotografije sa CD-a/; Karta BiH.

    PRIJEDLOG ZA ORGANIZOvANJE KOLSKOG ASA

    Za obradu teme predlae se metoda kombiniranog samostalno-grupnog rada, kojim bi se postigla samoedukacijska pozadina kolskog asa, provjerena kroz zajedniki ili grupni rad. Ta stepenastost omoguava rast u prihvatanju i proirivanju saznanja na odabranu temu, po pedagokim zakonitostima, od jednostavnog ka sloenijem, od opeg ka detaljnom.

    ORGANIZOvANJE KOLSKOG ASA:

    uvodni dioPredvieno vrijeme: 15 minuta

    MotivacijaNa poetku kolskog asa nastavnik/moderator moe upitati uenike znaju li ispriati neki vic o Crnogorcima. Jo vei faktor iznenaenja bio bi kada bi nastavnik sam ispriao neki vic. Cilj je zapravo motivirati uenike za temu stereotipa, koja bi bila obraena u uvodnom dijelu kolskog asa. Nakon isprianih ala, nastavnik moe navesti pojam stereotipa, pojasniti njegovo znaenje i posljedice, koje on moe izazvati. Tema se moe proiriti i na svakodnevni ivot, na sredinu i prijatelje uenika, kako bi uenici bolje razumjeli ta je to stereotip. Nastavnik/moderator bi trebao pribliiti uenicima socioloku pozadinu i znaenje pojma stereotipa, te ga posebno usredsrijediti na odnos prema nacionalnim manjinama, tj. ta on znai u izgradnji stava i miljenja prema pripadnicima nacionalnih manjina.

  • 6NajavaNakon ovog, uvodnog dijela, nastavnik/moderator konkretizira uvodnu temu najavljivanjem teme za obradu - Crnogorska nacionalna manjina, te povezuje glavnu i uvodnu temu, objanjavajui ta je to u drutvenom smislu stereotip, na primjeru Crnogoraca. I tada uenici mogu navesti neke druge stereotipe vezane za neki narod, koji oni poznaju. Tako e u razgovoru biti jasnije odreen pojam stereotipa u sociolokom znaenju.

    Glavni dio:ZadaciPredvieno vrijeme: 25 minuta

    Uenici bi se najprije trebali upoznati s okolnostima i vremenom doseljavanja Crnogoraca u BiH. To e saznati iitavajui tekst u rubrici CRTICE IZ PROLOSTI.

    Za to vrijeme, nastavnik/moderator moe pripremiti zidnu kartu BiH i veliki papir (hamer-papir) na kojem e uenici iscrtati ono to se trai u prvom zadatku ispod ove rubrike. Jedan od uenika moe iscrtati na papiru konture BiH, a u aktivnom radu, koji bi uslijedio, uenici bi oznaili prostore koje naseljavaju Crnogorci u BiH, pratei zidnu kartu BiH. Uenici bi, zatim, na prostor oko kontura BiH na velikom papiru mogli poimenino navesti najvanije detalje iz proitanog teksta, ili samo kljune rijei. Na kraju bi neko mogao, na osnovu crtea i kljunih rijei na papiru, ispripovijedati ta se saznalo u okviru ovog zadatka. Nastavnik/moderator moe upitati uenike koja bi pitanja postavili na ovu temu, ta bi jo eljeli saznati iz ove teme, ili bar odgovoriti na ponuena ostala pitanja ispod ove rubrike u Priruniku.

    Po slinom principu, uenike bi trebalo uputiti u rubriku PRIAM TI PRIU, koju bi oni proitali, a zatim zapisali njima nepoznate ili manje poznate rijei. Iste te rijei bi, zatim, zapisivali na ve koriteni papir s kartom i naznakama znaenja rijei. Zajedniki bi pokuali objasniti te rijei. Ponovno bi se u ideji-poruci prie provlaila tema stereotipa, to bi nastavnik/moderator trebao naglasiti i uputiti uenike u znaenje stereotipa.

