36
Ирээдүй цогцолборын 1-р бага сургууль Хоёроор үржүүлэх –8 цаг Боловсруулсан : Багш

 · Web viewЦаашид судлах агуулга 3-р анги Нэмэх аргаар нэг оронтой тоог 2 дахин Ихэсгэх Юмсыг багцлан тоолох

  • Upload
    others

  • View
    40

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Ирээдүй цогцолборын 1-р бага сургууль

Хоёроор үржүүлэх –8 цаг

Боловсруулсан : Багш

Ш.Пунсалдулам Утас -98758900 [email protected]

Д.Оюунчимэг Утас – 95951333

Ө.Нүрзэд Утас – 97080505 [email protected] Сургалтын менежер Ш. Намсрайгарав [email protected]

2-р анги

Математик 2-р анги

Нэгж хичээлийн төлөвлөлт

Сэдэв : “2-оор үржүүлэх”

Зорилго:

2-оор үржүүлэх , 2-ыг үржихийн хүрд бүтээх ,үржих үйлдлийн байр солих чанар ,2 дахин их ойлголт өгөх , 2 – ын хүрдийг ашиглаж сурна.

Зорилт:

2, 2-оор нэмэгдүүлэн тоолох , зураглалд тохирох илэрхийлэл бичээд утгыг олох ,ижил нэмэгдэхүүнүүдийн нийлбэрийг үржвэр хэлбэрээр бичих , түүнийгээ тайлбарлах , үржвэрийг ижил нэмэгдэхүүнүүдийн нийлбэр болгон бичих бичсэнээ тайлбарлах ,тоог ижил нэмэгдэхүүнүүдийн нийлбэр болгон бичих , бичсэнээ тайлбарлах , тоог хоёр тооны үржвэр болгон бичих , тайлбарлах , 2-ын хүрд бүтээх ,2-ын хүрдтэй холбоотой асуудлыг шийдвэрлэх

Агуулгын судалгаа:

Өмнө судалсан байх агуулга- 1-р анги Одоо судлах агуулга Цаашид судлах агуулга 3-р анги

Нэмэх аргаар нэг оронтой тоог 2 дахинИхэсгэх

Юмсыг багцлан тоолох

2-оор үржүүлэх , 2-ыг үржүүлэх

5000 хүртэлх зуутыг 2 дахин ихэсгэх ,хэсгээр тооцоолох , асуудал шийдвэрлэх , шийдвэрлэсэн аргаа тайлбарлах

5-аар үржүүлэх

Агуулга:

Судлагдахуун /мэдлэг / Ур ухаан /чадвар /

Ижил нэмэгдэхүүний нийлбэр, багц, багцын тоо, багцад ногдох тоо, үржүүлэх үйлдлийн гишүүд , үржвэр, үржигдэхүүн, нэгж үржүүлэх үйлдлийн байр солих , 2-оор үржүүлэх, 2-ыг үржүүлэхийн хүрд

Ижил нэмэгдэхүүнүүдийн нийлбэрийг үржвэр хэлбэрээр бичих , түүнийгээ тайлбарлах , үржвэрийг ижил нэмэгдэхүүнүүдийн нийлбэр болгон бичих бичсэнээ тайлбарлах , тоог ижил нэмэгдэхүүнүүдийн нийлбэр болгон бичих , бичсэнээ тайлбарлах , тоог хоёр тооны үржвэр болгон бичих , тайлбарлах

Цагийн төлөвлөлт :

№ Ээлжит хичээлийн сэдэв Хугацаа

1 2-оор үржүүлэх 35 мин2 2-ыг үржүүлэх 35 мин3 Үржүүлэхийн байр солих 35 мин4 Бататгал 35 мин5 Өгүүлбэртэй бодлого бодох 35 мин6 Бататгал 35 мин7 Үнэлгээний даалгавар 35 мин8 Дүгнэлт хичээл 35 мин

Арга зүй : Сурагч нэг бүрийг мэдлэг бүтээх үйл ажиллагаанд татан оролцуулах , асуудал дэвшүүлж үйл ажиллагааг шийдвэрлэх ,

хамтарч ажиллах :

Үнэлгээ: Суралцагчийн мэдлэг чадвар ахиц дэвшлийг үнэлж түүний үр дүнд тулгуурлан суралцагчийг хөгжүүлэх идэвхийг өрнүүлнэ.

Явцын үнэлгээ/ аман болон, ажлын хуудсаар/

Түлхүүр үг : үржигдэхүүн , үржвэр , үржвэрийн утга , үржүүлэх тэмдэг

Хэрэглэгдэхүүн : бодит үзүүлэн , зурагт үзүүлэн , ажлын хуудас , шагай , хөзөр , даалуу

Өмнөх төсөөллийн судалгаа

Сэдэв: Үржүүлэх Судалгааны арга: Бичгийн ажил, анализ

Судалгаа авсан материал:

№ Даалгаврууд Илрүүлэх чадварууд Оноо

1 Орхигдсон тоог нөхөж бичээрэй.

