40
Батлав: Сургалтын менежер........................................Б.Эрдэнэтуул Хөтөлбөр боловсруулсан багш : 84-р сургууль Математикийн багш Ц.Мөнхзаяа Нэгж хичээлийн хөтөлбөр Бүлэг сэдвийн нэр: Квадрат функц, зэрэгт функц Нэгж хичээлийн дугаар: 3-2 Нэгж хичээлийн цаг: 8 цаг Нэгж хичээлийн сэдэв: Модультай шугаман функцийн график Зорилго: Модультай шугаман функцийг таних, түүний графикийг байгуулах, график ашиглан тухайн функцийн шинж чанарыг нь гаргах, у= функц, у= , функцийн графикийг тоон хавтгай дээр зөв байгуулж, өсөх буурах завсар олж, тодорхойлогдох муж, утгын мужийг тодорхойлох, тухайн завсар дээрх функцийн хамгийн их, хамгийн бага утгыг олох Зорилт: Зэрэгт функц, модультай шугаман функцийг таних зурж дүрслэх, ангилах Зэрэгт функц, модультай шугаман функцийн графикийг нь зөв тодорхойлж зурах Модультай шугаман функцийн графикийг дүрслэх, тайлбарлах, таних, дадлага ажил хийх, хүснэгтийн аргаар графикийг нь байгуулах Зэрэгт функц, модультай шугаман функцийн график ашиглан тухайн функцийн шинж чанарыг нь гаргах у= функцийн графикийг зурах, шинжүүдийг нь судлах у= функцийн графикийг зурах, шинжүүдийг нь судлах Модультай шугаман функцийн графикийг ашиглан тэгшитгэл ба тэнцэтгэл бишийг бодох Агуулга: Мэдлэг Чадвар Хэрэглээ 1 Зэрэгт функц Зэрэгт функцийг таних, графикий нь байгуулах, утгын муж, тодорхойлогдох муж олох, ХИУ, ХБУ олох Зэрэгт функцийг ашиглан тэгшитгэл, тэнцэтгэл биш , тэдгээрийн системийг бодох 2 Шугаман функцийн график Шугаман функцийн графикийг дүрслэх, тайлбарлах, таних, дадлага ажил хийх, хүснэгтийн аргаар графикийг Шугаман функцийн өсөх буурах завсар олж, тодорхойлогдох муж, утгын мужийг тодорхойлох,

niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

  • Upload
    others

  • View
    13

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

Батлав: Сургалтын менежер........................................Б.Эрдэнэтуул

Хөтөлбөр боловсруулсан багш : 84-р сургууль Математикийн багш Ц.Мөнхзаяа

Нэгж хичээлийн хөтөлбөр

Бүлэг сэдвийн нэр: Квадрат функц, зэрэгт функц

Нэгж хичээлийн дугаар: 3-2

Нэгж хичээлийн цаг: 8 цаг

Нэгж хичээлийн сэдэв: Модультай шугаман функцийн график

Зорилго: Модультай шугаман функцийг таних, түүний графикийг байгуулах,

график ашиглан тухайн функцийн шинж чанарыг нь гаргах, у= функц, у= ,

функцийн графикийг тоон хавтгай дээр зөв байгуулж, өсөх буурах завсар олж, тодорхойлогдох муж, утгын мужийг тодорхойлох, тухайн завсар дээрх функцийн хамгийн их, хамгийн бага утгыг олохЗорилт:

Зэрэгт функц, модультай шугаман функцийг таних зурж дүрслэх, ангилах Зэрэгт функц, модультай шугаман функцийн графикийг нь зөв

тодорхойлж зурах Модультай шугаман функцийн графикийг дүрслэх, тайлбарлах, таних,

дадлага ажил хийх, хүснэгтийн аргаар графикийг нь байгуулах Зэрэгт функц, модультай шугаман функцийн график ашиглан тухайн

функцийн шинж чанарыг нь гаргах у= функцийн графикийг зурах, шинжүүдийг нь судлах

у= функцийн графикийг зурах, шинжүүдийг нь судлах

Модультай шугаман функцийн графикийг ашиглан тэгшитгэл ба тэнцэтгэл бишийг бодох

Агуулга:

№ Мэдлэг Чадвар Хэрэглээ

1 Зэрэгт функц

Зэрэгт функцийг таних, графикий нь байгуулах, утгын муж, тодорхойлогдох муж олох, ХИУ, ХБУ олох

Зэрэгт функцийг ашиглан тэгшитгэл, тэнцэтгэл биш , тэдгээрийн системийг бодох

2 Шугаман функцийн график

Шугаман функцийн графикийг дүрслэх, тайлбарлах, таних, дадлага ажил хийх, хүснэгтийн аргаар графикийг нь байгуулах

Шугаман функцийн өсөх буурах завсар олж, тодорхойлогдох муж, утгын мужийг тодорхойлох, тэдгээрийг модультай шугаман функцийг судлахад хэрэглэх

3 у= функцийн график

у= функцийн графикийг

дүрслэх, тайлбарлах, таних, дадлага ажил хийх, хүснэгтийн аргаар графикийг нь байгуулах

Модультай шугаман функцийн талаарх мэдлэг чадвараа математикийг судлахад болон бусад хичээлд хэрэглэж чаддаг байх4 у= функцийн

график

у= функцийн графикийг

дүрслэх, тайлбарлах, таних, дадлага ажил хийх, хүснэгтийн аргаар графикийг нь байгуулах

Page 2: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

5 у= у= ,

функцийн график ашиглан тэгшитгэл тэнцэтгэл биш бодох арга

Модультай шугаман функцийн график ашиглан тэгшитгэл тэнцэтгэл биш бодох, аливаа асуудлыг шийдвэрлэх

Модультай шугаман функцийн графикийг ашиглан тэгшитгэл, тэнцэтгэл биш бодож чаддаг байх

Page 3: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

Арга зүй:

№Ээлжит

хичээлийн сэдвүүд, цаг

Багшийн үйл ажиллгаа Сурагчийн үйл ажиллагаа

Үнэлгээ, оношилгоо (Залгамж холбоо)

Өмнө судалсан

Одоо судалж буй

Цаашид судлах

1 Зэрэгт функц ( 2 цаг)

1. Хүснэгтээр өгсөн хамаарлыг олоорой.

x 0 1 4 9 16

y 0 1 2

2. Өмнө нь судалсан функцүүдийг

нэрлэн дэвтэртээ бичээрэй.

3. 5 сурагч самбарт гарган жишээг нь

бичүүлж, зэрэгт функц мөн эсэхийг

тогтоож, функцийн графикийг

байгуулаарай.

4. Уг графикаас үндэслэн чанарыг нь

бичээрэй.

5. функцийн графикийг

байгуулж, тодорхойлогдох муж, утгын

муж, эерэг тэмдэгтэй байх завсар,

орших мөч, өсөх буурах завсар, ХИУ

ба ХБУ, тэгш хэмийн тэнхлэгийг

олоорой.

6. тэгшитгэлийг графикийн

1. гэсэн хамааралтай байна.

X 0 1 4 9 16

Y 0 1 2 3 4

2.

гэх мэт.

3.

-3 -2 -1 1 2 3

-3

-2

-1

1

2

3

x

y

o

y= x

4. Уг графикаас функцийн шинж чанарыг нь гаргана.

5. функцийн графикийг

байгуулж, чанарыг гаргана.

6.

