Upload
burunducel
View
438
Download
9
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Plan de lectie
Citation preview
proiect cls. 5
c. cu cls. I-VIII Culciu Mare
Jud. Satu Mare
Data: 2.03.2011Disciplina: MatematicProfesor: Pop IonelaClasa: a V-aUnitatea de nvare: Fracii zecimaleTitlul leciei: mprirea a dou numere naturale cu rezultat fracie zecimal, mprirea unei fracii zecimale la un numr natural. PeriodicitateTipul leciei: Lecie mixt
Obiectivele operaionale ale leciei:
1. Obiective cognitive:OC1. S efectuzeze mpriri de numere naturale cu rezultat fracie zecimal
OC2. S efectueze mpriri de fracii zecimale la numere naturale
OC3. S rezolve probleme practice fcnd apel la cunotinele teoretice
OC4. S disting diferenele ntre fracii zecimale finite i cele infinite periodice simple sau mixte
OC5. S scrie potrivit conveniei fracii periodice 2. Obiective afective:OA1: S participe activ la lecie.
OA2: S-i dezvolte interesul pentru studiul matematicii.
OA3: S-i dezvolte spiritul de observaie
Mijloace i strategii didactice
1. Materiale suport: tabla, creta alb i colorat, caiete, fie de lucru2. Metode: conversaia, nvarea prin descoperire, lucrul n perechi, lucrul pe grupe, exerciiul3. Forme de evaluare: chestionarea oral 4. Forme de organizare a activitii: frontal, individual, pe grupe5. Bibliografie: www.mateinfo.ro, www.mate30.lx.ro, www.didactic.ro .Etapele leciei1. Moment organizatoric
2. Verificarea temei
3. Captarea ateniei
4. Consolidarea cunotinelor
5. Predarea i fixarea noilor cunotine
6. Tema pentru acasDESFURAREA LECIEIETAPACONINUTULMETODEFORME DE ORGANIZARE
Moment organizatoric
(2 min) Se pun absenele, elevii i pregtesc materialeleConversaiafrontal
Verificarea temei
(5 min) Tema se verific cantitativ i calitativ (prin citirea rezultatelor), elevii au avut ca tem o fi de lucru (anexa1) cu exerciii din lecia trecut mprirea numerelor naturale cu rezultat fracie zecimal finit, mprirea unei fracii zecimale la un numr naturalConversaia
Chestionarea oralfrontal
individual
Captarea ateniei
(3 min) Propun elevilor urmtoarea fi de lucru (anexa 2), La cumprturi explic pe scurt c atunci cnd mergem la cumprturi, nainte de a ne decide trebuie s verificm cum este mai avantajos uneori se vnd produse la set i ca s comparm seturi cu numr diferit de produse trebuie s efectum mpriri pentru a afla preul pe produs sau se vnd produse ambalate n cantiti diferite i atunci facem calculul pe litru sau kilogram.Conversaia Frontal
Consolidarea cunotinelor
(10 min)
(trecerea la predarea noilor cunotine)
Predarea noilor cunotine
(15 min) Scriu titlul pe tabl
Anun obiectivele leciei
Elevii rezolv, pe grupe dou din cele 6 situaii de pe fia de lucru (ofertele pentru ulei i iaurt), dup 5 minute se confrunt i se discut rezultatele (grupele care au lucrat corect primesc bulin roie)
Se trece, acum, n perechi, la rezolvarea situaiei 5 de pe fia de lucru (oferta pentru spun). Deoarece oferta 2 presupune efectuarea mpririi 8:3 elevii vor observa c obin o altfel de fracie zecimal
Se noteaz n caiete titlul, Fracii infinite periodice
Dup efectuare i comunicarea rezultatelor, concluzionm c:
- 8:3=2,6666.... altfel spus, .
Pentru situaia 6 de pe fia de lucru se efectuez 14:11=1,272727... =1,(27) i 7:6=1,16666....=1,1(6)
Aceste fracii zecimale obinute mai sus se numesc fracii zecimale infinite periodice. (se noteaz n caiete coninutul teoretic al leciei) Clasificare: - fr. zecimale infinite periodice simple: expl: 2,(6) ; 1, (27) (partea subliniat s.n. parte periodic)
- fr. zecimale infinite periodice mixte: expl: 1,1(6) (partea cuprins ntre virgul i perioad se numete parte neperiodic)
Alte exemple: 0,125125125.....=0,(125);
34,1233333....=34,12(3);
9,7686868.....=9,7(68).Conversaia
Exerciiul
Exerciiul
nvarea prin descoperire
Exerciiul
Conversaia Frontal
Pe grupe
n perechi
Frontal
Fixarea cunotinelor
(13 min) Folosind fia de lucru (anexa1), elevii efectueaz individual transformri de fracii ordinare n fracii zecimale periodice; profesorul supravegheaz i confrunt rezultatele corectnd eventualele erori.Exerciiul Individual
Tema pentru acas
(2 min) Fi de lucru (anexa1), ex. 8 a-f, 9, 10 a-d, 11 a-eConversaia Frontal
c. cu cls. I-VIII Culciu Mare, jud. Satu Mare ANEXA 1Prof. Ionela Pop
Clasa a V-aFracii zecimale fia 6
FI DE LUCRU
NMULIREA, RIDICAREA LA PUTERE I MPRIREA. PERIODICITATE.