    U daljnjem toku obrade teme, uenici bi trebali obraditi tri rubrike u tri grupe, ili u tri reda, ovisno o tome kako je razred organiziran.

    Svaka grupa e zajedniki proitati tekstove i zapisati najvanije naznake koje bi prezentirala svim uenicima. Prva grupa bi, uz obradu rubrike POZNATE LINOSTI, mogla analizirati i crnogorsku narodnu igru Oro i njezin nastanak. Druga grupa trebala bi navesti stare nazive Crne Gore i historijske promjene tih naziva. Trea grupa ima dodatni zadatak, a to je da prepozna u nacionalnoj himni hvalu i ast koju Crnogorci iskazuju svojoj domovini, na nain divljenja njezinim prirodnim ljepotama. Za to im moe posluiti i priloena fotografija grada Perasta. Vodea misao za taj zadatak mogu im biti ponuena pitanja na kraju himne.

    TEmE bi bilE:

    1. POZNATE LINOSTI - istaknuti pripadnici crnogorske nacionalne manjine u BiH2. CRTICE IZ PROLOSTI - o nazivu Crne Gore3. SIMBOLI PRETOENI U STVARNOST - crnogorska nacionalna himna u isticanju prirodnih ljepota Crne Gore.

  • 7InterpretacijaPo zavretku rada u grupama, pristupit e se prezentaciji rezultata rada. Ti rezultati trebali bi biti transparentni za sve uenike, zahvaljujui transparentnom papiru. Svaka grupa e prezentirati svoje rezultate, zapisujui samo kratke naznake na prazni prostor koritenog papira.

    Zavrni dioPredvieno vrijeme: 5 minuta

    Na kraju kolskog asa, zahvaljujui transparentnom papiru na kojem su zapisivani kratki rezultati rada, bit e dobijena jedna opa slika obraene teme. Prostor unutar kontura BiH moe se ispuniti slikovnim matrijalima koji su koriteni kao materijal za rad u grupama. Ako ima dovoljno vremena, moe se ve naueno, jo jednom usmeno ponoviti, koristei se dobijenim panoom.

    KORItENI MAtERIJALI

    Za dio kolskog asa u kojem se radi na navedenim zadacima u grupama, mogu se koristiti dijelovi teksta iz Prirunika, kao i sve vrste pisanih i slikovnih izvora, karte, i slino. Konkretno, za ovu temu ponueni su tekstovi iz Prirunika. Kako bi nastavnik/moderator bolje organizirao kolski sat i bio u mogunosti ovaj tip kolskog asa primijeniti i na druge teme, prikazana je specifikacija tekstova po temama za grupe.

    O POzNaTIM PrIPaDNICIMa CrNOGOrSkE NaCIONalNE MaNjINE u BIHCrnogorci, koji su dolazili ivjeti i raditi u BiH, uglavnom su se posvetili drutvenim djelatnostima, posebno obrazovanju, kulturi i nauci. Veliki broj njih postali su strunjaci u svojim naunim i drutvenim disciplinama i domenima, aktivno doprinosei dobrobiti Bosne i Hercegovine. U vrijeme bive SFRJ, veliki broj uitelja, nastavnika i profesora iz Crne Gore, doao je u BiH pouavati u kolama; zasnovali su svoje porodice i ostali ivjeti u BiH. Graani, porijeklom iz Crne Gore, najveim su dijelom izgradili svoju karijeru i stekli znaajna i dragocjena znanja, iskustva i materijalne pretpostavke za ivot u Bosni i Hercegovini. Ovdje emo spomenuti samo jednog od takvih ljudi: profesora Marka Veovia, crnogorskog romansijera, pjesnika, esejistu, roenog 1945. godine u malom mjestu Pape, u blizini Bijelog Polja (Crna Gora). Profesor Veovi ivi u Sarajevu, i radi na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Napisao je nekoliko knjiga i smatraju ga istaknutim kulturnim radnikom u BiH.