2 ,4, 6, ,10 , 12 , , ,Тоог нэмэгдүүлэн тоолох 1

2

Ажиглаад гүйцээж багцлаарай.

Багцын тоо

Багц дахь юмсын тоо

Нийт юмсын тоо

Багцын тухай ойлголт 2

3

Дээрх зураглалыг үржвэр хэлбэрээр бичээрэй.

× = Үржүүлэх үйлдлийн тухай ойлголт 1

4 Үржвэр хэлбэрээр бичээрэй.

2+2+2+2+2=Үржих үйлдлийг бичих 2

5

Уншаад үгээр бичээрэй.

8×2=16 Үржих үйлдлийг унших 2

Бүгд 8

Өмнөх төлөв байдлын анализ

Сурагчдын код Тоог нэмэгдүүлэн

тоолох

Багцын тухай ойлголт

Үржүүлэх үйлдлийн

тухай ойлголт

Үржих үйлдлийг

бичих

Үржих үйлдлийг

уншихАвсан оноо Гүйцэтгэл

1 2 1 2 2

Авах онооАвсан онооГүйцэтгэл

Өмнөх төлөв байдлын анализ , дүгнэлт :

Өмнөх төлөв байдлыг судалсан анализыг үндэслэн суралцагчдын сул гүйцэтгэсэн чадваруудыг анхааралдаа авч системтэй ойлголт өгөх

Шинээр үзэх агуулгадаа шингээж чадварыг эзэмшүүлэх Их агуулгыг 35 минутад багтаан заахыг эрмэлзэх биш, гол зүйлийг заах, хүүхэд бүрийг сурах аргад сургахыг зарчмаа болгох Тухайн агуулгаар хүүхдийн гаргаж болзошгүй алдааг судлах, уг алдааг давтан гаргахгүй байхаар хичээл төлөвлөлт хийх Өмнөх болон дараагийн хичээлийн агуулгын залгамж холбоог заавал тооцох Агуулгыг хүүхдийн өдөр тутмын амьдралтай холбож, судалсан зүйлээ амьдралд хэрэгжүүлэхэд нь туслах

Ээлжит хичээл №1 Сэдэв : “ 2-оор үржүүлэх”

Зорилго : Хоёр хоёроор нэмэгдүүлэн тоолох ба хоёр хоёроор багцалсан юмсыг үржвэрээр илэрхийлж сурна. Зорилт:- Хоёр , хоёроор нэмэгдүүлэн тоолох ба 2, 2-оор багцлан тоолох хялбар аргыг сонгож бодлого бодох ,багцалсан юмсыг үржвэрээр илэрхийлэн 2-ын хүрд бүтээх

Ээл

жит

хи

чэ эл Багшийн үйл

ажиллагаа Суралцагчийн үйл ажиллагаа Хэрэглэгдэхүүн

Сэд

элж

үүлэ

х үй

л аж

илла

гаа

-Ширээ бүрд 20 шагай өгч тоолуулах

Хэдэн шагай байна вэ?-Яаж тоолсон бэ?

-Хүүхдийн хариултын үнэн зөвийг баталж 2,2- оор багцлан зураад хамтарч тоолно.-Хэдэн багц болсон бэ?

-Нэг багцад хэдэн шагай байна вэ?

-Нийт хэдэн шагай байна вэ?-Багцалсан шагайны тоог үржвэр хэлбэрээр хэрхэн бичихийг хэлээрэй.

Үржүүлэх үйлдлийг олон янзаар уншицгаая.

Сурагч бүр хосоороо тоолно .

Хариуг хэлнэ.

1,1-ээр нэмэгдүүлэн тоолсон 2,2-оор нэмэгдүүлэн тоолсон 5,5-аар нэмэгдүүлэн тоолсон Эмх замбараагүй байрласан учраас тоолоход хэцүү байсан .

10 багц байна

Нэг багцад 2 шагай байна

Нийт 20 шагай байна

10×2=20 / Хоёр хоёроор нь багцлахад 10 багц болсон тул 10-ыг үржих нь 2 тэнцүү 20 гэж бичнэ./

Арван хоёр нь хорь Арвыг 2-оор үржүүлэхэд 20 гарна. 10 ба 2 –ын үржвэрийн утга 20. 10-ыг 2 дахин ихэсгэхэд 20 болно. 10-ыг үржүүлэх нь 2 тэнцүү 20 гэх мэтээр уншуулна.

