29
[Perquè hi ha climes tan diferents] [Una unitat didàctica contextualitzada amb el canvi climàtic] 04/02/2016 Marc Fusellas i Joaquin Muñoz

UD ESO tot junt

Embed Size (px)

DESCRIPTION

gvgm

Citation preview

Page 1: UD ESO tot junt

[Perquè hi ha climes tan diferents] [Una unitat didàctica contextualitzada amb el canvi climàtic] 04/02/2016 Marc Fusellas i Joaquin Muñoz

Page 2: UD ESO tot junt
Page 3: UD ESO tot junt

1

ÍNDEX

1. Presentació 2

2. Apartat cicle i matèria 3

3. Context 3

3.1. Consideracions al voltant dels continguts. 3

4. Objectius 3

5. Continguts 4

6. Competències 4

5.1. Competències bàsiques del àmbit científic – tecnològic 4

5.2 Altres competències 5

7. Seqüència d’activitats 6

8. Criteris d’avaluació 11

9. Criteris d’atenció a la diversitat 11

10. Connexió amb altres matèries 11

11. Annexos 12

10.1 Annex 1: Material per a l’alumnat 12

10.2 Annex 2: Examen i pauta per avaluar-lo 20

10.3 Annex 3: Rúbriques 23

Page 4: UD ESO tot junt

2

1. PRESENTACIÓ

Hem dissenyat aquesta unitat didàctica sobre els diferents tipus de clima i el temps

atmosfèric contextualitzat amb el canvi climàtic pel nivell de 1r d´ESO de l’assignatura de

ciències Naturals. Es desenvoluparà a l’institut Milà i Fontanals de Barcelona. Aquest

institut està al barri del Raval i es un institut d’especial dificultat per l'alta influència

d’immigració. És per això, que alhora de dissenyar aquesta UD, hem tingut molt present les

dificultats que tenen els alumnes amb la llengua i el baix nivell de ciències. Hem aplicat

mesures d’atenció a la diversitat tals com el treball cooperatiu en grups heterogenis, i la

utilització d'estratègies motivacionals per a l'alumnat com l'ús de la gamificació per aprendre

de forma significativa els continguts i competències... de la següent manera:

El joc: és un joc a temps real que dura tota la unitat didàctica. El grup classe fa 4 subgrups i

cada subgrup és un jugador. El joc té 4 proves, els tres primers són els subtemes de la ud i

el quart és una síntesi. l’objectiu del joc superar totes les proves, si assoleixen aquest

objectiu no hauran de fer examen ja que hauran superat tots els continguts i competències,

pel contrari si no l’assoleixen si que hauran de fer examen. la prova es passa o no a través

d’una sessió avaluativa amb un sistema de punts, per passar la prova s’han d’aconseguir un

llindar mínim de punts. a més existeix un dau que tenen dret a tirar cada cop que comença

una nova prova, el dau tindrà a cada cara un “comodí” que s’utilitzarà a mode d’ajuda quan

ells decideixin gastar-lo.

Dau de comodins

1. El hacker: durant un dia els professors donen qualsevol recurs digital que se’ls demani

2. El savi: durant un dia els professors donen qualsevol recurs material que se’ls demani

3. L’estudiant en pràctiques: els professors són alumnes i per tant els poden ajudar en el que calgui

4. El lladre: els alumnes poden modificar algun dels valors d’una rúbrica. 5. El metge: 1 vida extra en el concurs final 6. El mag: tria el comodí que vulguis

Les activitats s’han adaptat a un grup classe de 20 alumnes amb diferents nivells

d’aprenentatge. La UD s’ha dissenyat des d’un punt de vista constructivista, per el qual els

alumnes són protagonistes del seu aprenentatge. Farem ús de bastides per a que els

estudiants no es sentin perduts i puguin anar progressant de manera adequada.

Hem contextualitzat la unitat didàctica amb el canvi climàtic, per tal de captar l'interès de

l'alumnat i d'aquesta manera prendre consciència dels processos que comporta amb

l'objectiu que els alumnes puguin prendre decisions amb criteris científics que permetin

adoptar mesures amb criteris científics que evitin o minimitzin els impactes mediambientals

derivats de la intervenció humana. D'altra banda creiem que a causa de la diversitat cultural

existent entre l' alumnat, seria motivador per al grup - classe intentar relacionar a cada

alumne amb el clima predominant al seu país d'origen, constituint una estratègia que

augmentaria l'interès de l' alumne en l'activitat, així com una oportunitat per sentir experts en

un camp i saber comunicar-ho a seus companys d'una manera significativa.

Page 5: UD ESO tot junt

3

2. CICLE I MATÈRIA

Com pot haver-hi ha climes tan diferents?. Aquesta unitat didàctica està dissenyada per a

l'assignatura de Ciències Naturals de 1r d'ESO i correspon a l’apartat “La Terra i els seus

embolcalls”.