Шугаман функц, түүний график

Квадрат функц, түүний график,

Функцийн тодорхойлог

дох муж, утгын муж,

эерэг тэмдэгтэй

байх завсар, орших мөч, өсөх буурах завсар, ХИУ

ба ХБУ

Зэрэгт функц, түүний график,

тодорхойлогдох муж,

утгын муж, эерэг

тэмдэгтэй байх завсар, орших мөч, өсөх буурах завсар, ХИУ

ба ХБУ

Модультай шугаман функц, түүний график, чанар

Илтгэгч функц, түүний график, чанар

Логарифм функц, түүний график, чанар

Page 4: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

аргаар бодоорой.

7. тэгшитгэлийн системийг

графикийн аргаар бодоорой.

8. Сурах бичгийн 58-р хуудас №103-

111-г бодоорой.

-3 -2 -1 1 2 3

-3

-2

-1

1

2

3

x

y

o

y= x

(1;1)

y=2-x

7.

-3 -2 -1 1 2 3

-3

-2

-1

1

2

3

x

y

o

y=- x (-1;1)

y=x2

8. Сурах бичгийн бодлогуудыг бодно.

2 Модультай шугаман функц ( 2 цаг)

1. Хүснэгтээр өгсөн хамаарлыг

олоорой

x 0 5 10 15 20

y 0 0 20

2. Өмнө нь судалсан функцүүдийг

нэрлээрэй.

3. Сурагч бүр дэвтэртээ шугаман

функцийн гурван жишээ бичээрэй.

4. 5 сурагч самбарт гарган жишээг нь

1. x хувьсагчийн утгыг 2 дахин ихэсгэхэд y хувьсагчийн утга гарч байгаа учраас томъёо дараах хэлбэртэй байна.

Ийм учраас x 0 5 10 15 20y 0 10 20 30 40

байна.2. Шугаман функц, квадрат функц.3. ;

4.

Шугаман функц, түүний график,

шинж чанар

Модультай шугаман функц, түүний график,

шинж чанар

Модультай шугаман функцийн графикийг тэгшитгэл, тэнцэтгэл

биш бодоход хэрэглэх

Page 5: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

бичүүлж, шугаман функц мөн эсэхийг

тогтоолгож, шугаман функцийн

ерөнхий хэлбэрийг гаргуулан

функцийн графикийг

байгуулуулна.

5. Тооны модулийн тодорхойлолтыг

сануулж, ; функцийн

графикуудыг нэг координатын

хавтгайд байгуулаарай.

6. функцийн графикийг өмнөх

графикаас дүгнэн ярилцаж

байгуулаарай.

7.

функцийн графикуудыг байгуулж,

тодорхойлогдох муж, утгын муж, эерэг

тэмдэгтэй байх завсар, орших мөч,

өсөх буурах завсар, ХИУ ба ХБУ, тэгш

хэмийн тэнхлэгийг олоорой.

8. Сурах бичгийн 61-р хуудас №113-

117-г бодоорой.

f(x)=2x+3

-8 -6 -4 -2 2 4 6 8

-8

-6

-4

-2

2

4

6

8

x

y

y=2x+3

5.

-3 -2 -1 1 2 3

-3

-2

-1

1

2

3

x

y

o

y=xy=-x

6.

-3 -2 -1 1 2 3

-3

-2

-1

1

2

3

x

y

o

y=|x|

7. Уг графикуудыг байгуулан, графикаас чанаруудыг нь гаргана.8. Сурах бичгийн уг бодлогуудыг бодно.

1. Тэгшитгэлийг графикийн аргаар бодох дарааллыг тогтоогоорой.

2. тэгшитгэлийг графикийн

1. Тэгшитгэлийн хоёр талд байгаа функцийн графикийг байгуулна.Уг хоёр функцийн графикийн огтлолцлын цэгийг олно.

Page 6: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

3Модультай

шугаман функцийн график,

тэгшитгэл , тэнцэтгэл биш

бодох ( 2 цаг)

аргаар бодоорой.

Уг графикаас гэж гарна.

3. тэгшитгэлийг графикийн аргаар бодоорой.

4. функцийн хувьд

А) утгуудыг олоорой.

Б) функцийн графикийг байгуулаарай.

В) Функцийн чанаруудыг тоочин бичээрэй.

5. Сурах бичгийн 62-р хуудас № 118-120-г бодоорой.

Огтлолцлын цэгийг координатын абцисс нь тэгшитгэлийн шийд болно.

2.

-1 1 2 3 4 5

-3

-2

-1

1

2

3

x

y

o

y=|x-2|

(2;0)

y=(x-3)2

(1;1) (3;1)

3.

-1 1 2 3 4 5

-0.5

0.5

1

1.5

2

2.5

3

3.5

x

y

o

y=|2x-3|

(2,2;1,4)

y= x

(1;1)

4.

Зэрэгт функцийн график байгуулах

Модультай шугаман функцийн график байгуулах

Тэгшитгэлийг графикийн аргаар бодох

Тэгшитгэлийн системийг графикийн аргаар бодох

Модуль агуулсан тэгшитгэлийг графикийн аргаар бодох, шийдийг олох

Янз бүрийн тэгшитгэлийг графикийн аргаар бодох

Page 7: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

-2 -1 1 2 3 4 5

1

2

3

x

y

o

y=|x-2|y= x

5. Сурах бичгийн уг бодлогуудыг бодно.

4

Бататгах дасгал ( 2 цаг)

1. Сурагчдыг 6 баг болгон хувааж, 3

баг бүрд нэг зураг зурах даалгавар

өгнө.

Муур:

Шувуу:

-8 -6 -4 -2 2 4 6 8

-5

5

x

y

o

-8 -6 -4 -2 2 4 6 8

-5

5

x

y

o

Квадрат функцийн график байгуулах

Шугаман функцийн график байгуулах

Шулуун, параболын хэлбэрийг гарган зурдаг байх

Квадрат функцийн график болон шугаман функцийн графикийг тодорхой завсарт байгуулах, ямар дүрс үүсч буйг харах

Янз бүрийн функцийн график ашиглан янз бүрийн дүрс үүсгэх

Page 8: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

2. 3 баг бүрд нэг зураг зурах

даалгавар өгнө. (Сурах бичгийн №121

нэгдүгээр зураг, хоёрдугаар зураг)

3. Хяналтын ажил авах.

(Хоёр варианттай, 40 минутын ажил)

-8 -6 -4 -2 2 4 6 8

-6

-4

-2

2

4

6

x

y

o

-10 -8 -6 -4 -2 2 4 6 8

-6

-4

-2

2

4

6

x

y

o

||||||||||||

Батлав.Сургалтын менежер...................................................Б.Эрдэнэтуул

Сэдэв: Хяналтын ажил

“А” вариант

1. y= функцийн графикийг координатын хавтгай дээр байгуулаад у= , ба у= функцийн графикуудтай харьцуулалт хий.

2. y= функцийн графикийг координатын хавтгай дээр байгуулаад:

= 2х-4 тэгшитгэлийг бодоорой.

тэнцэтгэл бишийг бодоорой.

Page 9: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

3. y= функцийн график дээр А(4;6) , B(1;2,5) , X(0;7,5) цэгүүд орших уу?

“Б” вариант

1. y= функцийн графикийг координатын хавтгай дээр байгуулаад у= , ба у= функцийн графикуудтай харьцуулалт хий.

