25
ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 1 - ISCED2 UO - Geografia Vzdelávacia oblasť Človek a spoločnosť Názov predmetu Geografia Stupeň vzdelania ISCED 2 Dátum poslednej zmeny UO 1. september 2012 UO vypracoval Mgr. Jarmila Dujková 1 Časová dotácia: Geografia 5. ročník 6. ročník 7. ročník 8. ročník 9. ročník Spolu ISCED 2 ŠVP 1 1 1 1 1 5 Voliteľné hodiny 1 0 0 1 0 2 ŠkVP 2 1 1 2 1 7 Spolu za rok 66 33 33 66 33

Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

  • Upload
    others

  • View
    4

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 1 - ISCED2 – UO - Geografia

Vzdelávacia oblasť Človek a spoločnosť

Názov predmetu Geografia

Stupeň vzdelania ISCED 2

Dátum poslednej zmeny UO 1. september 2012

UO vypracoval Mgr. Jarmila Dujková

1 Časová dotácia:

Geografia 5. ročník 6. ročník 7. ročník 8. ročník 9. ročník Spolu ISCED 2

ŠVP 1 1 1 1 1 5

Voliteľné hodiny 1 0 0 1 0 2

ŠkVP 2 1 1 2 1 7

Spolu za rok 66 33 33 66 33

Page 2: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 2 - ISCED2 – UO - Geografia

2 Charakteristika predmetu

Učebný predmet geografia rozvíja u ţiakov poznanie jedinečnosti planéty Zem. Od toho sa odvíja obsah predmetu. Ţiaci pochopia význam

poznania zákonitostí Zeme: Uvedomia si, ţe dokonalé pochopenie princípov existencie Zeme im pomôţe ju vyuţívať a chrániť. Kompetencie,

ktoré ţiaci prehlbujú štúdiom geografie, umoţňujú im spoznávať krajinu, zákonitosti jej usporiadania, moţnosti optimálneho vyuţitia a ochrany

krajiny človekom.

Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich z aktivít človeka a ich

dopadu na prírodné prostredie i na spoločnosť, ţiaci získajú aj skúsenosti ako reagovať na zmeny v priestore, pochopiť ich a v budúcnosti riešiť.

Základnou geografickou kompetenciou je práca s mapou. Vedieť pracovať s mapou, čítať ju, analyzovať obsah mapy a interpretovať ho,

orientovať sa podľa mapy, vedieť zhotoviť jednoduchý náčrt okolia a i. Túto základnú kompetenciu podporujú i záujmy ţiakov, nielen o svoje

okolie, ich moţnosť cestovať, pracovať s internetom a i.

Spoznávanie Zeme je základnou podmienkou jej ochrany. Kaţdé miesto na Zemi je iné, líši sa podnebím, rastlinstvom, ţivočíšstvom,

obyvateľmi a ich výtvormi. Obyvateľstvo v rôznych častiach sveta sa líši nielen jazykom ale aj svojou kultúrou či spôsobom ţivota. Poznanie

týchto charakteristík a ich pochopenie vedie k porozumeniu predovšetkým vzájomných väzieb v krajine. Posúdiť postavenie Slovenska

v porovnaní s ostanými štátmi, ako ďalej zmeniť súčasný stav a pričiniť sa o rozvoj Slovenska a jeho regiónov tieţ patria do geografického

poznávania. Námety, čo môţe kaţdý ţiak urobiť pre svoje mesto, svoj región, sú súčasťou praktického geografického výstupu potrebného pre

beţný ţivot.

3 Ciele vyučovacieho predmetu

Geografia je vedný odbor, ktorý skúma krajinu, zákonitosti jej usporiadania a moţnosti vyuţitia krajiny človekom. Zaoberá sa väzbami

spoločnosť a prostredie. Vzhľadom na narastanie problémov, vyplývajúcich z aktivít človeka a ich vplyvu na prírodné prostredie i na

spoločnosť, geografia reaguje na zmeny v priestore a pomáha ich riešiť.

Page 3: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 3 - ISCED2 – UO - Geografia

Všeobecným cieľom vyučovania zemepisu v základnej škole je postupne a veku primerane sprostredkovať ţiakom poznatky o základných

zákonitostiach stavu a vývoja krajiny a rozmiestnení jej rôznych typov v priestore. Ţiaci získajú základné poznatky z fyzickej, humánnej a

regionálnej geografie sveta, ktoré sa postupne rozvíjajú a spresňujú od 5. do 9. ročníka. Základným cieľom je osvojiť si poznatky o vzťahoch

medzi zloţkami prírodného prostredia a ľudskou spoločnosťou, zručnosti pri práci s mapou a doplňujúcimi zdrojmi informácií, schopnosť aplikovať získané poznatky v praktickej činnosti, kladný vzťah ku geografii.