3. CONTEXT

En aquesta unitat didàctica utilitzarem un context acord al tipus d'alumnat, tenint en compte

les seves expectatives i necessitats i així enfocar els continguts des d'un punt de vista

pràctic i adaptat al seu entorn real.

El context d'aprenentatge i el de aplicació serà el mateix: el canvi climàtic. Utilitzarem com a

punt de partida un vídeo una mica catastrofista sobre els principals impactes del canvi

climàtic al nostre planeta. La finalitat d'aquest vídeo és captar l'interès de l'alumnat en la

unitat didàctica i la presa de consciència dels problemes reals als quals s'enfronta el nostre

planeta amb l'objectiu que l'alumnat s'impliqui de manera activa en la UD. El vídeo també

ens servirà d'introducció per a la següent activitat en la qual es treballa l'efecte hivernacle

amb una semiesfera astronòmica.

D'altra banda en l'activitat 3 en què els alumnes han de relacionar un tipus de clima amb la

seva situació geogràfica, intentarem adaptar-nos al les necessitats del tipus d'alumnat

d'aquest centre (gran percentatge immigrant) de manera que intentem assignar a cada grup

el clima predominant al país d'origen d'algun dels seus components de manera que

adquireixin el paper d'experts dins d'un context familiar per a ells. En el cas de climes que

no corresponguin a països d'origen dels alumnes (ex polar) els facilitarem dades dels climes

fent- creure que pertanyen a alumnes d'altres anys que si tenen aquest clima al seu país

d'origen.

Per a l'última part de la unitat didàctica en la qual es tracten els diferents tipus de dades

instrumentals i no instrumentals utilitzarem com a fil conductor del context sobre el canvi

climàtic l’observatori Fabra, el qual està fent un estudi sobre el canvi climàtic. El que

busquen els investigadors (Alfons i Josep) és saber com varien el paràmetres atmosfèrics

degut al canvi climàtic, i per això busquen persones que recullin dades. D'aquesta manera

motivarem l'alumnat amb l'ús i manipulació de diferents aparells meteorològics així com en

la recerca dels diferents tipus de dades a partir d'aquests aparells

3.1. Consideracions al voltant dels continguts.

L’alumnat a qui va adreçada aquesta unitat didàctica, és per a primer d’ESO, per tant no

tenen coneixement premi sobre climogrames, estatges latitudinals o fenòmens i aparells

atmosfèrics. Per tant començarem des d’un nivell molt baix per anar escalant i complicant

els conceptes a poc a poc. L’únic que podem esperar que sàpiguen, és coneixement

quotidià pel que fa al clima i al temps atmosfèric que de segur que estarà ple d’idees

prèvies, per tant haurem de dedicar molt d’esforç en aquest sentit.

L’objectiu pel que fa a continguts d’aquesta UD és descobrir als alumnes el món de l’estudi

de la climatologia i quina utilitat té pels humans, així com que aprenguin a dur a terme petits

anàlisis climatològics i prendre dades amb aparells meteorològics i tècniques no

instrumentals.

Page 6: UD ESO tot junt

4

4. OBJECTIUS

Diferenciar els diferents tipus de clima i saber-los situar en un mapa.

Aprendre a fer un climograma.

Saber diferenciar temps atmosfèric de clima.

Conèixer els diferents tipus de dades meteorològics instrumentals i no instrumentals

i saber diferenciar-les

Construir un pluviòmetre i conèixer la importància del seu ús.

Familiaritzar-se amb la diversitat de núvols i les seves característiques.

Desenvolupar la capacitat d'argumentació

Participar activament a l'aula.

Ser conscients dels conceptes que han après durant la UD

Implicar-se en el treball en grup.

Donar consciència ambiental sobre la problemàtica del canvi climàtic.

5. CONTINGUTS

Els diferents climes i la seva ubicació als estatges latitudinals

Els climogrames

Diferències entre clima i temps atmosfèric

Els aparells meteorològics i les mesures no instrumentals

Construcció d’un pluviòmetre

Els tipus de núvols

La problemàtica del canvi climàtic

6. COMPETÈNCIES

6.1. Competències bàsiques del àmbit científic - tecnològic

Competència 1. Identificar i caracteritzar els sistemes físics i químics des de la perspectiva

dels models, per comunicar i predir el comportament dels fenòmens naturals. Els alumnes

hauran d’entendre l’equilibri tèrmic que existeix del sistema terra. I com les activitats

humanes estan canviant aquest equilibri, ja que contextualitzem la unitat didàctica amb el

canvi climàtic.