Шагай бэлтгэнэ.Хүүхэд бүрт 10 шагай байхаар тооцно ./ Шагайны оронд тоолж болох өөр бодит зүйлс байж болно. Жишээ нь : бөглөө , савх гэх мэт /

Үржүүлэх үйлдлийг уншуулах аргаЖишээ нь: 10×2=20

Арван хоёр нь хорь Арвыг 2-оор үржүүлэхэд 20

гарна. 10 ба 2 –ын үржвэрийн утга 20. 10-ыг 2 дахин ихэсгэхэд 20

болно.

10-ыг үржүүлэх нь 2 тэнцүү 20

Үйл

ажил

лага

а-2

-Ширээ бүрд 2 сурагч суудаг . Нэг , хоёр , гурав , дөрөв , таван ширээнд нийт хэдэн хүүхэд суусныг олъё.

Зурагт үзүүлэн № 2 дээр ярилцаж бодно.

Үүнийг хэрчмээр дүрслэн үзүүлье

Нэг ширээг 1 см хэрчмээр төлөөлөн дүрслэн зуръя гэх мэтчилэн сурагчтай хамтран зурж бодолтыг хийнэ

Ажиглуулаад ярилцана.Багцын тоог 1,1-ээр ихэсгэвэл үржвэрийн утга хэрхэн өөрчлөгдөж байна вэ?

Нэг ширээнд 2 сурагч суусан .2 1×2=2 сурагч

2 2 2×2=4 сурагч

2 2 2 3×2=6 сурагч

2 2 2 2 4×2=8 сурагч

2 2 2 2 2 5×2=10 сурагч

Үржвэрийн утга 2,2-оор нэмэгдсэн байна.

Үйл

ажил

лага

а-3 6, 7 ,8,9,10 ширээнд

нийт хэдэн хүүхэд суусныг зураглал хийлгүйгээр олоорой.

6×2=12 сурагч7×2=14 сурагч8×2=16 сурагч9×2=18 сурагч10×2=20 сурагч

Үйл

ажил

лага

а-4

Бяцхан шувуухай тоглоом тоглуулах зааврыг хэлж өгнө.

Эхлээд багш хийж үзүүлнэ ..

Нэг ширээний 2 хүүхэд нийлээд хэдэн удаа дэвсэн бэ ?

Шувууны далавчаа дэвэх хөдөлгөөнийг дүрсэлж тоглонгоо тооцоолох

Сурагчид тоглоомын дарааллыг ойлгосны дараа багш 1,2,3 ,4 гэхэд сурагчид гараа 4 удаа хөдөлгөнө

8 удаа дэвсэн.

Үйл

ажил

лага

а-5

Хүрдээ гүйцээж бичээрэй .Үйлдлийн гишүүдийг нэрлүүлнэ.

Үржүүлэх үйлдэл унших аргаас хамгийн хялбар аргыг сонгоно .

Сонгосон аргаа ашиглан 2 –оор үржүүлэхийн хүрдийг уншуулна.

Багцад байгаа юмсын тоо 2 байгаа тул энэ хүрдийг 2 –оор үржүүлэхийн хүрд гэнэ.

Хүрдийг унших арга1×2=2 Нэг хоёр нь хоёр. 1-ийг 2-оор үржүүлэхэд 2 гарна.2×2=4 Хоёр хоёр нь дөрөв 2-ыг 2-оор үржүүлэхэд 4 гарна.3×2=6 Гурван хоёр нь зургаа 3-ыг 2-оор үржүүлэхэд 6 гарна.4×2=Дөрвөн хоёр нь ..... 4-ийг 2-оор үржүүлэхэд ........5×2=6×2=7×2=8×2=9×2=10×2=

Хүрд унших аргын үзүүлэнг ашиглана.

Үйли

ллаг

аа-6

Ажлын хуудас -1 дээр ажиллуулна.

1. Ажиглаад гүйцээж багцлаарай.

Багцын тоо Багц дахь юмсын тоо Нийт юмсын тоо

2. Дээрх зураглалыг үржвэр хэлбэрээр бичээрэй.

× =3. Үржвэр хэлбэрээр бичээрэй.

2+2+2+2+2+2+2=4. Орхигдсон тоог нөхөж бичээрэй.

2 , , 6, ,10 ,12 , , ,5. Уншаад үгээр бичээрэй.

6×2=12........................................................................

Ажлын хуудас-1 –ийг ээлжит хичээл дээр багтахааргүй бол гэрт өгч ажиллуулж болно

үнэл

гээ

-Юмсыг 2-оор багцлан тоолж чадаж байгаа эсэх-Үржвэр хэлбэрээр илэрхийлж чадаж байгаа эсэх-Үржих үйлдлийг уншиж чадаж байгаа эсэхЭдгээр чадварыг багш өөрийн ажиглалтаар болон ажлын хуудсын гүйцэтгэлээр үнэлж болно .