Na to treba, aby ţiaci získali:

-vedomosti o Zemi ako vesmírnom telese a dôsledkoch postavenia v slnečnej sústave,

-vedomosti o základných fyzicko-geografických a socioekonomických javoch a ich konkretizácii pri charakteristike jednotlivých svetadielov

-podrobnejšie geografické poznatky o svojej vlasti a miestnej krajine

-zručnosť pracovať s mapami a vyvodzovať z nich základné charakteristiky zobrazovaného územia.

Dôleţitým cieľom je naučiť ţiakov chápať odlišnosti medzi jednotlivými kultúrami, váţiť si tradície národov, snaţiť sa o spoluţitie so všetkými

národmi a národnosťami. Pritom je dôleţité mať dostatočné vedomosti o svojej vlasti, váţiť si prostredie, v ktorom ţijeme a zachovať si svoju

kultúru a národnú identitu v európskom priestore. Spolu s osvojením vedomostí a zručností má predmet aj spoločenský význam, ktorý

spočíva v uvedomovaní si a chápaní existujúcich a hroziacich problémov a tým vedie k zvýšeniu environmentálneho vedomia obyvateľstva.

Výchovným cieľom je prehĺbiť aj estetické a etické cítenie ţiakov.

4 Kompetencie

Geografia rozvíja súbor kľúčových kompetencií, ktoré majú prevaţne priestorový a integrujúci charakter. Povaţuje sa za ne súbor vedomostí,

zručností a schopností, ktoré vie ţiak správne skombinovať, a tak porozumieť, interpretovať a prakticky vyuţívať danosti krajiny. Patria medzi

ne:

Pouţívať a vedieť interpretovať mapy rôzneho druhu (automapy, mapy na internete, turistické mapy, tematické mapy a i.).

Práca s informáciami o krajine ako časti Zeme (aj Zeme ako celku). Ich praktické vyuţitie v beţnom ţivote a schopnosť vyhľadať a

pouţiť ich pre praktické potreby (textové a dátové zdroje v tlačenej či digitálnej podobe).

Získané poznatky systemizovať do oblastí fyzickej a humánnej geografie.

Page 4: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 4 - ISCED2 – UO - Geografia

Poznatky fyzickej geografie sú v oblasti prírodných charakteristík Zeme. Získané informácie vyuţije ţiak pri správnom pochopení vzniku a

vývoji hlavných povrchových tvarov, pri porovnávaní a vyuţívaní nerovností zemského povrchu napríklad i turistike, ale aj pri rozhodovaní

umiestňovania aktivít v rozvoji regiónov – dopravných sietí, prípadne ťaţbe nerastných surovín. Poznať vplyv a účinok vnútorných a vonkajších

síl, ktoré pôsobia na povrch Zeme umoţnia ľuďom chrániť sa pred ţivelnými pohromami. To isté platí aj pri poznaní zákonitostí počasia v

rôznych podnebných oblastiach sveta.

V oblasti humánnej geografie sa vyučovanie zameriava na človeka na Zemi, na premeny, ktorými ovplyvnil krajinu. Porozumieť premenám v

krajine, ktoré podmieňuje človek (vrátane kultúrnych aspektov). Zhodnotiť perspektívy rozvoja pre budúcnosť (vývoj počtu obyvateľstva,

rozvoja sídel, hospodárstva a i.).

Pri vyučovaní geografie sa veľký dôraz kladie na literatúru ako zdroj, nielen učebnice, ale aj odborné a populárno-vedecké časopisy,

ktoré prinášajú aktuálne informácie Podporujeme tým potrebu čítania u ţiakov, správne porozumenie prečítaného, jeho spracovanie a

interpretáciu. Prvotné rozvíjanie čítania a interpretácie obrázkov, fotografií, grafov, tabuliek, prierezov, schém a diagramov povaţujeme

za základné vyjadrovacie prostriedky geografie.

V obsahu geografie sa snaţíme o integráciu a súborný pohľad na poznatky získané v spoločenských či prírodovedných disciplínach

(história, biológia, geológia, fyzika, chémia, sociológia, filozofia). Vytvoriť ich prepojenie tak, aby vznikol komplexný obraz o

regiónoch v rôznych častiach sveta. V novom zameraní geografie, kladieme väčší dôraz na kultúru a charakteristiku kultúrnych prejavov

ľudí v rôznych častiach sveta, preto prinášame aj väčšie prepojenie s hudobnou a výtvarnou výchovou.

Rozvíjanie podnikateľských zručností ţiaci získajú spracúvaním projektov. Ţiaci sa naučia riadiť projekty, ako sú napr. modelové

cestovné kancelárie, projekty na inventarizáciu predpokladov rozvoja regiónov a pod.