Competència 7. Utilitzar objectes tecnològics de la vida quotidiana amb el coneixement

bàsic del seu funcionament, manteniment i accions a fer per minimitzar els riscos en la

manipulació i en l’impacte mediambiental. Durant la unitat didàctica els alumnes hauran de

buscar diversa informació en aparells tecnològics quotidians (ordinadors, tablets, telèfon

mòbil etc. ) així com fer un bon ús d'objectes tecnològics no tan comuns per a ells (

anemòmetre, higròmetre , etc.) .Per tant intentarem garantir el seu correcte funcionament

amb una sèrie de normes d'ús prèvies a la seva manipulació per tal de minimitzar riscos en

la seva utilització.

Page 7: UD ESO tot junt

5

Competència 9. Dissenyar i construir objectes tecnològics senzills que resolguin un

problema i avaluar-ne la idoneïtat del resultat. Els alumnes hauran construir un pluviòmetre

efectiu des del punt de vista científic, amb les mesures i marques de nivell adequades, així

com resistent a les adversitats meteorològiques. Posteriorment avaluarem la seva eficàcia

en tot el grup - classe

Competència 11. Adoptar mesures amb criteris científics que evitin o minimitzin els

impactes mediambientals derivats de la intervenció humana. En aquest sentit

contextualitzarem la nostra unitat didàctica en el canvi climàtic perquè els alumnes prenguin

consciència dels problemes mediambientals relacionats amb el clima i derivats de l'acció

humana.

6.2 Altres competències

Competència social i interpersonal

Treballarem en grups heterogenis per atendre d'una manera adequada la diversitat existent

a l'aula. D'aquesta manera intentarem que les habilitats socials de l'alumnat augmentin en

interactuar amb companys de divers origen, raça , gènere , capacitat d'aprenentatge, etc.

D'altra banda fomentarem la responsabilitat ciutadana. amb l’objectiu de que els alumnes

evitin o minimitzin els impactes mediambientals derivats de la intervenció humana

Competència digital

Durant tota la unitat didàctica els estudiants hauran de fer ús de diferents dispositius digitals

per a la cerca d'informació que es requereixi. En aquest sentit el paper del professor és

guiar l'alumne perquè realitzi una recerca correcta i adequada des del punt de vista

acadèmic. També s'utilitzaran diversos recursos tecnològics com jocs en línia per

interioritzar els continguts d'una forma motivadora.

Competència comunicativa lingüística i audiovisual

Al llarg de les diferents sessions , els alumnes hauran de desenvolupar diverses habilitats

comunicatives i lingüístiques com són l'ús de l'argumentació ( durant la fase del concurs )

l'ús d'un correcte vocabulari ( especialment el científic ) així com desenvolupar claredat en

l'exposició de el que han après als seus companys. D'altra banda treballarem la

competència audiovisual fent ús d'un potent vídeo sobre les condicions catastrofistes del

canvi climàtic , amb l'objectiu de captar de forma significativa l'interès de l'alumnat així com

augmentar la seva motivació cap a la unitat didàctica,

Page 8: UD ESO tot junt

6

7. SEQÜENCIA D´ACTIVITAT

SESSIÓ 1

Estem destruint el món

Fase del cicle

Exploració d’idees prèvies i introducció de nous conceptes

Descripció de les

activitats i gestió de

l’aula

Activitat 1: Abans de res veurem 10 minuts de vídeos sobre

conseqüències del canvi climàtic i demanarem perquè es

pensen que passa tot això. En acabat confeccionarem una

petita llista d’actes domèstics que podem fer per minimitzar el

canvi climàtic.

Activitat 2: Abans de començar la classe, es demanarà a un

alumne que llegeixi la temperatura d’un termòmetre que haurem

deixat a fora. Per simular el canvi climàtic posarem dos

termòmetres al sol abans de començar la classe, un estarà lliure

i l’altre tapat amb una semiesfera astronòmica (plàstic

transparent). Abans de res els demanarem que prediguin les

temperatures i raonin la seva predicció, llavors compararem la

temperatura marcada pels dos termòmetres i el d’abans de

començar la classe (TºC a t=0) i demanarem la causa de les

diferències, i si té relació amb el que hem vist abans amb

l’objectiu de fer aflorar idees prèvies. Després resoldrem perquè

el termòmetre de la semiesfera marcava una temperatura més

alta i ho compararem amb la terra. Per últim farem un llistat

d’accions domèstiques per minimitzar les emissions de CO2 que

servirà també per fer una síntesi de la sessió. En acabat

presentarem el joc.

Materials i recursos - Vídeos de Youtube

- 1 semiesfera astronòmica

- 2 termòmetres

SESSIÓ 2

Com s’estudia clima? Els climogrames

Fase del cicle

Introducció de nous conceptes i estructuració dels

coneixements.