1. Efectuai:
a) 12,410
b) 12,4100
c) 12,41000
d) 0,267810
e) 0,610000
f) 123,45671000
g) 0,000310
h) 0,00031000
i) 1,51000
j) 56,9100
k) 2,09810
l) 0,8710000
2. Efectuai:
a) 4,552
b) 0,9825
c) 0,254
d) 12,52
e) 12,4411
f) 0,7123
g) 0,0215
h) 0,123111
3. Efectuai:
a) 0,221,2
b) 12,120,5
c) 0,2341,5
d) 25,50,2
e) 67,60,11
f) 78,780,25
g) 0,0070,5
h) 0,0010,2
4. Efectuai:
a) 0,52b) 1,22c) 0,122d) 0,23e) 0,33f) 1,222g) 99,990h) 56,71i) 0,14j) 1,112k) 2,012l) 0,33
5. Efectuai:
a) 34,5:10
b) 34,5:100
c) 23:10
d) 23:1000
e) 67,89:10
f) 0,7:10
g) 455,1:100
h) 3:1000
i) 3:10000
j) 45,6:10000
k) 1,2345:100
l) 78,901:100
6. Efectuai:
a) 23:2
b) 45:4
c) 54:12
d) 67:5
e) 45:18
f) 123:8
g) 78:16
h) 111:2
i) 1067:4
j) 999:18
k) 190:25
l) 131:20
7. Efectuai:
a) 23,5:2
b) 0,12:4
c) 0,006:5
d) 1,44:12
e) 1,8:15
f) 31,68:96
g) 0,0544:32
h) 567,8:8
i) 152,1:39
j) 0,9999:11
k) 11,07:123
l) 105,5:211
8. Efectuai:
a) 17:3
b) 121:3
c) 68:3
d) 11:6
e) 77:6
f) 785:11
g) 31:18
h) 101:90
i) 7:99
j) 1044:999
k) 1001:900
l) 23:12
9. Subliniai cu o linie fraciile zecimale infinite periodice simple i cu dou linii pe cele mixte din irul de mai jos:3,(7) ; 4,(56) ; 0,00(82) ; 123,(6) ; 45,7(12) ; 1492,7(12) ; 0,98(2) ; 231,1(765) ; 5,(145).10. Scriei potrivit conveniei:
a) 4,1111...
b) 12,3444...
c) 0,232323...
d) 1,9080808...
e) 17,888...
f) 6,783333...
g) 2,3454545...
h) 1,111545454...
i) 768,3333...
11. Transformai n fracie zecimal, dup model.Model:
a)
b)
c)
d)
e)
f)
g)
h)
12. Comparai:
a) 3,(2) i 3,222
b) 0,78 i 0,(7)
c) 12,12 i 121,(1)
d) 2,345 i 2,(34)
e) 5,67 i 5,6(7)
f) 2,(23) i 2,(3)
g) 0,007 i 0,00(7)
h) 1,23(7) i 1,2(37)
13. Efectuai:
a) 4,5:0,5
b) 0,84:0,7
c) 5,6:0,2
d) 25,56:0,2
e) 33,44:0,08
f) 1,275:1,5
g) 1,44:0,12
h) 241,4:0,35
i) 45,6:0,25
j) 9,999:0,3
k) 0,035:0,7
l) 0,0121:1,1
c. cu cls. I-VIII Culciu Mare, jud. Satu Mare ANEXA 2Prof. Ionela Pop
Clasa a V-a
Activitate practic FI DE LUCRULA CUMPRTURI
Ne aflm ntr-un mare magazin i avem mai multe oferte. Multe produse se vnd la set sau ambalate n cantiti diferite. Deoarece vrem s cumprm cele mai ieftine produse avem nevoie de mici calcule.Exemplu:Creioane: oferta 1: set de 4 buc. cu 3 lei; oferta 2: set de 10 buci cu 9 lei.Analizm oferta 1: 3 lei: 4=0,75 lei pentru 1 buc.
Analizm oferta 2: 9 lei: 10=0,90 lei pentru 1 buc.Rspuns: aleg oferta 1, pentru c 0,750,90.
Procedai asemntor pentru cazurile de mai jos!
ULEI
Oferta 1: 4 litri la 26 lei
Oferta 2: 5 litri la 27 lei
Alegem oferta .........
IAURT
Oferta 1: 8 cutii la 10,4 lei
Oferta 2: 6 cutii la 9 lei
Alegem oferta .........
NAPOLITANE
Oferta 1: 5 pachete la 9 lei
Oferta 2: 6 pachete la 8,4 lei
Alegem oferta .........
ZAHR
Oferta 1: 2 kg la 7 lei
Oferta 2: 3 kg la 9 lei
Alegem oferta .........
SPUN
Oferta 1: 4 buc. la 10 lei
Oferta 2: 3 buc. la 8 lei
Alegem oferta .........
CAIETE
Oferta 1: 11 buc. la 14 lei
Oferta 2: 6 buc. la 7 lei
Alegem oferta .........
_2147483647.unknown
_2147483646.unknown
_2147483645.unknown
_2147483644.unknown
_2147483643.unknown
_2147483642.unknown
_2147483641.unknown
_2147483640.unknown
_2147483639.unknown
_2147483638.unknown