Kultúrne kompetencie rozšíriť prostredníctvom poznania rôznych kultúr na celom svete. Geografia učí váţiť si iné kultúry pri zachovaní

vlastnej identity, venuje sa ľudovej kultúre a kultúrnym tradíciám. Kultúrne pamiatky sú súčasťou obsahu regionálnej geografie.

Schopnosti a zručnosti získané štúdiom geografie vyuţiť pri oddychových aktivitách (cestovaní, rekreácii a i.).

Page 5: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 5 - ISCED2 – UO - Geografia

5 Stratégie vyučovania

Metódy:

1. motivačné metódy na vzbudenie záujmu ţiakov o učebnú činnosť

-motivačné rozprávanie /citové pribliţovanie obsahu učenia/

-motivačný rozhovor /aktivizovanie poznatkov a skúseností ţiakov/

-motivačný problém /upútanie pozornosti prostredníctvom nastoleného problému/

-motivačná demonštrácia / vzbudenie záujmu pomocou ukáţky/.

2. expozičné metódy pri vytváraní nových poznatkov a zručností

-rozprávanie /vyjadrovanie skúseností a aktívne počúvanie/

-rozhovor /komunikácia formou otázok a odpovedí/

-beseda/riešenie aktuálnych otázok celým kolektívom/

-demonštračná metóda /demonštrácia obrazov, modelov/

-manipulácia s predmetmi /praktické činnosti, pokusy, experimentovanie, didaktická hra/

-inštruktáţ /vizuálne a auditívne podnety k praktickej činnosti, vedenie ţiakov k pochopeniu slovného a písomného návodu/

3. heuristická metóda /učenie sa riešením problémov zaloţenom na vymedzení a rozbore problému, tvorbe a výberu moţných riešení a vlastnom

riešení/

4. projektová metóda /riešenie projektu, komplexná praktická úloha, problém, téma, ktorej riešenie teoretickou aj praktickou činnosťou vedie k

vytvoreniu určitého produktu/

5. praktické aktivity /samostatná činnosť na základe inštruktáţe/

6. práca s knihou a textom /čítanie s porozumením, spracovanie informácií, učenie sa z textu, orientácia v štruktúre textu, vyhľadávanie,

triedenie, vyuţívanie podstatných informácií/

7. aktivizujúce metódy

-diskusia/vzájomná výmena názorov, argumentov, zdôvodňovanie za účelom riešenia problému/

-situačná metóda/riešenie problémového prípadu reálnej situácie so stretom záujmov/

-didaktická hra/sebarealizačné aktivity na uplatnenie záujmov a spontánnosti/

-kooperatívna vyučovanie/forma skupinového vyučovania zaloţená na vzájomnej závislosti členov heterogénnej skupiny/

Page 6: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 6 - ISCED2 – UO - Geografia

8. fixačné metódy

-metódy opakovania a precvičovania učiva: ústne a písomné opakovanie, opakovanie vyuţitím učebnice a literatúry, domáce úlohy

Formy:

1. vyučovacia hodina

/základného,motivačného,expozičného,fixačného,aplikačného,diagnostického typu/

2. terénne pozorovania

3. praktické aktivity

4. exkurzia /volí učiteľ podľa podmienok školy a regionálnych moţností/

Prostriedky:

- auditívne: CD, počítačový program

- vizuálne: knihy, časopisy, obrázky, prezentácie, text, fotografie

- audiovizuálne: DVD, videozáznam

- kombinované: multimédiá

6 Hodnotenie žiakov

- skúšajú sa dve látky ako nové a otázky z opakovania z daného tematického celku

- pri priebeţnom hodnotení výsledkov vyučovania pouţívame ústne alebo písomné skúšanie

- kaţdý ţiak vypracuje jeden projekt za školský rok (môţe byť aj formou prezentácie)

- tematický celok sa uzatvára tematickou previerkou, previerka je vopred ohlásená

- stupnica hodnotenia ţiakov: 100% - 90% = 1

Page 7: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 7 - ISCED2 – UO - Geografia

89% - 75% = 2

74% - 50% = 3

49% - 25% = 4

24% - 0% = 5

- hodnotí sa aj aktivita ţiakov na hodine

7 Obsahový a výkonový štandard

Page 8: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 8 - ISCED2 – UO - Geografia

Geografia 5. ročník

Tematický celok Obsahový štandard Výkonový štandard Počet

hodín

Prierezové

témy

Objavovanie

Zeme a vesmíru

Zem ako planéta vo vesmíre.

Tvar Zeme. Pohyby Zeme, dôsledky

pohybov.