Ээлжит хичээл №2 Сэдэв: “Хоёрыг үржүүлэх” Зорилго : Хоёр хоёроор нэмэгдүүлэн тоолох ба юмсыг 2 тэнцүү хэсэг болгон багцалсныг үржвэрээр илэрхийлж сурна. Зорилт:- Хоёр , хоёроор нэмэгдүүлэн тоолох ба 2 тэнцүү хэсэг болгон багцлан бодлого бодох , Багцалсан юмсыг үржвэрээр илэрхийлэн 2-ын хүрд бүтээх

Ээл

жит

хи

чээ

л №

1

Багшийн үйл ажиллагаа Суралцагчийн үйл ажиллагаа Хэрэглэгдэхүүн

Сэд

элж

үүлэ

х үй

л аж

илла

гаа

Манай цэцэрлэг дууг сонсгож хамтран дуулна.Хоёр хоёрын дөрөв дөө нэгийг хасаад гурав дааХоёр гурвын зургаа даа нэгийг нэмээд долоо доо хэсгийг сонгон авч бичиглэл хийлгэнэ.

Манай цэцэрлэг дууг сонсож хамтран дуулна.

2×2=4 4-1=3

2×3=6 6+1=7

Бичиглэл дээрээ ярилцана.

Манай цэцэрлэг дуу

Манай цэцэрлэг тоо заасанМаш сайн сураарай гэсэнМанай багш тоо заасанМаргааш өглөө асууна гэсэнХоёр хоёрын дөрөв дөө Нэгийг хасаад гурав дааХоёр гурвын зургаа даа Нэгийг нэмээд долоо доо

Манай цэцэрлэг тоо заасанМаш сайн сураарай гэсэнМанай багш тоо заасанМаргааш өглөө асууна гэсэнХоёр хоёрын дөрөв дөө Нэгийг хасаад гурав дааХоёр дөрвийн найм даа Нэгийг хасаад долоо доо

Манай цэцэрлэг тоо заасанМаш сайн сураарай гэсэнМанай багш тоо заасанМаргааш өглөө асууна гэсэнХоёр хоёрын дөрөв дөө Нэгийг хасаад гурав дааХоёр гурвын зургаа даа Нэгийг нэмээд долоо доо/Дууны үгийг дуурайлган хүрд зохиолгожДуулуулж ашиглаж болно/

            

            

            

            

              

              

Үйл

ажил

лага

а-2

Дууны үгийг үргэжлүүлэн хүрдээ зохионо .Хоёр дөрвийн найм

Хоёр тавын арав

Хоёр зургаагийн арван хоёр

Үржвэрийг утгыг зураглал хийлгүйгээр үргэжлүүлэн олоорой.

Ижил нэмэгдэхүүний нийлбэр хэлбэрээр бичээрэй.

2×4=8 4+4=8

2×5=10 5+5=10

2×6=12

2×7=

2×8=

2×9=

2×10=

Үйл

ажил

лага

а-3 Гарын

хуруунуудаараа 2-ыг үржүүлэхийн хүрдийг үүсгэж тоглоно .

Тоглоомын зааврыг багш хэлж өгнө.

2-ыг 1-5 хүртэл тоогоор үржүүлэхдээ сурагч ганцаараа тоглоно.Хоёр нэгийн хоёр доо /2 эрхий хуруугаа гаргана./Хоёрыг нэмээд дөрөв дөө. / 2 долоовор хуруугаа нэмж гаргана./Хоёр хоёрын дөрөв дөө. гэх мэт цаашид үргэжлүүлэн тоглоно.

2-ыг 6-10 хүртэл тоогоор үржүүлэхдээ хосоороо тоглоно.

Үйл

ажил

лага

а-4

Тэгш өнцөгтийг 2×4 үржвэрийг илэрхийлэхээр будаарай ./Багш хамтарч ярилцан хийнэ. /

2×4=4+4

4×2=2+2+2+2

Тайлбар2×4=4+4 ийм хэлбэрийн хувьд илэрхийллийг дүрсээр илэрхийлэхдээ 2 өнгөөр будуулах нь тохиромжтой .

4×2=2+2+2+2 ийм хэлбэрийн хувьд илэрхийллийг дүрсээр илэрхийлэхдээ 4 өнгөөр будуулна.

 ×5 ×2 

  

Үйл

ажил

лага

а-5

Ажлын хуудас -2 дээр ажиллуулна.

1. 2×5 хэлбэрээр багцлаарай.