2. y= функцийн графикийг координатын хавтгай дээр байгуулаад:

= 2х-4 тэгшитгэлийг бод

тэнцэтгэл бишийг бод.

3. y= функцийн график дээр А(4;6) , B(1;2,5) , X(0;7,5) цэгүүд орших уу?

Багшийн тэмдэглэгээ: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Page 10: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

Батлав: Сургалтын менежер........................................Б.Эрдэнэтуул

Нэгж хичээлийн хөтөлбөр

Бүлэг сэдвийн нэр: Квадрат тэгшитгэл, тэнцэтгэл биш

Нэгж хичээлийн дугаар : 4-1

Нэгж хичээлийн цаг: 8 цаг

Нэгж хичээлийн сэдэв: Гүйцэд ба гүйцэд биш квадрат тэгшитгэл бодох

Зорилго: Квадрат тэгшитгэлийг таних, гүйцэд ба гүйцэд бус тэгшитгэлийг

ялгах шинж чанарыг нь гаргах, квадрат тэгшитгэлийг шинжлэх тоон хавтгай дээр зөв

байгуулж , өсөх буурах завсар олж , тодорхойлогдох муж, утгын мужийг тодорхойлох

Зорилт: Квадрат тэгшитгэлийг таних зурж дүрслэх

Квадрат тэгшитгэлийг ангилах

Гүйцэд ба гүйцэд бус квадрат тэгшитгэлийг ангилах таних, дадлага ажил

хийх

Квадрат функцийн график ашиглан тухайн тэгшитгэлийгбодох

ах2 =в тэгшитгэлийг бодох аргад суралцах

ах2 +вх=0 тэгшитгэлийг бодох аргад суралцах

ах2 +вх+с =0 тэгшитгэлийг бодох аргад суралцах

Квадрат тэгшитгэлийг графикаар болон томьёогоор бодох

Квадрат тэгшитгэлийг үржигдэхүүн болгон задлах аргаар бодох

Квадрат тэгшитгэлийг бүтэн квадрат ялгах аргаар бодох

Агуулга:

№ Мэдлэг Чадвар Хэрэглээ

1Квадрат тэгшитгэлийн ерөнхий ухагдахуун

Квадрат тэгшитгэлийг таних зурж дүрслэхКвадрат тэгшитгэлийг ангилах

Илтгэгч , логарифм тэгшитгэл тэнцэтгэл биш бодохӨгүүлбэртэй бодлого бодохАмьдрал ахуй дахь зарим асуудлыг шийдвэрлэх

2

Гүйцэд бус

квадрат

тэгшитгэл

Гүйцэд ба гүйцэд бус квадрат тэгшитгэлийг ангилах таних, дадлага ажил хийхах2 =0 тэгшитгэлийг бодох аргад суралцахах2 +в=0 тэгшитгэлийг бодох аргад суралцахах2 +вх=0 тэгшитгэлийг бодох аргад суралцах

Гүйцэд биш квадрат тэгшитгэл бодохӨгүүлбэртэй бодлого бодоход хэрэглэх

3 Квадрат

тэгшитгэл

бодох аргууд

Квадрат тэгшитгэлийг үржигдэхүүн болгон задлах аргаар бодохКвадрат тэгшитгэлийг бүтэн квадрат ялгах аргаар бодохКвадрат функцийн график ашиглан тухайн тэгшитгэлийг бодох

Квадрат тэгшитгэлийг үржигдэхүүн болгон задлах аргыг хэрэглэн бусад тэгшитгэл, тэнцэтгэл бишүүдийг бодохБүтэн квадрат ялгах аргаар квадрат тэгшитгэлийг бодож квадрат

Page 11: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

тэгшитгэл бодох томъёог гаргахАливаа тэгшитгэлийг графикийн аргаар бодох4

Квадрат тэгшитгэл бодох томьёо

Квадрат тэгшитгэлийн а, в, с коэффициентүүдийг олохКвадрат тэгшитгэлийг томьёогоор бодох

5Квадрат тэгшитгэлийн шинжилгээ

Квадрат тэгшитгэлийг бодолгүйгээр шийдийн тоог олохРационал, иррационал шийдтэй эсэхийг тогтоохКвадрат тэгшитгэлийг шинжилж бодох

Квадрат тэгшитгэлийн ялгаатай хоёр шийдтэй байх, давхардсан хоёр шийдтэй байх, шийдгүй байх нөхцлийг ашиглан параметртэй бодлого бодох

Page 12: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

Арга зүй:

№Ээлжит

хичээлийн сэдвүүд,

цаг

Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагааҮнэлгээ, оношилгоо (Залгамж холбоо)

Өмнө судалсан Одоо судалж буй

Цаашид судлах

1 Гүйцэт биш

квадрат тэгшитгэл

(2 цаг)

1. Ангийн сурагчид 9 сарын 1-нд уулзаад хоорондоо гар барилцан мэндэлжээ. Нийт 780 удаа гар барилцсныг хэн нэгэн нь тоолжээ. Анги хэдэн сурагчтай вэ?2. Бидний амьдралд квадрат тэгшитгэл бодох зайлшгүй шаардлага гарч ирж байна.3. Тодорхойлолт: ах2+вх+с=0 хэлбэрийн тэгшитгэлийг квадрат тэгшитгэл гэнэ.Энд а, в, с- нь бодит тоо байх ба а тоо тэгээс ялгаатай байна.4. Сурагч бүр таван квадрат тэгшитгэл бичээрэй. 5. Сурагчдын бичсэн квадрат тэгшитгэлийг самбарт бичиж, тэдгээрийг а, в, с коэффициентүүдээс хамааруулан ялгаж, гүйцэд ба гүйцэд биш квадрат тэгшитгэлийг тодорхойлно.6. үед квадрат тэгшитгэлийг хэрхэн бодох вэ?

Жишээ 1: тэгшитгэлүүдийг

бодоорой. үед квадрат тэгшитгэлийг хэрхэн бодох

вэ?

1. Ангийн нийт сурагчдын x гэе. Тэгвэл сурагч бүр x-1 сурагчтай гар барьсан учраас нийт гар барилтын тоо x(x-1) болно. Тэгэхдээ хоёр хүүхдийн гар барилцсныг нэгд тооцох учир сурагчдын гар барилцсан тоо x(x-1)-нээс 2 дахин

бага байна. Ийнхүү

тэгшитгэл гарч, хувиргалт хийсний дараа тэгшитгэлд шилжинэ.2. Ангийн нийт сурагчийн тоог олохын тулд дээрх тэгшитгэлийг бодох шаардлагатай байна.3. Квадрат тэгшитгэлийн тодорхойлолтыг бичиж авна.4. Сурагч бүр дэвтэртээ квадрат тэгшитгэлийн жишээ бичнэ.5. Бичсэн квадрат тэгшитгэлүүдийг гүйцэд ба гүйцэд биш квадрат тэгшитгэлүүдийг ялган бичнэ.6.

( үед) болох ба үед

Шугаман тэгшитгэл,

түүний шийдийг олох, боломж

тооцоолохКвадрат функц, түүний график

Квадрат тэгшитгэл, гүйцэд ба

гүйцэд биш квадрат

тэгшитгэл, гүйцэд биш

квадрат тэгшитгэл

бодох

Гүйцэд квадрат

тэгшитгэл, түүний

шийдийг олох

Page 13: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

Жишээ 2: тэгшитгэлүүдийг

бодоорой.7. Сурах бичгийн 66-р хуудас № 8-22-г бодоорой.