    1. POZNATE LINOSTI - - poznati pripadnici crnogorske nacionalne manjine u BiH

    2. CRTICE IZ PROLOSTI - o nazivu Crne Gore

    O NazIvu CrNE GOrECrna Gora - to je veoma zanimljiv naziv za jednu dravu. Meutim, taj se naziv nije uvijek koristio. U davna vremena, koriten je naziv Duklja. Taj naziv je nastao prema jednom starom romanskom naselju Dioclea, ije ruevine i danas svjedoe o starim vremenima. Naziv Duklja kasnije je zamijenjen nazivom Zeta.

  • 8DETaljNIjE O DukljaNSkOj HISTOrIjIDuklja se prostirala od Boke Kotorske do rijeke Bojane i Skadarskog jezera. Naziv je dobila po rimskom gradu Dioclei. Od 11. stoljea ova oblast naziva se Zeta, po istoimenoj rijeci.Upravo u 11. vijeku Zeta doivljava svoj najvei uspon. To je bilo omogueno slabljenjem Bizantskog carstva. Ustanak protiv Bizanta podigao je knez Stefan Vojislav 1035. godine i ratovao protiv Bizanta s promjenjivim uspjehom sve do 1042. godine. U tom periodu uspio je sauvati neovisnost i proiriti svoju vlast na Travuniju i Zahumlje. Tako se njegova drava prostirala od Neretve do Bojane. Jo vei uspon Duklja je doivjela u vrijeme njegovog sina Mihajla (oko 1050.-1081.) i unuka Bodina (1081.-1101.). U njihovo vrijeme vlast je proirena i na Raku i Bosnu. Mihajlo je uspio, 1077. godine, od pape dobiti kraljevsku krunu.

    (Veselinovi Andrija, Srbija i Evropa u odabranim izvorima srednjeg veka, Novi Sad, 2003.)

    Tekst himne i fotografije Crne Gore sa CD-a

    3. SIMBOLI PRETOENI U STVARNOST - crnogorska nacionalna himna u isticanju prirodnih ljepota Crne Gore.

    PRIJEDLOG PRIPREME KOLSKOG ASA Primjer 1

    DIDAKTIKI KOMENTAR

    Kombinirani samostalno-grupni rad, predvien u obradi ove teme, prua veliku mogunost interaktivnog rada, ali i temelje za pojedinani angaman. Rad u grupama uvijek moe ostavljati prostora za manji ili vei pojedinani angaman uenika. Kombinirana metoda uvjetuje grupni rad prije svega pojedinanim angamanom na upoznavanju sa temom i zadacima. Ona daje prostor za samostalno promiljanje i zaetak kritikog miljenja (ako su pitanja koja se postavljaju dobro formulirana), koje se, zatim, moe provjeriti u grupnom radu i prezentiranju rezultata tog rada. Ipak, u okviru ove teme uglavnom se namee ostvarivanje odgojnih ciljeva, uz one uobiajene materijale koji u sr rada stavljaju samu glavnu temu. Odgojni cilj, koji se istie kao vaan segment ishoda ove teme, bili bi stereotipi, njihova definicija, socioloki znaaj, posljedice po drutvo i pojedinca i, na kraju, njihovo prepoznavanje. Zbog toga je i sam poetak kolskog asa zamiljen kao zarobljavanje uenika u stereotipne okove vica o lijenim Crnogorcima. Razrada ove teme o stereotipima trebala bi pouiti o postupnom prepoznavanju stereotipa, koje moraju prepoznati sami uenici. Nastavnik/moderator, ni u kom sluaju, u tom prepoznavanju ne smije servirati otkrivanje stereotipa. To treba postii razgovorom i zajednikim zakljuivanjem. Zbog toga je veoma vano da nastavnik/moderator dobro raspolae znanjem o definiciji stereotipa, kako bi sam mogao voditi razgovor s uenicima.