2. Дээрх зураглалыг ижил нэмэгдэхүүний нийлбэр хэлбэрээр бичээрэй................................................................

3. Үржвэр хэлбэрээр бичээрэй. 7+7=

4. Загварыг ажиглаад тоог нөхөж бичээрэй.

5. Уншаад үйлдлийн гишүүдийг нэрлээрэй.2×8=16

2 ....................... 8......................... 16..........................

Ажлын хуудас-2 –ыг ээлжит хичээл дээр багтахааргүй бол гэрт өгч ажиллуулж болно.

үнэл

гээ

-Юмсыг багцлан тоолж чадаж байгаа эсэх-Үржвэр хэлбэрээр илэрхийлж чадаж байгаа эсэх-Үржих үйлдлийг гишүүдийг нэрлэж чадаж байгаа эсэхЭдгээр чадварыг багш өөрийн ажиглалтаар болон ажлын хуудсаар үнэлж болно

Ээлжит хичээл №3 “Үржүүлэхийн байр солих”

Зорилго : Хоёр хоёроор нэмэгдүүлэн тоолох ба хоёр хоёроор багцалсан юмсыг үржвэрээр илэрхийлж сурна. Зорилт:- Үржүүлэх үйлдлийн гишүүдийг таних , гишүүдийн байрыг мэдэх

Ээл

жит

хи

чээл

1 Ү

е ш

ат Багшийн үйл ажиллагаа Суралцагчийн үйл ажиллагаа Хэрэглэгдэхүүн

Сэд

элж

үүлэ

х үй

л аж

илла

гаа

Суралцагч бүр 10 харандаа ширээн дээр гаргаж тавина.10 харандаагаа багцлаарай .Хэдэн аргаар багцалжболж байгааг туршаарай.

Туршилт -110 харандааг 2, 2-оор багцалж болно.Туршилт -210 харандааг 3,3-аар багцлахад 1 үлдэж байна. Тийм учраас болохгүй.Туршилт-310 харандааг 4,4-өөр багцлахад 2 үлдэж байна. Тийм учраас болохгүй.Туршилт-410 харандааг 5, 5-аар багцалж болно .Туршилт- 510 харандааг 6 , 6-аар багцалж болохгүй байна. ..гэх мэттуршилтуудыг хийлгэнэ.Дүгнэлт :10 харандааг 2, 2-оор болон 5, 5-аар гэсэн 2 янзаар багцалж болж байна.Ажиглаад үржвэрийг зураглалтай холбож ярилцанаХүү 2×5=10 гэж бичсэн учраас бүх харандаагаа 2 багц болгосон .Охин 5×2=10 гэж бичсэн учраас бүх харандаагаа 5 багц болгосон байна.

Дүгнэлт:

Үйл

ажил

лаг

аа-2 Үйлдлийн гишүүдийг

нэрлүүлнэ.2×5=10 1-р үржигдэхүүн -2 , 2-р үржигдэхүүн- 5 , үржвэр - 105×2=10 1-р үржигдэхүүн -5 , 2-р үржигдэхүүн- 2 , үржвэр - 10

Үйл

ажил

лаг

аа-3 Хүснэгтийг нөхөөрэй.ТӨМ-1 дээр ажиллуулна.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ×2 2 4 6 8 10 12 14 16 18 202× 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20

ТӨМ-11 2 3 4 5 6 7 8 9 10

×22×

 ×22 ×2 

  

Үйл

ажил

лага

а-4 Нөхсөн хүснэгтийг

ажиглуулаад дүгнэлт гаргуулна.

Үржигдэхүүнүүдийн байрыг сольж үржүүлэхэд үржвэрийн утга өөрчлөгдөхгүй байна. 2×5= 10

5 × 2 = 10Үй

л аж

илла

гаа-

5

Ажлын хуудас -3 дээр ажиллуулна.

1. Үржвэрийн утгад тохирох зургийг олж холбоорой.

7×2= 2×7= 2×8= 8×2=

2. Жишээрэй.7×2 2×7 4×2 8×2 5+5 2+2+2+2+2 2×6 6+6

3. Үржвэрийн утгыг холбоорой.

8×2 2×6 4×2 2×5 7×2

4. Тоог нөхөж бичээрэй.

5. Ижил нэмэгдэхүүний нийлбэр хэлбэрээр бичээрэй.2×8=...........................................................................8×2=...........................................................................

Ажлын хуудас-3–ыг ээлжит хичээл дээр багтахааргүй бол гэрт өгч ажиллуулж болно.