шийдгүй. Бодолт 1:

Бодолт 2:

7. Сурах бичгийн уг бодлогуудыг бодно.

2 Квадрат тэгшитгэл

бодох аргууд (2 цаг)

1. Үржигдэхүүн болгон задлах арга Бодлого1: x2-4x+3=0 тэгшитгэлийг бодъё. x2-4x+3 квадрат гурван гишүүнтийг үржигдэхүүн болгон задлаарай. тэгшитгэлийг бодоорой. Бодлого 2: тэгшитгэлийг бодоорой.

2. Квадрат гурван гишүүнтэд бүтэн квадрат ялгах арга:

Өмнөх бүлэгт квадрат функцийн у=ах2+вх+с хэлбэрийг у=а(x+m)2+n хэлбэрт оруулахдаа бүтэн квадрат ялгах аргатай танилцсан тэр аргыг ашиглаарай.Бодлого 3: тэгшитгэл бодоорой.

квадрат гурван гишүүнтийг а(x+m)2+n хэлбэр лүү шилжүүлээрэй.

Бодолт 1:

болно.

Бодолт 2:

Бодолт 3:

Бодолт 4: квадрат

тэгшитгэлүүдийг бүтэн квадрат

Квадрат гурван гишүүнтийг

үржигдэхүүн болгон задлахКвадрат гурван

гишүүнтэд бүтэн квадрат

ялгахШугаман функцийн

график байгуулахКвадрат

функцийн график

байгуулах

Квадрат тэгшитгэлийг

квадрат гурван

гишүүнтийг үржигдэхүүн

болгон задлах,квадрат гурван

гишүүнтэд бүтэн

квадрат ялгах,

графикийн аргаар бодох

Квадрат тэгшитгэл

бодох томъёо, Квадрат

тэнцэтгэл биш,

Виетийн теорем

Page 14: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

Бодлого 4: тэгшитгэл

бодоорой.3. Графикийн арга:

Бодлого 5: х2+4х+3=0 тэгшитгэлийг

графикаар бодоорой. х2 = -5х-6 юмуу

эсвэл у= х2+5х+6 ,у=0 графикуудын

огтлолцлын цэг нь энэ тэгшитгэлийн

шийд болно.

Бодлого 6: х2-2х+2=0 тэгшитгэлийг

графикийн аргаар бодоорой.

4. Сурах бичгийн 69-р хуудас № 39-45-г

бодоорой.

ялгах аргаар бодно.Бодолт 5:

-6 -5 -4 -3 -2 -1 1 2 3 4 5

2

4

6

8

10

x

y

y=x2

y=2x-2

( 3;9)

( 1;1)

y=x2

y=-4x-3

-20 -15 -10 -5 5 10 15

-15

-10

-5

5

10

15

20

25

x

y

y=x2y=2x-2

4. Сурах бичгийн 69-р хуудас №39-45-г бодно.

1. Кино театрын дэлгэцийн урт нь өргөнөөсөө 2м-ээр их ба талбай нь 15 см2 бол дэлгэцийн урт, өргөнийг олоорой.2. тэгшитгэлийг бүтэн квадрат ялгах аргаар бодоорой.

илэрхийллийг квадрат тэгшитгэлийн дискриминант гэнэ.

Квадрат тэгшитгэл бодох томъёо нь:

1. Дэлгэцийн өргөнийг x гэе. Тэгвэл урт нь x+2 болно. Талбай нь 15 см2

гэдгээс тэгшитгэл зохиовол болж, уг тэгшитгэлийг

бодвол бол

ох бөгөөд урт учир эерэг байх

Page 15: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

3

Квадрат тэгшитгэл

бодох томъёо (2 цаг)

3.

квадрат тэгшитгэлүүдийг бодоорой.4. Дүгнэлт: дискриминантын тэмдгээс хамаарч квадрат тэгшитгэл нь: бол хоёр шийдтэй.

бол нэг шийдтэй. бол шийдгүй.

5.Сурах бичгийн 73-р хуудас № 46-59-г бодоорой.

ёстой гэдгээс болно. Урт нь болно.

2. квадрат гурван гишүүнтээс бүтэн квадрат ялгаж,

тэгшитгэлийн шийдийг олно. 3.

4. Квадрат тэгшитгэл нь дискриминантаасаа хамаарч хэдэн шийдтэй байхыг олно. 5.Сурах бичгийн 73-р хуудас № 46-59-г бодно.

Квадрат тэгшитгэлийг квадрат гурван гишүүнтийг үржигдэхүүн болгон задлах,квадрат гурван гишүүнтэд бүтэн квадрат ялгах, графикийн аргаар бодох

Квадрат тэгшитгэл бодох томъёо

Квадрат тэнцэтгэл бишВиетийн теоремИлтгэгч тэгшитгэл, тэнцэтгэл бишЛогарифм тэгшитгэл, тэнцэтгэл биш

1. Квадрат тэгшитгэлийг бодолгүйгээр шийдийн тоог хэлэх боломжтой юу? Боломжтой бол хэрхэн олох вэ?2. Ямар нөхцөлд квадрат тэгшитгэлийг бодолгүйгээр рационал шийдтэй, иррационал шийдтэй гэж хэлж болох вэ? 3. Квадрат тэгшитгэлийг дискриминантаар шинжилээрэй.4. Дараах тэгшитгэлүүдийг бодолгүйгээр шийдийн тоог олоорой.

1.

1. Боломжтой, учир нь бол хоёр шийдтэй. бол нэг шийдтэй. бол шийдгүй.

2. Дискриминат нь квадрат язгуураас гардаг бол рационал шийдтэй,3. Квадрат тэгшитгэлийг дискриминантаар шинжилж, бодлого бодоход хэрэглэнэ.4. Тэгшитгэлүүдийн шийдийн тоог олно.

Квадрат тэгшитгэлийг квадрат гурван гишүүнтийг

Page 16: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

4

Квадрат тэгшитгэлийг шинжлэх (2 цаг)

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

5. Дараах шийдүүдээр квадрат тэгшитгэл зохиогоорой.

1. 2. 3. -1 ба 4

4. 5. 6. -1 ба -3

6. Сурах бичгийн 75-р хуудас

№ 60-71-г бодоорой.

5. Квадрат тэгшитгэл зохионо.6. Сурах бичгийн 75-р хуудас № 60-71-г бодно.