Page 9: UD ESO tot junt

7

Descripció de les

activitats i gestió de

l’aula

Activitat 3: Abans d’entrar en què és un climograma,

recordarem què és el clima i quina diferència hi ha entre clima i

temps atmosfèric. Aprofitant que ja han fet la unitat didàctica

sobre la incidència del sol sobre la terra i les estacions de l’any,

definirem uns quants climes diferents els quals seran: Polar,

temperat humit, temperat sec, desèrtic, tropical estacional i

tropical humit o equatorial. Per fer-ho, dividirem el grup classe

en tants grups com climes i cada grup tindrà una fotografia d’un

clima. L’objectiu és que cada grup sàpiga col·locar el seu clima

a la franja correcte del globus terraqui. Donarem 5 minuts

perquè el grup ho debati i decideixi i llavors grup per grup

argumentarà a quina franja del globus terraqui pertany el clima

de la fotografia que els ha tocat.

Activitat 4. Amb el temps restant (esperem que la meitat) farem

un climograma tots junts. No explicarem què és abans de fer-lo,

la definició sortirà a poc a poc a mesura que l’anem construint.

El professor guiarà però mai agafarà el guix sinó que seran els

mateixos alumnes qui dibuixin el climograma a la pissarra de la

següent manera: Un alumne dibuixarà els tres eixos, un altre les

precipitacions i un tercer les temperatures. Insistirem en els

següents conceptes: les dades són mitjanes i unitats (ºC, mm…)

Ha de sortir un guió pas a pas de com fer un climograma que

els alumnes anotaran al seu dossier.

Materials i recursos - Fotografies impreses d’imatges de google

- 1 Globus terraqui

- 1 ordinador

SESSIÓ 3

Construïm un climograma

Fase del cicle

Aplicació dels coneixements.

Descripció de les

activitats i gestió de

l’aula

Activitat 5: Dedicarem tota la sessió a aquesta activitat ja que

serà una activitat avaluativa. El grup classe es dividirà en 4

grups que seran els 4 jugadors, se’ls demanarà que

construeixin un climograma per alumne (els professors els hi

Page 10: UD ESO tot junt

8

proporcionarem les dades en el material per a l’alumne). En

acabat cada alumne explicarà a la resta de companys del grup

com és el seu climograma i perquè té aquesta forma, en relació

a la posició latitudinal d’on es troben els llocs on existeix el

clima en qüestió, així practiquem el treball cooperatiu ja que

hauran de revisar i millorar si cal els climogrames fets pels

companys/es. Hauran d’entregar el climograma i serà avaluat

amb una rúbrica pels professors. Cada climograma aprovat és

un punt pel grup, d’aquesta manera obrim el rànquing,

òbviament es guardarà la nota per a la qualificació final. Cal

tenir en compte els ambients extrems: escala negativa de Ta...

En acabar els climogrames, cada alumne farà individualment

una recerca a Internet per trobar un climograma del mateix

clima que el seu i poder-lo comparar. També els donarem uns

climogrames fets a partir de mapes de predicció del clima per

l’any 2050 on s’indica la temperatura amb codis de colors per

cada zona, i un altre de semblant per a la precipitació. Amb

l’entrega dels climogrames s’haurà d’adjuntar una petita reflexió

sobre com ha canviat cada clima degut al canvi climàtic.

- 5 papers mil·limetrats + 5 papers més si s’equivoquen i

cal tornar a començar /grup

- Material bàsic de l’alumnat (llapis, goma…)/grup

- 5 Rotrings negres/grup

SESSIÓ 4

Dades per a l’observatori Fabra

Fase del cicle

Introducció i aplicació de nous conceptes

Descripció de les

activitats i gestió de

l’aula

Activitat 6: Primer de tot, cada grup tira el dau un cop ja que

han passat a la següent prova. Per començar es contextualitza

que l’observador Fabra està fent un estudi sobre el canvi

climàtic. El que busquen els investigadors és saber com varien

el paràmetres atmosfèrics degut al canvi climàtic, i per això

busquen persones que recullin dades. Per tant es presentarà

els instruments, o mesures no instrumentals, un a un, i un

alumne, cada cop diferent, sortirà a provar-lo. En acabat, es

repartiran els instruments per grups i sortirem a fora per recollir

dades tant instrumentals com no instrumentals. Aquesta sessió

Page 11: UD ESO tot junt

9

també serà avaluativa, els professors tornarem a prendre les

dades i la nota variarà en funció de la semblança que tinguin les

dues mesures, cada mesura correcte (sense diferència

significativa amb la del professor) suma un punt pel grup. Per

últim, els grups s’intercanviaran les dades i la informació sobre

l’aparell amb una graella a mode de síntesi de la sessió.