Үнэл

гээ

-Үржүүлэх үйлдлийн байр солих чанарыг ухаарч ойлгож байгаа эсэх-Үржвэр хэлбэрээр илэрхийлж чадаж байгаа эсэх-Үржих үйлдлийг гишүүдийг нэрлэж чадаж байгаа эсэхЭдгээр чадварыг багш өөрийн ажиглалтаар болон ажлын хуудсаар үнэлж болно

Ээлжит хичээл №4 “ Бататгал “

Зорилго : Хоёр хоёроор нэмэгдүүлэн тоолох ба хоёр хоёроор багцалсан юмсыг үржвэрээр илэрхийлж сурна. Зорилт:- Хоёр , хоёроор нэмэгдүүлэн тоолох ба 2, 2-оор багцлан тоолох хялбар аргыг сонгож бодлого бодох ,багцалсан юмсыг үржвэрээр илэрхийлэх, хөзөр даалуу ашиглан тоглонгоо мэдлэгээ бататгах

Ээл

жит

хи

чээл

Багшийн үйл ажиллагаа Суралцагчийн үйл ажиллагаа Хэрэглэгдэхүүн

Сэд

элж

үүлэ

х үй

л аж

илла

гаа

Даалуу тоглох Хосоор тоглоно.а. Сурагч тус бүр 6 даалуу авна.б. Эхний сурагч 1 даалуу гаргаж ширээн дээр тавина.в. Нөгөө нь нүдний тоо нь ижил байх даалууны талыг нийлүүлж өрнө.г. Нийлүүлж өрсөн нүдний тоог олох үржвэр бичээд утгыг олно .Үйлдлийг давтан даалуугаа дуустал үргэлжлүүлнэ. Буруу нүдээр нийлүүлсэн буюу буруу жишээ зохиосон хүүхэд өнжинө.

Хөзөр ашиглан даалуу тоглох зааврын дагуу тоглуулж болно.

×2

Үйл

ажил

лага

а-2

Ажиглаад орхигдсон тоог нөхөөрэй.

Төм -3

Үйл

ажил

лага

а-3

Илэрхийллийг бичээд бодоорой.

а. Хоёр ба гурвын үржвэр.б. Зургаа ба хоёрын үржвэрв. Хоёр ба тавын үржвэр дээр хоёрыг нэмээрэй.г. Арав ба хоёрын үржвэрээс долоог хасаарай.

Самбарт бичих

Үйл

ажил

лага

а-4 Мөр баганын дагуух

тоонуудын үржвэрийн утгыг олоорой.

×Дэвтэрт нь зуруулж хийлгэнэ

Үнэл

гээ

-Үржүүлэх үйлдлийн байр солих чанарыг ухаарч ойлгож байгаа эсэх -Үржвэр хэлбэрээр илэрхийлж чадаж байгаа эсэх-Илэрхийлэл зохиож чадаж байгаа эсэхЭдгээр чадварыг багш өөрийн ажиглалтаар болон ажлын хуудсаар үнэлж болно

2

8

6

2

×?

?

? ?

6

8

9

12

10

8

=

=

=

=

=

6

14

4

3

9

6

Ээлжит хичээл №5, 6“ Өгүүлбэртэй бодлого , Бататгал “

Зорилго : Хоёр хоёроор нэмэгдүүлэн тоолох ба хоёр хоёроор багцалсан юмсыг үржвэрээр илэрхийлж сурна. Зорилт:- Хоёр , хоёроор нэмэгдүүлэн тоолох ба 2, 2-оор багцлан тоолох хялбар аргыг сонгож бодлого бодох

Ээ

лж ит

хич Багшийн үйл

ажиллагаа Суралцагчийн үйл ажиллагаа Хэрэглэгдэхүүн

Сэд

элж

үүлэ

х үй

л аж

илла

гаа

Зургийг хараад бодлого зохиогоорой. /Үзүүлэн хөдөлгөөнт байж болно. /

Товч бичиглэл , зураглалаа хийлгэхБодлогыг хэд хэдэн аргаар бодуулах

Зургаар бодлого зохиогоорой.

Товч бичиглэл , зураглалаа хийлгэхБодлогыг хэд хэдэн аргаар бодуулах

Шувууны 3 үүр байв. Үүр бүрд 2 өндөг байгаа бол нийт хэдэн өндөг байна вэ?

2 2 2

а. 2+2+2=6 өндөг б. 3×2=6 өндөг

Шувууны 2 үүр байв. Үүр бүрд 3 өндөг байгаа бол нийт хэдэн өндөг байна вэ?

3 3

а . 3+3=6 өндөгб. 3×2=6 өндөг

2 хэсэг зургаа ажиглуулаад харьцуулж ярилцаад бодлого зохиолгож бодуулна..

Үйл

ажил

лага

а-2

Бодлогыг товч бичиглэл зураглал хийгээд хэд хэдэн аргаар бодоорой.