Slnečná sústava, Slnko, planéty

v slnečnej sústave, Mesiac, vesmír,

planéta Zem. Cesty do vesmíru a na

Mesiac.

Opísať tvar Zeme podľa glóbusu.

Predviesť s glóbusom rotáciu Zeme okolo

osi a obeh Zeme okolo Slnka.

Vysvetliť príčiny striedania dňa a noci a

ako to súvisí s otáčaním Zeme okolo osi.

Uviesť aké sú dôsledky obehu Zeme

okolo Slnka na rôznych miestach na

Zemi

Poznať dobu otočenia Zeme okolo osi

a obehu okolo Slnka.

9

Povrch Zeme,

svetadiely

a oceány

Svetadiely, ostrovy, polostrovy, oceány,

moria, prieplavy, zálivy.

Cesty objaviteľov do rôznych častí sveta

– plavby okolo sveta, objavovanie

a dobýjanie nových území.

Čítať základné údaje z mapy.

Opísať, čo zobrazuje mapa podľa jej

legendy.

Vyhľadať informácie a pripraviť si

diskusný príspevok o cestách a ich

význame pri objavovaní sveta.

5

Glóbus a mapa Glóbus, zemská os, póly, svetové strany,

zemské pologule. Buzola.

Zemepisná sieť -rovnobeţky, poludníky -

Na glóbuse určiť zemskú os, severný pól,

juţný pól, zemské pologule, rovník, nultý

poludník, rovnobeţky, poludníky,

14

Page 9: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 9 - ISCED2 – UO - Geografia

nultý poludník,, rovník, obratníky,

polárne kruţnice.

Určovanie geografickej polohy.

Časové pásma, dátumová hranica,

svetový čas.

Mapy- automapy, mapy na internete, plán

mesta, tematické mapy , turistické mapy

Grafická mierka (nezavádzať číselnú

mierku) a meranie vzdialeností na mape,

legenda mapy – symboly, znaky. Čítanie

mapy, získavanie údajov z mapy,

zakresľovanie údajov do mapy.

obratníky, polárne kruţnice

Určiť svetové strany na mape a v teréne.

Zdôvodniť vytvorenie geografickej siete

a opísať ju.

Určiť polohu ľubovoľného miesta na

mape geografickými súradnicami.

Odmerať vzdialenosť na mape grafickou

mierkou

Najkrajšie

miesta na Zemi,

ktoré vytvorila

príroda

Stavba Zeme - zemské jadro, plášť,

zemská kôra, zemské kryhy.

Dôsledky pohybu z. krýh - vznik pohoria,

vznik zemetrasenia, sopečná činnosť,

cunami.

Činnosť vody –rieky (kaňony, vodopády,

prítoky, delta), jazerá, ľadovce.

Činnosť vetra – púšte, skalné mestá.

Daţďové lesy , savany, púšte, subtrópy,

stepi, lesy, tundry a polárne kraje, vysoké

pohoria - rastlinstvo, ţivočíšstvo.

Opísať pohyb zemských krýh

Vysvetliť, ako vzniká pohorie, sopka,

sopečná činnosť, zemetrasenie na základe

pohybu zemských krýh.

Určiť na mape vybraté povrchové celky.

Opísať ich polohu. Orientovať sa bez

problémov na mape.

Poznať názvy najvyšších vrchov pohorí,

vedieť ich porovnať podľa výšky.

Porozprávať zaujímavosti o

nebezpečenstvách vysokých pohorí.

Určiť na mape sopečné oblasti, oblasti

24

ENV 3

ENV1, 5

Page 10: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 10 - ISCED2 – UO - Geografia

zemetrasení. Opísať ich výnimočnosť.

Určiť na mape sopečný pás a ktoré

oblasti sveta sú najviac ohrozené.

Uviesť príklady ţivelných pohrôm vo

svete a diskutovať o moţnostiach

predchádzať im (cunami, zemetrasenie)

Vysvetliť ako pôsobia rieka a vietor na

zemský povrch.

Na základe príkladov porovnať oblasti na

Zemi podľa rastlinstva.

Najkrajšie

miesta na Zemi,

ktoré vytvoril

človek

Sídla na Zemi – mestá, dediny.

Hustota zaľudnenia, zloţenie

obyvateľstva Zeme.

Činnosť ľudí na Zemi.

Kultúrne a technické stavby. Pamiatky

UNESCO.

Na príklade modelového regiónu vytvoriť

podrobnú charakteristiku regiónu

Pripraviť prezentáciu o ţivote ľudí vo

vybranej oblasti.

Navrhnúť trasu výletu po zaujímavých

miestach. Oceniť krásu kultúrnych

pamiatok, naučiť sa si ich váţiť a chrániť.