Materials i recursos - Termòmetre

- Baròmetre

- Higròmetre

- Anemòmetre

SESSIÓ 5

Construcció de pluviòmetres

Fase del cicle

Aplicació de nous conceptes

Descripció de les

activitats i gestió de

l’aula

Activitat 7: Dedicarem tota la sessió a aquesta activitat ja que

serà avaluativa. En referència a la sessió passada, l’observatori

Fabra també vol dades de precipitació però tenen aparells per

donar-nos, com es pot calcular la quantitat de pluja que plou?

Es tracta de que amb petites pistes els guiem cap al disseny

d’un pluviòmetre. Així que en grups del joc, construiran un

pluviòmetre i en acabat es comprovarà la seva eficàcia simulant

una pluja. Si el pluviòmetre mesura els centímetres d’aigua

correctament i és estable el grup sumarà 5 punts, a mesura que

es vagin trobant mancances s’aniran reduint els punts. Amb el

temps restant farem una petita reflexió sobre les sequeres cada

cop més abundants a casa nostre degut al canvi climàtic, i

donarem l’oportunitat de pujar nota o recuperar alguna prova

demanant per a què serveix un pluviòmetre i com ens pot ajudar

per estudiar el canvi climàtic a mode de síntesi de l’activitat. Si

és necessari facilitarem llocs web per donar l’oportunitat de fer

una recerca a internet per esbrinar-ho.

Materials i recursos - 1 ampolla de plàstic de 2 litres / grup

- 1 tisores / grup

- 2 rotllets de cinta adhesiva

- 1 retolador de punta fina / grup

- 1 bossa gran de caniques

Page 12: UD ESO tot junt

10

- 1 regle / grup

- 2 litres d’aigua

SESSIÓ 6

Observem el cel

Fase del cicle

Introducció i aplicació de nous conceptes

Descripció de les

activitats i gestió de

l’aula

Activitat 8: Primer de tot, cada grup tira el dau un cop, ja que

han passat a la següent prova. Ara ens basarem en les

mesures atmosfèriques no instrumentals. Aquesta serà una

prova d’una sola sessió. Es tracta de treballar els núvols, Abans

de res, un alumne sortirà a la pissarra i dibuixarà un tipus de

núvol a la línia altitudinal corresponent (que haurem dibuixat

prèviament) i hi apuntarà a sota les seves característiques amb

l’ajuda de tota la classe. Sortirà un alumnes a la pissarra per

núvol. Cada alumne tindrà un marc de paper buit per dins, i als

costats una petita guia dels diferents tipus de núvols. La prova

tindrà dues fases, la primera serà a dins de l’aula on hi hauran

penjats diferents tipus de núvols de paper, aquesta prova és

d’una sola sessió per tant aquesta activitat és avaluativa, la

màxima nota la tindrà el grup que aconsegueixi classificar tots

els tipus de núvols que hi ha penjats a la classe (1 punt per

núvol correctament classificat) i anirà baixant la nota a mesura

que en vagin faltant. La segona fase serà al pati, i es tractarà de

fer al mateix però amb núvols de veritat. Al final repassarem els

tipus de núvols amb el quadra que els hi haurà quedat a mode

de síntesi de l’activitat.

Materials i recursos - Document del marc de núvols

- 1 DIN-A3 / alumne

SESSIÓ 7

El concurs

Fase del cicle

Aplicació de tots el coneixements

Page 13: UD ESO tot junt

11

Descripció de les

activitats i gestió de

l’aula

Activitat 9: Primer de tot, cada grup tira el dau un cop, ja que

han passat a la següent prova. Es tracta d’una roda de

preguntes per torns. Existeixen 4 nivells (insuficient, suficient,

notable i excel·lent), tots els grups comencen a l’insuficient però

cada tres preguntes contestades correctament pugen de nivell.

Ara bé, tots els grups tenen 3 vides, per cada pregunta fallada

es gasta una vida, i quan les 3 vides són gastades, la nota serà

ell nivell on es troben, aquest també serà el mètode d’avaluació.

Si un grup no sap la resposta, es gasta mitja vida i hi ha rebot al

següent grup.

Materials i recursos - Apunts dels alumnes de tota la unitat didàctica

SESSIÓ 8

Examen o joc

Fase del cicle

Aplicació de tots el coneixements

Descripció de les

activitats i gestió de

l’aula

Activitat 10: Aquesta activitat serà un examen si algun grup no

ha passat el joc, o bé un joc online sobre el canvi climàtic

Materials i recursos - 1 Ordinador o tablet / alumne

- https://dl.dropboxusercontent.com/u/20658030/WEB_kid

ekom/3700_mi-planeta_MU/default.htm

8. CRITERIS D´AVALUACIÓ

Degut a la nostre programació hi ha dos escenaris d’avaluació, un amb examen i un sense.