үржигдэхүүн болгон задлах,квадрат гурван гишүүнтэд бүтэн квадрат ялгах, графикийн аргаар бодохКвадрат тэгшитгэл бодох томъёо

Квадрат тэгшитгэлийг шинжлэх

Квадрат тэнцэтгэл бишКвадрат тэгшитгэлийн хэрэглээ

Багшийн тэмдэглэгээ:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Page 17: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Page 18: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

Батлав: Сургалтын менежер........................................Б.Эрдэнэтуул

Нэгж хичээлийн хөтөлбөр

Бүлэг сэдвийн нэр: Квадрат тэгшитгэл, тэнцэтгэл биш

Нэгж хичээлийн дугаар: 4-2

Нэгж хичээлийн цаг: 12 цаг

Нэгж хичээлийн сэдэв: Квадрат тэгшитгэл

Зорилго: Квадрат тэгшитгэл бодох, квадрат тэгшитгэл зохиох, квадрат тэгшитгэлд

шилждэг тэгшитгэл, хялбар иррационал тэгшитгэл, модультай тэгшитгэл, болон

бутархай рационал тэгшитгэл бодох

Зорилт: Виетийн теоремыг ойлгож ухаарах, бичиж тэмдэглэх

Виетийн теоремыг квадрат тэгшитгэл бодох, квадрат тэгшитгэл зохиох,

квадрат гурван гишүүнтийг үржигдэхүүн болгон задлахад хэрэглэх

Биквадрат тэгшитгэлийг таних, түүнийг шийдийг олох, биквадрат

тэгшитгэл зохиох, орлуулга хийж тэгшитгэл бодох

Иррационал тэгшитгэлийг таних, шийдийг нь олох, шийдтэй эсэхийг

тогтоох

Модультай шугаман болон квадрат тэгшитгэлийг таних, түүний шийдийг

нь олох, шийдтэй эсэхийг тогтоох

Бутархай рационал тэгшитгэлийг таних, түүнийг бодох, аливаа асуудлыг

шийдэхэд хэрэглэх

Тэгшитгэлийг өгүүлбэртэй бодолого бодох, зарим амуудлыг

шийдвэрлэхэд хэрэглэх

Агуулга:№Мэдлэг Чадвар Хэрэглээ

1 Виетийн теорем

Виетийн теорем хэрэглэн тэгшитгэл бодох Квадрат тэгшитгэл зохиох Квадрат гурван гишүүнтийг үржигдэхүүн болгон задлах

Квадрат тэгшитгэл бодохАлгебрын бутархайг хураахПараметр агуулсан тэгшитгэл бодохТэгшитгэл бодох

2 Квадрат тэгшитгэлд шилждэг тэгшитгэл

Орлуулга хийж квадрат тэгшитгэл шилжүүлэх Квадрат тэгшитгэл бодох Бүтэн квадрат ялгаж, квадрат тэгшитгэлд шилжүүлэх Шийдийг нь олох

Гурван гишүүнтийг үржигдэхүүн болгон задлахАлгебрын бутархайг хялбарчлахТэгшитгэл бодох

3 Хялбар иррационал тэгшитгэл

Тэгшитгэлийн хоёр талыг квадрат зэрэг дэвшүүлэхЗэрэг дэвшүүлэхэд гарсан тэгшитгэлийг хялбарчилж бодохХариуг нь шалгах

Иррационал илэрхийлэл агуулсан тэгшитгэл бодох

4 Модультай тэгшитгэл Модультай шугаман тэгшитгэл бодох

Модультай тэгшитгэл бодох

Page 19: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

Модультай квадрат тэгшитгэл бодох

5 Бутархай рационал тэгшитгэл

Бутархай рационал тэгшитгэл бодохӨгүүлбэртэй бодлого бодох

Бутархай рационал тэгшитгэлийг амьдрал ахуй дахь зарим асуудлыг шийдвэрлэх

Page 20: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

Арга зүй:

№Ээлжит хичээлийн сэдвүүд, цаг

Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагааҮнэлгээ, оношилгоо (Залгамж холбоо)

Өмнө судалсан

Одоо судалж буй

Цаашид судлах

1 Виетийн теорем (2 цаг)

1. Жишээ 1: эмхтгэсэн квадрат тэгшитгэлийн шийдийг олоорой.Тэгшитгэлийн шийдүүд болон коэффициентуудын хоорондох хамаарлыг олоорой.Жишээ 2: эмхтгэсэн квадрат тэгшитгэлийн шийдүүд болон коэффициентуудын хоорондох хамаарлыг олоорой.2. Жишээ 1, 2-оос үндэслэн ямар дүгнэлтэнд хүрэх вэ?3. Виетийн теорем:

тэгшитгэлийн шийдүүд нь , бол

байна.

4. Франсуа Виет (1540-1603)Францын математикч. Элементар алгебрын үндсийг боловсруулж, алгебрт тэмдэглэгээнүүдийн системийг оруулсан. Тэрээр тоонуудыг анх үсгээр тэмдэглэснээр тэгшитгэлийн онолыг хөгжүүлэхэд чухал хувь нэмэр оруулжээ.5. Жишээ 3: тэгшитгэлийн шийдүүдийн нийлбэр ба үржвэрийг олоорой.Жишээ 4: 3 ба 4 шийдтэй квадрат

1. Бодолт 1:

Бодолт 2:

2. Эмхтгэсэн квадрат тэгшитгэлийн шийдүүдийн нийлбэр нь x-ийн өмнөх коэффициентийн эсрэг тоо, үржвэр нь сул гишүүнтэй тэнцүү байна.3. Мөрдөлгөө: Хэрэв m, n хоёр тооны нийлбэр нь , тэдгээрийн үржвэр нь тоотой тэнцүү байвал m, n тоонууд нь

тэгшитгэлийн шийдүүд болно.4. Виетийн теоремыг анх нээсэн хүний тухай мэдэж авна. 5. Бодолт 3: тэгшитгэлийг эмхтгэсэн квадрат тэгшитшэлд

шилжүүлбэл болно.

Виетийн теорем хэрэглэвэл:

болно.

Эмхтгэсэн квадрат тэгшитгэлКвадрат тэгшитгэлийн коэффициентКвадрат тэгшитгэлийн шийдүүдКвадрат тэгшитгэл бодох

Виетийн теоремВиетийн теорем ашиглан квадрат тэгшитгэл бодохКвадрат тэгшитгэл зохиохПараметртэй бодлого бодох

Квадрат тэгшитгэлийг үржигдэхүүн болгон задлахКвадрат тэгшитгэлтэй холбоотой янз бүрийн бодлого бодох

Page 21: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

тэгшитгэл зохиогоорой.Жишээ 5: тэгшитгэлийн шийдүүдийг олоорой.Жишээ 6: тэгшитгэлийн шийдүүдийн квадратуудын нийлбэрийг олоорой.Жишээ 7: тэгшитгэлийн шийдүүдийн ялгаврын модулийг олоорой.6. Сурах бичгийн 78-р хуудас № 72-85-г бодоорой.

Бодолт4:

тэгшитгэл үүснэ.Бодолт 5: Бодолт 6:

6. Сурах бичгийн 78-р хуудас № 72-85-г бодно.

2 Виетийн теорем (2 цаг)

1. Тэгш өнцөгтийн периметр 20 см, талбай нь 24 см2 бол талуудыг олоорой.2. тэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой.3. тэгшитгэлийн шийдүүд нь бол шийдтэй квадрат тэгшитгэл зохиогоорой.4. Теорем : Хэрэв тоонууд

квадрат гурван гишүүнтийн язгуурууд бол

байна. 5. Дараах квадрат гурван гишүүнтүүдийг үржигдэхүүн болгон задлаарай.

1. Талуудыг гэвэл

гэсэн систем бодоход хүрнэ. Уг системийг бодвол:

2.

3.

шийдтэй квадрат тэгшитгэл нь байна.

Квадрат тэгшитгэл

бодохВиетийн теоремВиетийн теорем

хэрэглэн квадрат

тэгшитгэл бодох,

тэгшитгэл зохиох

Хураангуй үржүүлэхий

н томъёо

Квадрат гурван

гишүүнтийг үржигдэхүүн

болгон задлахКвадрат гурван

гишүүнт агуулсан бутархайг

хураах

Квадрат тэнцэтгэл биш

бодохЯнз бүрийн

тэнцэтгэл биш бодох

Алгебрын илэрхийлэл хялбарчлах

Page 22: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

6. Дараах бутархайнуудыг хураагаарай.