9 MUV 3

ENV 6, 7

TBZ

ENV 17

Tvorba projektu Napríklad:

Himaláje, Alpy, Tatry, Grand Canyon,

Niagarské vodopády Angelov vodopád,

Iguacu, Viktóriine vodopády, Amazonský

daţďový prales, Veľká koralová bariéra...

Paríţ, New York, Mexico City, Tádţ

Mahal, Eiffelova veţa, Opera v Sydney,

Prezentovať najkrajšie miesta na Zemi.

Vedieť získať informácie o miestach na

rôznych častiach zeme, ktoré vytvorila

príroda alebo človek a patria medzi

svetové naj...

Vyuţívať rôzne zdroje informácií.

5 TBZ

Page 11: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 11 - ISCED2 – UO - Geografia

egyptské pyramídy, Veľký čínsky múr... Naučiť sa prostredníctvom týchto naj...

miest princípy geografického javu.

Page 12: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 12 - ISCED2 – UO - Geografia

Geografia 6. ročník

Tematický celok Obsahový štandard Výkonový štandard Počet

hodín

Prierezové

témy

Planéta Zem Povrch Zeme - oceány a svetadiely, rozloţenie

oceánov a svetadielov na Zemi, polárne oblasti

Zeme

Šírkové a výškové pásma (príklad Amerika)

Vznik pohorí – Andy

Oceány – Tichý oceán, Atlantický

oceán, Indický oceán, Severný

ľadový oceán.

Svetadiely – Európa, Ázia,

Afrika, Amerika, Austrália,

Antarktída.

5

Austrália

a Oceánia –

najvzdialenejší

svetadiel

Poloha, zobrazenie Austrálie na mapách -

Austrália na juţnej pologuli.

Ostrovy, polostrovy, prielivy, zálivy.

Povrch Austrálie a Oceánie - púšte,

koralové a sopečné ostrovy.

Vodstvo – málo riek, podmienky pre

vznik rieky.

Rastlinstvo a ţivočíšstvo.

Mestá, ţivot v meste a v sídlach ďaleko

od veľkých miest, hlavné mesto, štátne

zriadenie.

Hospodárstvo Austrálie a Oceánie.

Určiť na mape polohu vybratého

regiónu geografickými

súradnicami (vzhľadom za

základné rovnobeţky

a poludníky).

Určiť na mape vybraté povrchové

celky. Opísať ich polohu.

Orientovať sa bez problémov na

mape.

Poznať názvy najvyšších vrchov

pohorí, vedieť ich porovnať podľa

výšky.

Určiť a ukázať na mape

rozloţenie podnebných pásiem.

Určiť na mape toky riek, polohu

9

ENV 3

ENV 13, 15

Page 13: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 13 - ISCED2 – UO - Geografia

Ozónová diera

Prírodné zdroje (problém pitnej vody)

Pamiatky UNESCO a prírodné rezervácie

jazier, a vodopádov.

Charakterizovať rozmiestnenie

obyvateľstva.

Charakterizovať najvýznamnejšie

hospodárske aktivity človeka.

ENV 22

ENV 3, 8

ENV 17

Amerika – Nový

svet

Poloha, zobrazenie Ameriky na mapách -

Amerika na západnej pologuli.

Povrch – Kordillery, Andy, níţiny.

Podnebné pásma v Amerike.

Vodstvo v Amerike – rieky, jazerá,

vodopády, Panamský prieplav.

Morské prúdy.

Rastlinné pásma v Amerike.

Obyvateľstvo v Amerike, rozmiestnenie

obyvateľstva.

Štáty v Severnej a Juţnej Amerike

s najväčšími mestami.

Hospodárstvo Ameriky – najdôleţitejšie

odvetvia.

Určiť na mape polohu vybratého

regiónu geografickými

súradnicami (vzhľadom za

základné rovnobeţky

a poludníky).

Určiť na mape vybraté povrchové

celky. Opísať ich polohu.

Orientovať sa bez problémov na

mape.

Poznať názvy najvyšších vrchov

pohorí, vedieť ich porovnať podľa

výšky.

Určiť a ukázať na mape

rozloţenie podnebných pásiem.

Určiť na mape toky riek, polohu

jazier, a vodopádov.

Charakterizovať rozmiestnenie

obyvateľstva.

Charakterizovať najvýznamnejšie

hospodárske aktivity človeka.

19

ENV 3

MUV 3

ENV 13, 15

Page 14: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 14 - ISCED2 – UO - Geografia

Ochrana prírody – národné parky.

Kultúrne pamiatky.

Grónsko – najväčší ostrov Zeme –

ľadovce, vznik a činnosť ľadovca.