En el primer són quatre instruments d’avaluació amb valors iguals ja que la unitat didàctica

són quatre proves, i el segon és el mateix però els valors inicials es redueixen a la meitat i

l’examen passa valer un 50%. Tal i com es pot veure no hi ha cap activitat d’auto o

coavaluació. Tot i això, a l’entrega de cada activitat avaluativa demanarem que el grup es

posi una auto-nota grupal, amb la utilització de les rúbriques corresponents, que es tindrà en

compte a l’avaluació de l’activitat. D’aquesta manera començarem a treballar l’auto i

coavaluació.

Page 14: UD ESO tot junt

12

En cas de que no hi hagi examen:

● Construcció d’un climograma 25%

● Construcció d’un pluviòmetre 25%

● Classificació i explicació de tipus de núvols 25%

● Concurs de preguntes (activitat de síntesi) 25%

En cas de que hi hagi examen:

● Construcció d’un climograma 12,5%

● Construcció d’un pluviòmetre 12,5%

● Classificació i explicació de tipus de núvols 12,5%

● Concurs de preguntes (activitat de síntesi) 12,5%

● Examen 50%

9. CRITERIS D´ATENCIÓ A LA DIVERSITAT

Com sempre la diversitat hi és ben present i a més hi ha diversitat de diversitats: ritme

d’aprenentatge, gènere, país d’origen… Tot i això la gamificació és mal·leable i s’adapta a

les necessitats dels alumnes. Per començar els subgrups (jugadors) seran grups

heterogenis, en els quals la nota dependrà de tots els membres del grup, s’espera doncs

que alumnes amb més nivell ajudin el de menys nivell, ja que el seu esforç influirà en la nota

dels altres. Per altra banda, cal dir que hi ha alumnes resen vinguts de l’aula d’acollida i

d’altres propensos a les conductes disruptives, per tant també farem atenció

individualitzada.

10. CONEXIÓ AMB ALTRES MATÈRIES

Llengua catalana: Durant el tema hi ha alguna activitat on hauran de definir quelcom com ara els tipus de núvols, es tindrà en compte l’habilitat per donar informació d’un tipus concret de núvol en l’escriptura amb l’objectiu de millorar la seva redacció. Matemàtiques: Durant la primera prova, hauran de construir un climograma en el qual s’hauran d’interpretar dades numèriques, les quals es tindrà molt en compte durant l’avaluació de l’activitat. Ciències socials: A les segona i tercera sessió els alumnes aprendran a fer i interpretar un climograma així com a identificar climes en els estatges latitudinals. Tecnologia: A la cinquena sessió els alumnes hauran de construir un pluviòmetre, el qual es tindrà molt en compte a l’avaluació que funcioni correctament. I a la quarta tractarem els aparells atmosfèrics.

Page 15: UD ESO tot junt

13

11. ANNEXOS

11.1 Annex 1: Material per a l’alumnat

[Com pot haver-hi climes tan diferents?]

Material per a l’alumnat

Page 16: UD ESO tot junt

14

ACTIVITAT 2

El canvi climàtic

Aquest dibuix és una representació del que hem fet a classe, quin dels dos

termòmetres creus que indicarà una temperatura més alta? Perquè?

Indica el valor de cada termòmetre dins del gràfic tenint en compte que hem instal·lat

l’experiment al començar la classe, que cada ratlleta horitzontal són 5 minuts i cada

ratlleta vertical és un grau ºC.

Temps (5 min)

Page 17: UD ESO tot junt

15

Quines conclusions en treus?

Tal i com hem dit, a la Terra li passa alguna cosa semblant, si és així, què seria la

semiesfera de plàstic si el termòmetre fos la Terra?

Llista d’actuacions domèstiques que podem fer per ajudar a minimitzar les emissions

de CO2:

Page 18: UD ESO tot junt

16

ACTIVITAT 3

Els climes de la terra

Divideix la terra per climes amb línies horitzontals, i relaciona les imatges de sota

amb part de la terra corresponent i posa’ls-hi nom.

A quin hemisferi has col·locat les imatges? Es podrien posar als dos hemisferis?

Page 19: UD ESO tot junt

17

ACTIVITAT 4

Els climogrames

Ara farem un climograma! Dibuixa aquí el climograma que farem tots junts a la pissarra i

escriu a baix els passos per fer-lo

Page 20: UD ESO tot junt

18

ACTIVITAT 5

Construïm un climograma

Feu tots els climogrames amb les dades de sota. COOMPTE!!! el grup les ha de fer totes

però cada membre només n’ha de fer un. Si en el grup sou menys de 6 deixeu el que

vulgueu, i si sou més de 6 repetiu el que vulgueu.