7. Сурах бичгийн 79-р хуудас № 86-93-г бодоорой.

4. Квадрат гурван гишүүнтийг үржигдэхүүн болгох аргыг эзэмшинэ.

5.

6.

7. Сурах бичгийн 79-р хуудас № 86-93-г бодно.

1.Биквадрат тэгшитгэл1. Дараах тэгшитгэлүүдийг бодоорой.

1.

Page 23: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

3Квадрат

тэгшитгэлд шилждэг тэгшитгэл

(2 цаг)

2. 9-р ангийн сурагчид тэгш өнцөгт хэлбэртэй цаасан хайчилбар хийхээр болов. Уг тэгш өнцөгтийн диагональ нь 5 см, талбай нь 12см2 байх бол 9-р ангийн суарагчид өнгийн цаасаар ямар талуудтай тэнгш өнцөгт хайчилж авах вэ? 3. Тодорхойлолт: хэлбэрийн тэгшитгэлийг биквадрат тэгшитгэл гэнэ. ( орлуулга хийж, квадрат тэгшитгэлд шилжүүлж бодоорой.)4. тэгшитгэлийг бодоорой.

орлуулга хийгээрэй.Үүссэн квадрат тэгшитгэлийн шийдийг олоорой.

тэгшитгэлд -г орлуулж, -ийг олоорой.5. тэгшитгэлийг 4-р бодлогын адил бодоорой. ( гэсэн орлуулга хийгээрэй)

2. Бүтэн квадрат ялгах аргаар квадрат тэгшитгэлд шилждэг

2. тэгшитгэл үүсч,

тэгшитгэлийг хувиргавал болно.

3. Биквадрат тэгшитгэлийн тодорхойлолтыг бичиж авна.4.

5.

6.

7.

тэгшитгэлүүдийг бодно.8. Сурах бичгийн 81-р хуудас № 94-104-г бодно.

Квадрат тэгшитгэл,

түүнийг бодох

Квадрат язгуурБүтэн

квадрат ялгах арга

Биквадрат тэгшитгэл

бодохБүтэн квадрат ялгах аргаар

квадрат тэгшитгэлд

шилждэг тэгшитгэл

бодох

зэрэг агуулсан тэгшитгэл

бодохИлтгэгч ба логарифм тэгшитгэл

бодохТригонометр

тэгшитгэл бодох

Page 24: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

тэгшитгэл6. тэгшитгэлийг бодоорой.

7.

тэгшитгэлүүдийг бодоорой.8. Сурах бичгийн 81-р хуудас № 94-104-г бодоорой.

4 Хялбар иррациона

л тэгшитгэл

(2 цаг)

1. Алгебрын үйдлүүдийг нэрлээрэй. Нэмэх, хасах, үржих, хуваах, зэрэгт дэвшүүлэх язгуур гаргах, язгуурын тэмдэг дор үржигдэхүүн оруулах үйлдлүүдийг алгебрын үйлдлүүд гэнэ. 2. Алгебрын илэрхийлэл хэрхэн үүсдэг вэ?3. Сурагч бүр алгебрын илэрхийллийн 5 жишээ бичээрэй.4. Иррационал тоо гэж ямар тоог хэлдэг вэ?5. Тэгвэл иррационал илэрхийлэл гэж ямар илэрхийллийг хэлэх вэ? 6. Сурагчдын бичсэн жишээг самбарт бичиж, иррационал илэрхийллүүдийг ялгуулна.7. Иррационал тэгшитгэл гэж ямар тэгшитгэлийг хэлэх вэ? 8. Тодорхойлолт: Язгуурын тэмдэг дор хувьсагч агуулсан тэгшитгэлийг иррационал тэгшитгэл гэнэ.9. иррационал тэгшитгэлийг бодоорой.Тэгшитгэлийг язгуураас чөлөөлөхийн тулд ямар үйлдлийг гүйцэтгэх вэ?

1. Нэмэх, хасах, үржих, хуваах, зэрэгт дэвшүүлэх2. Тоонууд ба үсгүүдийг өөр хооронд нь үйлдлийн тэмдэг болон хаалтаар холбоход алгебрийн илэрхийлэл үүсдэг.3. Сурагч бүр алгебрын илэрхийллийн 5 жишээ бичнэ.4. Төгсгөлгүй, үегүй аравтын бутархайгаар илэрхийлэгдэх тоо, язгууртай тоо.5. Язгуурын тэмдэг дор хувьсагч агуулсан илэрхийллийг хэлнэ.6. Самбар дахь жишээнүүдээс иррационал илэрхийллийг ялган бичнэ.7. Язгуурын тэмдэг дор хувьсагч агуулсан тэгшитгэл.8. Иррационал тэгшитгэлийн тодорхойлолтыг бичнэ.9. Квадрат зэрэг дэвшүүлнэ.

учир нь шийд болно.

учир нь

Иррационал тооКвадрат язгуур, арифметик квадрат язгуурКвадрат язгуур агуулсан илэрхийлэлШугаман тэгшитгэлКвадрат тэгшитгэл

Хялбар иррационал тэгшитгэл, түүний шийд

n зэргийн язгуурn зэргийн язгуурагуулсан илэрхийлэл, тэгшитгэл

Page 25: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

Тэгвэл тэгшитгэлийн хоёр талыг квадрат зэрэг дэвшүүлээрэй.Уг тэгшитгэлийг хялбарчилж, шийдийг нь олоорой.Уг шийдүүд анхны тэгшитгэлийн шийд мөн эсэхийг шалгаарай.10. Дараах иррационал тэгшитгэлүүдийг бодоорой.

11. Сурах бичгийн 83-р хуудас № 105-109-г бодоорой.

шийд болохгүй.

10.

Хариуг нь шалгавал учир шийд нь мөн.11. Сурах бичгийн 83-р хуудас № 105-109-г бодно.

5 Модультай тэгшитгэл

(2 цаг)

1. Тоог модулиас хэрхэн чөлөөлдөг вэ?2. Модультай тэгшитгэл гэж ямар тэгшитгэлийг хэлдэг вэ? Жишээ бичээрэй.3. Дараах модультай шугаман тэгшитгэлүүдийг бодоорой.

4. тэгшитгэлийг бодъё.

илэрхийлэлтэй адилтгал тэнцүү илэрхийллийг олоорой.

тэгшитгэл бодоход

1. Тэр тоо нь 0-ээс их тоо бол модулиас өөрөө гарна. Харин 0-ээс бага тоо бол уг тооны эсрэг тоо модулиас гарна.2. Модуль дотор хувьсагч агуулсан тэгшитгэлийг хэлнэ.3.

шийд нь

болно.

Тооны модуль

Модультай шугаман

тэгшитгэл, түүний шийд

Модуль агуулсан квадрат

тэгшитгэл, түүний

шийдийг олох

Модуль агуулсан

тэгшитгэл, түүнийг бодох

Page 26: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

хүрнэ. Модультай шугаман тэгшитгэл боддог аргаараа бодоорой.5. Дараах модультай тэгшитгэлүүдийг бодоорой.

6. Модультай тэгшитгэлүүдийг бодоорой.

7. Сурах бичгийн 85-р хуудас № 110-113-г бодоорой.

шийд нь

болно.5.

шийд нь болно.

6.

шийд нь болно.7. Сурах бичгийн 85-р хуудас № 110-113-г бодно.