Сандал 4 хөлтэй . 2 сандал хэдэн хөлтэй байх вэ?Үй

л аж

илла

гаа-

3 Бодлогыг товч бичиглэл зураглал хийгээд хэд хэдэн аргаар бодоорой

Анги 3 цонхтой . Цонх тус бүр дээр 2 цэцэг байгаа бол анги хэдэн цэцэгтэй вэ?

Үйл

ажил

лага

а-4

Бодлогыг товч бичиглэл зураглал хийгээд хэд хэдэн аргаар бодоорой

Охин 4 онгоц зурав. Хүү охиноос 2 дахин олон онгоц зурав . Хүү хэдэн онгоц зурсан бэ?

4ОХ ?

Үэнл

гээ

-Зураглалыг хараад ойлгож байгаа эсэх-Зураглалд тохирох бодлого зохиож байгаа эсэх-Бодлогоо бодож чадаж байгаа эсэхЭдгээр чадварыг багш өөрийн ажиглалтаар болон ажлын хуудсаар үнэлж болно

Ээлжит хичээл №7 “Үнэлгээний даалгавар”

Багшийн үйл ажиллагаа Суралцагчийн үйл ажиллагаа Хэрэглэгдэхүүн

Тараах материал бэлтгэсэн байна.Суралцагчдын чадварыг ялгаатай байдлаар тооцож 4 түвшинд бүлэглэв. / Сэдвийг хөнгөнөөс хүнд рүү нь боловсруулав. /

А.Түвшин / хөнгөн /1. Үржвэр хэлбэрээр бичээрэй.3+3= 5+5= 9+9= 4+4=2. Хүснэгтийг нөхөөрэй.а 3 7 9 2б 5 10 2 4а×б 6 10 14 20

3. Нийлбэр хэлбэрээр бичээрэй . 2×7= 3×2=4. Мэдэгдэхгүй гишүүнийг олоорой. × 8=16 9 × =18

5 . Илэрхийллийг бичээд бодоорой. Хоёр ба дөрвийн үржвэр . ......................................................... Тав ба хоёрын үржвэр . ........................................................

6 . Жишээрэй . 2 × 8 15 6×2 2×6

7 . Аав нэг бүр нь 3 кг жинтэй будаа 2 уутыг худалдаж авав. Хэдэн кг будаа авсан бэ ?................................................................................................................................................................................................................................

Хэмжээсжүүлэлт

1-р ажил: 0,5*4=2 оноо2-р ажил: 0,5*6=3 оноо3-р ажил : 0,5*2=1 оноо4-р ажил: 0,5*2=1 оноо5-р ажил: 0,5*4=2 оноо /зохиох-0,5, бодох -0,5 оноо/6-р ажил : 0,5*2=1 оноо7-р ажил : зураглал-1 оноо +бодолт 0,5+тайлбар 0,5 оноо = 2 оноо

Нийт -12 оноо

Б. Түвшин /дундаж/1 . Үржвэр хэлбэрээр бичээрэй . 2+2+2+2+2= 2+2+2+2+2+2= 10+10=

2. Хүснэгтийг нөхөөрэй.× 6 7 82 12 10 2 4 18

3. Нийлбэр хэлбэрээр бичээрэй.7×2= 5×2= 2×10=

4 . Тохирох тоог бичиж , үржвэрийг олоорой. 4 × 2=2 × 2 ×8= ×2

5 . Илэрхийллийг бичээд бодоорой. Долоог 2 дахин ихэсгээрэй. ................................................................................................................ Найм ба хоёрын үржвэрийг 32-оор ихэсгээрэй................................................................................................................

6 .Эхний хэрчим 5 см урт , хоёрдугаар хэрчим түүнээс 2 дахин урт байх хоёр хэрчим зураарай.................................................................................................................................................................................................................................7 . Цэцгийн вааранд 5 цагаан сарнай, түүнээс 2 дахин олон улаан сарнай байв. Вааранд бүгд хэдэн сарнай байна вэ?................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Хэмжээсжүүлэлт

1-р ажил: 0,5*3=1,5 оноо2-р ажил: 0,5*6=3 оноо3-р ажил : 0,5*3=1,5 оноо4-р ажил: 0,5*2=1 оноо5-р ажил: 0,5*5=2,5оноо /зохиох-0,5, бодох -0,5 оноо/6-р ажил : 0,5*3=1 ,5 оноо/Бодолт -0,5 оноо , хэрчим тус бүр -0,5 оноо / 7-р ажил : зураглал-0,5 оноо +бодолт 0,5*2=1 оноо +тайлбар 0,5оноо = 2 оноо

Нийт -13 оноо

В .Түвшин /дунджаас дээгүүр /1. Ижил үржвэртэй илэрхийллийг олоод холбоорой.