Clima polar

G F M A Mg J Jl A S O N D

P. mm. 15 5 7 5 2 2 2 10 7 12 12 25

T ºC -45,5 -47 -40 -32 -21 -16,5 -12 -18,5 -22 -43 -42,5 -38,5

Clima temperat

humit

G F M A Mg J Jl A S O N D

P. mm. 7 12 22 52 125 192 183 135 69 54 23 15

T ºC 23,5 23,9 22,2 19,2 16,1 13,7 13,1 13,5 14,7 16,3 19,2 21,5

Page 21: UD ESO tot junt

19

ACTIVITAT 6

Anem a recollir dades! Respon les qüestions següents:

Quin aparell tens?

Explica breument com funciona i per a què és útil.

Ara surt al pati i pren la dada corresponent. Recorda que ha d’indicar les unitats!

Aquests aparells mesuren característiques del clima o del temps atmosfèric?

Perquè?

Clima temperat

sec

G F M A Mg J Jl A S O N D

P. mm. 140 147 153 105 94 63 55 49 85 157 172 212

T ºC7,3 8,1 8,7 9,9 11,2 14,4 17,1 18,9 19,7 18,3 14,3 10,4 8,9

Clima desèrtic

G F M A Mg J Jl A S O N D

P. mm. 4 4 1 2 1 0,5 0,5 1 0,5 1 1 3

T ºC 14,3 17,6 21,0 25,2 30,1 35,6 37 36,5 33,1 26,9 20,1 14,9

Clima tropical

estacional

G F M A Mg J Jl A S O N D

P. mm. 2 5 20 40 120 160 270 340 250 110 10 2

T ºC 21 23 25 29 28 26 24 21 22 23 22 21

Clima equatorial

G F M A Mg J Jl A S O N D

P. mm. 160 210 280 290 213 122 120 158 210 250 270 222

T ºC 24,9 25,5 25,7 25 25 25 24,9 25 25 25,3 25 24,9

Page 22: UD ESO tot junt

20

Compartiu les vostres dades!!! Aneu a visitar als altres grups i aconseguiu omplir

aquesta taula amb la informació que us donin els vostres companys.

Aparell Què mesura?

Apunta la dada que ha mesurat amb les seves

unitats

Quins elements té l’aparell per mesurar?

Com poden ajudar aquests aparells a prevenir el canvi climàtic?

Page 23: UD ESO tot junt

21

ACTIVITAT 7

Construïm un pluviòmetre!

Construeix un pluviòmetre utilitzant el material i seguint el protocol que hi ha a continuació.

En acabat respon les preguntes següents.

Protocol

Agafa una ampolla de 2 litres de plàstic i retalla-la transversalment per la part on

comença a aprimar-se.

Ara agafa l’altre part de l’ampolla i fas un altre tall transversal a la meitat. Guarda la

part del peu i llença al contenidor groc la resta.

Un cop tallat, agafa la part del cul de l’ampolla i amb un permanent de color negre

fes una marca cada centímetre des del tap fins al final. A la primera marca hi escrius

un “1” a les segona un “2” i així successivament, començant 3 dits per sobre del cul

de l’ampolla.

Posa unes quantes caniques a la part del cul de l’ampolla fins a arribar a la primera

marca perquè el pluviòmetre no caigui degut al vent.

Finalment col·loca la part de l’ampolla que no hem marcat a dins de la part que té

caniques del revés, és a dir, que la rosca miri cap a les caniques, i ja teniu el vostre

pluviòmetre. Us ha de quedar semblant al pluviòmetre de la imatge.

Demaneu al professor que vingui a comprovar que està ben fet.

Material

1 ampolla de plàstic de 2 litres

1 tisores

Cinta adhesiva

1 retolador de punta fina

Més o menys 10 caniques

1 regle

El pluviòmetre serveix per mesurar la quantitat d’aigua que ha plogut. Per a què creus que

pot ser útil fer aquesta mesura? Com pot ajudar a prevenir el canvi climàtic?

Page 24: UD ESO tot junt

22

ACTIVITAT 8

Observem el cel!

Els núvols ens donen informació sobre el temps atmosfèric que fa o que farà. Utilitza l’espai

que tens a sota per dibuixar els tipus de núvols diferents, posa’ls-hi nom i posa-hi les

característiques que hem escrit a la pissarra. Dibuixa-hi també un paisatge perquè es pugui

apreciar la línia altitudinal d’on es troba el núvol.

Page 25: UD ESO tot junt

23

ANNEX 2: EXAMEN I PAUTA PER AVALUAR-L’HO

11.2 Annex 2: Examen i pauta per avaluar-lo

Exercici 1. Col·loca aquests dos climes a la franja latitudinal de la terra (1 punt) i digues

quin nom tenen. Justifica la teva resposta. (1 punt)

Exercici 2. Fes un climograma amb les dades que tens a continuació (2,5 punts) i digues de

quin clima es tracta (1 punt). Tingueu en compte que hi ha números negatius i per tant el 0

no serà a baix de tot.