1. Олон гишүүнт гэж юуг хэлэх вэ?2. Бутархай рационал илэрхийлэл гэж ямар илэрхийллийг хэлэх вэ?3. Бутархай рационал тэгшитгэл гэж ямар хэлбэрийн тэгшитгэлийг хэлэх вэ?Жишээ бичээрэй.

1. Нэг гишүүнтүүдийн нийлбэр ба ялгаврыг олон гишүүнт ба бүхэл рационал илэрхийлэл гэнэ.2. Хоёр олон гишүүнтийн харьцаа хэлбэрээр бичигдэх илэрхийллийг бутархай рациоанал илэрхийлэл гэнэ.3. Бутархай рационал илэрхийлэл

Page 27: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

6Бутархай рационал тэгшитгэл

(2 цаг)

4. Тодорхойлолт: хэлбэрийн тэгшитгэлийг нэг хувьсагчтай бүхэл

рационал тэгшитгэл,

хэлбэрийн тэгшитгэлийг бутархай рационал тэгшитгэл гэнэ.5. Сургууль 80 ширхэг ном авахаар болов. Номын дэлгүүрээс ном авахын тулд хэдэн сурагч явуулжээ. Сурагч тус бүрт нэг ном нэмж өгвөл төлөвснөөс 4-өөр цөөн сурагч энэ номыг авчрах боломжтой байсан. Сургууль хэдэн сурагч явуулсан бэ? Хэдэн сурагч явах байсан бэ?

6. тэгшитгэлийг бодъё.

Тэгшитгэлийн бүх гишүүдийг тэнцүүгийн тэмдгийн нэг талд гаргаарай.Бутархайнуудын ерөнхий хуваарийг олоорой.Бутархай тус бүрийг гүйцээх үржигдэхүүнээр үржүүлээрэй.Бутархайнуудыг ерөнхий хуваарьт оруулж, хүртвэр дэх илэрхийллийг эмхтгээрэй.

бутархайд шилжсэн бөгөөд

бутархайн хуваарь 0 байц болохгүй учир хүртвэрийг тэгтэй тэнцүүлж бодоорой.Харин хуваарийн тэгээс ялгаатай байх утгыг олоорой.Тэгшитгэлийн шийдийг олоорой.7. Дараах рационал тэгшитгэлүүдийг

агуулсан тэгшитгэлийг бутархай рационал тэгшитгэл гэнэ.4. Бутархай рационал тэгшитгэлийн тодорхойлолтыг бичнэ.5. Явсан сурагчийн тоог x гэе. Явуулахаар төлөвлөсөн сурагчийн тоо болно.

Тэгвэл тэгшитгэл үүснэ. Уг

тэгшитгэлийг бодвол болно. Шийд нь болно.

6. тэгшитгэлийг бодно.

7. тэгшитгэлийг бодвол

тэгшитгэлийг бодъё.

Нэг гишүүнт, олон гишүүнтАлгебрын илэрхийлэл, түүнийг хялбарчлахШугаман тэгшитгэлКвадрат тэгшитгэл, түүний шийд

Бүхэл рационал тэгшитгэлБутархай рационал тэгшитгэл, тэдгээрийг бодох

Бүхэл ба бутархай рационал тэгшитгэл тэдгээрийг бодох

Page 28: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

бодоорой.

8. Сурах бичгийн 87-р хуудас № 114-155-г бодоорой.

8. Сурах бичгийн 87-р хуудас № 114-155-г бодно.

Багшийн тэмдэглэгээ: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Page 29: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

Батлав: Сургалтын менежер........................................Б.Эрдэнэтуул

“Квадрат тэгшитгэл” сэдвийн шалгалт

Анги᠄ 9 Хугацаа᠄ 40 минут

“А” хувилбар

1. тэгшитгэл хоёр шийдтэй байх c параметрийн

утгыг олоорой.

2. тэгшитгэлийг бодолгүйгээр

илэрхийллийн утгыг олоорой.

3. иррационал тэгшитгэлийг бодоорой.

4. тэгшитгэлийн шийдүүдийн нийлбэрийг

олоорой.

5. бутархайг хураагаарай.

6. Тэгш өнцөгтийн талбай 675 см2, түүний нэг тал нь нөгөөгөөс 30 см-ээр их бол тэгш өнцөгтийн талуудыг олоорой. (Тэгшитгэл зохиож бодоорой)

I –3 онооII –3 онооIII –2 онооIV –3 онооV –3 онооVI –3 онооVII –3 оноо

“Квадрат тэгшитгэл” сэдвийн шалгалт

Анги᠄ 9 Хугацаа᠄ 40 минут

“Б” хувилбар

1. тэгшитгэл хоёр шийдтэй байх b параметрийн

утгыг олоорой.

2. тэгшитгэлийг бодолгүйгээр

илэрхийллийн утгыг олоорой.

3. иррационал тэгшитгэлийг бодоорой.

4. тэгшитгэлийн шийдүүдийн нийлбэрийг

олоорой.

Page 30: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

5. бутархайг хураагаарай.

6. 6см 9см хэмжээтэй фото зургийг жаазанд хийв. Зураг

жаазтайгаа 70 см2 талбайтай болов. Жаазны хүрээний урт ба

өргөнийг олоорой. (Тэгшитгэл зохиож бодоорой)

I –3 оноо

II –3 оноо

III –2 оноо

IV –3 оноо

V –3 оноо

VI –3 оноо

VII –3

Page 31: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

Батлав: Сургалтын менежер........................................Б.Эрдэнэтуул

Нэгж хичээлийн хөтөлбөр

Бүлэг сэдвийн нэр: Квадрат тэгшитгэл, тэнцэтгэл биш

Нэгж хичээлийн дугаар: 4-2

Нэгж хичээлийн цаг: 6 цаг

Нэгж хичээлийн сэдэв: Квадрат тэгшитгэлийн хэрэглээ

Зорилго: Квадрат тэгшитгэлийг хэрэглэн амьдрал ахуй дахь зарим асуудлыг

шийдвэрлэх, квадрат тэнцэтгэл бишийг таних, шийдийн олонлогийг олох, квадрат

тэнцэтгэл биштэй холбоотой бодлого дасгал бодох

Зорилт: Квадрат тэгшитгэлийн хэрэглээг ойлгож ухааран, аливаа асуудлыг

шийдэх

Квадрат тэнцэтгэл бишийг таних, бичиж тэмдэглэх

Квадрат тэнцэтгэл биш бодох дарааллыг ойлгож ухаарах

Квадрат тэнцэтгэл бишийн баруун гар талыг 0 болгох

Квадрат тэнцэтгэл бишийг үржигдэхүүн болгон задлах

Квадрат функцийн график ашиглан квадрат тэнцэтгэл биш бодох

Квадрат тэнцэтгэл бишийг интервалын аргаар бодох

Квадрат тэнцэтгэл бишийн шийдийг тоон шулуун дээр дүрслэх, шийдийн

олонлогийг бичих

Агуулга:

№Мэдлэг Чадвар Хэрэглээ

1 Квадрат тэгшитгэл Гүйцэд ба гүйцэд биш квадрат тэгшитгэл бодох аргад суралцах

Квадрат тэгшитгэлийг өгүүлбэртэй бодлого бодох,тэнцэтгэл биш бодох, аливаа асуудлыг шийдвэрлэхэд хэрэглэх