  • 9Sve ove stavke vano je navesti u razgovoru s uenicima. Ipak, taj razgovor, ne samo u uvodnom dijelu kolskog asa, nego tokom cijelog kolskog asa, treba ii u smjeru iznalaenja naina za prepoznavanje stereotipa. To se moda najbolje moe postii uputama da uenici potrae stereotipe u svom svakodnevnom ivotu, u odnosu prema prijateljima, novom ueniku u odjeljenju ili koli, novim susjedima, i slino. Bit e to dobra baza za nadgradnju u prepoznavanju stereotipa na viem nivou.

    Za glavni dio kolskog asa, dok uenici iitavaju zadate im rubrike, nastavnik/moderator treba pripremiti veliki papir (hamer-papir), koji bi bio transparentna tabela rada na kolskom satu. Veina savremenih kolskih ploa premazana je tzv. metalik bojom, tako da se papir moe staviti na plou uz pomo magneta. Ako je na raspolaganju flip-chart, tim bolje. U nedostatku bilo ega od navedenog, transparentna ploa moe se privrstiti ljepljivom trakom. U svakom sluaju, za rad na transparentnoj tabeli dobro bi doli markeri razliitih boja, kako bi rezultati rada po zadacima ili grupama bili uoljiviji.

    Za rad u grupama potrebno je pripremiti i slikovni materijal, koji se moe nai na DVD-u, ili neki drugi, koji bi dodatno mogao proiriti i obogatiti temu. Slike ne bi trebale biti prevelike, radi kasnijeg lijepljenja na tabelu na transparentnom papiru, ali ni premale, kako bi analiza slikovnog materijala bila uspjena.

    Tokom prezentacije rada, zapisivanja kljunih rijei, objanjenja i lijepljenja slika, vano je da nastavnik/moderator, jo u vrijeme rada u grupama, skrene panju uenicima na vanost narodnih igara u kulturi jednog naroda. Put usmjerenja tih pitanja i razgovora bio bi upoznavanje s kulturnom batinom jednog naroda, tolerantan stav prema kulturi svakog naroda, ali i prepoznavanje vanosti njegovanja kulture.

    Dobijeni materijal u obliku tzv. transparentne tabele dobar je podstrek u navedenim ciljevima odgojne prirode. On se moe proiriti na bilo koji narod, odnosno na bilo koju temu ovakve prirode, u obliku projekta ili prezentacije rezultata i naina rada na kolskim satima predmeta koji obrauje ovu temu. To moe biti adekvatan pokazatelj tog rada na obiljeavanju dana kole ili dana otvorenih vrata.

    Stereotip se, u sociolokom smislu, obino definira kao pojednostavljen i teko promjenjiv odnos prema nekome ili neemu.

    On je posebno izraen u drutvima koja su pod teretom rasnih, nacionalnih, socijalnih i drugih tenzija. U takvim drutvima stereotip nalazi plodno tlo za produbljivanje netrpeljivosti i nesnoljivosti prema razliitim drutvenim zajednicama. Osim toga, on moe biti produkt i neupuenosti i nepoznavanja, prihvatanja i neprovjeravanja istinitosti nekih tvrdnji i navoda.

    Stereotip, zbog toga, dobija na svojoj snazi u uopavanju, posebno kada je rije o epitetima vezanim za narod kao drutvenu zajednicu.

    Tako poznajemo stereotipe poput: hladnih Engleza, krtih kota, lijenih Crnogoraca, tupavih Bosanaca, ali i stereotipne stavove manjih zajednica, poput: umiljenih Zagrepana, lukavih Foaka, poduzetnih Visoana, itd. Stereotipi zadiru u sve drutvene pore i doseu do samih odnosa izmeu ljudi kao individua.