G F M A Mg J Jl A S O N D

P. mm. 15 5 7 5 2 2 2 10 7 12 12 25

T ºC -45,5 -47 -40 -32 -21 -16,5 -12 -18,5 -22 -43 -42,5 -38,5

Page 26: UD ESO tot junt

24

Exercici 3. Un pluviòmetre serveix per mesurar la quantitat d’aigua que ha plogut. Per a què

és útil fer aquesta mesura? (2,5 punts)

Exercici 4. Posa noms als següents aparells. (2 punts)

Page 27: UD ESO tot junt

25

PAUTA PER AVALUAR L’EXAMEN

Exercici 1. Cada imatge col·locada a la franja latitudinal correcte suma mig punt, i cada

imatge anomenada amb el clima correcte suma mig punt. En total 2 punts.

Exercici 2. Per a la primera part s’utilitza la rúbrica d’avaluació del climograma, i per a la

segona part, si es respon que el climograma dóna informació d’un clima polar suma 1 punt.

En total 3,5 punts.

Exercici 3. Aquesta pregunta té varies respostes possibles

Per a poder fer climogrames (1 punt)

Per saber on ha plogut més (0,5 punts)

Per a fer climogrames i poder estudiar el clima (2,5 punts)

Exercici 4. Cada aparell anomenat correctament suma 0,33 punts, en total 2 punts.

Page 28: UD ESO tot junt

26

11.3 Annex 3: Rúbriques

Rúbrica per avaluar el climograma

Criteri Excel·lent Notable Suficient Insuficient Valor

Unitats Les unitat són correctes (ºC i

mm), les escales estan

proporcionades així com les

separacions entre marques

Les unitat són correctes (ºC i

mm), les escales estan

proporcionades però les

separacions no s’acaben d’ajustar

Les unitat són correctes (ºC i mm), però les escales i les

separacions estan desproporcionades

Les unitats no són correctes

3

Precipitació Els valors són correctes i

s’indiquen amb barres separades

entre elles

Els valors són correctes i

s’indiquen amb barres però juntes

Els valors no són correctes o bé no s’indiquen amb

barres

Els valors no són correctes i no s’indiquen amb barres

3

Temperatura Els valors són correctes i

s’indiquen amb punts units per

línies

Els valors són correctes però s’indiquen amb

punts sols

Els valors no són correctes o bé no

s’indiquen amb punts units per línies

Els valors no són correctes i no s’indiquen

amb punts units per línies

3

Netedat El climograma es veu nítid, fet

primer a llapis i després passat a bolígraf,, sense

taxadures

El climograma està fet a bolígraf

directament amb algun error però tot

i això és nítid.

El climograma està fet a bolígraf

directament i hi apareixen algunes

taxadures

El climograma es veu brut

amb taxadures abundants.

1

Rúbrica per avaluar el pluviòmetre

Criteri Excel·lent Notable Suficient Insuficient Valor

Estructura Fa un pam aproximadament, el cul de l’ampolla té caniques i la part de la rosca està a dins en forma de con.

Fa més d’un pam (no s’ha tallat la

part del mig sobrant) però la resta és correcte

Fa més d’un pam (no s’ha

tallat la part del mig sobrant) i

les caniques no estan a on han

d’estar.

Fa més d’un pam (no s’ha tallat la

part del mig sobrant) i les

caniques no estan a on han d’estar o bé el con no està

ben posat.

4

Marcatge Està marcat centímetre a centímetre en el cul de l’ampolla començant a

on acaben les caniques i el volum d’aigua que s’hi aplica coincideix amb el que indica el pluviòmetre

Està marcat centímetre a

centímetre en el cul de l’ampolla

començant a baix de tot i el volum d’aigua que s’hi aplica coincideix

amb el que indica el pluviòmetre

El marcatge no és ben bé

centímetre a centímetre però l’error de volum

és petit.

El volum d’aigua que s’hi aplica

coincideix amb el que indica el pluviòmetre

4

Estabilitat No es tomba fàcilment

Es tomba fàcilment 2

Page 29: UD ESO tot junt

27

Rúbrica per avaluar l’activitat de núvols

Criteri

Excel·lent Notable Suficient Insuficient Valor

Dibuix Molt ben dibuixat, amb detall

Ben dibuixat però sense detall

No gaire ben dibuixat però es

distingeix el tipus de núvol que és

no es distingeix el tipus de núvol

que és

5

Explicació Núvol ben classificat i explica a

quin fenomen meteorològic està

associat

Núvol ben classificat però l’explicació del

fenomen meteorològic al que està associat no

és complerta

Tant sols classifica el núvol

S’equivoca en classificar el

núvol

5