2 Квадрат тэнцэтгэл биш

Квадрат тэнцэтгэл бишийг ялган таних, бичиж тэмдэглэхТэнцэтгэл бишийн нэг талд

, нөгөө талд 0 байхаар хувиргах

Квадрат тэнцэтгэл бишийг илтгэгч тэнцэтгэл биш, логарифм тэнцэтгэл биш бодоход хэрэглэх

3 Квадрат тэнцэтгэл биш бодох графикийн арга

Квадрат функцийн график байгуулахКвадрат тэнцэтгэл бодох графикийн аргад суралцах

Тэнцэтгэл биш бодох графикийн аргыг янз бүрийн тэнцэтгэл биш бодоход хэрэглэх

4 Квадрат тэнцэтгэл биш бодох интервалын арга

Квадрат тэнцэтгэл биш бодох интервалын аргад суралцахШийдийн олонлогийг бичиж тэмдэглэх

Тэнцэтгэл бодох интервалын аргыг рационал тэнцэтгэл биш, илтгэгч тэнцэтгэл биш, логарифм тэнцэтгэл биш бодоход хэрэглэх

Page 32: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

Арга зүй:

№ Ээлжит хичээлийн сэдвүүд, цаг Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа

Үнэлгээ, оношилгоо (Залгамж холбоо)Өмнө судалсан

Одоо судалж буй

Цаашид судлах

1 Квадрат тэгшитгэлийн

хэрэглээ (2 цаг)

1. Яагаад бид квадрат тэгшитгэлийг судлах болсон бэ?2. Жишээлбэл ямар бодлого гарч ирсэн бэ?3. Уг бодлогыг бодоход квадрат тэгшитгэлийг хэрхэн хэрэглэж байна вэ гэдгийг бүгдээрээ сонирхон энэ бодлогоо бодоорой.4. Чөлөөт уналтГалилео Галилей (1564-1642) чөлөөтэй унаж байгаа биеийн унах хугацаа болон өндрийн хамаарлыг анх нээжээ. Тэрхүү хамаарал нь

байна. Үүнд -анхны өндөр, - хугацаа.Бодлого: Агаарын бөмбөрцгийн нэгэн уралдаанд оролцогч нь өөрийн бөмбөрцгөөс газарт тэмдэглэсэн байнд шуудайтай элс унагадаг байв. 1600 метрийн өндөрт яваа агаарын бөмбөрцгөөс унагаасан элс ямар хугацааны дараа газарт унах вэ?5. Ангийн сурагчид 9 сарын 1нд уулзаад хоорондоо гар барилцан мэндэлжээ. Нийт 435 удаа гар барилцсныг хэн нэгэн нь тоолжээ. Анги хэдэн сурагчтай вэ?6. Бөмбөгийг секундэд 25 м хурдтай дээш шидэв. Хэдэн секундын дараа

1. Квадрат тэгшитгэлээр бодогдох бодлогууд гарч ирсэн.2. Шатрын тэмцээнд 78 өрөг тоглолт болов. Тэмцээнд хичнээн шатарчин оролцсон бэ?3. Тэмцээнд n хүн оролцсон гэвэл хүн бүр n-1 удаа тоглоно. Хоёр хүний бие биетэйгээ тоглосон тоглолтыг нэг тоглолтонд тооцох тул нийт тоглолтын тоо 78 учир энэ бодлогыг

бодох нь буюу

тэгшитгэл бодоход хүргэнэ.4.Уг бодлогыг бодно. 5.Бодлогын өгүүлбэрийг ойлгож ухааран, тэгшитгэл зохиож, үүссэн тэгшитгэлийг бодож анги хэдэн сурагчтай байсныг олно.6. Бодлогын өгүүлбэрийг ойлгож ухааран, тэгшитгэл зохиож, үүссэн тэгшитгэлийг бодож 20м өндөрт гарсан байх хугацааг олно.7. Сурах бичгийн 91-р хуудас № 156-175-г бодно.

Гүйцэд биш квадрат тэгшитгэл, түүнийг бодохГүйцэд квадрат тэгшитгэл бодох арга

Квадрат тэгшитгэлийг хэрэглэн амьдрал ахуй дахь зарим асуудлыг шийдвэрлэх

Квадрат тэнцэтгэл биш бодох, Илтгэгч тэгшитгэл, логарифм тэгшитгэл, тригонометр тэгшитгэл, тэнцэтгэл биш бодох

Page 33: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

бөмбөг газраас дээш 20м өндөрт гарсан байх вэ?7. Сурах бичгийн 91-р хуудас №156-175-г бодуулна.

2 Квадрат тэнцэтгэл биш (2 цаг)

1. Гүйцэд биш квадрат тэгшитгэлүүдийн ерөнхий хэлбэрийг бичээрэй.

тэгшитгэлүүдийг бодоорой.2. Гүйцэд квадрат тэгшитгэлийн ерөнхий хэлбэрийг бичээрэй.

тэгшитгэлүүдийг бодоорой.3. тэнцэтгэл бшийг графикийн аргаар бодъё.

функцийн графикийг байгуулаарай.

функцийн сөрөг утгатай байх завсрыг олоорой.Энэ нь тэнцэтгэл бишийн шийд.4. тэнцэтгэл бишийн шийдийн олонлогийг олоорой.5. тэнцэтгэл бишийг интервалын аргаар бодъё.

тэгшитгэлийн шийдийг олоорой.

Шийдээ тоон шулуун дээр тэмдэглэж, завсар бүрийн тэмдгийг тогтоогоорой.

Эерэг завсрыг тэмдэглээрэй.6. тэнцэтгэл бишүүдийг бодоорой.

1. тэгшитгэлүүдийг бодно.2. тэгшитгэлүүдийг бодно.3.

-8 -6 -4 -2 2 4 6 8

-5

5

x

y

2 2 8y x x

завсарт сөрөг утгатай байна.Уг тэнцэтгэл бишийн шийдийн олонлог нь байна.

4. байна.

5.

Шийдийн олонлог нь

байна.

Гүйцэд ба гүйцэд биш

квадрат тэгшитгэлКвадрат

тэгшитгэл бодох арга

Квадрат тэнцэтгэл

бодох

Рационал тэнцэтгэл биш бодох

Page 34: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой

7. Сурах бичгийн 100-р хуудас №176-181-г бодуулна.

6. тэнцэтгэл

бишийн шийд

тэнцэтгэл бишийн

шийд

7. Сурах бичгийн 100-р хуудас №176-181-г бодно.

3 Бататгах дасгал (2 цаг)

1.

2.

3. тэнцэтгэл

бишийг бодоорой.4. Сурах бичгийн 101-р хуудас №182-193-г бодуулна. 5. Сурах бичгийн 102-р хуудас Өөрийгөө сориорой №1-10-г бодоорой.

1.

тэгшитгэлүүдийг бодно.

2. тэгшитгэлүүдийг

бодно.3. Шийд нь 4. Сурах бичгийн 101-р хуудас №182-193-г бодно.5. Сурах бичгийн 102-р хуудас Өөрийгөө сориорой №1-10-г бодно.

Квадрат тэгшитгэл

бодохКвадрат

тэнцэтгэл биш бодох

Квадрат тэгшитгэлийн

хэрэглээ

Тэгшитгэл, тэнцэтгэл

биш

Янз бүрийн тэгшитгэл, тэнцэтгэл биш бодох

Page 35: niislelmath.files.wordpress.com · Web viewтэгшитгэлийн нэг шийд нь 7 бол нөгөө шийд ба коэффициентийн утгыг олоорой