Vplyv vonkajších činiteľov na tvar

zemského povrchu – vietor (skalné

mestá) – tečúca voda (kaňony, príklady

z Ameriky).

Problémy ţivota vo veľkých mestách.

Príčiny odlesňovania v Juţnej Amerike.

ENV 17

MUV 8

Page 15: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 15 - ISCED2 – UO - Geografia

Geografia 7. ročník

Tematický celok Obsahový štandard Výkonový štandard Počet

hodín

Prierezové témy

Úvodná hodina

Plán práce,aktivity, spôsob hodnotenia,

oboznámenie s projektami

Osvojiť si systém a organizáciu

vyučovacieho procesu 1

Planéta Zem

Obyvateľstvo

Afrika

Rozmiestnenie, hustota obyvateľstva

Rasové a národnostné zloţenie

Náboţenstvá,kultúry

Poloha, zobrazenie na mape

Členitosť pobreţia

Prví ľudia na Zemi, rast počtu

obyvateľov, spoznať problémy ľudí vo

veľkomestách.

charakterizovať rasy a národy, dôsledky

miešania rás

Vysvetliť vplyv náboţenstva na problémy

vo svete, vznik konfliktov, ich príčiny

určiť polohu Afriky z rôznych hľadísk,

práca s mapou – zemepisné

súradnice, rovník, obratníky,

rovnobeţky, poludníky, nultý poludník

oceány, moria, prielivy, prieplavy,

polostrovy a ostrovy

vysvetliť činnosť vnútorných síl pri

4

12

MUV 8

MUV 1

MUV 2, 8

Page 16: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 16 - ISCED2 – UO - Geografia

Povrch

Podnebie, podnebné pásma

Vodstvo

Rastlinstvo a ţivočíšstvo

Obyvateľstvo a sídla

Oblasti a štáty Afriky

Severná Afrika

Stredná Afrika

Juţná Afrika

formovaní povrchových celkov, vznik

Sahary

opísať vplyv vetrov, morských prúdov

a nadmorskej výšky na podnebie,

vysvetliť prúdenie pasátov

spoznať veľtoky Afriky, prírodné krásy –

vodopády, jazerá

vysveliť pásmovitosť, jej príčiny

a dôsledky, ochrana prírody - národné

parky

opísať ţivot obyvateľov v rozličných

častiach, spoznať globálne problémy

obyvateľov – hlad, choroby, náboţenské

a kultúrne spolunaţívanie

rozdelenie na 3 oblasti, najväčšie štáty,

zaujímavé miesta- africké naj...

charakterizovať oblasti z hľadiska

prírodného, kultúrneho, spoznať veľké

mestá, zameranie hospodárstva, problémy

obyvateľov v oblastiach, NP a pamiatky

UNESCO

ENV 3

ENV 17

MUV 2

Page 17: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 17 - ISCED2 – UO - Geografia

Ázia Poloha

Členitosť pobreţia

Povrch

Podnebie, pod.pásma

Vodstvo, rastlinstvo a ţivočišstvo

Obyvateľstvo a sídla

Hospodárstvo

na mape určiť polohu Ázie vo vzťahu

k iným svetadielom a geografickým

súradniciam,

okrajové body, oceány, moria,

poloostrovy a ostrovy

vysvetliť, ako vznikli pohoria na príklade

Himalájí, vznik sopiek a zemetrasenia,

najväčšie níţiny

určiť oblasti jednotlivých podnebných

pásiem a ich charakteristické znaky,

opísať, ktoré faktory najviac

ovplyvňujú podnebie Ázie,

charakterizovať rieky, jazerá oblastí,

podľa mapy ku kaţdému podnebnému

pásmu priradiť rastlinné pásma a opísať

ho podľa typických znakov,

najľudnatejšie štáty sveta, staré

civilizácie, spôsob ţivota, veľkomestá

a ich problémy

svetadiel bohatý na nerastné suroviny,

zameranie hospodárstva, doprava,

15

ENV 13, 14, 15

Page 18: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 18 - ISCED2 – UO - Geografia

Oblasti a štáty Ázie

Juhozápadná Ázia

India

Juţná Ázia – ďalšie štáty

Juhovýchodná Ázia

Čína a Japonsko

Východná Ázia – ďalšie štáty

Severná Ázia

Stredná Ázia

Ázijské naj…. – zaujímavosti, rekordy

rekreačné strediská a kultúrne pamiatky

vymenovať oblasti, naj štáty a ich hlavné

mestá,

charakterizovať štáty z jedn. hľadísk,

opísať spôsob ţivota v jednotlivých

krajinách,

vymenovať problémy krajín

spoznávať prírodné a kultúrne pamiatky

oblastí a štátov

na základe projektov vybrať

najzaujímavejšie miesta v Ázii

ENV 17

TBZ

Záverečné

zhrnutie

Záverečné zhodnotenie, opakovanie

opísať, čo vás zaujalo v Afrike a Ázii

1

Page 19: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 19 - ISCED2 – UO - Geografia