2 . Үржвэрийг олоорой.

×3 ×2 ×2 ×2

3. Үйлдлийн гишүүдийн нэрийг бичээрэй .

7×2=14

× =

4. Дараах тоонуудыг ижил нэмэгдэхүүний нийлбэр болгон бичээрэй. 2= + 6= + +

6= + 8= + + +

8= + 10 = + + +

10= +

5 . Туяад 10 ба 20-тын дэвсгэрт тус бүр хоёр ширхэг байв .Туяад хэдэн төгрөг байсан бэ?

Хэмжээсжүүлэлт

1-р ажил: 0,5*6=3 оноо2-р ажил: 0,5*4=2 оноо3-р ажил : 0,5*3=1,5 оноо4-р ажил: 0,5*7=3,5 оноо5-р ажил : зураглал-1 оноо +бодолт 1,5+тайлбар 0,5 оноо = 3 оноо

6-р ажил: 0,5*6=3оноо 7-р ажил : 0,5*2=1 оноо

Нийт -17 оноо

2× 8

2× 3

7× 2

3× 2

2× 7

8× 2

10× 2

2× 6

2× 5

5× 2

2× 10

6× 2

2 5

.................. .................. ..................

6 . Хүснэгтийг нөхөөрэй.Ижил нэмэгдэхүүний

нийлбэрҮржвэр Унших нь

2+2 2×2 Хоёр хоёр нь + + 3×2= + + + Дөрвөн хоёр нь

5×2=

7 . Хэдэн мотоциклд бүгд хэдэн дугуй байна вэ?

× =

Г. түвшин / хүндэвтэр /1 .Ажиглаад холбоорой.

2 . Илэрхийлэл зохиож бодоорой.45- аас 2 ба 9-ийн үржвэрийг хасаарай.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................3 . Тохирох тоог нөхөж үржвэрийг олоорой. 4 × =2 × 2× =7 × 8 × =2 ×

4. Улаан , цагаан , ногоон , шар 4 өнгийн шооноос 2 өнгийн шоогсонгох бүх боломжуудыг харуулаарай................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................5 . Торхонд 35 л айраг байв. Үүнээс 2 литрийн саваар 4 удаа авчхэрэглэв. Торхонд хэдэн литр айраг үлдсэн бэ?................................................................................................................................................................................................................................

Хэмжээсжүүлэлт

1-р ажил: 0,5*6=3 оноо2-р ажил: 0,5*3=1,5оноо3-р ажил : 0,5*6=3 оноо4-р ажил: 0,5*6=3 оноо5-р ажил : зураглал-0,5 оноо +бодолт 1 оноо +тайлбар 0,5 оноо = 2 оноо

6-р ажил: 1*2=2 оноо 7-р ажил : 0,5*3=1,5 оноо

Нийт -16 оноо

6 . Жишээрэй . 2 × 8 4+4+4 2+2+2+2 2 × 7

7 .Нийлбэрийг олохдоо ижил дүрсийн оронд ижил цифр , ялгаатай дүрсийн оронд ялгаатай цифр байна.

6 17 19

16 12 14

= = =

7+7

2+2+2+22

2+2+2

3× 2

2× 7

4× 2

8

14

6

Ээлжит хичээл №8Дүгнэлт хичээл

Багшийн үйл ажиллагаа Суралцагчийн үйл ажиллагаа Хэрэглэгдэхүүн

Чадварын шалгалтын мөрөөр ажиллана.

Өгөгдсөн 4 түвшингийн даалгавартай төстэй ажлуудыг бэлтгэн хичээлдээ хэрэглээрэй.

1 .Ажиглаад холбоорой.

2 . Илэрхийлэл зохиож бодоорой.65- аас 2 ба 8 -ийн үржвэрийг хасаарай.................................................................................................................3 . Тохирох тоог нөхөж үржвэрийг олоорой. 6× =2 × 2× =9× 2× =2 ×

4 ×4 ×2 ×3 ×2

5.Үйлдлийн гишүүдийн нэрийг бичээрэй .

8×2=16

× =

5 . Дэлгүүрт 48 кг будаа байв. Үүнээс 2 уутанд 4 кг –аарсавлав .Дэлгүүрт хэдэн кг будаа үлдсэн бэ?................................................................................................................................................................................................................................

Боловсруулсан : ИЦ-ын 1-р бага сургуулийн багш:

Ш.Пунсалдулам Д.Оюунчимэг Ө.Нүрзэд

6+6

2+2+2+22

2+2+2+2+2

5× 2

2× 6

4× 2

8

12

10

2 2

.................. .................. ..................