Geografia 8. ročník

Tematický celok Obsahový štandard Výkonový štandard Počet

hodín

Prierezové témy

Úvodná hodina

Plán práce,aktivity, spôsob hodnotenia,

oboznámenie s projektami Osvojiť si systém a organizáciu

vyučovacieho procesu 1

Európa - náš

svetadiel

Poloha, zobrazenie Európy na mapách -

Európa na severnej pologuli

práca s mapou - zemepisné súradnice,

obratník Raka, rovnobeţky, poludníky,

nultý poludník, časové pásma.

ukázať na mape Škandinávsky ,

Pyrenejský, Apeninský, Jutský,

Balkánsky polostrov, Britské ostrovy,

Island, Sicília, Korzika, Sardínia, Kréta,

Stredozemné more, Severné more, Čierne

more, Baltské more, Lamanšský prieliv,

Gibraltársky prieliv, Atlantický oceán.

3

Objavovanie

prírodných

a človekom

vytvorených

osobitostí

regiónu a ich

porovnanie so

Slovenskom

Povrch - pohoria, níţiny a kotliny

Podnebie a počasie

práca s mapou - Alpy, Pyreneje, Karpaty,

Apeniny, Škandinávske vrchy, Ural,

Mont Blanc, Panónska panva,

Východoeurópska níţina, Etna, Vezuv

rôznosť podnebia v závislosti od

podnebných činiteľov, klimatické

diagramy z rôznych častí Európy

61

Page 20: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 20 - ISCED2 – UO - Geografia

(miestnou

krajinou)

Vodstvo

Rastlinstvo a ţivočíšstvo

Obyvateľstvo a sídla

Hospodárstvo

Európska únia

Oblasti a štáty Európy

Stredná Európa

Západná Európa

Severná Európa

Juţná Európa

Juhovýchodná Európa

Východná Európa

hlavné európske rozvodie, spoznať rieky,

jazerá, vodné nádrţe Európy

vysvetliť pásmovitosť, šírkové pásma

a výškové stupne, ochrana prírody -

národné parky

opísať ţivot obyvateľov v rozličných

častiach Európy

svetadiel bohatý na nerastné suroviny,

zameranie hospodárstva, doprava,

kultúrne pamiatky a rekreačné strediská -

stredomorská, alpská, škandinávska

oblasť, stredná Európa, významné mestá

projekt o EÚ, vznik a štáty EÚ

vymenovať oblasti, štáty a ich hlavné

mestá

charakterizovať štáty z jednotlivých

hľadísk, opísať spôsob ţivota

v jednotlivých krajinách

vymenovať problémy krajín, spoznávať

prírodné a kultúrne pamiatky oblastí

a štátov

ENV 17

ENV 13, 15

TBZ

MUV 3

ENV 17

Page 21: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 21 - ISCED2 – UO - Geografia

na základe projektov vybrať

najzaujímavejšie miesta v Európe

TBZ

Záverečné

zhrnutie

Záverečné zhodnotenie, opakovanie

opísať, čo vás zaujalo v Európe

1

Page 22: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 22 - ISCED2 – UO - Geografia

Geografia 9. ročník

Tematický celok Obsahový štandard Výkonový štandard Počet

hodín

Prierezové témy

Úvodná hodina

Plán práce,aktivity, spôsob hodnotenia,

oboznámenie s projektami

Osvojiť si systém a organizáciu

vyučovacieho procesu 1

Poloha

Slovenska

Povrchové celky

Premeny

povrchu

Slovenska

Poloha Slovenska

Pohoria, níţiny a kotliny

Vonkajšie činitele pôsobiace na povrch

a príklady ich činnosti pri tvarovaní

zemského povrchu (pieskové presypy,

sprašové nánosy, skalné mesto, riečna

dolina, ľadovcová dolina, pleso, meander,

mŕtve rameno, močariská, jaskyne)

Určiť na mape polohu Slovenska

zemepisnými súradnicami.

Na mape ukázať povrchové celky

Slovenska a charakterizovať ich polohu

a porovnať nadmorskú výšku podľa

mapy. Stručne opísať vznik slovenských

pohorí. Charakterizovať rozloţenie

níţin a kotlín na Slovensku a ich význam

pre obyvateľstvo.

Opísať a ako pôsobia vonkajšie činitele

na povrch v jednotlivých častiach

Slovenska a uviesť ich príklady.

Vysvetliť na príkladoch ako vzniká

skalné mesto, riečna dolina, ľadovcová

dolina, sprašové nánosy, jaskyne,

meandre, mŕtve ramená, jazerá a

1

2

4

Page 23: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 23 - ISCED2 – UO - Geografia

vymenovať príklady.

Podnebie

Vodstvo

Slovenska

Podnebné činitele, vplyv podnebných

činiteľov na povrch Slovenska. Zmena

podnebia s nadmorskou výškou

a v priebehu roka na Slovensku.

Rieky (Morava, Dunaj, Váh, Nitra, Hron,

Hornád, Torysa, Dunajec).

Jazerá a vodné nádrţe (Veľké Hincovo

pleso, Štrbské pleso, Oravská priehrada,

Zemplínska šírava, Liptovská Mara,

Gabčíkovo).

Podzemné vody, minerálne a termálne

(Ţitný ostrov), kúpele (Piešťany,

Bardejovské kúpele, Trenčianske

Teplice).

Vodstvo v miestnej krajine.

Určiť, ktorý činiteľ prevládal v danej

lokalite a dotvoril zemský povrch podľa

rôznych obrázkov oblastí Slovenska.

Opísať, ako človek pôsobí na tvárnosť

povrchu, uviesť konkrétne príklady.

Opísať podnebie na Slovensku, ako sa

mení počasie v priebehu jednotlivých

ročných období, ako sa mení teplota a

mnoţstvo zráţok (pouţiť diagramy).

Na mape určiť vybrané toky riek, jazerá,

vodné nádrţe, podzemné vody, kúpele,

oblasti minerálnych a termálnych vôd.

Charakterizovať význam vodstva na

Slovensku na vybratých príkladoch.

Opísať negatívne zásahy do vodstva

Slovenska.Zhodnotiť moţnosti vyuţitia

podzemných vôd. Vymenovať kúpele.

4

4

ENV 9

ENV 3

Page 24: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 24 - ISCED2 – UO - Geografia

Národné parky

a pamiatky

zaradené do

zoznamu

UNESCO

Obyvateľstvo a

sídla

Aktivity človeka

TANAP, PIENAP, NP Nízke Tatry, NP

Malá Fatra, NP Veľká Fatra, NP

Slovenský raj, NP Muránska planina, NP

Slovenský kras, NP Poloniny.

Jaskyne Slovenského krasu, Vlkolínec,

Spišský hrad a Spišská Kapitula,

Bukové lesy Nízkych Beskýd, Bardejov,

Banská Štiavnica a okolie.

Sídla: Banská Bystrica, Banská Štiavnica,

Bardejov, Bratislava, Komárno, Košice,

Kremnica, Levoča, Nitra, Martin,

Michalovce Piešťany, Poprad, Prešov,

Prievidza, Trnava, Trenčín, Zvolen,

Ţilina.

Hospodárstvo – ťaţba nerastných

surovín, poľnohospodárstvo, priemysel,

doprava, sluţby, obchod

Cestovný ruch – Strediská letnej a zimnej

Rekreácie

Vymenovať a ukázať na mape národné

parky a čím sú charakteristické.

Zdôvodniť význam ochrany vybratých

objektov na Slovensku a vo svete.

Porovnať vybrané NP Zeme a Slovenska.

Porovnať povrch a osídlenie. Na základe

porovnania uviesť, ktoré oblasti sú

vhodné na osídlenia a ktoré nie. Uviesť

podmienky pre vznik sídla. Zdôvodniť

nerovnomerné osídlenie obyvateľstva na

území Slovenska. Posúdiť príčiny

nerovnomerného osídlenia územia.

Vybrané sídla určiť na mape,

charakterizovať ich polohu a uviesť ich

stručnú charakteristiku (zo zdrojov).

Charakterizovať najvýznamnejšie

hospodárske aktivity človeka na

Slovensku a odlíšiť ich. Ukázať na mape

hospodársky najvyspelejšie regióny

Slovenska. Charakterizovať dopravu

v jednotlivých regiónoch Slovenska.

3

6

7

ENV 17

MUV 5, 6

ENV 9

Page 25: Vzdelávacia oblasť Názov predmetu Geografia · 2018-01-11 · Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast problémov, vyplývajúcich

ŠkVP ZŠ s MŠ Kočovce - 25 - ISCED2 – UO - Geografia

Prírodné a kultúrne lokality, ľudová

kultúra

Miestna krajina

Podľa mapy vyznačiť dôleţité oblasti pre

CR a opísať ich zaujímavé miesta pre

CR.

ENV 20

Záverečné

zhrnutie

Záverečné zhodnotenie, opakovanie

opísať, čo vás zaujalo na Slovensku

1